Potravinová banka v Plzni.

Potravinová banka v Plzni. | foto: Martin Polívka, MAFRA

Darování jídla v krizi táhne. Potravinové banky jedou na dvojnásobný výkon

  • 1
České potravinové banky od vyhlášení nouzového stavu získaly a přerozdaly téměř tři sta tun potravin. Jejich sklady tak v současnosti prošlo dvakrát tolik zboží než v běžném stavu. Mimořádné dary bankám poskytla většina řetězců. Kromě lidí se sociálními problémy tak banky pomohly například i lidem v karanténě.

České řetězce s potravinovými bankami spolupracují dlouhodobě. Již několik let do nich z mnohých supermarketů posílají přebytky potravin a dary se rok od roku zvětšují. Teď jim jich někteří obchodníci navíc poslali mimořádné množství.

Například Tesco podarovalo potravinové banky jídlem v celkové hodnotě 4,5 milionu korun. Albert jim pak v polovině týdne poslal sedm tisíc porcí určených pro samoživitele. „V příštích čtyřech týdnech uskutečníme další závozy, které poputují k nejohroženějším skupinám,“ doplňuje Jiří Mareček, ředitel komunikace Albertu.

Lidl ve čtvrtek potravinovým bankám poslal 4,5 tuny potravin. „Reagujeme tak na urgentní zvýšenou potřebu trvanlivých potravin ohroženými skupinami obyvatel,“ uvádí Zuzana Holá, mluvčí řetězce. Pomoc pak zvažuje i Penny. „Nyní jednáme o tom, jakých potravin a produktů se nedostává, aby naše pomoc byla co nejvíce cílená.,“ říká Tomáš Kubík z Penny. Dvacet pět tun potravin bankám zaslal také Kaufland.

„Je nesmírně důležité, abychom poskytli pomocnou ruku lidem, kteří to zejména za současných okolností potřebují nejvíce,“ vysvětluje Patrik Dojčinovič, výkonný ředitel Tesco pro ČR. Řetězce bankám nejčastěji poskytují trvanlivé potraviny – třeba dětskou výživu, paštiky, trvanlivé mléko či luštěniny. Kromě lidí v sociální nouzi je banky v uplynulých týdnech poskytují také některým lidem v karanténě.

Trvanlivé potraviny bankám dochází

„Za toto rychlé gesto solidarity velmi děkujeme,“ říká Veronika Láchová, ředitelka České federace potravinových bank. Kromě toho, že pandemie COVID-19 značně navýšila poptávku po jejích službách, se potravinové banky musí potýkat také s dalším problémem.

Potraviny jsou a budou, ujišťují zemědělci a potravináři

Kvůli ochranným opatřením proti koronaviru totiž musely zrušit jarní část své každoroční Sbírky potravin. Podle Láchové jsou tak dary obzvláště vítané. „Poslední týdny rozdáváme denně desítky tun potravin a ty trvanlivé nám velmi chybí,“ dodala.

Kromě darů od obchodních řetězců pak do potravinových bank putovalo také 80 tun zásob z uzavřených škol. „Jsem rád, že se naše dobrá spolupráce s potravinovými bankami osvědčila i v této nelehké době,“ říká ministr zemědělství Miroslav Toman. „Chci jejich provozovatele ujistit, že jejich činnost má naši podporu,“ dodává.

Řetězce přitom nepomáhají jen potravinovým bankám. Například Albert posílá jídlo i zdravotníkům. Podporuje je čerstvými potravinami, ovocem, sušenkami či čokoládami. „V minulém týdnu už odešel první dar do Nemocnice na Homolce. Celkově máme v plánu pomoci deseti tisíci porcemi jídla týdně,“ doplňuje Mareček.