Rok 2015 v peněžence: nová DPH, vyšší důchody a limit na paušály

  6:00aktualizováno  6:00
Od ledna si polepší hlavně ti, na které se v posledních letech nedostalo: rodiny s dětmi a důchodci. Všichni by měli pocítit třeba zlevnění elektřiny nebo novou nižší sazbu DPH na léky. Přinášíme seznam největších změn v roce 2015, které zasáhnou peněženky podnikatelů, rodičů i důchodců.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

1)Dopadne na všechny

Nová sazba DPH
Začne platit nová, desetiprocentní sazba DPH, která se bude vztahovat na léky, nenahraditelnou dětskou výživu a knihy. V současnosti jsou zatíženy sazbou 15 procent, ořezání o pět procentních bodů tak dává naději na zlevnění zboží. Názory na to, zda a o kolik toto zboží zlevní, jsou však rozporuplné. „Obávám se, že většiny lidí jako spotřebitelů se zavedení nové sazby DPH téměř vůbec nedotkne. Teoreticky by mohlo vést ke snížení konečných cen, ale obchodníkům přibude administrativa,“ myslí si Blanka Štarmanová z poradenské firmy TaxVision. Hlavní ekonom Deloitte David Marek očekává roční úsporu u průměrné rodiny 330 korun.(více zde)

Drobné úspory: elektřina, plyn, ropa
Domácnosti ušetří příští rok na elektřině maximálně několik procent. Například E.ON garantuje levnější proud jen těm, kteří si cenu zafixovali. Regulovaná složka plynu zdraží téměř o pět procent, nicméně ta tvoří jen přibližně pětinu celkové ceny. Většina dodavatelů plynu zákazníkům ceny navyšovat nebude, někteří dokonce zlevní. Ceny ropy by se mohly držet nízko, což by přineslo úspory řidičům na benzinu na naftě. „Éra nízkých cen ropy by neměla jen tak odeznít. V roce 2015 očekáváme, že ropa Brent neporoste a zůstane v průměru okolo 65 USD za barel,“ uvedl ve své analýze tým ČSOB.

Soumrak regulačních poplatků
Z poplatků od pacientů zůstane v lednu už jen devadesátikorunový poplatek na pohotovosti. Končí poplatek 30 korun za recept a u praktického a ambulantního lékaře. (více zde)

2)Rodiče

Vyšší sleva na děti
Na druhé dítě se zvýší daňové zvýhodnění na 1317 korun měsíčně, na třetí dítě se zvedne na 1417 korun měsíčně. V současnosti sleva dosahuje 1117 korun na každé dítě ve společné domácnosti. (více zde)

Školkovné
Rodiče budou moci uplatnit slevu na dani za takzvané „školkovné“. Bude nutné prokázat výdaje za umístění dítěte ve školce nebo v předškolním zařízení. Výdaj za stravu se nepočítá. Za loňský rok bude možné uplatnit slevu až do výše 8500 korun, v roce 2015 do výše 9200 korun. Slevu lze uplatnit u zaměstnavatele, nebo v daňovém přiznání.

3)Podnikatelé

Paušály
Bude zaveden maximální limit pro uplatnění výdajových paušálů i u zbývajícího 60% a 80% paušálu, a to ve výši až 1,2 milionu Kč, resp. 1,6 milionu Kč. Paušál lze totiž uplatnit z příjmů do dvou milionů korun. Omezení se dotkne především řemeslníků a živnostníků. Jiné profese, OSVČ, lékaři, advokáti či daňoví poradci už měly své stropy zavedeny dříve.

Zvýhodnění firemních školek
Zaměstnavatelé, kteří provozují podnikové školky, si budou moci snížit daňový základ o náklady související s jejich provozem. Do daňového zvýhodnění se bude započítávat například nájem, energie nebo mzdy zaměstnanců pečujících o děti.

Rozšířené ručení firem za odvod DPH
Režim reverse charge, který znamená, že za odvod DPH ručí nikoliv poskytovatel služby nebo zboží, ale ten, kdo je odebírá, se rozšíří do dalších odvětví. Od 1. dubna se bude týkat také dodávek telefonů, integrovaných obvodů, herních konzolí, tabletů, laptopů, obilovin a technických plodin a surových či polozpracovaných kovů. Povinnost platí tam, kde celková částka základu daně za toto zboží překročí 100 tisíc korun.

4)Důchodci

Návrat slevy pro pracující důchodce
Důchodcům s příjmem z pronájmu i pracujícím důchodcům se vrátí sleva na dani 24 840 korun. Zpětně bude uplatněna i za rok 2014, za rok 2013 pak bude navrácena. Pokud však důchodce dosáhne příjmu nad 840 tisíc korun ročně mimo svůj starobní důchod, bude muset zdanit i svůj starobní důchod. Zrušení slevy bylo součástí úsporného balíčku kabinetu Petra Nečase, Ústavní soud však letos v červenci ustanovení zrušil jako protiústavní. (více zde)

Penze porostou
Důchodci si od ledna polepší v průměru o 205 korun měsíčně. Penze by měly růst více než v předchozích dvou letech dohromady. Budou se zvyšovat stejně jako před rokem 2013, tj. o celou inflaci a třetinu růstu reálných mezd. Růst důchodů omezila Nečasova vláda na tři roky do roku 2015, nynější kabinet však prosadil návrat ke starému modelu už od příštího roku. (více zde)

5)Ostatní

Životní pojištění
Ruší se daňové zvýhodnění pro zaměstnavatele, kteří přispívají svým zaměstnancům, ale jen u smluv, které umožňují výběry naspořené částky před dovršením 60 let nebo po šedesáti měsících trvání smlouvy. Důvodem je zneužívání daňových výhod. Do roku 2015 je možné vybírat peníze a zároveň uplatnit odpočet. Od ledna půjde jen jedno nebo druhé. Většina z pojišťoven oslovených MF DNES automaticky překlopí pojištění od ledna na daňově uznatelné, pokud si klient aktivně sám nezvolí druhou variantu. (více zde)

Autor:

Nejčtenější

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Další z rubriky

Výdaje na varroázu rostou, loni dosáhly 30 milionů. Včely ale umírají dál

Včela medonosná (28. února 2019)

Boj proti kleštíkovi včelímu, který je schopen přes zimu zlikvidovat celé včelstvo, čím dál víc vysává dotace pro...

Stát chce koupit hutě ArcelorMittal za korunu, tvrdí Babiš

Pohled na závod ArcelorMittal v Ostravě-Kunčicích.

Stát chce koupit ostravský hutní podnik ArcelorMittal za korunu. Premiér Andrej Babiš to uvedl v pondělním vydání...

Řetězce vozí z větších dálek: zelí z Makedonie, brambory z Francie

Dochází i zelí. Německý diskont ho vozí z Makedonie.

Nejen cibule z Nového Zélandu. Nákupní oddělení obchodních řetězců musejí sahat do větších dálek než jindy i pro jinou...

Najdete na iDNES.cz