Sobota 28. listopadu 2020, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 28. listopadu 2020 René

Zelené miliardy v ohrožení. Soláry na polích a brownfieldech mohou ostrouhat

  8:00
Nejvíc elektřiny se v Česku vyrábí z uhlí. To se má kvůli tlaku na ochranu klimatu změnit a­ stát hledá, čím špinavé zdroje nahradí. Zčásti to budou obnovitelné zdroje, jejichž výstavbu chce podpořit i z Modernizačního fondu. Jak však zjistila MF DNES, cesta k miliardám se může zkomplikovat.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Getty Images

A to zejména pro fotovoltaické elektrárny na znehodnocených půdách. Aktuální návrh programového dokumentu, na jehož základě fond vznikne, vyřazuje ze hry solární elektrárny na plochách zemědělského půdního fondu. V něm nejsou zařazena jen území pro pěstovaní plodin, ale také všechny nevyužívané, znehodnocené plochy po bývalých továrnách, skládkách nebo dolech. Neboli brownfieldy.

„Absolutní vyloučení podpory projektů fotovoltaických elektráren na zemědělském půdním fondu, bez ohledu na kvalitu půdy a ­charakter porostu, považujeme za systémově chybné. Na rozdíl od jiných staveb nevede výstavba fotovoltaické elektrárny ke znehodnocení půdy v lokalitě,“ říká programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák.

Podniky zelenají a šetří, chtějí solární střechy. Pomůže jim v tom ČEZ

Není podle něj žádný důvod, proč nepodpořit výstavbu solárů na průměrných a špatných půdách s bonitou ve třetí až páté třídě ochrany. „To ovšem neznamená, že by fotovoltaické elektrárny měly být podporovány na kvalitní orné půdě. Zde by mělo mít prioritu zemědělství,“ vysvětluje Sedlák.

Jak využít staré skládky

„Je škoda nevyužít půdu, která ani nemůže mít jiné využití. Je tu spousta takových ploch, například po bývalých skládkách,“ říká majitel společnosti Solar Global Vítězslav Skopal. Jeho firma například před dvěma lety postavila solární elektrárnu na tříhektarové rekultivované skládce v bavorském městě Schönwald. A obdobný projekt má připravený i v Česku.

„Pokud by skutečně začal platit zákaz stavět fotovoltaiky na všech plochách zemědělského půdního fondu včetně výsypek, tak je možné rovnou říci, že skoro žádné relevantní nové obnovitelné zdroje v Česku z modernizačního fondu nevzniknou. Znamenalo by to stopku rozvoji obnovitelných zdrojů na příští léta,“ říká mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

Modernizační fond, z něhož by se do roku 2030 mělo rozdělit podle odhadu 154 miliard korun, má přispět k dekarbonizaci a většímu „ozelenění“ české energetiky. Cílem je, aby země dokázala i na konci dekády plnit zpřísněné klimatické závazky. Právě výstavba fotovoltaických elektráren dává podle řady odborníků největší smysl.

Ekologové chtějí dřívější konec hnědého uhlí. Rozhodne uhelná komise

Jak už dříve MF DNES upozornila, o peníze ze vznikajícího fondu se už nyní přetahují malí s velkými hráči v ­energetice. Předseda Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpán Chalupa říká, že na peníze dosáhnou přednostně „veteráni“ jako ČEZ, Křetínského EPH, Tykačův Sev.en a­ další velké elektrárenské a teplárenské společnosti. A že pro „malé“ zájemce nezbude dost.

Podle Chalupy je třeba zajistit, aby alespoň 60 procent peněz pro fotovoltaické elektrárny bylo určeno pro zdroje, které jsou instalovány v místě lokální spotřeby či poblíž. Z velké části by mělo jít o menší instalace, především o střešní panely. Na ně podle dřívějších vyjádření sází i ministerstvo průmyslu.

Pouze střechy nestačí

Podle několika studií však jen instalace na střechách stačit nebudou, není jich dostatek vhodných. A ani se nedají tak rychle stihnout. Jejich výstavba je navíc ve srovnání s parky (přepočteno na jednotku instalovaného výkonu) výrazně dražší.

Studie Deloitte například počítá s ­tím, že by v Česku mohlo k současným dvěma gigawattům instalovaného výkonu do roku 2030 přibýt dalších sedm gigawatt. A z nich zhruba šest ve fotovoltaických parcích, aby se postavil velký výkon za nízké vstupní investice a efektivněji se využila investiční podpora.

Vláda snížila podporu solárním elektrárnám a rozjíždí rozšíření Dukovan

„Jestli chceme levně a výhodně pro spotřebitele naplnit dekarbonizační cíle, neobejdeme se bez solárních parků. Ať už na bývalých brownfieldech, bývalých dolech, bývalých skládkách, a když dojdou tyto plochy, pak třeba i na nízkobonitních půdách,“ domnívá se Sedlák.

Zatímco například v Polsku či v­ Maďarsku fotovoltaické elektrárny rychle přibývají, v Česku se instalovaný výkon zvedá jen pomalu. Kvůli přepálené podpoře solárním baronům před deseti lety házejí instituce rozvoji solárního byznysu klacky pod nohy. Každou elektrárnu nad jeden megawatt musí autorizovat ministerstvo průmyslu.

„Česko má k fotovoltaice schizofrenní vztah. Raději teď stavíme v zahraničí,“ říká šéf skupiny Photon Energy Georg Hotar. Investiční dotace podle něj nemají smysl, Česko by mělo spustit po vzoru jiných zemí podporu formou aukcí.

„Stavíme například v Maďarsku a­ tam vidíme, že se do aukcí přihlašuje spousta nabídek pod tržní cenou elektřiny. Je to jen stabilizační prvek, který projektům pomáhá při získávání financí od bank,“ dodává Hotar. Česko chce aukce spustit také, solární elektrárny z nich však vyloučilo.

  • Nejčtenější

PŘEHLEDNĚ: Co mění daňový balíček. Spočítejte si úsporu

Sněmovna schválila balík daňových změn, který přináší nejzásadnější změnu ve zdanění výdělku od roku 2008, kdy se...

Stovky firem se pokusily zneužít program Antivirus, říká Maláčová

V rámci programu Antivirus se několik stovek firem pokusilo o jeho zneužití. V pořadu Otázky Václava Moravce České...

Letos bez šance, zlobí se zákazníci. Ikea nestíhá nápor online objednávek

Švédská nábytkářská firma Ikea je v probíhající druhé vlně pandemie nemoci covid-19 na hraně svých kapacit. Počet...

OSA má zaplatit 11 milionů pokutu. Vybíral poplatky v hotelech bez hostů

Ochranný svaz autorský dostal pokutu 10,67 milionu korun od Antimonopolního úřadu za neoprávněné vybírání poplatků....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Společný podnik českých a německých zbrojařů ponese jméno Tatra

Společný podnik české společnosti Czechoslovak Group (CSG) s německým zbrojařským gigantem Rheinmetall bude sídlit v...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

  • Další z rubriky

PŘEHLEDNĚ: České hory na startu. Novinek ubylo, skipasy mírně podražily

Premium Většina tuzemských lyžařských středisek nechala ceny na loňské úrovni. Průměrná cena skipasu stoupla oproti loňsku...

Návrh důchodové reformy: méně nutných odpracovaných let i změna financování

Příliš krátká minimální délka pojištění, složitý výpočet, věk odchodu do důchodu i financování jsou hlavní námitky,...

OSA má zaplatit 11 milionů pokutu. Vybíral poplatky v hotelech bez hostů

Ochranný svaz autorský dostal pokutu 10,67 milionu korun od Antimonopolního úřadu za neoprávněné vybírání poplatků....

Podnikatelé budou moci čerpat 500 korun i Antivirus, jak chtěla opozice

Části opozičních poslanců se povedlo prosadit, aby drobní podnikatelé mohli čerpat vedle takzvaného kompenzačního...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...