ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vláda schválila podporu malým s.r.o., společníci dostanou 500 Kč denně

  • 122
Společníci malých s.r.o. postižených krizí dosáhnou nově na příspěvek 500 Kč denně. Čerpat ho mohou od 12.3. do 8.6., firma ale musí být aktivní. Celkem tak mohou malí podnikatelé získat za uvedené období 44 500 korun.

„Jde o pokračování programu Pětadvacítka. Pomoc je zde dobře zacílena pro malé podnikatele poškozené koronavirem, kteří ke své činnosti zvolili formu eseróčka. Jejich podnikání se totiž často materiálně příliš neodlišuje od osob samostatně výdělečných činných, kteří již na státní podporu dosáhnou,“ uvedla v tiskové zprávě ministryně financí Alena Schillerová.

Podpora bude součástí zákona o kompenzačním bonusu, který byl původně určený jen pro OSVČ. Novelu by měla ještě tento týden ve stavu legislativní nouze projednat Sněmovna a poté Senát. Finanční správa začne přijímat žádosti po nabytí účinnosti zákona, což ministerstvo předpokládá v průběhu příštího týdne.

„Pomoc je namířena pro aktivní společníky v čele malých eseróček, nikoliv pro firmy jako takové, ani pro pasivní investory. Pokud je žadatel společníkem ve více společnostech, ve kterých naplní podmínky programu, vznikne mu nárok na podporu pouze jednou,“ doplňuje ministryně Schillerová.

 Podmínkou je společnost s.r.o. s nejvýše dvěma společníky, kde o podporu mohou požádat oba, nebo s více společníky, kteří jsou členy jedné rodiny (v přímém příbuzenském vztahu). V takovém případě mohou o podporu požádat všichni.

Stejně jako u Pětadvacítky nesmí být žadatel současně zaměstnancem účastným na nemocenském pojištění a nesmí na sebe v daném období čerpat státní podporu zaměstnanosti, tzv. kurzarbeit. Nesmí také jít o stejného žadatele, který již bonus čerpá z titulu OSVČ. Nárok nevzniká ani společníkům ve společnostech, které byly v bonusovém období v úpadku, v likvidaci nebo nespolehlivým plátcem (nespolehlivou osobou) podle zákona o DPH.

„Chceme ale zabránit, aby se s programem svezli černí pasažéři, tedy aby si o peníze nežádaly mrtvé schránky nevyužívané za účelem zisku. Na základě domluvy se zástupci podnikatelských svazů a komor jsme proto stanovili časový, příjmový a rezidenční test zajišťující, že jde o ekonomicky aktivní společnost schopnou prokázat minimální výši obratu,“ vysvětluje Schillerová.

Minimálním prokazatelným obratem společnosti bude 180 000 Kč za rok 2019 nebo předpoklad dosažení takového obratu v letech 2020 nebo 2021. Společnost musí být také daňovým rezidentem ČR, Evropské unie nebo Evropského hospodářského prostoru. Sám žadatel pak musí být ke dni 12. března aktivním společníkem dané firmy.

Žadatelé vyplní stejně jako OSVČ formulář, uvedou bankovní účet v české měně a identifikaci společnosti s. r. o. a žádost odešlou na příslušný finanční úřad. Učinit tak lze i jednoduše e-mailem a přiložením naskenované žádosti s vlastnoručním podpisem.

„Nárok na vyplacení bonusu vzniká podepsáním čestného prohlášení, že v každém kalendářním měsíci, za které je bonus požadován, nastal den, kdy činnost žadatele nemohla být z důvodu šíření koronaviru či krizových opatření vykonávána nad míru obvyklou,“ uvedlo ve zprávě ministerstvo financí.

Příkladem takového omezení je nutnost uzavření či omezení provozovny, karanténa či péče o dítě žadatele nebo jeho zaměstnance, omezení poptávky po výrobcích a službách nebo omezení dodávek potřebných pro výkon činnosti.

V současnosti je v České republice přibližně 300 tisíc společností s ručením omezením. Ministerstvo odhaduje, že z nich o kompenzační bonus v plné výši 44 500 Kč požádá cca 200 tisíc. To představuje negativní fiskální dopad necelých 9 miliard korun. Tím, že žádat může i druhý společník ve firmě, případně další rodinní společníci, pohybuje se maximalistický odhad nároků na státní rozpočet kolem 15 miliard Kč.