Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 28. listopadu 2021 René

Změny životního pojištění stále nejsou u konce. ČNB je chce udělat lépe

  9:30
Centrální banka trvá na tom, aby měly pojišťovny od více než tří milionů lidí podepsaný papír, jak chtějí změnit životní pojištění. Čas vyprší koncem března. Pak pojišťovnám může hrozit pokuta až 50 milionů korun.

Lidé ze svých pojištění do konce roku vybrali už miliardy. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Ať už si vyberete jakoukoli možnost režimu svého životního pojištění, trvejte na písemném dodatku ke smlouvě. To doporučují lidem s životním pojištěním Česká národní banka (ČNB) i finanční odborníci. Od letoška platí, že ze životního pojištění lze buď vybírat naspořené peníze, nebo si pojištění odečítat od daní. Kombinace obojího byla koncem loňského roku zrušena. Takových smluv je skoro 3,5 milionu.

Většina pojišťoven změnu v legislativě vyřešila dopisem, který klientům rozesílala loni v říjnu a listopadu. Obsah dopisu se dá parafrázovat takto: Chcete mít díky životnímu pojištění dál nižší daně? Pak nic nedělejte.

V dopisech instituce operovaly s „pasivním souhlasem“. Pokud zákazník nic neudělal, tedy nic nepodepsal ani pojišťovně nedoručil, jeho smlouva se automaticky překlopila na „daňovou“, umožňující odečítat si zaplacené pojistné od daní. Alternativou bylo, že dal klient pojišťovně v daném termínu vědět, že si přeje zachovat možnost výběru peněz. 

ČNB a poradci: trvejte na písemné změně smlouvy

Podle informací od pojišťoven zvolila většina lidí tichý souhlas, tedy zachování daňových výhod. Mnoho klientů si nicméně také vybralo naspořené peníze, přičemž částky celkově šplhají do miliard. Podpis předejde sporům Proti popsanému postupu se ohradila ČNB. Trvá na tom, aby pojišťovny měly od každého klienta podepsaný papír, ať už se rozhodne pro jakoukoliv variantu. Jen tak prý lze zajistit, že změně porozuměl, a předejít případným sporům.

„Klientům lze rozhodně doporučit, aby aktivně vyjádřili svou vůli a kontaktovali pojišťovnu, zda smlouvu chtějí v daňovém, či nedaňovém režimu, a nenechávali situaci „vyhnít“, protože do budoucna mohou vzniknout spory, v jakém režimu smlouva je,“ přidává se právník finančněporadenské společnosti Partners Vít Mikolášek.

ČNB připomíná, že čas na úpravu pojistných smluv je až do konce letošního března, nikoli do konce roku 2014, jak to mohlo z dopisů pojišťoven vypadat.

Centrální banka proto v těchto dnech s jednotlivými pojišťovnami jejich postup probírá. K výsledkům konkrétních jednání se nechtěla vyjádřit, obecně však uvedla, že mnohé pojišťovny požadavky právních předpisů respektují a postupují podle jejího doporučení.

„Předpokládáme, že pojišťovny budou muset svá dosavadní vyjádření doplnit či revidovat, aby se samy nevystavovaly zbytečným rizikům, například hromadným žalobám,“ uvedla za ČNB už dříve mluvčí Kateřina Bartůšková.

Pokud nebudou pojišťovny názor regulátora trhu respektovat, vystavují se riziku až padesátimilionové pokuty od ČNB. To je však zatím podle Bartůškové předčasné a je to až krajní řešení.

Co dělat se smlouvou

Do konce roku 2014 jste nepodnikli žádný krok:

  • Smlouva se u většiny pojišťoven změnila na „daňovou“, čímž jste si zachovali možnost odečítat zaplacené pojistné od daní. Úspory lze vybrat i letos, ale pak se smlouva překlopí na „nedaňovou“ (neumožňuje daňové odpočty, avšak lze z ní vybírat peníze) a již není cesty zpět. Na rozhodnutí, zda zvolit daňovou, nebo nedaňovou smlouvu, máte čas do konce března.
  • Pokud jste nic neudělali, „pasivně souhlasili“ s přechodem na daňovou smlouvu, ale do konce roku 2014 vybrali peníze, je situace stejná. Do konce března lze smlouvu změnit na „nedaňovou“.
  • Smlouvu můžete na „nedaňovou“ změnit i po 31. březnu 2015. Pak je ale třeba dodanit odpočty uplatněné v posledních deseti letech. Nejpozději však za rok 2015, odpočty pojistného zaplaceného v roce 2014 a dříve dodaňovat nemusíte.

Souhlasili jste se zachováním mimořádných výběrů peněz, a tím se vzdali daňových odpočtů (nebo to do 31. 3. uděláte):

  • Smlouvu jde převést zpět na „daňovou“, ale jen pokud jste z pojištění po 1. 1. 2015 nevybrali žádné peníze (jinak smlouva zůstane „nedaňová“). Pakliže jste je vybrali do konce loňského roku, nevadí to.
  • Jestliže smlouvu změníte na „daňovou“ do konce března, budete si moci pojistné odečíst za celý rok 2015. Pokud ji změníte později, daňovou úlevu budete mít až od měsíce změny. Například bude-li smlouva upravena od 1. října 2015, bude možné si pojistné odečíst jen za říjen až prosinec.

Pramen: ČAP, Fincentrum, Partners

„Případ je nešťastný. Ministerstvo financí bylo pod politickým tlakem, aby změnu provedlo. Výsledek je správně, ale je to hrozně narychlo. Zákon vznikl, ale chybí k němu prováděcí předpis. V časových možnostech, které pojišťovny měly, šlo obtížně vymyslet lepší řešení. Nicméně s důsledky tohoto kroku se asi ještě budeme dlouho potýkat,“ zhodnotil situaci spolumajitel Partners Petr Borkovec.

Posílat další dopisy by pro pojišťovací domy bylo vzhledem k počtu těchto smluv nákladné. Proto se snaží některé z nich ČNB přesvědčit, že nechybovaly.

Jiné se námitkám centrální banky už podřídily a situaci vyřešily, například ČSOB Pojišťovna či Aegon. Klientům zanedlouho pošlou společně s pravidelným daňovým potvrzením o zaplaceném pojistném za rok 2014 i formulář, který musí v případě, že si chtějí zachovat daňové úlevy, vyplnit a zaslat zpět. „Když ho nepošlou, nebudeme jim moci za rok 2015 vystavit potvrzení o zaplaceném pojistném pro účely daňových odpočtů,“ upřesnila mluvčí Aegonu Ivana Dingová. Uniqa bude klienty znovu obesílat od počátku příštího týdne.

Autor:

ŽIVĚ: Planespotting Letiště Václava Havla

  • Nejčtenější

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Fialovy nebezpečné záměry. Příští vláda nevnímá souvislosti, píše Jiří Paroubek

Premium Z koaličního programu nové vlády nutně vyplývá nová zátěž pro veřejné rozpočty přesahující 80 miliard korun ročně....

Ve Vietnamu leží bez využití hora hliníku za miliardy. Pomůže vyřešit krizi?

Hliníková krize. I tak se dá nazvat aktuální situace, kdy celý svět bojuje s nedostatkem i rostoucími cenami tohoto...

Růžový gel pro ženy? Drogerii dm vyplísnili v Německu za genderové stereotypy

Řetězec dm drogerie markt, který podniká i v České republice, získal v Německu anticenu Zlatý kůl v plotě. Jejím...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nové daně a propouštění. To je podle Raiffeisenbank budoucnost České republiky

Propouštění státních zaměstnanců, revize koronavirových pomocí, nové daně. To jsou kroky, bez kterých se česká...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

Vybíráte tarif a dodavatele energií? Sedm rad, jak se neupsat energošmejdům

Premium Zákazníci, kteří se po krachu svého dodavatele energií ocitli v drahém režimu poslední instance, by sice neměli...

Drahá poslední záchrana. V „nouzovém“ režimu zdraží některým energie i čtyřikrát

Premium Milion zákazníků Bohemia Energy a dalších padlých dodavatelů naštěstí nemá doma zimu ani tmu. Elektřinu a plyn pro ně...

Doma je často horší vzduch než u silnice, vyvětrat před spaním nestačí

Premium Mezi čtyřmi stěnami tráví moderní člověk většinu svého života, a ne vždy je to zrovna zdravé. V uzavřených místnostech...

Panenky topí sluncem, autíčka pohání vodík. Hitem jsou enviromentální hračky

Premium Témata, která nyní na každém kroku provázejí dospělou populaci, se dostávají i do každodenního vnímání těch nejmenších....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Často lidi vykolejíme, přiznávají manželé Černí. Oba nosí dámskou módu

Michaela a Vlastimil Černí se rádi oblékají podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželé...

Jakub Vágner se oženil. S rybářkou Claudií si řekli ano na lodi

Populární rybář Jakub Vágner (39) se oženil. V sobotu po poledni si vzal svou německou přítelkyni Claudii, se kterou...