Středa 21. dubna 2021, svátek má Alexandra
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Středa 21. dubna 2021 Alexandra

Daně a jak na ně: kdy jsou účty za energie, auto a oblečení výdajem

Když si podnikatel koupí balík kancelářského papíru nebo šroubovák, je to celkem snadné. Prostě zařadí výdaj do nákladů a je to. Jenže jindy musí dost přemýšlet, co smí jako výdaj uvést. Kdyby totiž sporný náklad při kontrole neobhájil, finanční úřad mu doměří daň, a navíc udělí sankci.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Kontrola přitom může přijít až do tří let od lhůty pro podání přiznání. Když se však v té době finanční úřad ozve s nějakým požadavkem ohledně doměření daně, může se doba znatelně prodloužit – až na deset let od konce zdaňovacího období, v němž vznikla povinnost podat daňové přiznání. Co je možné považovat za uznatelný výdaj a co výdajem není:

1.Služby

Máte-li provozovnu mimo bydliště, můžete si výdaje na nájem, vodu, elektřinu, internet nebo telefon uplatnit celé. Když podnikáte z domácí adresy, stanovte rozumný poměr podnikatelských a soukromých nákladů. Například podle využívané plochy či doby práce. Ideální je se o tom poradit se svým správcem daně, abyste později nenarazili.

2.Vybavení

Pokud je místo podnikání shodné s vaším bydlištěm, budete podobně jako u energií výdaje dělit v poměru bydlím/podnikám – třeba když si pořídíte bezpečnostní kameru, vyměníte podlahy v celém domě (tedy i v místnostech, kde máte provozovnu).

Věci by měly mít smysluplné využití – co do počtu i co do luxusu. Například spotřeba dezinfekčních prostředků byla v roce 2020 enormní, ale kdybyste finančnímu úřadu chtěli tvrdit, že jste měli na kancelář 15 čtverečních metrů spotřebu 500 litrů sava, asi vám to neuvěří. Spíš usoudí, že jste výhodně koupili a pak prodali dál či zásobovali široké příbuzenstvo. Nábytek by měl odpovídat stylu vašeho podnikání – pokud stříháte psy, projde pohodlná židle a speciální stůl, ale designová pohovka nejspíš nikoli.

3.Automobil

Chcete-li provoz auta uplatnit jako náklad, musíte být přihlášeni k silniční dani a platit ji. A to, i když vůz nemáte zapsaný v podnikatelském majetku, ale jezdíte svým soukromým nebo půjčeným. Jestli jste se do konce ledna 2020 nestihli k dani přihlásit, musíte to napravit, jinak vám hrozí sankce za pozdní podání. Nicméně auto si jako náklad za loňský rok uplatníte. 

Daňové přiznání za rok 2020: využijte chytré interaktivní formuláře

Výše silniční daně je u osobních automobilů 1 200 až 4 200 korun ročně podle objemu motoru. Pokud používáte vůz i k soukromým účelům, musíte vhodně (například poměrem ujetých kilometrů) krátit náklady na údržbu, opravy, dálniční známky.

Možnosti, jak automobil zahrnout do výdajů:

Reálné výdaje podle dokladů

 • Nutno schovávat paragony.
 • Za každý km lze připočíst náhradu ve výši 4,20 Kč (sazba pro osobní auta a rok 2020) na amortizaci. Spotřeba se počítá podle údaje v technickém průkazu.

Cestovní náhrady podle km

 • Není třeba si schovávat účtenky od benzinek, počítá se s cenami pohonných hmot daných vyhláškou pro rok 2020: 32 Kč za 1litr benzinu;  95 36 Kč za 1litr benzinu 98; 31,80 Kč za 1litr nafty;  4,80 Kč za 1 kWh elektřiny.
 • Za každý ujetý km lze přičíst základní náhradu, u osobních aut 4,20 Kč.
 • Spotřeba se bere podle údaje v technickém průkazu.

Paušální výdaj za dopravu

 • Auto musí být evidované v majetku firmy.
 • U aut využívaných pouze ke služebním účelům lze uvést jako výdaj 5 000 Kč/měs.
 • Pokud vůz máte i k soukromým aktivitám, je možné využít snížený paušál 4 000 Kč/měs.
 • V paušálu se skrývají nejen náklady na pohonné hmoty, ale i parkovné.

4.Jídlo

Sami sobě můžete platit stravu jen u služební cesty mimo provozovnu. Při výjezdu na 5 až 12 hodin byl za rok 2020 nárok na stravné 87 korun, při akci trvající 12 až 18 hodin 131 korun, při cestě delší než 18 hodin až 206 korun. O cestách je třeba vést evidenci (datum, od–do, místo a důvod). Účtenky za pracovní oběd s klientem si do nákladů nedávejte – museli byste prokazovat, že výdaje souvisely s následnou zakázkou, a to není jednoduché, zvláště když z obchodu třeba nakonec sejde.

5.Oblečení

Montérky, zástěra, pracovní boty – to vše se dá použít jako daňově uznatelný výdaj z podnikání, přesvědčíte-li úřad, že věci využíváte pouze ke své práci. Snaha propašovat do účtů fakturu za velké večerní šaty možná projde operní divě, poradkyni v oblasti hubnutí však nikoli. 

Co je důležité – musíte mít směrnici o využití pracovních oděvů ve firmě. Tu si vytvoříte sami, nemusí být složitá, ale existovat musí. Zásadní podmínkou také je, aby oblečení bylo viditelně a neodepnutelně označeno jménem a logem firmy. Odznáček v klopě saka neuspěje.

6.Dárky

Obchodním partnerům podnikatelé čas od času dávají drobné dárky. Třeba k nákupu přidají navíc bezpečnostní pásku s logem firmy. Malé pozornosti jsou daňově odůvodnitelné: propisky, hrnky, trika, diáře, powerbanky, flashky... Musí však jít o předměty do maximální hodnoty 500 korun za kus. A co je důležité, musí být označené logem firmy. 

Nesmí jít o věci, které jsou předmětem spotřební daně (cigarety, alkohol – výjimkou jsou tichá vína). Jestliže koupíte kytku či šampaňské a předáte je partnerovi při sjednání zakázky, jako podnikatelský výdaj to neuplatňujte. A nezapomeňte, že obdarované je třeba evidovat. U propisek stačí informace „na veletrhu rozdáno 58 propisek“, u dražších dárků je nutné každého zapisovat jmenovitě.

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 byl posunut na 3. května 2021.

 • Nejčtenější

Pohřbít psa na zahradě? Splnit podmínky vyhlášky je téměř nemožné

Chov zvířecího mazlíčka nepřináší jen radosti. Každý bude muset jednou řešit otázku kam s ním, až život jeho čtyřnohého...

Zavřeli mu tělocvičny. Našel ale řešení a Češi mu přispěli miliony

Michal Vrátný podniká v oboru, který pandemie obrovsky zasáhla. Jeho tělocvičny Železná koule jsou už rok zavřené....

Kvůli pandemii řeší Češi výrazně víc rodinné majetkové vztahy

Pandemie koronaviru a s ní spojená životní a majetková rizika změnila pohled mnoha rodin a partnerů na majetkové...

Průlom: o digitální občanku je velký zájem, šetří čas a ulehčuje život

Češi mají možnost využívat svoji bankovní identitu k přihlašování k digitálním službám už čtvrt roku. Jde v podstatě o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Konec levných hypoték. Úrokové sazby obracejí vzhůru, trh trhá rekordy

Úrokové sazby u hypoték obrátily a rostou. Zatím jen nepatrně. Průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů podle ukazatele...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

 • Další z rubriky

Daňové přiznání 2020: slevu může využít každý a ušetřit i tisíce korun

Důchodci, studenti a lidé na rodičovské jsou daňově trochu zvláštní kategorie. Jejich hlavní příjem obvykle není...

Daně a jak na ně: kdy jsou účty za energie, auto a oblečení výdajem

Když si podnikatel koupí balík kancelářského papíru nebo šroubovák, je to celkem snadné. Prostě zařadí výdaj do nákladů...

Nesnažme se v daních hledat logiku, říká expert. Formulář přiznání má rezervy

Daň z příjmů, DPH, spotřební daně, daně z nemovitých věcí, silniční daň. Jaké je celkové daňové zatížení českého občana...

Pět rad: co sníží daň z příjmů, jak je to se slevami a co se nedaní

Povinnost odevzdat vyplněné daňové přiznání za rok 2020 připadá na 1. dubna 2021. Vyplnit růžový formulář správně a...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...