Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Prodej občanství je lukrativní byznys. Epicentrem je Hongkong

  19:10
Mít dvojí občanství není v dnešní době nic zvláštního. Není proto divu, že se z vydávání občanství z různých zemí stal obrovský byznys v hodnotě desítek miliard dolarů ročně. Pro vlády chudých ostrovních států je prodej občanství skvělým přivýdělkem, pro jejich občany je to však spíše utrpení.
Americký cestovní pas

Americký cestovní pas | foto: Profimedia.cz

Více než polovina zemí světa má v současné době programy získání občanství za investici. Podle švýcarského právníka Christiana Kalina má toto celosvětové odvětví hodnotu 25 miliard dolarů ročně.

Kalin, kterému se přezdívá Mr. Passport, je předsedou společnosti Henley & Partners, která je jedním z největších světových hráčů na tomto rychle rostoucím trhu. Jeho globální podnikání pomáhá bohatým jednotlivcům a jejich rodinám získat pobyt nebo občanství v jiných zemích. Podle něj jsou tradiční představy o občanství zastaralé.

 „Občanství je jedna z mála věcí na světě, která je vázána na krevní linii nebo na místo, kde se narodíte. To ale není spravedlivé. Místo, kde se narodíme, v žádném případě nevypovídá nic o našich dovednostech nebo talentu, je to o štěstí. Co je špatného na tom, když budeme občanství brát jako členství a přijímat do klubu talentované lidi, kteří budou společnosti přispívat svými znalostmi, schopnostmi a penězi,“ ptal se Kalin redaktorů z BBC

Bezvízové cestování po Evropě je velkým lákadlem

Existují lidé, kteří s ním souhlasí. Pro mnohé je ale myšlenka, že pasy, které jsou tak spojené s identitou, se stanou běžnou komoditou, nemyslitelná.

Jedním z nejpopulárnějších míst, kde se lidé ucházejí o občanství, je malý tichomořský ostrovní stát Vanuatu. Země totiž před čtyřmi lety zavedla nový systém, ve kterém lze získat občanství za 30 dní. Prodej víz a pasů je pro místní vládu největším zdrojem příjmů.

Pro mnoho držitelů víz z Vanuatu je největším lákadlem bezvízové cestování po celé Evropě. Většina zahraničních vlastníků pasů z Vanuatu přitom do země nikdy nevstoupila. O své občanství žádají v zahraničních kancelářích, jako třeba v PRG Consulting se sídlem v Hongkongu.

Honkong je jedním z největších světových trhů s občanstvím. Redaktoři BBC se v kavárně setkali s agentem prodávajícím občanství, který vystupoval pod přezdívkou MJ. „V Číně se necítí bezpečně. Chtějí přístup do Evropy, aby si mohli otevřít bankovní účet, nakoupit nemovitost nebo začít podnikat,“ říká MJ o svých klientech.

Kolik stojí nákup pasu?
Antigua a Barbuda od 100 000 USD
Svatý Kryštof a Nevis od 150 000 USD
Černá Horaod 274 000 USD
Portugalskood 384 000 USD
Španělskood 550 000 USD
Bulharskood 560 000 USD
Maltaod 1 milionu USD
USA500 000–1 milion USD pro firmy, které vytvoří do 10 pracovních míst
Spojené království od 2,5 milionu USD

„Pas z Vanuatu lze zařídit velmi rychle. Za pouhých 30 dní, a proto je populární volbou,“ vysvětlil MJ. Kalin a další ale varují, že Vanuatu je pověstný svou korupcí. Kvůli tomu program občanství z této země Henley & Partners i další nenabízí.

Zájem Číny to ale nezastaví. Před několika lety vysílaly televizní kanály v Hongkongu chytlavé televizní reklamy propagující občanství ve Vanuatu. Kolik čínských klientů skutečně navštívilo Vanuatu po získání občanství? Možná jeden z deseti,“ odhaduje MJ.

Obyvatelé ostrovních rájů z toho nic nemají

Port Vila je hlavní město Vanuatu. Je to město kontrastů. Cesty jsou často zaplaveny a zjizveny výmoly. Neexistuje zde jediný semafor, ale silnice jsou přesto čím dál tím vytíženější. Zaplavují je totiž drahá auta zahraničních občanů. Je to daňový ráj a nedávno byl opět zapsán na černou listinu zemí EU kvůli transparentnosti a korupci.

Obyvatelé země byli oficiálně uznáni za občany až v roce 1980, kdy země dosáhla nezávislosti. Dříve to bylo anglo-francouzské kondominium zvané Nové Hebridy. Tamní lidé jsou rozptýleni na více než 80 ostrovech.

Před méně než 40 lety byli bez státní příslušnosti. Na tuto skutečnost ještě nezapomněl bývalý premiér Barak Sope. „Pas jsem měl až v roce 1980. Musel jsem cestovat s kusem papíru, který mi dali Britové a Francouzi. Bylo to ponižující,“ postěžoval si Sope.

Sope říká, že prodej občanství je pro Vanuatu zradou a poukazuje na záplavu čínských investic v regionu. 

„Číňané mají mnohem více peněz než my,“ říká rozzlobeně. Čínské investice ale kritizují i ostatní místní obyvatelé. Vadí jim hlavně to, že čínské společnosti si ponechávají všechny peníze a zaměstnávají pouze čínskou pracovní sílu. Původní obyvatelé tak z jejich přítomnosti nemají žádné výhody, spíše naopak.

Vláda Vanuatu je jedná ze tří zemí na světě, kde jsou ženy zcela vyloučeny z politiky. Vláda situaci odmítla komentovat. Komentář BBC získalo pouze od vládního agenta pro občanství Billa Baniho, který přístup tamní vlády vysvětlil „Musíme se podívat na Vanuatu v celosvětovém měřítku. Ostatní země také prodávají pasy, aby si zajistily život. My tady nemáme mnoho přírodních zdrojů a prodej občanství Vanuatu přináší spoustu peněz,“ vysvětlil.

Plané sliby vlády

Pro převážně venkovské obyvatelstvo je však tato politika od jejího vzniku v roce 2015 velmi kontroverzní. Komunitní vůdkyně Anne Pakoaová říká, že místní komunity peníze z prodeje pasů nevidí, přestože jim vláda slibuje, že díky tomuto systému obnoví zničenou infrastrukturu a domy, které v roce 2015 zdevastoval ničivý cyklon Pam.

„Naši předkové zemřeli kvůli naší svobodě. Nyní cizí lidé nosí stejný zelený pas, který nosím já? Za 150 000 dolarů? A kde jsou ty peníze? Myslím, že to musí skončit,“ říká naštvaně.

Susan, další žena ze stejné vesnice, ukázala redaktorům BBC špinavou studnu. „Chci, aby vláda zajistila tekoucí vodu, aby se děti mohly osprchovat a pít čistou a bezpečnou vodu,“ říká.

S rostoucí poptávkou ze strany Číňanů bude podle šéfa místních novin Dana McGarryho těžké představit si jakoukoliv změnu v politickém nastavení země. Prodeje občanství a pasů podle McGarryho představují více než 30 procent příjmů země. „Pro malou zemi, jako je ta naše, je to velký problém. Ale musíme se ptát sami sebe, je to to, za co jsme bojovali? Je to správné?“

Je to otázka, s níž se bude muset ve stále více globalizovaném světě potýkat mnoho zemí, nejen Vanuatu. Jak ale říká Kalin z Henley & Partners: „ Programy získání občanství za investici nejsou ničím jiným než odrazem světa, ve kterém žijeme.“

Autor:

100 tun za hodinu. Na Hané mají unikátní kombajn

  • Nejčtenější

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český e-shop s kosmetikou má potíže. Objednávky neřeší, na maily nereaguje

Na český e-shop s biokosmetikou Biooo se v posledním měsíci hrne kritika. Po více než pětadvaceti letech bezproblémového fungování si na jeho služby nyní stěžují mnozí zákazníci. Ti již několik týdnů...

23. července 2024  12:02

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory rozmanitosti. Podlehl tak tlaku, který se vůči němu v posledních měsících vyvinul na...

20. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za všechno mohou turisté. Řecký ostrov Santorini nemá vodu, víno ani klid

Ačkoliv je řecké hospodářství do značné míry závislé na cestovním ruchu, ne všichni domorodci jsou z turistů nadšení. Vinaři na řeckém ostrově Santorini si například stěžují na to, že kvůli turismu...

21. července 2024

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale nebyl tento problém nikdy větší. V průměru tyto země na splácení závazků vůči věřitelům alokují skoro...

27. července 2024

Cíl Wendy’s v Česku? Rychle otevřít stovky restaurací, říká šéf fast foodu

Premium

Hranaté hovězí nebo mražený dezert Frosty patří mezi největší taháky řetězce s rychlým občerstvením Wendy’s. Americká síť před dvěma týdny oznámila, že se chystá vstoupit na český trh. Řetězec nyní...

27. července 2024

KOMENTÁŘ: Polsko jako motor Evropy? Ne, jeho ekonomika je stále ještě zranitelná

Premium

V Polsku se dnes staví dálnice, rostou tam platy, země mohutně zbrojí, stahují se do ní zahraniční firmy. Stává se z Polska jeden z motorů Evropy na úrovni Německa a Francie? ptá se Josef Mlejnek,...

26. července 2024

Na Ukrajině se kogenerační jednotky osvědčily. Firma z Brna jich vyvezla desítky

České firmy dodaly na Ukrajinu již desítky kogeneračních jednotek, které pomáhají zemi zvládat kritickou situaci poškozené energetiky. Pro zajištění rychlých dodávek elektřiny a tepla jsou momentálně...

26. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....