Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Podniky zelenají a šetří, chtějí solární střechy. Pomůže jim v tom ČEZ

  6:00
Fotovoltaiky na střechách firem pomalu nabírají druhý dech. Ačkoliv instalovaný výkon zdaleka nedosahuje čísel jako v době solárního boomu před deseti lety, každým rokem se objem střešních panelů zdvojnásobí. Zájem firem částečně přiživily investiční dotace z evropských peněz. A dodavatelé, kteří panely na střechy instalují, teď vymýšlejí další způsoby, jak trh ještě víc rozhýbat.

Instalace panelu ve zkušebním areálu firmy SunEdison | foto: Energy.gov CC-BYCreative Commons

Za první pololetí letošního roku si firmy a domácnosti nainstalovaly 23 megawattů nových zdrojů, což je téměř tolik jako za celý loňský rok. Lidé z oboru tak čekají, že objem instalací bude letos proti loňsku dvojnásobný. A že poroste i v dalších letech. „Věříme, že v letech 2021 a 2022 se trh může dostat přes 100 megawattů nových fotovoltaických instalací ročně, ale mělo by se zvládnout více,“ říká předseda Cechu akumulace a fotovoltaiky Aleš Hradecký.

Lidé kupují solární panely včetně baterií. Jistí se tak před blackouty

„Evidujeme stále rostoucí zájem o komerční fotovoltaiku pro podniky. Pomalu narážíme na strop kapacity instalačních firem. Pokud budeme dál stavět pouze na střechách, zcela určitě nestihneme naplnit energetické cíle do roku 2030, ale hlavně nevyužijeme plný potenciál, který fotovoltaika v Česku má,“ říká šéf Solární asociace Jan Krčmář.

Tahanice o dotace

Rostoucí zájem mezi firmami ukazuje i počet žádostí o dotace z operačního programu OPPIK. Celkem bylo podáno 437 žádostí s dotací celkem 2,6 miliardy korun. Dotace hradí jen část výdajů, celkové investice by tak mohly dosáhnout částky okolo 5,5 miliardy korun. „Stavět se bude zejména v příštím roce, bude to dobrý impulz pro českou ekonomiku probouzející se z koronavirové krize,“ říká generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.

V mnoha případech firmy ani na dotace nesázejí. „Je s nimi spojena složitá byrokracie a příliš přísné požadavky, například na míru vlastní spotřeby. Obecně jsou problémy s dobou vyřizování a celkovou náročností procesu při žádosti o podporu,“ říká Krčmář.

Zdroj: ministerstvo průmyslu a obchodu, ministerstvo životního prostředí

„Mezi rozhodnutím o fotovoltaice a realizací projektu klidně uběhnou dva roky. I proto stále více firem staví bez dotace. Malé elektrárny firmy typicky financují z vlastních zdrojů nebo v kombinaci s úvěrem,“ dodává jednatel S-Power Energies Jaroslav Šuvarský.

A dodává, že malé instalace bez dotace jsou výrazně rychlejší. „Firmy si uvědomují, že pořízením elektrárny si vlastně fixují cenu elektřiny na 25 let a chrání se tak před jasným trendem rostoucích cen energií,“ říká Šuvarský. U instalací podpořených z programu OPPIK podle něj ve většině případů firmy využívají úvěr.

Vznikají proto i další nápady, jak bariéry vzniku nových střešních elektráren odstranit. Například ČEZ ESCO se nyní domlouvá s Komerční bankou na produktu, díky němuž si budou moci firmy pořídit panely na střechy bez vlastních investic. „Kromě toho, že elektrárnu zainvestujeme, také se o ni dlouhodobě staráme a bereme na sebe všechna technická rizika a administrativu spojenou s provozem,“ říká Čermák.

Zaplatím až později

Zákazník – ať už je jím město, nebo podnik – neplatí nic předem ani si nemusí brát úvěr. Investiční náklady bude splácet v cenách elektřiny, kterou z fotovoltaické elektrárny odebere. „Ta je přitom typicky stejná nebo nižší než v případě klasického odběru ze sítě, protože odpadnou síťové poplatky,“ doplňuje Čermák. Takový postup se vyplatí spíše větším zákazníkům. Tento model dokáže vyřešit problém s dlouhou návratností, která může být u větších firem kolem 15 let (bez dotace).

Komerční banka do projektu vstupuje, aby měl ČEZ dostatek financí a mohl oslovit víc klientů. Nyní se ladí a dojednávají detaily smlouvy. „Očekáváme, že formálně bude naše spolupráce s ČEZ ESCO zahájena ještě v průběhu letošního podzimu, pravděpodobně na přelomu října a listopadu,“ říká mluvčí banky Pavel Zúbek.

„Financování obnovitelných zdrojů energie je pro nás jedno z prioritních obchodních témat. Konkrétně u fotovoltaických elektráren vnímáme na trhu velký potenciál rozvoje, hlavně pro instalaci přímo v místě spotřeby, například na střechách. Koncept, na kterém ve spolupráci s ČEZ pracujeme, funguje na principu technologie jako služby,“ říká Zúbek. Banka ho chce postupně společně s ČEZ rozšířit i na další technologie.

Čím víc svítí, tím víc chladí

Jaké firmy mají vlastně o fotovoltaiku zájem? „Zaprvé jde o větší společnosti, které se zajímají o svou klimatickou stopu a vedle úspory financí za odběr energií chtějí také ulevit životnímu prostředí. Plní to i marketingový účel. Pak jde o společnosti, které se zajímají především o úsporu nákladů. Třetí skupinou jsou firmy, kterým přináší vlastní fotovoltaika ve spojení s bateriovým úložištěm výhody při odběru, pokud například jejich odběr kolísá,“ říká Čermák.

„Největší zájem vidíme u firem, které přes léto musí chladit své provozovny. V tomto ohledu je dokonalá synergie mezi potřebou chlazení a potenciálem fotovoltaiky. Čím víc slunce svítí, tím víc potřebují chladit, ale tím víc zároveň vyrábí fotovoltaika,“ dodává příklad z praxe Šuvarský z S-Power Energies. Výkon elektrárny by podle něj měl optimálně pokrýt zhruba třetinu spotřeby, aby bylo jisté, že se veškerá energie okamžitě spotřebuje.

Teplo z uhlí podraží o deset až třicet procent, říká zástupce tepláren

  • Nejčtenější

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

13. dubna 2024

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by...

Zlato místo bankomatu. Američané berou útokem zastavárny a zbavují se ho

15. dubna 2024

Vysoká cena zlata je pro mnohé jeho majitele jasným signálem, že právě nazrál čas jeho zpeněžení....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdo je Tomáš Otruba. Klíčový muž v PPF a nový partner Renáty Kellnerové

16. dubna 2024  15:15

Největší česká finanční skupina PPF prochází personální i byznysovou proměnou. Jedním z hlavních...

Za zmizení 12 miliard dolarů trest smrti. Vietnam potrestal historický podvod

12. dubna 2024  17:58

Za největší bankovní podvod ve vietnamské historii padl ten nejpřísnější trest. Rozsudek smrti si u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zlato raketově zdražilo. Mohou za to Spojené státy, Čína i Rusko

13. dubna 2024

Cena zlata pokořila historické rekordy a podle ekonomů se ještě zdaleka nemusí zastavit. Důvodem...

Za zájezd jen čtvrtinu předem, navrhuje EU. Cestovky s tím mají problém

19. dubna 2024

Premium Předem zaplaťte jen 25 procent a doplatek až čtyři týdny před odjezdem na dovolenou. Takový návrh...

Brusel vyčlenil půl miliardy eur na výroby munice, do Česka jdou tři procenta

19. dubna 2024

Dva české podniky uspěly v konkurenci evropských obranných firem, které se ucházely o finanční...

Ruské tankery mohou způsobit ekologickou katastrofu, varuje švédský ministr

18. dubna 2024

Švédský ministr zahraničí Tobias Billström varuje před ekologickou katastrofou, ke které by mohlo...

Google propustil 28 zaměstnanců, kteří stávkovali kvůli smlouvě s Izraelem

18. dubna 2024  19:30

Společnost Google propustila 28 zaměstnanců, kteří protestovali proti smlouvě, kterou firma...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...