Středa 21. října 2020, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 21. října 2020 Brigita

Změny životního pojištění stále nejsou u konce. ČNB je chce udělat lépe

  9:30
Centrální banka trvá na tom, aby měly pojišťovny od více než tří milionů lidí podepsaný papír, jak chtějí změnit životní pojištění. Čas vyprší koncem března. Pak pojišťovnám může hrozit pokuta až 50 milionů korun.

Lidé ze svých pojištění do konce roku vybrali už miliardy. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Ať už si vyberete jakoukoli možnost režimu svého životního pojištění, trvejte na písemném dodatku ke smlouvě. To doporučují lidem s životním pojištěním Česká národní banka (ČNB) i finanční odborníci. Od letoška platí, že ze životního pojištění lze buď vybírat naspořené peníze, nebo si pojištění odečítat od daní. Kombinace obojího byla koncem loňského roku zrušena. Takových smluv je skoro 3,5 milionu.

Většina pojišťoven změnu v legislativě vyřešila dopisem, který klientům rozesílala loni v říjnu a listopadu. Obsah dopisu se dá parafrázovat takto: Chcete mít díky životnímu pojištění dál nižší daně? Pak nic nedělejte.

V dopisech instituce operovaly s „pasivním souhlasem“. Pokud zákazník nic neudělal, tedy nic nepodepsal ani pojišťovně nedoručil, jeho smlouva se automaticky překlopila na „daňovou“, umožňující odečítat si zaplacené pojistné od daní. Alternativou bylo, že dal klient pojišťovně v daném termínu vědět, že si přeje zachovat možnost výběru peněz. 

ČNB a poradci: trvejte na písemné změně smlouvy

Podle informací od pojišťoven zvolila většina lidí tichý souhlas, tedy zachování daňových výhod. Mnoho klientů si nicméně také vybralo naspořené peníze, přičemž částky celkově šplhají do miliard. Podpis předejde sporům Proti popsanému postupu se ohradila ČNB. Trvá na tom, aby pojišťovny měly od každého klienta podepsaný papír, ať už se rozhodne pro jakoukoliv variantu. Jen tak prý lze zajistit, že změně porozuměl, a předejít případným sporům.

„Klientům lze rozhodně doporučit, aby aktivně vyjádřili svou vůli a kontaktovali pojišťovnu, zda smlouvu chtějí v daňovém, či nedaňovém režimu, a nenechávali situaci „vyhnít“, protože do budoucna mohou vzniknout spory, v jakém režimu smlouva je,“ přidává se právník finančněporadenské společnosti Partners Vít Mikolášek.

ČNB připomíná, že čas na úpravu pojistných smluv je až do konce letošního března, nikoli do konce roku 2014, jak to mohlo z dopisů pojišťoven vypadat.

Centrální banka proto v těchto dnech s jednotlivými pojišťovnami jejich postup probírá. K výsledkům konkrétních jednání se nechtěla vyjádřit, obecně však uvedla, že mnohé pojišťovny požadavky právních předpisů respektují a postupují podle jejího doporučení.

„Předpokládáme, že pojišťovny budou muset svá dosavadní vyjádření doplnit či revidovat, aby se samy nevystavovaly zbytečným rizikům, například hromadným žalobám,“ uvedla za ČNB už dříve mluvčí Kateřina Bartůšková.

Pokud nebudou pojišťovny názor regulátora trhu respektovat, vystavují se riziku až padesátimilionové pokuty od ČNB. To je však zatím podle Bartůškové předčasné a je to až krajní řešení.

Co dělat se smlouvou

Do konce roku 2014 jste nepodnikli žádný krok:

  • Smlouva se u většiny pojišťoven změnila na „daňovou“, čímž jste si zachovali možnost odečítat zaplacené pojistné od daní. Úspory lze vybrat i letos, ale pak se smlouva překlopí na „nedaňovou“ (neumožňuje daňové odpočty, avšak lze z ní vybírat peníze) a již není cesty zpět. Na rozhodnutí, zda zvolit daňovou, nebo nedaňovou smlouvu, máte čas do konce března.
  • Pokud jste nic neudělali, „pasivně souhlasili“ s přechodem na daňovou smlouvu, ale do konce roku 2014 vybrali peníze, je situace stejná. Do konce března lze smlouvu změnit na „nedaňovou“.
  • Smlouvu můžete na „nedaňovou“ změnit i po 31. březnu 2015. Pak je ale třeba dodanit odpočty uplatněné v posledních deseti letech. Nejpozději však za rok 2015, odpočty pojistného zaplaceného v roce 2014 a dříve dodaňovat nemusíte.

Souhlasili jste se zachováním mimořádných výběrů peněz, a tím se vzdali daňových odpočtů (nebo to do 31. 3. uděláte):

  • Smlouvu jde převést zpět na „daňovou“, ale jen pokud jste z pojištění po 1. 1. 2015 nevybrali žádné peníze (jinak smlouva zůstane „nedaňová“). Pakliže jste je vybrali do konce loňského roku, nevadí to.
  • Jestliže smlouvu změníte na „daňovou“ do konce března, budete si moci pojistné odečíst za celý rok 2015. Pokud ji změníte později, daňovou úlevu budete mít až od měsíce změny. Například bude-li smlouva upravena od 1. října 2015, bude možné si pojistné odečíst jen za říjen až prosinec.

Pramen: ČAP, Fincentrum, Partners

„Případ je nešťastný. Ministerstvo financí bylo pod politickým tlakem, aby změnu provedlo. Výsledek je správně, ale je to hrozně narychlo. Zákon vznikl, ale chybí k němu prováděcí předpis. V časových možnostech, které pojišťovny měly, šlo obtížně vymyslet lepší řešení. Nicméně s důsledky tohoto kroku se asi ještě budeme dlouho potýkat,“ zhodnotil situaci spolumajitel Partners Petr Borkovec.

Posílat další dopisy by pro pojišťovací domy bylo vzhledem k počtu těchto smluv nákladné. Proto se snaží některé z nich ČNB přesvědčit, že nechybovaly.

Jiné se námitkám centrální banky už podřídily a situaci vyřešily, například ČSOB Pojišťovna či Aegon. Klientům zanedlouho pošlou společně s pravidelným daňovým potvrzením o zaplaceném pojistném za rok 2014 i formulář, který musí v případě, že si chtějí zachovat daňové úlevy, vyplnit a zaslat zpět. „Když ho nepošlou, nebudeme jim moci za rok 2015 vystavit potvrzení o zaplaceném pojistném pro účely daňových odpočtů,“ upřesnila mluvčí Aegonu Ivana Dingová. Uniqa bude klienty znovu obesílat od počátku příštího týdne.

Autor:
  • Nejčtenější

Nejbohatší Čech celý v černém a roušce. Petr Kellner se ukázal na Twitteru

Nejbohatší Čech a majoritní vlastník společnosti PPF Petr Kellner se ukázal na Twitteru celý v černém a v černé roušce....

Vaříme zadarmo, zoufají si restauratéři. Za rozvoz platí 30 procent

Restauratéři i Svaz obchodu a cestovního ruchu kritizují provize rozvozových firem. Vyzvali je, aby projevili...

Pivo zdarma a panák za půlku. Podniky lákaly na poslední akci před zavřením

České restaurace, bary a hospody se večer snažily na poslední chvíli nalákat hosty před druhým letošním uzavřením....

Máte u nás balíček, píše se v podvodných mailech s logem České pošty

Do mailových schránek přicházejí lidem zprávy, které vypadají jako od České pošty. S podnikem ale nemají nic...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Státy se připravují na nejhorší. Ve velkém se zásobují potravinami

Kvůli koronavirové pandemii mnoho států změnilo způsob uvažování nad vlastními rezervami potravin a ve velkém se...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

TEST: Pitný režim pod drobnohledem. Děti vybíraly nejlepší láhev

Premium Tekutina. Jak ji nabídnout školákům v co nejčistší formě a zdravě, aby pili opravdu rádi a pravidelně? Zaměřte se na...

Test: Kdo studuje letáky, dokáže divy. Za akční zboží ušetříte stokoruny

Premium Je libo kávu za 85 korun, nebo dvakrát dráž? A co mléko, banány, řízky? Kdo studuje letáky a šetří, dokáže pořídit i s...

Poptávku maloobchodu uměle drží nad vodou vládní opatření, míní analytici

Maloobchod v létě zaznamenal silné oživení, útraty v obchodech byly podobné jako před krizí. Celoroční výsledek by tak...

Lihovarnický stroj času. Firma z USA umí vyrobit vyzrálou whiskey za pár dnů

Čím starší whiskey, tím kvalitnější. Tak zní nepsané pravidlo, které se nyní rozhodla obejít kalifornská společnost...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

Tvoje tvář má známý hlas bude bez Stárkové. Zkolabovala kvůli covidu-19

Show Tvoje tvář má známý hlas pokračuje už v sobotu večer sedmou epizodou. Jedna z účinkujících však v ní bude chybět....

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Chtěla jsem udělat něco zapovězeného, říká k pornu Tarra White

Má za sebou úspěšnou kariéru ve filmech pro dospělé, její vztahy s rodinou na Moravě však poznamenala. „Příbuzní se...