Klienti Sberbank o vklady nepřijdou. Měli by si otevřít účet jinde, radí experti

  11:07aktualizováno  14:38
ČNB v pondělí vydala předběžné opatření, jímž Sberbank CZ zamezila nakládání se svým majetkem, poskytování nových úvěrů a přijímání vkladů. Klienti banky, která má vazby na Rusko a jež v pátek uzavřela své pobočky v ČR, by si měli podle expertů otevřít účet v jiné bance. O své vklady v bance se bát nemusejí, protože ty jsou ze zákona pojištěny. Sberbank CZ dočasně umožní karetní transakce s denním limitem 1 000 Kč na kartu. Pobočky nechá zavřené a zastaví transakce internetového bankovnictví.

Před brněnskou pobočkou banky Sberbank je fronta. Lidé si hlavně chtějí převést peníze do jiné banky, nefunguje jim ani internetové bankovnictví. (25. února 2022) | foto: Marek OsouchMAFRA

Předběžná opatření České národní banky bude Sberbank CZ podle jejího vyjádření striktně dodržovat. Přestane tedy poskytovat nové úvěry, neumožní čerpat již schválené úvěry, obnovovat je nebo prodlužovat jejich splatnost. Sberbank CZ rovněž nebude přijímat žádné nové vklady a ani přijímat příchozí platby s výjimkou splátek úvěrů klienty.

„V prvé řadě je pro klienty naprosto nezbytné otevřít si účet v jiné bance a tam přesměrovat všechny své příjmy a odtamtud následně platit své závazky. Hradit závazky je přitom stěžejní, neboť zdaleka ne všichni dodavatelé se ptají, co stojí za vaší platební neschopností. I když v tomto případě předpokládám mnohem větší shovívavost dodavatelů, i tak je důležité ještě před prodlením kontaktovat dodavatele a komunikovat s nimi o vzniklé situaci,“ řekl šéfredaktor portálu Poradci-sobě.cz Petr Zámečník.

„Na osudu hypoték ani odebrání licence nic zásadního nemění. Klient splácející hypotéku by ji měl splácet dál, protože banka bude po odebrání licence spravována nuceným správcem,“ sdělila Česká bankovní asociace. Lze podle ní předpokládat, že při likvidaci banky nucený správce pohledávky u hypoték následně prodá jiné bance a proces bude pokračovat dál.

„Poslední kolo sankcí přes víkend dramaticky změnilo situaci,“ uvedl analytik Cyrrusu Tomáš Pfeiler. Zatímco ještě před víkendem se jevily šance na úpadek jako velmi nízké, víkendové sankce se podle něj ukázaly skutečným „gamechangerem“. Ruská mateřská firma Sberbank bude zřejmě sama bojovat s nedostatkem cizoměnové likvidity a sanování evropských operací pro ni nemusí být v těchto extrémních momentech prioritou, dodal.

Čekání na nucenou správu

Jak na Twitteru upozornil poslanec Patrik Nacher, lidé mohou přechod do jiné banky vyřešit s pomocí Kodex mobilitu. Nemusí se chodit do původní banky, ale jen do nové, které za ně všechno vyřídí, převede peníze, trvalé příkazy či inkaso.

Sberbank v Česku končí. ČNB zahájila kroky k odejmutí její licence

„Od pátku se na nás obrátilo více než dvě stě klientů Sberbank s žádostí o přechod ke Spořitelně. Žádosti vyřizujeme, nicméně s ohledem na informace o zahájení procesu odejmutí bankovní licence, bude nadále záležet na České národní bance a vedení české Sberbank, za jakých podmínek budou moci klienti přecházet ze Sberbank do jiných bank,“ říká mluvčí České spořitelny Filip Hrubý.

Jinými slovy, záleží na tom, jak ve Sberbank budou na žádosti od jednotlivých bank reagovat. A také s jakými podmínkami a kdy případně Česká národní banka licenci Sberbank odebere. Kroky k odejmutí licence už zahájila. Až do banky přijde nucený správce, bude od ČNB vědět, jak postupovat při zajištění mobility. Na centrální bance také bude, aby určila, jak mají postupovat lidé, kteří mají u Sberbank spotřebitelský úvěr či hypotéku.

Pojištěné vklady

„Situace okolo Sberbank je pro klienty určitě nepříjemná. Nicméně bych nepropadal panice, vklady do ekvivalentu 100 000 eur jsou pojištěné,“ doplnil Daniel Horňák ze společnosti Patron GO. Od rozhodného dne, kdy ČNB oznámí platební neschopnosti finanční instituce, začne výplata z garančního fondu do sedmi pracovních dní. 

„Takže podle mého názoru to bude velmi brzy. Znovu se potvrzuje pravidlo, že pokud mám peníze v bance, měl bych je mít diverzifikované alespoň do dvou finančních institucí,“ podotkl.

„Do částky odpovídající 100 tisícům eur jsou úspory ze zákona pojištěny, takže o ně klienti za žádných okolností nepřijdou. Málo pravděpodobné je, že by o své úspory přišli, i pokud tuto částku přesahují. Obezřetnost je ale rozhodně na místě,“ radí také ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Zavřené pobočky, zmrazené účty

Peníze na účtech Sberbank CZ jsou nyní zablokované. Nefungují karty, pobočky jsou zavřené. Nedostatek peněz v důsledku blokace na účtech Sberbank CZ lze podle Zámečníka vyřešit i úvěrem od jiné banky. Jde o dočasnou krizovou situaci, a pokud není k dispozici jiný zdroj peněz, tak je v takovém případě úvěr namístě. Ve větší nejistotě jsou klienti s úvěry, zejména s hypotékami. 

Sberbank v Česku končí. ČNB připravuje odejmutí bankovní licence

Sberbank CZ za rok 2021 poskytla jen málo přes dva tisíce hypoték. Její tržní podíl podle objemu úvěrů dosáhl 1,36 procenta, ale i tak v ní je spousta klientů, kteří nevědí, co s nimi bude, poznamenal.

Sberbank CZ reguluje a dozoruje Česká národní banka. V Česku působí od roku 1993, do roku 2013 fungovala pod jménem Volksbank. Má 25 poboček a asi 120 tisíc klientů.

Sberbank Europe, mateřská společnost Sberbank CZ je podle evropských regulačních úřadů v úpadku nebo jí úpadek hrozí. Zhoršila se jí likvidita vlivem ruské invaze na Ukrajinu. Hlavním akcionářem Sberbank CZ je ve Vídni sídlící Sberbank Europe, dceřiná společnost největšího ruského bankovního domu Sberbank Russia. Jejím padesátiprocentním vlastníkem s jedním hlasovacím právem navíc je ministerstvo financí Ruské federace. Zbytek vlastní investoři, banka se obchoduje na burze. 

Vyplácení všech náhrad do sedmi dnů

Garanční systém finančního trhu zahájí výplatu náhrad vkladů Sberbank CZ nejpozději 9. března 2022. Očekávané výplaty náhrad činí přibližně 28,5 miliardy korun. Klienti budou vypláceni prostřednictvím vybraných poboček Komerční banky s níž má Garanční systém uzavřenu smlouvu na zajištění výplaty náhrad pohledávek z vkladů.

Garanční systém musí zahájit výplatu základních náhrad vkladů nejpozději do sedmi pracovních dní od rozhodného dne, tedy nejpozději 9. března. Výplatu institucionálních náhrad musí zahájit nejpozději do 15 pracovních dnů od rozhodného dne, tedy nejpozději 21. března, a výplatu zvýšených náhrad do čtyř měsíců od rozhodného dne, tedy nejpozději 28. června.

Česká národní banka zahájila kroky k odnětí bankovní licence Sberbank CZ, která má vazby na Rusko. Důvodem je zhoršení situace banky v souvislosti s odlivem vkladů po napadení Ukrajiny Ruskem. 

ČNB vydala předběžné opatření, kterým bance zamezila nakládání s aktivy a pasivy, včetně poskytování nových úvěrů a přijímání vkladů. Vklady klientů bank, včetně Sberbank, jsou ze zákona pojištěny do 100 000 eur (zhruba 2,5 milionu korun) pro jednoho vkladatele u jedné banky nebo družstevní záložny.

Nové účty pro sociální dávky

Ministerstvo práce nyní hledá způsob, jak jeho úřady lidem s účty u Sberbank teď zašlou důchody, příspěvky a podpory. Na Twitteru to uvedl ministr práce Marian Jurečka.

Mluvčí resortu Eva Davidová řekla, že o přesném postupu se nyní jedná a připravuje se. Podle odhadů resortu by se to mohlo týkat několika tisíc lidí.

Podle mluvčí se o řešení dopadů na lidi, kteří dostávají peníze od státu na svůj účet u Sberbank, nyní jedná. Podrobný postup resort pak oznámí. Podle odhadů úřady práce a sociální správa posílají na konta v této bance několik stovek tisíc korun příspěvků, penzí a dalších podpor.

„Řešíme výplaty rodičovských příspěvků, důchodů a podpor klientům Sberbank, musíme rychle dostat peníze k lidem,“ uvedl ministr.

Autoři: ,

Teplo z uhlí podraží o deset až třicet procent, říká zástupce tepláren

  • Nejčtenější

Tvrdá opatření zabrala. Argentina hospodaří s přebytkem, věří jí i investoři

26. února 2024

Nově zvolený argentinský prezident a příznivce libertarianismu Javier Milei si postupně buduje...

Test kysaného zelí: Stojí pakatel, ale funguje lépe než drahé vitaminy

25. února 2024

Premium Výborně chutná a ještě umí udělat tuze dobře našemu organismu. Také proto je kysané zelí základem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Reportér odhalil trik bankomatů. Ve videu jsou nepravdy, hájí se provozovatel

28. února 2024  14:41

Banky svým klientům účtují nespočet poplatků. Některé zpoplatňují vedení účtu či výběr hotovosti z...

České banky varují před záludnými bankomaty. Provozovatel svaluje vinu na ně

1. března 2024  16:46

Některé banky doporučují klientům nevybírat peníze z bankomatů společnosti Euronet, které jim podle...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Druhý nejhorší únor. Stát má za první dva měsíce schodek přes sto miliard

1. března 2024  14:19

Stát ke konci února hospodařil se schodkem ve výši 102,5 miliardy korun, kam se dostal z lednových...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Maďarsko prodělalo nákupem plynu z Ruska obrovské peníze, spočítal deník

3. března 2024  18:52

Maďarská vláda premiéra Viktora Orbána se rozhodla nakupovat plyn místo na energetických trzích z...

Mamma Mia! Italský startup získal první licenci k výrobě mouky z cvrčků

3. března 2024

Italská společnost Nutrinsect se stala první firmou, která získala licenci na výrobu a prodej...

Konec uhelných elektráren zvládneme, řekl Síkela. Zákon bude do příštího roku

3. března 2024  15:18

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela chce do poloviny roku 2025 připravit zákon, který zajistí...

Houbičky a kbelíky navždy odvál čas. Spojené státy zažívají boom automyček

3. března 2024

Díky soukromému kapitálu i obchodnímu modelu založenému na předplatném prochází výstavba mycích...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny

Není prostor na námitky. Pokud jste čekali na konečné postrčení, proč se opravdu vzdát vysoce zpracovaných potravin...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...