Návrh zákona nazvaný The Sunshine Protection Act byl jednomyslně schválen, senátoři hlasovali v netypické shodě. Pokud bude toto opatření přijato Sněmovnou a podepsáno prezidentem, Američané již nebudou muset dvakrát ročně posouvat ručičkami hodin.
„Senát konečně splnil to, co si přejí Američané po celé zemi – aby už nikdy nemuseli měnit ručičky na svých hodinách,“ uvedla senátorka Patty Murrayová která společně se senátorem Marco Rubiem dvoustranný zákon navrhla.
„Vyzývám proto své kolegy ve Sněmovně, aby jednali stejně rychle jako Senát – dostaňme tento zákon na stůl prezidenta Bidena,“ řekla senátorka.
Murrayová, předsedkyně zdravotního výboru, a Rubio argumentovali tím, že střídání času vede ke zvýšenému počtu infarktů a mrtvic a navíc poškozuje maloobchodníky tím, že zkracuje otevírací dobu.
Podle listopadového průzkumu agentury YouGov si téměř dvě třetiny Američanů přejí ukončit střídaní času.
Studie ukazují, že celoroční letní čas má několik významných výhod. Kromě výše zmíněných pak také může potenciálně vést kesnížení kriminality. Tato varianta navíc zabraňuje negativním dopadům způsobeným současnými jarními a podzimními změnami času.
Tradice po sto letech končí
Letní čas byl ve Spojených státech poprvé zaveden před sto lety, ale od té doby jej američtí zákonodárci několikrát upravili.
Letní a zimní čas bude platit i příštích pět let. Unie o slibované změně nejedná |
V roce 1974 USA přešly na trvalý letní čas – tento plán podpořil prezident Richard Nixon, který argumentoval tím, že by to pomohlo šetřit energii v době energetické krize.
Toto opatření však bylo téměř okamžitě zrušeno kvůli dětem, které musely do školy chodit za tmy a tím se zvýšilo riziko dopravních nehod v brzkých ranních hodinách.
Výjimka potvrzuje pravidlo
V současné době pouze dva státy nedodržují změnu letního a zimního času, a to Arizona a Havajské ostrovy.
V roce 1968 Arizona trvale přešla na standardní čas. Vzhledem k vysokým teplotám je letní čas v Arizoně považován za kontraproduktivní. Průměrná jarní teplota je 32 °C, zatímco průměrné letní teploty mohou dosahovat až 44 °C.
Většina obyvatel Arizony dává přednost aktivitám v chladnějších večerních hodinách a letní čas by znamenal intenzivní horko a sluneční svit do pozdních večerních hodin. Kromě toho by případné úspory energie byly kompenzovány zvýšeným používáním klimatizací a chladicích systémů během dne.
Havaj taktéž letní čas nedodržuje, místo toho následuje havajsko-aleutský standardní čas. Vzhledem k blízkosti Havaje k rovníku není téměř žádný rozdíl v množství denního světla během léta a zimy, takže hlavní výhoda střídavého času je nadbytečná.
Existuje několik území USA, včetně Portorika, Guamu, Americké Samoy a Amerických Panenských ostrovů, kde letní čas nedodržují z podobných důvodů jako Havaj. Díky celoročnímu množství slunečního svitu je v těchto lokalitách prakticky zbytečná.
Letní čas v USA začal minulou neděli (13. března) a potrvá do 6. listopadu 2022.
Změna času v Evropě je zatím u ledu
Změny času měly v Evropské unii skončit původně v roce 2019, členské státy se ale na jednotném postupu nedohodly.
Evropská komise před čtyřmi lety kvůli sílící kritice střídání času uspořádala takzvané veřejné konzultace. Podle ministerstva práce dorazilo 4,6 milionu odpovědí. Po zrušení změn času se tehdy vyslovilo 84 procent respondentů. Komise poté předložila návrh směrnice, podle níž se čas měl měnit naposledy v roce 2019.
Letní čas v příštích letech
|
Podle průzkumu agentury STEM/MARK z podzimu 2018 se zrušením střídání času v Česku souhlasilo 70 procent dotázaných. Celkem 44 procent respondentů si přálo trvale letní čas a 24 procent zimní.
Pravděpodobně nejznámějším Čechem, který léta bojoval proti změnám času byl Stanislav Pecka. Pekař ze Sobětuch na Chrudimsku sám sebe označoval za Veřejného odpůrce letního času. Změny se ovšem nedočkal, v roce 2009 zemřel.