Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

  1:00
Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou šetrní k přírodě. Podle Vladimíra Kočího z Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT), který porovnával dopad tašek z různých materiálů na životní prostředí, ale papírová také není úplně ideální. Problematická je v tom, že její výroba škodí krajině dokonce víc než výroba plastové.

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv

Studie, kterou zpracovali odborníci v čele s děkanem Fakulty technologie ochrany prostředí VŠCHT Vladimírem Kočím, je unikátní. Neřeší pouze dopad na přírodu poté, co tašku vyhodíme, ale zkoumá i samotnou výrobu a užívání

„Použili jsme metodu LTA, která hodnotí všechny možné environmentální dopady do vody, půdy, ovzduší i na toxicitu živých systémů včetně člověka. A to nejen s ohledem na emise, které vypouštíme, ale i na suroviny, které potřebujeme, abychom výrobky získali. Třeba náročnost na ropu, dřevo, vodu a tak dále,“ popsal děkan Kočí.

Nejlépe vyšly z testu tašky z polyesteru a bavlny, naopak papírové a igelitky zanechávají v přírodě největší následky.

Kočí chodí nakupovat s polyesterovou taškou, na které je obrázek rakety, už několik let. „Možná někoho překvapí, proč mám polyesterovou, ačkoliv je to plast. Taška je ale vyrobena z materiálu, který je původně odpadním PETem. Takže z odpadního materiálu můžete vyrobit něco, co vám bude sloužit dlouhodobě,“ chválí.

Vyzdvihuje především pevnost. Ucho je navíc propojené s tělem tašky, a nemělo by se tedy utrhnout.

Bavlněná taška vydrží dlouho

Těsně za polyesterovou taškou skončila v hodnocení taška z bavlny. Ačkoliv její výroba někde není podle Kočího zrovna ekologická.

„Jsou oblasti, kde pěstování bavlny vytváří vodní stres v krajině a dochází tam k nedostatku vody. Nicméně jsou i oblasti, kde se snaží bavlnu pěstovat víc udržitelným způsobem. To má potom nižší dopady na vodní stopu. Ale v zásadě má bavlna velkou výhodu, že je to přírodní materiál, který se na konci životního cyklu v přírodním prostředí přirozeně rozloží a nevznikají z toho škodliviny,“ popisuje děkan s tím, že rozklad může trvat rok, ale i desítky let.

Bavlněné tašky zavedl už například Lidl, od nového roku i Penny Market. „Zákazníky na změnu upozorňuje také kampaň se známými osobnostmi, které snahu obchodního řetězce v boji proti nadměrnému používání plastu podpořily. Jsou mezi nimi Ivana a Karel Gottovi nebo Monika a Leoš Marešovi,“ říká mluvčí Penny Marketu Tomáš Kubík.

Penny Market nabízí bavlněné tašky s obrázky, pod kterými jsou podepsány právě známé osobnosti. Navíc jakmile během ledna doprodá zásoby igelitek, žádné už nabízet nebude.

Lidl zrušil prodej jednorázových tašek v březnu 2017. „Po zrušení prodeje igelitových tašek se alternativních variant prodává daleko méně než tašek igelitových v předcházejících letech, což považujeme za pozitivní trend. Zákazníci také začali častěji nosit vlastní tašky,“ sdělila mluvčí Lidlu Zuzana Holá.

Problémová výroba papírových tašek

Papír je podle Kočího bezesporu materiál, který má ke krajině blíž než plasty. Může se rozpadnout na přírodě blízké součásti. „Takže z tohoto pohledu je papír dobrá varianta. O něco horší na papíru je, že samotná výroba papírového materiálu je poměrně energeticky náročná. Tudíž výroba papírového sáčku, co se týče dopadu na životní prostředí, je horší než výroba plastového. Ve fázi výroby ten papír vychází hůř,“ upozorňuje děkan.

Nejlepší taška je žádná, říká expertka na udržitelnou ekonomiku

Jak už jsme zmínili, výroba bavlněné tašky sice také není úplně ekologická, ale látková taška na rozdíl od té papírové může vydržet roky.

„Právě ani užitná hodnota papírové tašky není ideální. Vemte si, že půjdete domů v dešti s papírovou taškou plnou sklenic. To je nedonesete,“ říká Kočí. „Nicméně ta výhoda, že se papírová taška poté v životním prostředí rozpadne na neškodné součásti, je významná. Takže používání papírových tašek rozhodně není na škodu, nicméně zas taková výhra ve srovnání s plastovým materiálem to není,“ tvrdí Kočí.

Podle něj by pomohlo, kdyby se tašky z papíru vyráběly jiným způsobem. „Kdyby se používala taková energetika, která negeneruje uhlíkovou stopu. Kdybychom tedy měli českou energetiku založenou na šetrnějším využívání energie a ne z větší části na fosilních palivech, tak by výroba papíru byla šetrnější vůči přírodě. Protože ty environmentální dopady se přenášejí z jednoho stádia životního cyklu do dalšího,“ upozorňuje.

Matoucí nápisy

Proto je podle něj matoucí nápis na papírové tašce BILLA, kde se píše, že podporuje zelenou energii. „Tu by podporovala, kdybychom papír vyráběli právě pomocí energetiky ne tak závislé na uhlí,“ zdůrazňuje.

Zákazníky podle Kočího může mást i nápis na igelitových taškách TESCO. Tam stojí: 100% recyklovatelná.

„To je nádherný slogan. Recyklovatelné je dneska cokoli - odpadní voda, ocel, cokoli. To, že je něco recyklovatelné, ale vůbec neznamená, že to někdo bude recyklovat. Kdyby ta taška byla 100procentně z recyklovaného materiálu, tak by to bylo něco jiného, pak bychom mohli říci, že tam jakýsi benefit pro životní prostředí je. To že je 100procentně recyklovatelná ale neznamená v podstatě nic,“ upozorňuje Vladimír Kočí.

Ukazuje přitom i na obrázek zeleného draka, který slogan na tašce doprovází. „My tomu říkáme greenwashing. Dáte tam hezkého zeleného draka a všichni budou mít radost, že je to ekologicky šetrný výrobek,“ tvrdí.

Igelitové tašky: levnější jsou lepší

Tyto plastové tašky, které považujeme za pevnější než malé igelitky, jsou podle studie úplně nejhorší. Jsou totiž vyrobeny z low densitive polyethylenu, tedy materiálu, který paradoxně není až tak pevný a hlavně je poměrně těžký.

„Takže vy ho na výrobu tašky spotřebujete relativně velké množství ve srovnání s druhým high density polyethylenem. Z něj se dělají takové ty klasické menší igelitky. Materiál je to pevnější, a proto je ho na výrobu tašky potřeba výrazně méně,“ dodává.

Igelitová taška se sice podle děkana přibližně za 70 až 100 let rozpadne na mikročástice. „Jenže jak moc jsou škodlivé, my dneska nevíme. Problematika mikročástic, zejména plastových, je aktuální celosvětové vědecké téma. Malé částice mohou vstupovat i třeba do živých organismů a nějakým způsobem jim ublížit,“ dodává Vladimír Kočí.

Ze studie tedy vyplývá, že nejlepší je si pořídit polyesterovou či bavlněnou tašku a tu si do obchodu vždy nosit s sebou. Ideální je také například síťovka.

Nejčtenější

Lidé ukazují, jakou mají moc. Bojkot USA se jako lavina šíří po celém světě

Od Kanady přes Skandinávii až po Velkou Británii a další země se postupně šíří rostoucí mezinárodní hnutí za bojkot USA. Spotřebitelé se obracejí proti americkému zboží v reakci na kontroverzní kroky...

Kanadu tížila Trumpova obří cla jen hodiny. Než Ontario zastavilo zdražení elektřiny

Americký prezident Donald Trump zrušil vyšší cla na kanadské zboží, která dnes vyšponoval na padesát procent. Učinil tak po ústupku kanadské provincie Ontario, které pozastavilo přirážku na elektřinu...

Vymést Ursulu a její bandu pryč. Jsou to bolševici, tvrdí podnikatel Bernard

Premium

Stanislav Bernard je podnikatelskou legendou. Selfmade man, který z ruiny vybudoval momentálně desátý největší pivovar v Česku. Daří se mu, meziročně měl rekordní výstav. Jenže Bernard se zároveň...

Z boomu do recese za pouhých dvacet dnů. Trumpova politika otřásá Amerikou

Ještě před dvaceti dny americký akciový trh rostl a s ním i celá tamní ekonomika. Odborníci o hospodářské recesi ani neuvažovali a podniky i investoři měli obrovskou důvěru v časy budoucí. Od té doby...

Novinka z Lidlu slibuje revoluci v přípravě svačin. Šunka má tvar přímo do rohlíku

Už žádné krájení, žádné překrajování plátků, šunku stačí vložit do rohlíku a je hotovo. Přesně to slibuje nový masný výrobek, který na českém trhu nabízí řetězec Lidl. Šunka na rohlík prodávaná pod...

Joker ani Matrix nestačily. Společnost Village Roadshow vyhlásila bankrot

Produkční společnost Village Roadshow Entertainment Group, která koprodukovala veleúspěšné snímky Matrix nebo Joker, vyhlásila ve Spojených státech bankrot a požádala o ochranu před věřiteli. Dluhy...

18. března 2025  15:06

Stát si protiřečí. Chce větší ochranu lesů i podporu průmyslu, stěžují si lesníci

Lesnicko-dřevařská komora má výhrady k plánům státu, který by chtěl zvýšit plochy lesů s různou mírou omezení těžby dříví. Podle ní je taková ochrana již na 40 procentech lesů, s dalšími omezeními se...

18. března 2025  14:40

Nárůst cen másla odpovídal trhu. Ke kartelovému jednání nedošlo, zjistilo šetření

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) dokončil šetření prudkého růstu cen másla ve druhé polovině loňského roku. Podle něj za zdražováním stály objektivní příčiny, hlavně nákladnější výroba....

18. března 2025  13:05

Domácí bunkr, neprůstřelná vesta. Německý řetězec reaguje na obavy lidí

Pečivo, sýr, mléko, rajčata a... domácí bunkr. Právě tak mohou nyní vypadat nákupní seznamy těch, kteří v Německu rádi chodí do obchodů diskontního řetězce Norma. Ten kromě bezpečnostních krytů...

18. března 2025  12:27

Kellnerová s partnerem Otrubou budou společně investovat do nemovitostí

Renáta Kellnerová ze skupiny PPF a Tomáš Otruba, zakladatel investiční skupiny Nordic Investors Group (NIG), budou společně investovat do nemovitostí. Firma NIG je od loňska většinovým vlastníkem...

18. března 2025  12:02

Z pole až ke dveřím. Farmářům rostou s rozvážkovými službami tržby

Rozvážkové služby sázejí stále ve větší míře na spolupráci s lokálními dodavateli. Například na Rohlik.cz vzrostl za poslední rok prodej výrobků od vybraných lokálních farmářů průměrně o 245 procent....

18. března 2025  11:56

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Propad je pryč. Pražské letiště očekává rekordní sezonu

Nové přímé spojení do kanadského Toronta a rozšíření frekvence do korejského Soulu. Pražské Letiště Václava Havla letos očekává jedenáctiprocentní nárůst kapacity a odbavení 18 milionů cestujících....

18. března 2025  11:03

K mostům u dálnic se nikdo nehlásí, a tak chátrají. Stát je převede na silničáře

V Česku existují necelé tři desítky mostů, ke kterým se nikdo nehlásí. Konstrukce těchto zpravidla účelových cest nad dálnicemi vznikly v průběhu osmdesátých let a z velké části patřily místním...

18. března 2025

Úřady cupují stravovací vyhlášku. Neberte dětem maso, říká ministerstvo

Premium

Ozývá se stále více hlasů pro odložení novinek, které by měly platit už od nového školního roku. Ministerstvo zemědělství se například diví, proč dochází ke snižování porcí masa. Problémy mnohé úřady...

18. března 2025

Putin by rád po válce prodával Západu více plynu. Otázka zní, co na to Evropa

Ruský prezident věří, že dodávky do Evropy by se mohly částečně obnovit ve chvíli, pokud by došlo k dohodě o ukončení války na Ukrajině. Příměří se snaží zprostředkovat administrativa amerického...

17. března 2025

Ať automobilky vyrábějí zbraně, navrhuje italský ministr. Šílené, kontrují odbory

Italská vláda je připravena přimět domácí churavějící automobilový průmysl k přechodu na obranný průmysl. Pomoci tomu mají i nové investiční pobídky. S myšlenkou přišel italský ministr hospodářského...

17. března 2025

Cigarety bez filtru na stáncích končí. Byl o ně malý zájem

Kdysi populární cigarety bez filtru definitivně mizí z pultů českých trafik. Poslední krabička sjela z výrobní linky v polovině prosince 2024. Nyní probíhá poslední doprodej značky Chesterfield,...

17. března 2025