Neděle 17. ledna 2021, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 17. ledna 2021 Drahoslav

Zelené miliardy v ohrožení. Soláry na polích a brownfieldech mohou ostrouhat

  8:00
Nejvíc elektřiny se v Česku vyrábí z uhlí. To se má kvůli tlaku na ochranu klimatu změnit a­ stát hledá, čím špinavé zdroje nahradí. Zčásti to budou obnovitelné zdroje, jejichž výstavbu chce podpořit i z Modernizačního fondu. Jak však zjistila MF DNES, cesta k miliardám se může zkomplikovat.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Getty Images

A to zejména pro fotovoltaické elektrárny na znehodnocených půdách. Aktuální návrh programového dokumentu, na jehož základě fond vznikne, vyřazuje ze hry solární elektrárny na plochách zemědělského půdního fondu. V něm nejsou zařazena jen území pro pěstovaní plodin, ale také všechny nevyužívané, znehodnocené plochy po bývalých továrnách, skládkách nebo dolech. Neboli brownfieldy.

„Absolutní vyloučení podpory projektů fotovoltaických elektráren na zemědělském půdním fondu, bez ohledu na kvalitu půdy a ­charakter porostu, považujeme za systémově chybné. Na rozdíl od jiných staveb nevede výstavba fotovoltaické elektrárny ke znehodnocení půdy v lokalitě,“ říká programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák.

Podniky zelenají a šetří, chtějí solární střechy. Pomůže jim v tom ČEZ

Není podle něj žádný důvod, proč nepodpořit výstavbu solárů na průměrných a špatných půdách s bonitou ve třetí až páté třídě ochrany. „To ovšem neznamená, že by fotovoltaické elektrárny měly být podporovány na kvalitní orné půdě. Zde by mělo mít prioritu zemědělství,“ vysvětluje Sedlák.

Jak využít staré skládky

„Je škoda nevyužít půdu, která ani nemůže mít jiné využití. Je tu spousta takových ploch, například po bývalých skládkách,“ říká majitel společnosti Solar Global Vítězslav Skopal. Jeho firma například před dvěma lety postavila solární elektrárnu na tříhektarové rekultivované skládce v bavorském městě Schönwald. A obdobný projekt má připravený i v Česku.

„Pokud by skutečně začal platit zákaz stavět fotovoltaiky na všech plochách zemědělského půdního fondu včetně výsypek, tak je možné rovnou říci, že skoro žádné relevantní nové obnovitelné zdroje v Česku z modernizačního fondu nevzniknou. Znamenalo by to stopku rozvoji obnovitelných zdrojů na příští léta,“ říká mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

Modernizační fond, z něhož by se do roku 2030 mělo rozdělit podle odhadu 154 miliard korun, má přispět k dekarbonizaci a většímu „ozelenění“ české energetiky. Cílem je, aby země dokázala i na konci dekády plnit zpřísněné klimatické závazky. Právě výstavba fotovoltaických elektráren dává podle řady odborníků největší smysl.

Ekologové chtějí dřívější konec hnědého uhlí. Rozhodne uhelná komise

Jak už dříve MF DNES upozornila, o peníze ze vznikajícího fondu se už nyní přetahují malí s velkými hráči v ­energetice. Předseda Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpán Chalupa říká, že na peníze dosáhnou přednostně „veteráni“ jako ČEZ, Křetínského EPH, Tykačův Sev.en a­ další velké elektrárenské a teplárenské společnosti. A že pro „malé“ zájemce nezbude dost.

Podle Chalupy je třeba zajistit, aby alespoň 60 procent peněz pro fotovoltaické elektrárny bylo určeno pro zdroje, které jsou instalovány v místě lokální spotřeby či poblíž. Z velké části by mělo jít o menší instalace, především o střešní panely. Na ně podle dřívějších vyjádření sází i ministerstvo průmyslu.

Pouze střechy nestačí

Podle několika studií však jen instalace na střechách stačit nebudou, není jich dostatek vhodných. A ani se nedají tak rychle stihnout. Jejich výstavba je navíc ve srovnání s parky (přepočteno na jednotku instalovaného výkonu) výrazně dražší.

Studie Deloitte například počítá s ­tím, že by v Česku mohlo k současným dvěma gigawattům instalovaného výkonu do roku 2030 přibýt dalších sedm gigawatt. A z nich zhruba šest ve fotovoltaických parcích, aby se postavil velký výkon za nízké vstupní investice a efektivněji se využila investiční podpora.

Vláda snížila podporu solárním elektrárnám a rozjíždí rozšíření Dukovan

„Jestli chceme levně a výhodně pro spotřebitele naplnit dekarbonizační cíle, neobejdeme se bez solárních parků. Ať už na bývalých brownfieldech, bývalých dolech, bývalých skládkách, a když dojdou tyto plochy, pak třeba i na nízkobonitních půdách,“ domnívá se Sedlák.

Zatímco například v Polsku či v­ Maďarsku fotovoltaické elektrárny rychle přibývají, v Česku se instalovaný výkon zvedá jen pomalu. Kvůli přepálené podpoře solárním baronům před deseti lety házejí instituce rozvoji solárního byznysu klacky pod nohy. Každou elektrárnu nad jeden megawatt musí autorizovat ministerstvo průmyslu.

„Česko má k fotovoltaice schizofrenní vztah. Raději teď stavíme v zahraničí,“ říká šéf skupiny Photon Energy Georg Hotar. Investiční dotace podle něj nemají smysl, Česko by mělo spustit po vzoru jiných zemí podporu formou aukcí.

„Stavíme například v Maďarsku a­ tam vidíme, že se do aukcí přihlašuje spousta nabídek pod tržní cenou elektřiny. Je to jen stabilizační prvek, který projektům pomáhá při získávání financí od bank,“ dodává Hotar. Česko chce aukce spustit také, solární elektrárny z nich však vyloučilo.

  • Nejčtenější

Evropě hrozil masivní blackout. Rakušané narychlo zapojili jádro i uhlí

Kvůli silnému poklesu frekvence v elektrické přenosové soustavě hrozil v pátek Evropě masivní výpadek dodávek...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Bezplatné jezdění po dálnici? Elektronické známky téměř nikdo nehlídá

Premium Druhý týden platí na českých dálnicích novinka v­ podobě elektronické dálniční známky. Zatímco lidé takzvané viněty...

Jen postel a kuchyňka. Nanobyt stojí v Hongkongu stejně jako v Česku dům

Cena bytů v Hongkongu vystoupala v posledních letech tak vysoko, že řada obyvatel je kvůli nedostatku peněz nucena...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Patent Huaweie rozpozná Ujgury na ulici. Firma to celou dobu popírala

Čínská společnost Huawei si před dvěma roky nechala patentovat systém, který identifikuje lidi ujgurského původu mezi...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...

  • Další z rubriky

Češi postavili v Itálii vodní elektrárnu. Spolufinancovala ji německá banka

Česká skupina Hydropol v severní Itálii postavila vodní elektrárnu Lavoreit za 140 milionů korun. Na financování...

Česko zaostává v zásobách energie, nerozvíjí bateriové systémy, vadí expertům

Česko podle ředitele Asociace pro akumulaci energie Jana Fouska výrazně zaostává v rozvoji využití bateriových systémů....

Realiťák roku vyhlásil vítěze 3. ročníku

Třetí ročník projektu Realiťák roku poznal své vítěze. Vyhlášení se uskutečnilo na „2. Realitním plese“, který kvůli...

Ponožky, čepice i psací potřeby. Tesco a Globus obnovují prodej zboží

Obchodní řetězce Tesco a Globus vyhoví prosbám zákazníků a začnou prodávat některé zboží, které bylo dosud vládními...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

WhatsApp si znepřátelil uživatele. Hromadně přecházejí na jiné platformy

Začátkem února vstoupí v platnost nové podmínky oblíbené chatovací aplikace WhatsApp, které umožní sdílet řadu nových...

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

Vágner ulovil Nechranického krokodýla. Bájná štika vzdorovala několik dní

Jakub Vágner procestoval svět v honbě za gigantickými a vzácnými rybami. V minisérii České televize pátrá po legendách...

Evropě hrozil masivní blackout. Rakušané narychlo zapojili jádro i uhlí

Kvůli silnému poklesu frekvence v elektrické přenosové soustavě hrozil v pátek Evropě masivní výpadek dodávek...

Dopisy od Němcové jeho žena spálila, říká potomkyně spisovatelčina milence

Irena Maňáková promluvila o vztahu svého předka Václava Bolemíra Nebeského s Boženou Němcovou. Básník byl jedním z...