Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

I středověk znal obchodní domy. Nejvýznamnější akcí byly jarmarky

  15:00
Celníci vybírající u bran poplatky od obchodníků, zvony ohlašující poslední pivo a odchod z hospody domů. To jsou útržky života středověkých obyvatel českých měst, daleko za zdmi přepychu králů a šlechty. Platilo právo i spravedlnost a nejvýznamnější akcí byl jarmark. Všední život středověkého města popisuje historik Tomáš Borovský.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Okolí českých a moravských středověkých měst jako byla Praha, Brno, Kutná Hora nebo Jihlava se vyznačovalo odlesněnou krajinou, často v okruhu mnoha kilometrů, shrnuje týdeník 5plus2.

Důvodem byla velká spotřeba dřeva, zejména na výstavbu. Kdo vyšel z lesa a mířil do města, míjel pastviny, pole a vesnice. Jak se přibližoval k hradbám, přibývalo hospodářských stavení, ale kolem přístupových cest stála i popraviště a šibenice.

„Města tím demonstrovala, že tady platí jejich práva a výkony spravedlnosti,“ vysvětluje Tomáš Borovský z Historického ústavu Masarykovy univerzity v Brně. Čilý ruch panoval už před hradbami. Tady v silném zápachu pracovali koželuzi, ale i jiní řemeslníci, od nichž hrozil „červený kohout“, mezi tím pak stály chatrče nejchudšího obyvatelstva.

Celníci u bran

Důležitá byla hlavní brána. „Oblíbený filmový motiv je, že u brány stojí zbrojnoši, kteří hlídají vstup do města. Mnohem spíš byste tam narazili na celníky, kteří vybírali peníze od těch, kteří do města vozí zboží,“ vypráví Borovský v podcastu Včera, dnes a zítra, který je dostupný na YouTube.

Ať stráže nebo celníci, u brány se rozhodovalo, kdo bude či nebude dovnitř vpuštěn. „Pokud se někdo výrazně prohřešil, díky čilé meziměstské komunikaci se o takovém člověku dozvěděli i jinde. Takový člověk buď musel odejít do zahraničí, nebo žil na okraji mezi chudinou,“ vysvětluje historik s tím, že „pobudové“ byli označeni například odřezáním uší či vypáleným cejchem.

Co se týká počtu obyvatel v českém prostředí, malá poddanská města v polovině 14. století obývalo tisíc lidí i méně, Praha měla kolem 40 tisíc obyvatel. Za hlavní branou stály v okolí hradeb ty nejchudší nemovitosti, jak člověk postupoval do středu, hodnota stavení rostla. V jádru města se pak kolem centrálního tržiště rozkládaly nejbohatší domy.

Fungovala i tržiště menší, kde se prodávalo specifické zboží jako dobytek nebo černé uhlí. „Nejvýznamnější akcí byly jarmarky. Ohlašovaly se vyvěšením praporců nebo se zahájení vytrubovalo. Takové trhy se spojovaly s velkými církevními svátky, konaly se i několikrát do roka a trvaly i tři týdny,“ vysvětluje historik s tím, že na ně přicházeli i lidé z okolních měst.

První obchodní domy

Prodávalo se i luxusnější zboží ze zahraničí, jako jsou flanderská sukna, vína a podobně. Trhy se mohly konat v tzv. „kaufhausech“ čili prvních středověkých obchodních domech – dřevěných nebo zděných stavbách halového typu, ve kterých se mačkali kupecké krámce. Maso, zelenina nebo pečivo se prodávalo na menších „týdenních“ trzích, tedy těch, které fungovaly určitý den či dny v týdnu. Chudší obyvatelé nakupovali ze dne na den, ti majetnější i do zásoby.

Nářadí jako srp, kosa, hrábě či hřebíky prodávali řemeslníci ve svých domovech, kde měli zároveň dílnu. „Právě řemeslníci byli nejpočetnější skupinou obyvatel středověkých měst,“ upřesňuje historik.

Pivní zvon

Znakem středověkého města byla také krčma. „Dost zneklidňovala jak církevní kazatele, tak vrchnost. Proto byl provoz hospod regulován. Z Jihlavy je doložen tzv. Bierglocke čili pivní zvon. Když se jím zazvonilo, ohlašovalo to poslední pivo a odchod domů. V Praze zase chodil rychtář po ulici a zvonil zvoncem,“ vypráví Tomáš Borovský.

Ve městech fungoval týdenní cyklus výplat, zejména pro zaměstnance jako tovaryše či stavební dělníky, takže sobotní večery bývaly nejspíš nabité.

Špičky středověké městské společnosti se nezřídka věnovaly obchodu. Podílely na zakládání, výstavbě i správě měst, po královstvích měly roztroušené další členy rozvětvené rodiny, kteří pomáhali s meziměstským obchodem.

Věnovaly se i finančnictví, například skupovaly tzv. „věčné platy“, což byla jistá forma středověké hypotéky. „To fungovalo tak, že si člověk půjčil určitou sumu peněz. Pak se musel zavázat, že bude ‚na věky‘ odvádět každý rok určité procento z půjčky. Pro ty, kdo půjčovali, to bylo nesmírně výhodné,“ popisuje středověkou zvláštnost historik Borovský.

Věčný plat tak splácelo několik generací. „Zpravidla ale jen dvě, maximálně tři generace. Protože se půjčka vázala na nemovitost a při jejích opakovaných prodejích se věčný plat zpravidla ‚vytratil‘,“ vysvětluje.

Mezi nejhorší prohřešky středověkého českého města patřilo falšování mincí, způsobení požáru, vražda a znásilnění – to se trestalo smrtí. „Popravy byly ale spíše vzácné, mnohem méně časté, než známe z filmů. Byla to velká slavnost a ukázka městského práva,“ vysvětluje Tomáš Borovský.

Krčmy jako kulturáky středověku. Teplé pivo, maso nasladko i pijácké cechy

Za mříže se trestanci nedávali, město by je muselo živit, častěji fungoval pranýř, kde byl hlavním trestem posměch, nikoli házení kamení na provinilce. Ve 14. století se u tržišť objevují radnice a na jejich zdi se viditelně umísťovaly míry a váhy, které se ve městě používaly. Každý obchodník si je mohl nakalibrovat, tím se předcházelo falšování.

Co se týká obrany města, vojenská posádka byla drahá, a tak se často neudržovala, pořádek zajišťovalo několik biřiců. Pokud ale bylo město napadeno, museli ho bránit sami měšťané. „Ve chvíli, kdy někdo přijal práva města a byl přijat jako jeho obyvatel, přijal i závazek ‚trpět s městem‘. Musel se podílet na obraně i na opravách,“ vysvětluje historik.

Každá čtvrť měla v případě napadení poslat určitý počet mužů, což nebyla nijak zvlášť kvalifikovaná vojenská síla. „Dodnes archeologové poměrně hojně nalézají kosterní pozůstatky měšťanů se stopami sečných a bodných poranění,“ uzavírá Borovský.

Autor:

Okamura se zacyklil, proto neuspěl. Teď jsou tu „noví sekáči“, říká politolog

  • Nejčtenější

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

12. června 2024  11:51,  aktualizováno  12:33

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři...

Egypt sužují úmorná vedra. Pouštní země ukazuje, co čeká brzy i ostatní

12. června 2024

Ještě před několika desítkami let bylo v Egyptě v dubnu příjemné klima, lehce přes dvacet stupňů....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Číňané naletěli ruským podvodníkům. Zaplacené tisíce tun mědi nikdy neviděli

13. června 2024

Obří čínský státní obchodník s komoditami vyšetřuje ztrátu, kterou mu způsobili ruští podvodníci....

Místo investování práci jen předstírali. Banka zaměstnance načapala a vyhodila

14. června 2024

Americká banka Wells Fargo propustila část svých zaměstnanců, protože zjistila, že svou práci jen...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Německo jako vetešnictví. Země je na cestě k rozvojové zemi, varuje šéf burzy

12. června 2024

Současnou německou hospodářskou politiku ostře zkritizoval šéf tamější burzy Theodor Weimer....

Zdravotnictví je neefektivní, musíme si říct, co od něj chceme, říká podnikatel roku

19. června 2024

Premium Na celosvětovém finále soutěže EY Podnikatel roku, které se konalo zkraje června v Monaku, Česko...

Stroj není možné napálit, říká slovenský expert k zálohomatům

19. června 2024

Zálohový systém na petky a plechovky, který v Česku připravuje ministerstvo životního prostředí,...

Nvidia je nejhodnotnější firmou světa. Táhnou ji čipy a nadšení z AI

18. června 2024  20:09,  aktualizováno  20:36

Výrobce čipů Nvidia se stal nejhodnotnější firmou na světě. Jeho tržní hodnota se vyšplhala na...

Kdo vládne ruským regálům. Jak Coca-Cola odešla a zároveň neodešla z Ruska

18. června 2024

Přestože se americká společnost Coca-Cola spolu s dalšími desítkami západních firem po začátku...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...