VIDEO: Podívejte se do výrobny cereálií

  5:00aktualizováno  5:00
Snídani sněz celou, o oběd se rozděl s přítelem a večeři nech nepříteli. Tak by podle přísloví měly vypadat denní dávky jídla. V dnešním seriálu zjistíte, jak se vyrábí právě nejdůležitější část stravy, a to snídaně. K té si totiž mnoho lidí dává müsli s mlékem, kukuřičné lupínky nebo jiné cereálie. Podívejte se, jak se vyrábí oblíbená snídaně pro děti - cereálie Biskiti.

Biskiti patří do skupiny výrobků společnosti Emco, kterou jsme navštívili v továrně v Hrdlech nedaleko Terezína. Biskiti jsou v podstatě "sušenky" velké asi jako pětikoruna, které se stejně jako müsli snídají s mlékem. Dětem se však líbí víc než obyčejné vločky. Mají totiž obličej, tedy spíše jen oči a ústa do úsměvu.

Biskity na cestě do pece

Ještě před závodem se zdá, že celé dopoledne bude provázet vůně pečených sušenek. V místnosti, kde se vyrábí cereálie Biskiti, však omámení vůni přejde. Ve vzduchu je cítit něco jako čpavek. "To je z kypřicího prášku," vysvětluje nepříjemný zápach vedoucí závodu Michal Slezák.  

Tento zážitek naštěstí za chvíli přebíjí samotná výroba cereálií. Pokud si totiž představíte továrnu plnou strojů a minimální lidské síly, jste na omylu. Většina výroby se překvapivě zakládá na lidské práci. Mnohdy si říkáme, jakou námahu pro pracovnice představuje například vkládání celého stojanu s plnými plechy do pece.

Forma na výrobu biskitů

Formička na úsměvy

Výroba biskitů samozřejmě začíná ve vývojovém centru, kde se podle požadavků zákazníka stejně jako u všech ostatních výrobků vytvoří receptura. Podle ní se v malém množství vyrobí první vzorky. Pokud jsou schváleny, putují dále do výroby.

Větší suroviny, jako vločky nebo lupínky, se do výrobní místnosti dostávají ze skladů ze spodních pater závodu a váží se na velkých digitálních vahách. Suroviny, které se přidávají v menším množství, tedy například cukr, kakao nebo kypřicí prášek, váží zaměstnanci ručně.

Promíchávání lupínků s jahodami

Historie müsli

Müsli vynalezl okolo roku 1900 švýcarský lékař Maximilian Bircher-Benner pro pacienty ve své nemocnici, kde strava bohatá na čerstvé ovoce a zeleninu tvořila stěžejní část léčby.

Vzorem mu prý byl podobně "podivný pokrm", který jemu a jeho manželce podali během túry ve švýcarských Alpách.

Bircher-Benner sám jídlo pojmenoval jako d'Spys (švýcarská podoba německého die Speise neboli pokrm). Výraz müsli je pak zdrobnělina švýcarského podstatného jména Mues (německy Mus), tedy kaše.

Ve své současné podobě je müsli oblíbeno na Západě od 60. let 20. století v rámci rostoucího zájmu o zdravou a vegetariánskou stravu.

Zdroj: Wikipedia

Přísady na výrobu biskitů se nejdříve smíchají ve velkém hnětači. Směs se dále přesouvá k pásu, kde je z ní vytvořen hotový syrový biskit. Ten je vytlačen válcem, kde jsou v umělé hmotě vyraženy formičky obličejů.

Dětské creálie odtud dále putují k dvěma pracovnicím, které kontrolují, jestli jsou všichni biskiti správně vykrojení, tedy jestli se všichni usmívají.

Odtud už vysmáté obličeje míří do pece. Jeden plech se peče zhruba dvacet minut. Po vyndání z trouby se u několika vzorků z každé upečené várky zjišťuje, jakou má vlhkost, tedy jestli je dostatečně upečen. Pokud ne, vrací se zpátky do trouby.

Kromě výroby biskitů jsme v závodě viděli také promíchávání celozrnných lupínků s jahodami. Na rozdíl od biskitů jde však opravdu pouze o promíchávání. Všechny suroviny si totiž firma kupuje a žádné dílčí přísady nevyrábí.

Biomüsli

Kromě běžných výrobků vyrábí společnost také biomüsli. Suroviny na jeho přípravu i samotná výroba jsou striktně odděleny od ostatních výrobků, aby nedošlo k pomíchání. Dále firma vyrábí také výrobky pro bezlepkovou dietu.

Společnost Emco byla založena v roce 1990 Zdeňkem Jahodou. V současnosti se výrobky vyvážejí do více než 50 zemí světa.

Nejvýznamnějšími zahraničními trhy jsou v současné době Chorvatsko, Rumunsko, Bosna, Rusko a Maďarsko. Další závody má společnost v Brně a Bohumíně. Továrna v Hrdlech se zaměřuje především na zmíněné dětské cereálie a speciality typu biovýrobky, výrobky pro bezlepkovou dietu a exportní balení cereálií Mysli.


 

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

První třídou s jízdenkou do druhé. Když je vlak plný, sedne si tam každý

Ilustrační snímek

Pokud cestujete s Českými drahami druhou třídou a vlak je přeplněný, může se stát, že vás průvodčí pustí si sednout,...

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Mladí nechtějí pít to, co jejich rodiče, říká šéf Jägermeisteru

Jiří Štětina, ředitel Mast-Jaegermeister.

Chystané razantní zvýšení spotřební daně z lihu zdraží láhev lihoviny na pultech o deset až patnáct korun, odhaduje...

Další z rubriky

Největší německá banka má problémy. Propustí až 20 tisíc lidí, tvrdí zdroje

Německá banka Deutsche Bank

Největší německá a jedna z předních světových bank Deutsche Bank chce propustit zhruba 20 tisíc z více než 91 tisíc...

VIDEO: Zásobují české McDonald’s hovězím z Polska. Takto maso vyrábějí

Do McDonaldů vozí hovězí z Polska. Takto ho „vyrábí“

V cheesburgerech, hamburgerech či BigMacích jíme maso z polských krav. Naopak v McRoyalech či prémiových burgerech je...

Další velká ztráta pro Boeing. Saúdové raději než 737 MAX koupí airbusy

Boeing 737 Max 8

Saúdské nízkonákladové aerolinie Flyadeal v neděli oznámily, že zrušily svou objednávku na třicet letounů Boeing 737...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz