Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 28. listopadu 2022 René

Nemovitosti nezlevní. Růst cen se přinejlepším zpomalí, říká šéf M&M reality

Realitní trh zatím koronavirovou krizi příliš nepocítil. „U nás zůstává zájem o nemovitosti silný. Ale nevím, nakolik je to na úkor konkurence,“ říká šéf M&M reality Petr Morcinek. Polovinu jeho firmy nedávno koupila finanční skupina Arca, která jí má pomoci s expanzí na Slovensko a do Rakouska. V posledních týdnech však Arca hlásí finanční potíže.

Šéf M&M reality Petr Morcinek | foto: M&M Reality

Společnost Arca Investments požádala na Slovensku, kde sídlí, o dočasnou ochranu před věřiteli. Udělala tak na základě slovenského zákona, který má pomoci firmám zasaženým pandemií koronaviru. 

Dočasnou ochranu chce využít k reorganizaci a k přípravě plánu na uspokojení věřitelů. Už dříve se objevily zprávy o potížích Arcy se splácením některých závazků. Na kapitálovém spojení s M&M reality se však podle Morcinka nic nemění. „Arca to zvládne,“ věří.

Nemohou chystanou spolupráci s Arcou ohrozit její současné finanční potíže?
V Česku neexistuje velká společnost, která by v současné době neřešila likviditu, včetně bank. Všechny fondové společnosti, se kterými hovořím, mají peníze nainvestované v aktivech, které investorům vydělávají peníze. Nedrží je na účtech pro případ krize. Když se pak finanční toky v ekonomice zpomalí, prodlužující se i lhůty splatnosti. Arca má navíc kvalitní portfolio.

Co změní vstup Arcy na vedení vaší společnosti?
Od letošního února už nejsem jediný akcionář, v lednu jsem nabídl 150 kusů akcií, tedy pět procent, svým makléřům, kteří obratem této nabídky využili. To, že přijde strategický partner, který nám pomůže dále růst, jsme s makléři komunikovali dopředu. Všichni chápou, že to bude posílení firmy jako takové.

Kolik zaplatila Arca za svůj 47,5 procentní podíl?
To nemohu říct, kvůli smlouvě. Navíc ještě čekáme na rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Ministerstvo chce utnout kšeftování obcí s developery. Nastaví mantinely

Kdy rozhodne?
Podle mě tak do měsíce.

V jakém stádiu je vaše první zahraniční expanze na Slovensko?
Předpokládáme, že odstartujeme 1. října, nejpozději 1. listopadu. Máme výhodu, že Arca už na Slovensku strukturu má a můžeme využít například její kanceláře. Od příštího roku už by nám ve slovenské verzi obchodního systému měly fungovat všechny funkce stejně jako v Česku. Do konce příštího roku bychom chtěli být na Slovensku jedničky na trhu. Což, se vší pokorou, nebude moc složité.

Proč?
Je tam hodně malých firem, je to roztříštěné a poskytovaná služba je často smutná.

Následovat bude Rakousko?
Náš digitální systém se kromě slovenštiny momentálně překládá i do němčiny. Očekávám, že budeme na Slovensku stabilizovaní příští rok v červnu a někde tam by měla už probíhat i příprava na Rakousko.

Loni jste měli rekordní výsledky, jak moc se krize podepíše na letošních?
V lednu a únoru jsme oproti stejným měsícům před rokem rostli. V březnu, kdy nikdo nevěděl, co se bude dít, nám tržby meziročně klesly o pět procent. V dubnu jsme už zase šli o osm procent nahoru a růst pokračuje. Za červen to vypadá dokonce na více než 20tiprocentní nárůst proti loňsku.

Krize nekrize, zdražování bytů nebere konce, vyplývá z cenové mapy

Takže zájem o nemovitosti v Česku neklesá?
Nechci příliš mluvit o trhu, protože nemám data od konkurence, ale u nás stoupá. V dubnu byl nárůst v rámci nákupů, prodejů a nájmů 30 procent. Řada lidí nechce držet peníze, a když už je má někam investovat, tak do nemovitostí.

Nepoklesne poptávka po nemovitostech, až se naplno projeví ekonomické dopady krize?
V březnu jsme řešili spoustu krizových scénářů. I takový, že bychom spadli na 20 procent obratu, protože počítat jsme museli se vším. Teď už to vidíme dobře – lidé chtějí žít, chtějí podnikat, potřebují bydlet… Pokud se udržíme v rozvolňovacím módu a ekonomika se znovu roztočí, neměl bych z toho obavu. Vezměte si také, kolik mají lidé za posledních 10 let naspořeno na účtech.

Nemohou nemovitosti kvůli krizi zlevnit?
V Česku v tuto chvíli chybí 150 tisíc bytů a dalších 50 až 60 tisíc by se mělo postavit každý rok, aby se nějakým způsobem srovnala poptávka s nabídkou. Pokud nepřijde druhá nebo třetí vlna drastických vládních opatření, tak ceny nemovitostí zůstanou stabilní. Ve větších městech, podle všech našich ukazatelů, vzrostou a v malých městech se nezmění.

Nemovitosti letos nezlevní. Dopad krize je minimální, míní zástupci bank

Polevil zájem cizinců o české nemovitosti?
Poptávka ze zahraničí spadla v březnu téměř na nulu. Teď už se pozvolna objevuje, stoupá zejména u menších bytů.

Týká se to i velkých investorů z řad nemovitostních fondů nebo finančních skupin?
Je samozřejmě otázka, co se bude nyní dít. Fondy taky potřebují mít představu, co bude a určitě mohou své plány přehodnocovat. My máme některé investiční projekty už 2-3 roky v přípravě a jsme připraveni do nich spoluinvestory pustit.

Vyplatí se těmto investorům dál sázet na nájemní bydlení? Bude podíl Čechů žijících v nájmu dál stoupat?
Už se tak děje, ale zásadní obrat očekávám až s novou generací, starší ročníky mají silnou potřebu vlastnit. Vliv bude mít případně i menší dostupnost hypoték.

Kromě realitního zprostředkování se vaše firma v posledních letech pouštěla i do výstavby. Máte stále ambici stavět tisíce bytů ročně?
V tuto chvíli jsme development pozastavili až na dva projekty v Náchodě, kde je nyní zhruba 140 bytů. Developerskou činnost jsme zahájili, abychom si to vyzkoušeli. Založili jsme fond a budovali finanční zázemí. Přestože děláme bezvadně reality, ve vyjednávání s bankami a ve správě fondu jsme zatím nováčky. Proto jsme se rozhodli raději hledat finančního partnera a našli Arcu, která umí financovat, spravovat a servisovat nemovitosti velmi dobře.

Od března platí nový zákon o realitním zprostředkování, který realitním kancelářím zpřísňuje pravidla pro poskytování úschov peněz. V minulosti jste tento krok kritizoval, způsobují vám nová pravidla potíže?
Úprava zákona je ve prospěch klientů. Na úschově peněz se podílí banky, účty jsou nadstandardně pojištěné a celý systém je bezpečný. Pro nás je to samozřejmě administrativně náročnější. Aktuálně máme pro tento účel založeno 1250 samostatných účtů, a jak zájem o úschovy roste, očekávám, že jich bude nakonec až dvojnásobek. Peníze konkrétního klienta čekají na účtu na úplné vypořádání prodeje. Až poté je účet volný pro další případný obchod. Úschova u realitní kanceláře je pro klienty rychlá a pohodlná.

Byty už se prodávají. Konec daně z nabytí vrátil trh na úroveň před krizí

Jaký je celkový objem úschov, který ročně realizujete?
Vloni jsme se dostali někam k 7-8 miliardám korun.

Máte za sebou dvě emise dluhopisů za 750 milionů korun. Nesouviselo to s přípravou zákona, kde hrozilo, že vám úschovy zakážou?
Ne to s úschovami nesouvisí. Dluhopisy nabídla naše investiční společnost, která pouze vykupuje a prodává nemovitosti na vlastní účet. Z první, 500milionové emise, jsme nakonec prodali za 140 milionů a používáme tyto peníze pouze na vlastní výkupy.

Využívají se i peníze z úschov k podnikatelským aktivitám?
Ne, to je nepřípustné.

Autor:

ZANIKLÉ TRATĚ: Freiberská dráha vozila přes Moldavu uhlí do Saska

  • Nejčtenější

Česku, Maďarsku i Rumunsku hrozí měnová krize, varuje Nomura

České republice, Maďarsku a Rumunsku hrozí v příštím roce měnová krize, a to kvůli rostoucím rozpočtovým a vnějším...

Kontejnerová přeprava v krizi. Padá spotřebitelská poptávka a není co vozit

Globální kontejnerová doprava čelí po několikaměsíční pandemii nemoci covid-19 dalším problémům. Ty jsou ale zcela...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krize bude delší než jednu sezonu. Může nastartovat změnu, říká sociolog Prokop

Premium Česko drtí inflace a stále víc Čechů se kvůli zdražování uskrovňuje. Sociolog Daniel Prokop v rozhovoru pro MF DNES...

Skleník musí být pro rostliny jako nebe, říká český rajčatový král

Ředitel projektu Naše rajče Lukáš Rázl se pyšní tím, že jako jediný v zemi bude přes zimu pěstovat rajčata ve stejném...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vězení jako nebe. Holmesovou čeká za miliardové podvody zajímavá věznice

Premium Na Elisabeth Holmesovou, kterou soud za podvody ve zdravotnickém startupu Theranos poslal na jedenáct let za mříže,...

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Premium Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

Poté, co se vyrojil Řezník, jsme v podstatě mainstream, říkají Morčata na útěku

Premium Místo ženy se v hitu od Mandrage hledá děda a ve známé písni Richarda Müllera o tom, že kvůli poruše výtahu musí jít...

O dalším vývoji cen energií rozhodne druhá polovina zimy, říká energetik

Rozstřel Ceny energií v posledních dnech krátkodobě mírně vzrostly, ale trend posledních měsíců je spíše opačný. Rozhodne leden,...

Keňa se topí v moři textilního odpadu. Použité oblečení slouží i jako obživa

Ve většině afrických zemí odpadové hospodářství příliš nefunguje. Problémem však nejsou pouze plasty. Africké země...

Nejrizikovější je pondělní dopoledne. Úřad vydal zprávu o pracovních úrazech

Statistiky naznačují, že první pracovní den v týdnu je pro Čechy nejrizikovější. Během něj se totiž nejvíce stávají...

Pětina firem chce příští rok nabrat pracovníky, šest procent propouštět

Pro nadcházející rok plánuje 21 procent firem a podnikatelů nabírat další pracovníky. Šest procent chce své aktuální...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Metro v plamenech. Londýnská tragédie odhalila nový fyzikální jev

Metro patří k nejbezpečnějším dopravním prostředkům na světě. Přesto ani jemu se nevyhnou nehody s desítkami mrtvých....

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...