Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Nový hit v realitním byznysu: lidé chtějí virtuální prohlídky místo osobních

  19:00
Existují odvětví, kterým pandemie koronaviru vyloženě prospívá. Jedním z nich je doposud nepříliš využívaná virtuální realita. Třeba v realitním byznyse se během pandemie stala žhavým hitem. V době, kdy byli lidé nuceni zůstat doma, se stala optimálním nástrojem, který dokázal prezentovat nemovitosti bez toho, aniž by museli být fyzicky na místě.

Virtuální realita od VRgineers | foto: VRgineers

„Je sobota večer. Jsem v Londýně a nakupuji nemovitost v Dublinu díky headsetu pro virtuální realitu. Skoro jsem zapomněl, že moje žena sedí vedle mě a křičím na ni, že jsem v dětském pokoji. Do Irské republiky nemůžeme, protože cestovatelé z Velké Británie musí na čtrnáct dní omezit své pohyby. A tak si irský byt v Dún Laoghaire prohlížíme z domova,“ vysvětlil BBC jeden ze zákazníků britské realitní kanceláře Chestertons.

Na virtuální prohlídce za pomoci náhlavního setu není nic složitého. Stačí si soupravu nasadit na hlavu a sledovat, jak se na podlaze sledované nemovitosti objevují kruhy a ruční ovládací prvky, pomocí kterých se mezi nimi můžete pohybovat. V každém kruhu je možné se podívat nahoru i dolů. „Je to pohlcující. Cítím se, jako bych tam byl, i když při pohybu si připadám trochu jako při používání Google Street View,“ popsal své zážitky zákazník.

Tak vypadá nakupování domů v době koronaviru. Není to ovšem pro každého, protože je zapotřebí mít vlastní náhlavní soupravu pro virtuální realitu a ty jsou zatím poměrně drahou záležitostí.

Developeři často prodávají byty ještě před výstavbou a je podle nich obtížné prodat produkt pouze ve 2D půdorysu. „Developeři dnes mají virtuální prohlídky zahrnuty do rozpočtu od samého začátku,“ říká marketingový ředitel realitní kanceláře Chestertons Giles Milner. 

I přesto jsou prohlídky ve virtuální realitě stále poměrně omezené. Na britském realitním serveru Zoopla tuto možnost nabízí pouze osm procent nabídek. Server ale říká, že během prvního měsíce koronavirových opatření došlo k nárůstu aktivity. Prohlídky nových budov ve virtuální realitě se ztrojnásobily.

Velká část této technologie existuje už tři až čtyři roky, zatím ale nebyla příliš motivace ji používat. To se s koronavirem změnilo. „Během koronaviru kupující nemohli navštěvovat nemovitosti, což technologii podpořilo,“ říká spoluzakladatel společnosti Rightmove, která se virtuální realitou zabývá,  Miles Shipside.

Virtuální realita podle něj nabízí více detailů než tradiční fotografie na webu. Šetří také čas realitním agentům a je bezpečnější pro všechny. „Poslední věcí, kterou chcete, je, aby se vaši zaměstnanci nakazili Covidem-19,“ říká Shipside.

Rostoucí zájem o virtuální realitu také usnadňuje život zahraničních klientů, pro které je cestování tam a zpět obtížné. Například pro kupující z pevninské Číny, kteří hledají domy v Singapuru. Musejí totiž dodržovat přísnou čtrnáctidenní karanténu v zemi téměř po každém návratu ze Singapuru.

Prudce roste zájem o headsety

Podle ředitele společnosti Matterport JR Pittmana je odvětí na vzestupu. Nejnovější vývoj dokonce umožňuje vytvořit virtuální kopii majetku pomocí chytrého telefonu místo drahého 3D fotoaparátu.

V květnu společnost Matterport spustila systém pro virtuální realitu Matterport pro iPhone. Umělá inteligence spojuje fotografie smartphonů do plného modelu virtuální reality, přičemž jako tréninková data používá miliony budov, které systém již naskenoval. To umělé inteligenci umožňuje „obejít nemovitost a postavit model, ve kterém předpoví 3D geometrii.

Prodej headsetů v období koronaviru vzrostl. Očekává se, že prodej samostatných headsetů v letošním roce celosvětově vzroste o 22,5 procenta, předpovídá americká společnost International Data Corporation. Covid-19 totiž urychlí používání virtuální reality nejen v realitním byznyse. Jak uvedl Forbes, potenciál má i zdravotnictví, vzdělávání a práce na dálku.

Headsety od společností jako Oculus, Samsung, HTC a Sony stojí přibližně 499 liber (14 588 korun) ve Velké Británii a 499 dolarů (11 040 korun) ve Spojených státech.

Na druhém konci trhu jsou sady Google Cardboard, které stojí přibližně 5 dolarů (110 korun). Jsou vyrobeny ze skládané lepenky, smartphonu, jednoduchých čoček a upevňovacích prvků. „Jakmile budou headsety jako brýle, stanou se podle mého názoru mainstreamem,“ říká zakladatel společnosti IMME VR Christopher Wang.

Autor:
  • Nejčtenější

Zelení navrhují soupis majetku a daň z bohatství. Vtip, reagují ekonomové

23. května 2024  14:25

Strana zelených přišla před volbami do Evropského parlamentu s návrhem, jak alespoň částečně...

Solidarita se nekoná. Německo od léta zvýší přirážku za tranzit plynu

24. května 2024

Kontroverzní přirážka za tranzit plynu z Německa se od července zvýší. Poplatek prodražující...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Zájem o penzijní DIP je menší, než se čekalo. Mají jej jen desítky tisíc lidí

29. května 2024

O zajištění na důchod prostřednictvím investic se státní podporou Češi zatím velký zájem...

Svět udivuje Minipicasso. Obrazy dvouletého génia se prodávají za tisíce

29. května 2024  12:05

Svět nejenom výtvarného umění vzal útokem dvouletý německý chlapec, který se proslavil svými...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vlakem 200 km/h na českých kolejích. Jak to cestující pocítí v jízdních řádech

27. května 2024

Premium Na začátku měsíce oznámilo ministerstvo dopravy, že na čtyřech úsecích tratí prověřuje možnost...

OBRAZEM: Když chodit do práce je radost. Odborníci zvolili nejlepší kanceláře roku

30. května 2024  20:30

Ve čtvrtek 30. května byli vyhlášeni vítězové osmého ročníku soutěže Kanceláře roku. Tu organizuje...

ECB se chystá pokutovat některé evropské banky. Selhaly v oblasti klimatu

30. května 2024

Evropská centrální banka se chystá učinit bezprecedentní krok a uložit pokuty několika bankovním...

Dotace na „dům po babičce“ budou přístupnější, přibude peněz na zateplení

30. května 2024

Od června začnou platit upravené podmínky v programech Nová zelená úsporám Light a Oprav dům po...

Fastfood Five Guys slavnostní premiéru Máje nestihne, otevře až na podzim

30. května 2024  16:19

Na konci června se po dvou letech znovuotevře na pražské Národní třídě obchodní dům Máj. Nové...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Někteří mě mají za zlatokopku. Nenesu to lehce, říká manželka Ondřeje Kepky

Seznámili se na vysoké škole, kde on byl pedagog a ona studentka. Jsou spolu přes devět let a v budoucnu plánují i...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer, legenda nové vlny i Činoherního klubu

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. Patřil k hvězdám nové vlny českého filmu a byl i...