Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 23. února 2024 Svatopluk

Zahraniční firmy ustupují ze svých zvyklostí, s rozcvičkami narazili i Japonci

  1:10
Střet kultur v zahraničních firmách v Česku pozvolna končí. I zarputilé asijské firmy začínají ustupovat od svých zvyklostí. Hymny, ranní rozcvičky i nástěnky se českým zaměstnancům nelíbí.

Ačkoliv v tuzemsku už na ranní rozcvičky v japonských firmách nenarazíme, jednotné uniformy nosí stále všichni, a to i vedení. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"S rozcvičkami japonští majitelé tvrdě narazili, vlna odporu nakonec byla tak veliká, že je museli po několika měsících zrušit," říká Irena Štětinová, bývalá personalistka firmy Daikin, která v Brně vyrábí klimatizace.

"Přitom asijský model kulturní jednoty je nejvýraznější, jen málokdy ze svých metod ustoupí," říká Ivan Nový, odborník na firemní kulturu z VŠE.

Ačkoliv v tuzemsku už na ranní rozcvičky v japonských firmách nenarazíme, jednotné uniformy nosí stále všichni, a to i vedení. Zůstává také japonské jídlo v závodních jídelnách, nástěnky s množstvím statistik a přesná organizace pracovního času i místa. Co se ve firmách také nejspíš nezmění, je uznávání principu seniority. "Povyšuje se podle věku, nikoliv podle schopností a zásluh," vysvětluje Nový.

Česká povaha se prý jen těžko vyrovnává s direktivním přístupem, který je například v asijských firmách běžný – důvodem jsou zkušenosti z dob socialismu, ze kterého plyne odpor k nástěnkám a nácvikům všeho druhu, ale také jiné vnímání loajality vůči firmě.

"U Japonců je na prvním místě práce, pak rodina, u Čechů je to obráceně. Například nechápou český termín hodit se marod," říká Vladimír Roflík, manažer komunikace japonské firmy Asmo Czech, která v Česku vyrábí díly pro automobilový průmysl.

Nejsou to jen asijské firmy, které tvrdošíjně přenášejí prvky firemní kultury, které vycházejí z národních zvyklostí, i do svých poboček po celém světě. Podle Nového se v nadnárodních firmách dominantně projevují prakticky všechny velké světové kultury.

"Musí být silná, aby v rámci firmy byla schopná převálcovat kultury ostatní. O tom můžeme mluvit třeba právě u japonských, amerických, německých, ruských či francouzských firem," říká Nový.

Podle něho také záleží na druhu firmy. Nejvíce se vyplatí přenášet firemní kulturu v rámci výrobních firem. Pobočky výrobních společností jsou totiž většinou na sobě technologicky závislé, je tedy efektivnější, když postupy a mechanismy jsou všude na světě stejné.

Střety řešily i odbory
Spory, které vycházely z kulturních rozdílů ve firmách v Česku, byly častější v průběhu devadesátých let, kdy zahraniční firmy začaly do tuzemska houfně přicházet. Postupem času si však čeští zaměstnanci svým odporem k některým praktikám vynutili změnu poměrů.

V případě asijských společností však ke změnám začalo docházet až v posledních letech. "Asijské firmy se po příchodu snažily být co nejefektivnější, a tak požadovaly od českých zaměstnanců absolutní nasazení a oddanost firmě. Prostě to, na co jsou zvyklé v Japonsku. Trvalo jim déle, než pochopily, že je tu jiná kultura," říká předseda odborového svazu KOVO Josef Sředula.

K odborovým organizacím se většinou dostaly drobné spory, kdy si zaměstnanci stěžovali na náročnou práci, na to, že se při práci nemohou napít či chodit na záchod. Problém byl i s povinným oblečením. Výraznější spory, jako třeba ty kvůli rozcvičkám, se vyřešily v rámci firmy bez účasti odborů a veřejnosti. Nešlo však jen o asijské firmy, které vyvolaly konflikty.

"Například některé německé či francouzské firmy často neuznávaly naše státní svátky jako dny pracovního volna a nutily lidi do práce," dodává Sředula. Podle odborářů však postupem času konfliktních případů ubylo a firmy pochopily, že pro dobré fungování společnosti je lepší ustoupit a více se přizpůsobit místním poměrům.

Kulturní nedorozumění může zhatit i fúzi firem
Ze vzájemného nepochopení kultur se však může zrodit i větší problém než pouze zákaz odbíhat při výrobě na toaletu či ráno vstávat na rozcvičku. Nedorozumění mezi firemními kulturami může narušit například i případné fúze firem.

Specialista na lidské zdroje a fúze poradenské firmy Ernst & Young Radek Dyntar vzpomíná na jeden případ, kdy se v rámci spojování francouzské firmy s americkou konalo jednání vrcholných manažerů obou firem ve Francii.

"Zatímco Američané přijeli dělat byznys a chtěli se zavřít do místnosti a celý den jednat, Francouzi naplánovali celodenní exkurzi města a továrny," říká Dyntar. "Američané dávali oči v sloup, už to vypadalo, že z toho nic nebude, ale nakonec se domluvili," dodává.

Teplo z uhlí podraží o deset až třicet procent, říká zástupce tepláren

  • Nejčtenější

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

22. února 2024  13:56

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny...

Vyhrál jste 340 milionů. Tedy pardon, nevyhrál. Muž žaluje loterii kvůli jackpotu

19. února 2024  11:59

Američan žaluje loterijní společnost za to, že jeho výhru ve výši 340 milionů dolarů, tedy asi 7,6...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hovězí zabezpečují, vepřové ne, všimli si v Německu. Lidl zažehl debaty o rasismu

21. února 2024  13:53

Inflační vlna se v posledních měsících promítla i do krádeží v obchodech. Výjimkou není ani...

Zakladatelka Zásilkovny Kijonková po třinácti letech firmu opouští

21. února 2024  11:33

Zakladatelka logistické služby Zásilkovna Simona Kijonková po třinácti letech odejde z vedení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

S formou protestu nesouhlasíme, vzkázal šéf Rohlíku. Organizátorovy produkty vyřadil

19. února 2024  15:20

Online prodejce potravin Rohlík reaguje na aktuální situaci ohledně protestů podnikatelů v...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Odposlechl manželčiny firemní hovory a zbohatl na akciích. O ženu i peníze ale přišel

23. února 2024  15:20

Odposlouchávat partnera při práci na home office se nevyplácí. Takovou životní lekci si nyní od...

Skutečná hodnota bitcoinu je nula, varují ekonomové Evropské centrální banky

23. února 2024  15:17

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin se po růstu z předchozích týdnů drží těsně nad 50 000 dolary,...

Pušky CZ BREN 2 se budou montovat i na Ukrajině, česká zbrojovka jí dodá díly

23. února 2024  11:24

Česká zbrojovka, dceřiná společnost Colt CZ Group SE podepsala s ukrajinskou státní společností...

Avast musí v USA zaplatit pokutu 386 milionů korun, prodával data o uživatelích

23. února 2024  10:29,  aktualizováno  12:21

Softwarová společnost Avast musí ve Spojených státech zaplatit pokutu 16,5 milionu dolarů (více než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...