Budoucnost je bezodpadová, plánují některé české obchodní řetězce

  5:00aktualizováno  5:00
Některé obchodní řetězce v Česku se chystají na budoucnost úplně bez odpadů. Za cíl si stanovily do několika příštích let rapidně omezit používání nerecyklovatelných materiálů. Časem se jich potom chtějí úplně zbavit.

Říká se tomu cirkulární ekonomika. K plánu na vytvoření „uzavřené smyčky“, tedy k tomu, aby všechny obaly používané firmou byly vyrobeny ze starých, zrecyklovaných obalů, se již přihlásilo několik velkých firem. Americký obchodní řetězec Walmart by předpoklady pro cirkulární ekonomiku rád stoprocentně naplnil do roku 2025, Coca-Cola by téhož ráda dosáhla v roce 2030.

KVÍZ: Co znamená BRKO, ZEVO a TAP? Otestujte se, kolik víte o odpadu

Zmíněný trend v poslední době začal zajímat i řetězce působící v Česku. „Chceme zajistit, aby všechny obaly výrobků naší značky byly stoprocentně recyklovatelné a zároveň, abychom v našem provozu vytvářeli méně odpadu z obalů. Tesco chce být v čele trendu udržitelného balení výrobků a pomoci vybudovat tzv. „uzavřenou smyčku“,“ uvedl mluvčí britského řetězce Václav Koukolíček.

„Již v loňském roce jsme zveřejnili náš závazek, že do roku 2025 snížíme množství plastů u výrobků našich privátních značek o 20 procent,“ zmínila Zuzana Holá, mluvčí Lidlu. „Nejpozději do této doby také chceme u výrobků našich privátních značek používat pouze recyklovatelné plasty,“ dodává.

Tesco by zase v roce 2020 ze svých obchodů rádo odstranilo všechny těžko recyklovatelné obaly. „Chceme tímto krokem inspirovat a motivovat i další společnosti, aby se k nám přidaly,“ doplnil Koukolíček.

Další maloprodejce, Penny Market, pak na začátku ledna úplně přestal nabízet zákazníkům plastové tašky. Místo toho si mohou zákazníci nákup odnést v sáčcích z papíru, bavlny nebo polyesteru. Výběr materiálů proběhl pomocí metody LCA, která posuzuje životní cyklus produktu z hlediska vlivu na životní prostředí.

„Na základě této metody jsme společně s Vysokou školou chemicko-technologickou zvolili materiály tašek pro opakované použití, které mají nejmenší dopad na životní prostředí,“ uvedl Tomáš Kubík, tiskový mluvčí Penny.

Omezení odpadu je priorita

Nejlepší taška je žádná, říká expertka na udržitelnou ekonomiku

Všechny tři výše zmíněné řetězce označují přechod k cirkulární ekonomice za jednu ze svých priorit. Do kvituje i Soňa Jonášová, zakladatelka a ředitelka Institutu cirkulární ekonomiky.

Podle ní bychom se totiž mohli brzy začít „topit“ v odpadcích. „Pokud budeme předstírat, že odpady jsou vyřešeny, tak se to stane,“ řekla v lednu v rozhovoru pro iDNES.cz.

Fotogalerie

Jonášová však upozornila na to, že jednoduché řešení „odpadové krize“ neexistuje. „Kdyby na otázku, co je ekologičtější, byla jednoduchá odpověď, tak už se to dávno stalo,“ tvrdila.

Za několik let totiž podle ní můžeme zjistit, že to, co nám teď přijde ekologičtější, škodí planetě ještě víc. 

Částečně i proto české obchodní řetězce zvažují i tzv. bezobalovou variantu. Tedy to, že by prodávaly produkty nezabalené.

Tou se však zatím zabývají jen v malé míře. Lidl pak upozorňuje na to, že by se v za stávajících podmínek příliš nevyplatila. „Bezobalový prodej by při vysokém počtu našich prodejen po celé ČR i při vysokém počtu zákazníků byl těžko realizovatelný,“ komentuje Holá.

VIDEO: Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí přírodě víc než těch plastových:

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv

Nejčtenější

Naše platební karta nesmí do peněženky, varuje Apple. Hrozí poškození

V rámci Apple Card můžete mít i platinovou kreditní kartu.

Společnost Apple uvedla tento týden na trh v USA vlastní platební kartu. Zároveň zveřejnila návod, jak o ni pečovat,...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

ilustrační snímek

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Delší než Eiffelova věž. V Evropě přistála největší nákladní loď na světě

MSC Gülsün

V německém Bremerhavenu přistála v pondělí největší kontejnerová loď na světě a dokončila tak svou první cestu z Číny...

Nejplastovější máte padáka. Tesco vyřadí výrobky, které přehánějí balení

ilustrační snímek

Společnost Tesco slíbila, že zintenzivní své úsilí v boji proti plastům na jedno použití. Jedním z opatření, které...

Další z rubriky

Obsazeno, hlásí koleje. Studentům hrozí, že nebudou mít střechu nad hlavou

Studentské koleje Hvězda na pražském Břevnově

S blížícím se začátkem akademického roku stovkám studentů opět hrozí, že nebudou mít kde bydlet. Ubytovací místa na...

Práce jako pro Popelku. Divadla paruky potřebují, vlásenkáři ale chybí

vlásenkářka Jarmila Kamínková

Divadla hledají zkušené vlásenkáře. Ruční výroba paruk je náročná a filmový průmysl nabízí lepší finanční ohodnocení....

Peking oznámil nová cla. Vyhněte se Číně, vyzval Trump firmy

Donald Trump na summitu G20 v Argentině (2. 12. 2018)

Páteční večer rozvířila přestřelka mezi USA a Čínou. Peking nejprve oznámil nová cla na americké zboží ve výši 75...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz