Dráhy rozhodly: po roce a půl jednání koupí sedm railjetů

  11:36aktualizováno  13:27
Koupíme, nekoupíme. Koupíme. České dráhy nakonec koupí od společnosti Siemens sedm vysokorychlostních vlaků railjet, o jejichž nákupu jednaly rok a půl. Nákup ve čtvrtek posvětila dozorčí rada státního dopravce. Dráhy za vlaky zaplatí zhruba 2,5 miliardy korun.

Dráhy mají jasno - koupí sedm souprav railjet. | foto: České dráhy

Souhlas dozorčí rady potvrdil MF DNES generální ředitel Petr Žaluda. Podle něj už teď zbývá jen se Siemensem podepsat smlouvu. Tu už dráhy loni podepsaly, ale nakonec od ní odstoupily. Teď je ale podle Žaludy kontrakt jistý.

Nákup railjetů provázela bouřlivá diskuse hlavně loni v létě, kdy se proti nákupu ozvala především Škoda Transportation, do té doby takřka výhradní dodavatel nových vlaků pro České dráhy. Dráhy nakonec smlouvu podepsaly, ale po neúspěšném jednání s Deutsche Bahn uvažovaly o konci spolupráce na trase do Hamburku. 

Místo 15 railjetů jich bude jezdit necelá polovina

Dráhy proto nakonec kupují místo patnácti jen sedm souprav, které mají jezdit ve spolupráci s rakouskými drahami mezi Prahou, Vídní a Štýrským Hradcem. Všech sedm vlaků by měly mít do konce roku 2014.

Rakouské dráhy naléhaly na České dráhy, aby koupily railjety tak, že tím podmiňovaly další spolupráci s českým železničním dopravcem. Dráhy na zakázku nevypsaly veřejnou soutěž, cenu získaly z veřejné soutěže rakouských drah. Vlaky se budou vyrábět v závodě Siemensu ve Vídni.

Souprava railjet v barvách Českých drah.
Souprava railjet v barvách Českých drah.

Railjety, které ČD koupí, budou pouze soupravy bez lokomotivy. Co bude nakonec railjety táhnout, zatím jasné není. Původně je měly vozit lokomotivy 380 ze Škody Transportation, ty ale stále nemají potřebné papíry nutné pro provoz. Vlaky by tak měly vést patrně lokomotivy Taurus rovněž od Siemensu, které si ČD zřejmě půjčí od rakouských drah. Už dnes tyto stroje na vlacích z Vídně jezdí.

Jasné zatím není, z čeho se budou vlaky platit. Dozorčí rada sice nedávno povolila vydání dalších dluhopisů za 7,5 miliardy korun, necelých pět miliard ale jde na splacení jiných dluhů. Na investice zbývá 2,5 miliardy, dopravce přitom bude muset v případě úspěchu v soutěžích na tuzemské rychlíky nakupovat nové vlaky i na tyto spoje.

Antimonopolní úřad opět zkoumá nákup railjetů

Do hry o raijety ale podle deníku E15 vstupuje znovu Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Znovu zkoumá, zda dráhy mohou koupit od Siemensu sedm souprav oficiálně nazvaných Siemens Viaggio Comfort. Vydal už dokonce předběžné opatření, které drahám nákup sedmi moderních vlaků až do vynesení definitivního verdiktu zakazuje. To však dráhy nijak netrápí.

"Bez odkladu podepíšeme dohodu o kooperací s ÖBB (rakouský železniční dopravce) na linku Praha - Graz a následně smlouvu se Siemensem," řekl MF DNES šéf drah Petr Žaluda.

Předběžné opatření se podle něj týká nákupu nových vlaků, tedy nového kontraktu. Dráhy ale sedm railjetů nakupují podle kontraktu ze září 2011 a dávají tak pokyn ke spuštění výroby sedmi souprav. "Zbylých osm je stále součástí kontraktu a o jejich výrobě máme možnost rozhodnout ještě do poloviny příštího roku," dodal Žaluda s tím, že na provozu by se musely dráhy domluvit s dalšími evropskými železnicemi, například se Slováky a Maďary.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Pražský hotel vydával české hovězí za australské, steak za 650 korun

Kráva před hotelem Holiday Inn u Kongresového centra.

Hotel Holiday Inn sídlící na pražském Pankráci lhal svým zákazníkům o skutečném původu podávaného hovězího masa. O...

Další z rubriky

Největšímu letadlu na světě odzvonilo, Airbus ohlásil konec výroby

Airbus A380 je letadlo se dvěma palubami. Podobné uspořádání má i legendární...

Evropská společnost Airbus ve čtvrtek ohlásila konec výroby letounu A380 superjumbo. Největší stroj pro osobní přepravu...

140 km/h povoleno. Ťok chce zvýšit maximální rychlost na českých dálnicích

Ilustrační snímek

Spolu se zpřísněním postihů za závažnější dopravní přestupky se do chystané změny zákona o pozemních komunikacích...

Aerolinky upravují rezervační systémy. Přidávají nové možnosti při volbě pohlaví

Ilustrační snímek

Cestující, kteří se necítí ani jako muži ani jako ženy, si u amerických leteckých společností budou moci vybrat z více...

Najdete na iDNES.cz