Poslanci kývli na vyšší ceny při výkupu pozemků kvůli dálnicím

  11:19aktualizováno  11:55
Poslanci schválili novelu zákona o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury. Stát bude moci za zemědělskou půdu důležitou pro stavbu silnic vyplatit vlastníkům až šestnáctinásobek odhadní ceny. To by mělo významně zrychlit stavbu dálnic.

Ilustrační snímek. | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Novela zvyšuje maximální výkupní cenu u zemědělské a lesní půdy. Majitelé těchto pozemků budou moci při rychlém jednání získat od investora stavby až osminásobek a ve zcela výjimečných případech pak až šestnáctinásobek ceny stanovené znalcem.

Díky těmto bonusům bude podle ministerstva dopravy možné, aby se výkupní cena zemědělské a lesní půdy přiblížila stavu před účinností předchozí novely zákona k 1. únoru 2013, což by mělo minimalizovat počet případů přecházejících do vyvlastňovacího řízení.

Novelu musí ještě schválit senát a podepsat prezident Miloš Zeman. Nová pravidla pak mohou začít platit patnáctým dnem od vyhlášení ve Sbírce zákonů.

Poslanci schválili novelu proto, že dosavadní praxe ukázala, že bonus ve výši sta procent je příliš nízký a vlastníky pozemků dostatečně nemotivuje k prodeji jejich půdy. „Nemůžeme po vlastnících chtít, aby prodávali pozemky pro výstavbu tak důležitých staveb jako jsou dálnice za peníze, které jsou jen směšným zlomkem toho, co za srovnatelné pozemky bylo placeno v minulosti,“ řekl ministr dopravy Antonín Prachař.

Při majetkové přípravě staveb dochází podle něj k velkým problémům při smluvním výkupu pozemků a v některých případech se od účinnosti zákona smluvní výkupy dokonce zastavily jako v případě výstavby R35 mezi Olomoucí a Hradcem Králové (více zde). Protahování staveb přitom stojí stát velké peníze a ohroženo je i čerpání peněz z EU.

Bonus se bude snižovat podle délky rozhodování vlastníka

Státní investorské organizace se budou při stanovení výkupní ceny řídit závazným metodickým pokynem ministerstva dopravy. „Jsou nastavena jasná pravidla pro stanovení konkrétní výše bonusu u jednotlivých pozemků v konkrétních případech. Mým cílem je, aby se s vlastníky pozemků stejného druhu jednalo ve stejné situaci totožně,“ dodal Prachař.

Při navýšení na osminásobek nesmí cena zemědělského nebo lesního pozemku přesáhnout tři čtvrtiny odhadní ceny stavebního pozemku v daném místě. Výše bonusu bude navíc klesat v čase. Devadesátidenní zákonná lhůta pro akceptaci nabídky bude rozdělena na tři časové úseky a k nim bude přiřazena konkrétní výše bonusu.

Pokud vlastník prodá pozemek do šedesáti dní, bude cena násobena osmkrát, pokud dojde k prodeji ve lhůtě 75 dní, bude cena navýšena na čtyřnásobek a v případě prodeje do 90 dní bude cena navýšena na dvojnásobek.

Šestnáctinásobek jen v mimořádných případech

Navýšit cenu až na šestnáctinásobek bude možné na žádost ředitele investorské organizace pouze ve zcela výjimečných případech, například pokud bude docházet ke zjevné nespravedlnosti (například extrémně nízká cena zemědělské půdy) a pouze se souhlasem ministra dopravy.  Přitom stále bude v platnosti omezení, že cena nesmí přesáhnout tři čtvrtiny ceny stavebního pozemku v daném místě.

„Je potřeba si uvědomit, že investice vložené do oblasti dopravní infrastruktury mají zásadní multiplikační efekty. Novela zákona 416 je pouze prvním krokem, na který bude navazovat novela o veřejných zakázkách z dílny ministerstva pro místní rozvoj a samozřejmě zákon o liniových stavbách, který by měl v budoucnu otázku výstavby klíčové infrastruktury řešit komplexně,“ konstatoval ministr Prachař.

Samotná novela však k hladké výstavbě strategické infrastruktury nestačí, navazovat na ní musí podle  ministra novela o veřejných zakázkách a zákon o liniových stavbách, který by měl v budoucnu otázku výstavby klíčové infrastruktury řešit komplexně.

Autor:
  • Nejčtenější

Největší řetězec v ČR ovládají Vietnamci, mají pětinu trhu, tvrdí šéf svazu obchodu

Největším řetězcem v České republice co do velikosti tržeb je oficiálně Kaufland. Prezident Svazu obchodu a cestovního...

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují...

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Premium

Řekněte, odkud máte miliony. Soud poprvé rozhodl v prokazování majetku

Podnikatelka L. Š. přiznala příjmy ve výši půl milionu korun. Jenže podle zjištění Finančního úřadu pro Zlínský kraj se...

Naštvaná Schillerová. ČSSD nechce zdanit rezervy na životní pojištění

Sociální demokraté ve středu rozladili ministryni financí za ANO Alenu Schillerovou. Hlasovali při jednání rozpočtového...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Na jatka, kde se týrala zvířata, míří žaloba. Nejde o běžnou praxi, brání se

Po zveřejnění šokujícího videa z prostředí jatek ve Všeticích na Benešovsku podávají veterináři na zařízení trestní...

Premium

Hledání důvodu sesuvu na D8 se dostalo do patu. Pro obě strany je to úspěch

Šest let vyšetřování a miliony korun utracené za posudky. Ani nejnovější revizní takzvaný superposudek však na viníka...

Miliardová transakce. Korejci získali budovu Amazonu u Prahy

Obří logistické centrum v ­České republice, odkud odbavuje zboží především do Německa největší internetový prodejce,...

Zákaz prodejů o některých svátcích se rušit nebude, rozhodla Sněmovna

Zákon zakazující prodej v obchodech o stanovených svátcích bude i nadále platit. V úterý tak rozhodla Sněmovna, když...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz