Česku ujíždí západní vlak. Nestíhá tempo inovací, kulhá na trhu práce

  10:54aktualizováno  10:54
V konkurenceschopnosti Česká republika drtí Visegrád, ale selhává v pokusu dohánět země západní Evropy. Největší propast vznikla v inovacích a v nabídce pracovní síly. Za Západem Česko pokulhává i v daních a kvalitě silnic. Ukazuje to nová studie Světového ekonomického fóra.

Česko zaostává za evropskou elitou v inovacích i na trhu práce. | foto: Univerzita Palackého

Česká republika si nepatrně globálně polepšila o 0,3 procenta, spíše tedy stagnuje. Získala 71,2 ze sto možných bodů a obsadila 29. místo ze sto čtyřiceti zemí.

V žebříčku studie s názvem Global Competitivness Report 2018-2019 vedou Spojené státy americké (85,6 bodů), Singapur a Německo, Česká republika je na tom ze zemí Visegrádské čtyřky nejlépe. Pokulhává však až na jedinou výjimku ve všech ohledech za patnácti zeměmi západní Evropy včetně Německa, Francie a Velké Británie. Touto výjimkou je makroekonomická stabilita.

Nejvýrazněji Česku chybí inovační schopnosti, různorodost pracovní síly, kvalitní silnice a dálnice. Podnikání v zemi zatěžují i složité daně, nižší objem půjček podnikatelům vůči HDP (bankovní sektor je nicméně zdravý), ale i neschopnost školského systému pružně reagovat na technologický vývoj.

Kde ČR nejvíce zaostává za EU15

Jednu z nejhorších příček obsadilo Česko v oblasti vnitrostátní pracovní mobility. Je na 137. místě ze 140 zemí. Trh práce přitom dusí nejen český potenciál, ale i možnosti zahraničních ekonomik. Ve zdanění práce je Česko až na 134. místě a v lehkosti najmutí zahraniční pracovní síly na 126. místě.

Na elitu ztrácíme

„Vlak nejlepších nám ujíždí. Situace se oproti loňsku v zásadě nezměnila,“ uvedl Pavel Kafka, prezident České manažerské asociace, která se dlouhodobě v ČR podílí na sběru dat pro Světové ekonomické fórum. „Není čas opíjet se naším stávajícím kvantitativním růstem, když kvalita růstu pokulhává,“ dodal.

Fotogalerie

Slábne aktivita v oblasti informačních technologií, to naznačuje i klesající podíl vývozů high-tech výrobků. „Česká republika podle dostupných dat zaostává v inovačním procesu za EU a podíl vývozu high-tech výrobků na celkových vývozech v čase nevykazuje významnou růstovou tendenci,“ konstatovala zpráva. Mezi takové výrobky patří například letecké a kosmické produkty, počítačové zařízení, elektronika a telekomunikace. Firmám stále chybí dostatečné využití high-tech technologií či vlastních patentů.

Ve srovnání s Visegrádem ale není Česko na prvním místě všude. Překvapivě například zaostává v oblasti osvojení ICT (informačních technologií) za Slovenskem v počtu mobilních telefonů, resp. SIM karet na osobu, ale i v míře používání internetu a připojení s využitím optického vlákna, které je považováno za technologii budoucnosti.

Na trhu produktů se Česko umístilo za Polskem zejména kvůli negativnímu vlivu systému daní a dotací na konkurenci. ČR je celosvětově až na 124. místě.

Bolavým místem Česka jsou podle zprávy také instituce, zejména břemeno administrativní zátěže a pružnost vlády reagovat na nové impulsy.

Autor:

Nejčtenější

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

S bezkontaktními platbami do 500 korun mohou být od soboty problémy

Ilustrační snímek

Kvůli nový pravidlům pro ověřování karetních plateb, která budou platit od 14. září, mohou platební terminály zamítat...

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Koruna jako rozvojová měna. Od intervencí se neoklepala, sráží ji riziko

Ilustrační snímek

Už je to skoro dva a půl roku od ukončení devizových intervencí a koruna ne a ne výrazněji posílit. Spíše naopak....

Míra klientelismu v Rakousku mě šokovala, řekl v Rozstřelu Radim Jančura

Majitel RegioJetu Radim Jančura v diskusním pořadu Rozstřel. (11. září 2019)

Budoucnost svého byznysu vidí dopravce RegioJet spíše ve vlacích než v autobusech. Ve středečním Rozstřelu to řekl...

Další z rubriky

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

Volfefe index bude sledovat dopad Trumpových tweetů na finanční trhy

Twitterový účet Donalda Trumpa

Čím víc americký prezident Donald Trump sděluje své názory skrz sociální síť Twitter, tím víc akciové trhy kolísají....

Za rok až dvojnásobek ceny. Helia je nedostatek, rapidně zdražuje

V OBLACÍCH. Letadlo letící nad tisíci balónky vypuštěnými před zahájením závodu...

Ceny helia se rok od roku zvyšují. Například v USA či Británii za něj v současnosti lidé platí až více než dvojnásobek...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz