Vstupenka do USA pro bohaté zdražila. Zlaté vízum za 900 tisíc dolarů

  20:42aktualizováno  20:42
Nákup víza pro trvalý pobyt v USA je zase o něco dražší. Vízum s označením EB-5 bude už za čtyři měsíce bohaté cizince stát minimální investici 900 tisíc dolarů (v přepočtu 20,6 milionů korun). Pro porovnání, v roce 1993 stálo stejné vízum jen 500 tisíc dolarů. Zdražení „zlatého víza“ je součástí dlouho očekávané reformy.

Majitel Zelené karty (na snímku) získává právo na trvalý pobyt na území USA a většinu ostatních práv amerických občanů. | foto: Depositphotos

EB-5 zelená karta, často označována také jako zlaté nebo investorské vízum, je speciální druh přistěhovaleckého víza do USA. Umožňuje zahraničním investorům získat trvalý pobyt. Díky této kartě žadatel může žít v USA bez jakýchkoliv omezení i se svou rodinou. Podmínkou pro získání je investovat v USA částku 900 tisíc dolarů (přibližně 20,6 milionů korun).

Zelená karta EB-5 je v posledních letech spojována s mnoha kontroverzními kauzami. Peníze investorů byly například často utráceny spíše na luxusní projekty než v problémových oblastech, do kterých by podle Kongresu měly plynout. Program „zlatého víza“ také často zneužívají podvodníci, aby okradli cizince. Napsal o tom server Quartz.

Zvýšení minimální investice je jednou z nejvýznamnějších změn, který byly tento týden zveřejněny ve Federálním registru. Projekty mimo oblasti označované jako ekonomicky obtížné, budou nově vyžadovat investice ve výši 1,8 milionu dolarů. V současnosti je to přitom 1 milion dolarů. V nové částce je zohledněna i inflace. Občanské a imigrační služby Spojených států (USCIC) budou částky nově revidovat každých pět let.

Revize rovněž změní to, jak budou definovány oblasti s vysokou nezaměstnanosti (TEA). V současné době může každý stát požádat o sčítání lidu, které kvalifikuje oblasti TEA k přilákání zahraničních investic. Autoritou v tomto směru bude pouze USCIC. Nová pravidla také ztíží označení městských čtvrtí, kde leží jedna z nejvyhledávanějších investičních příležitostí. Než tato pravidla vstoupí za čtyři měsíce v platnost, mohou investoři stále požádat o investorské vízum s minimální investicí 500 tisíc dolarů (přibližně 11,5 milionů korun).

Britské zlaté vízum

Kontroverzní systém zlatých víz je v centru pozornost nejen v USA. Jedna z předních londýnských firem, která se problematikou zabývá, zaznamenala obrovský nárůst poptávky po svých službách. Generální ředitel Knightsbridge Capital Partners Luke Hexter časopisu Forbes sdělil, že poptávka v jeho firmě meziročně vzrostla o 70 %. 

Obchodní domy v USA už netáhnou, velké značky sázejí na prodej na letišti

Sdělení přichází poté, co společnost začaly vyšetřovat deníky Sunday Times a Channel Four. Ty zjistily, že firma zprostředkovává britská investiční víza a evropské pasy pro zahraniční miliardáře a milionáře a chlubí se tím, že dokáže obejít vládní kontroly a klientům zaručuje pozitivní výsledek.

Knightsbridge například v současné době prodává pasy z Kypru, které zahraničním investorům a jejich rodinám poskytují právo cestovat bez víz do 163 zemí, a to výměnou za investici 2,2 milionů dolarů do místního majetku nebo fondů. Ostrov už si takhle vydělal 7,4 miliardy dolarů. Díky tomu ale přilákal pozornost Evropské komise i OECD.

Zvýšenou poptávku po tzv. Investičních programech Golden Passport podle Hextera vyvolal hospodářský růst a politická nestabilita na rozvíjejících se trzích. O zlatá víza často usilují podle vedoucího výzkumného pracovníka Transparency International Bena Cowdocka ti, kteří byli ve své zemi obviněni například z korupce. Nyní hledají útočiště, kde vyperou nejen své peníze, ale i pověst.

Příkladem je Nigérie, kde velké množství lidí poměrně rychle bohatne. I když svou zemi milují, kvůli politické nestabilitě musí mít připravený pohotovostní plán. Organizace Transparency International označila Nigérii jako jednu z nejvíce zkorumpovaných zemí na světě, ve které politická a vojenská elita ukradla desítky miliard z ropných polí. 

Tajné vyšetřování Sunday Times a Channel Four také odhalilo, že pracovníci londýnské vízové společnosti pomohli zajistit zlaté vízum členovi rodiny bývalého libyjského diktátora Kaddáfiho nebo lidem z blízkosti ruského prezidenta Vladimíra Putina či Čínské armády.

Autor:

Nejčtenější

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

VIDEO: Účtenky i krabičky na jídlo. Nejčastější chyby při třídění odpadu

Papírové kelímky, plata na vejce ani použité obaly od pizzy do modrého...

Ruličky od toaletního papíru, účtenky nebo obaly na vajíčka jsou přece z papíru, tak patří do modrého kontejneru. Věta,...

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Komunistické megastavby. Stačil příkaz soudruha, na práva lidí se nehledělo

Z výstavby jaderné elektrárny Dukovany. Stanislav Mihal, Jan Dvořák a Dušan...

Budování dálnic, elektráren či ropovodů v dobách socialismu nekomplikovaly stížnosti sousedů ani dohadování o ceně za...

Chceme dobýt malá města, říká šéf KFC. Řetězec se rozrůstá do regionů

Šéf řetězce KFC pro Česko a Rakousko Libor Hubík

Češi si mohou v tuzemsku koupit kuřecí z fastfoodového řetězce KFC už 25 let. Španělská společnost AmRest, která na...

Další z rubriky

Méně masa a více péče o půdu. Zemědělství se musí změnit, uvádí analýza

Ilustrační snímek

Celosvětové zemědělství potřebuje změnu, protože škody, které způsobují současné postupy v zemědělství jsou vyšší než...

Ze značky Prosecco těží masová produkce. Staří vinaři se přejmenovávají

Test prosecca

Na 800 letech tradice výroby Prosecca v oblasti měst Valdobbiadene a Conegliano parazituje levnější masová produkce,...

Za rok až dvojnásobek ceny. Helia je nedostatek, rapidně zdražuje

V OBLACÍCH. Letadlo letící nad tisíci balónky vypuštěnými před zahájením závodu...

Ceny helia se rok od roku zvyšují. Například v USA či Británii za něj v současnosti lidé platí až více než dvojnásobek...

Němci o kryptoměnu od Facebooku nestojí. Chtějí předejít problémům

Ilustrační snímek

Německá vláda ve středu schválila komplexní blockchainovou strategii. Slíbila v ní, že bude bojovat proti snaze firem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz