Podívejte se, jak se pohnou ceny po Novém roce

  17:40aktualizováno  17:40
Příští rok podraží nejvíce zboží zatížené spotřební daní, regulované nájmy a voda. Naopak plyn a elektřina budou mírně zlevňovat. V sousedních zemích se daňové sazby nemění, proto bude nakupování některého zboží v zahraničí výhodnější než dosud.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Daň z nemovitosti

Řada starostů byla "protikrizovým" rozhodnutím vlády zdvojnásobit tuto daň nepříjemně zaskočena.  Už dříve totiž využili možnosti nařídit svým občanům platit dvoj- až pětinásobek základní sazby daně a její další zvýšení neměli v plánu. Majitel rodinného domku tak zpravidla v příštím roce zaplatí vyšší daň v řádu stokorun za rok. U areálů sloužících k podnikání však mohou být nárůsty mnohem výraznější, často i v řádu desetitisíců korun.

Pivo

Ilustrační fotoSazba spotřební daně u piva se zvyšuje o třetinu. Nově bude namísto 1,20 Kč činit u půllitru desetistupňového piva 1,60 Kč. U silnějších piv bude změna výraznější. Do cen se promítne i vyšší DPH. Pivovary postupně oznamují zdražení o padesátihaléř až korunu. Zástupci pivovarů proti tomuto opatření, které do státního rozpočtu přinese 1,2 miliardy korun, mohutně protestovali, ale neuspěli. Argumentovali třeba tím, že u vína je spotřební daň nulová.

Teplo

Domácnosti, které jsou připojené na dálkové vytápění, čeká v příštím roce spíše zdražení. Nejčastěji se bude pohybovat v řádu procent. Například brněnská teplárna však bude ceny snižovat o 2,4 procenta. 92 tisíc domácností, které zásobuje, tak průměrně ušetří 880 korun ročně. V Liberci si vrácení části peněz za drahé teplo vybojovali sami odběratelé, když teplárně pohrozili soudním sporem. Teplárna nakonec přistoupila i k částečnému snížení ceny.

Elektřina

Ilustrační foto.Přestože elektřina zlevní až o patnáct procent, domácnosti čeká mnohem menší zlevnění. Do ceny se totiž započítávají i poplatky za distribuci elektřiny a další položky, které od ledna podraží. Část slevy "užere" také vyšší DPH. V průměru by tak měla cena klesnout v příštím roce o 2,7 procenta. Lidé, kteří elektřinou i topí, mohou ušetřit až 1 500 korun ročně. Ti, kteří si na jaře cenu elektřiny zafixovali, na tom nakonec nevydělají.

Plyn

Plyn sice zlevňoval už letos, celkem o 11 procent, kvůli vyšším poplatkům za distribuci však domácnosti většinou úspory na fakturách neviděly. Ceny plynu půjdou dolů i v lednu, ale jen mikroskopicky: RWE (většina Česka) zlevní o 0,6 procenta, E. ON (jižní Čechy) o 1,2 procenta a Pražská plynárenská (Praha) o procento. Zda bude dál zlevňovat plyn i na jaře, není jasné, analytici odhadují spíše mírné zdražení.

Tvrdý alkohol

Ilustrační fotoSpotřební daň, která u levných lihovin tvoří největší část ceny, se zvyšuje z 265 na 285 korun za litr čistého lihu. Naposledy došlo k jejímu navýšení v roce 2004. Půllitr čtyřicetiprocentní kořalky tak může stát v obchodě přibližně o pětikorunu více. Změna se nemusí projevit hned, řada obchodníků se předzásobila alkoholem s letošní daní. Dražší bude i výroba slivovice či jiné lihoviny v pálenici. Z litru čistého alkoholu bude činit daň 143 namísto 133 korun.

Jízdné

Cesty autobusem a vlakem vyjdou ve většině případů nastejno jako letos. České dráhy chtějí výpadky tržeb způsobené vyšší DPH kompenzovat úsporami. Mělo by jít například o propouštění zaměstnanců z generálního ředitelství státem vlastněného dopravce. Zdražovat nebude ani většina dopravních podniků největších měst. Připlatí si pouze Ostravané: jízdenka na čtvrt hodiny či hodinu jízdy podraží o korunu, celodenní lístek pak o pět.

Pohonné hmoty

Ilustrační fotoZvýšení spotřební daně o korunu na litr a vyšší DPH se v konečné ceně na pumpách projeví podle čerpadlářů zdražením o 1,20 až 1,50 Kč. Čerpací stanice se mohou částečně předzásobit, "staré" pohonné hmoty jim však vydrží nanejvýš týden. Nedá se předpokládat, že by majitelé pump sáhli do svých marží a vyšší daně vzali zčásti na sebe. A to ani přesto, že třeba u dálničních pump se blíží zisky jejich majitelů i pěti korunám za litr.

Účty za telefon

A také za další služby, u nichž poskytovatel účtuje zvlášť samotnou cenu za volání či připojení k internetu a zvlášť daň z přidané hodnoty. Nejvíce lidí se však dotknou právě platby za telefonování, kabelovou televizi, připojení k internetu a energie. Zdražení však nebude nijak výrazné. Zvýšení daně o z 19 na 20 procent znamená pro zákazníka, který za službu platí tisícikorunu měsíčně, navýšení platby přibližně o osm korun.

Nájmy

Detailní panoramatická fotografie Prahy.Obyvatelé bytů s regulovaným nájmem v menších městech se musí připravit na cenový skok v řádu desítek procent. Rok 2010 je totiž poslední, kdy mohou majitelé domů zvednout nájmy bez dohody s nájemníkem. Ve srovnání s tržním nájemným však nadále budou „regulovaní“ nájemníci platit výrazně méně. V krajských městech (vyjma Ústí nad Labem a Ostravy) a městech Středočeského kraje budou nárůsty mírnější, ale nájmy se budou zvedat až do roku 2012.

Potraviny

Dotkne se jich zvýšení sazby daně z přidané hodnoty z 9 na 10 procent. Obchodní řetězce zatím slibují, že ceny jídla nezvýší a udrží je na stejné výši jako letos. Částečně vyšší náklady přenesou na své dodavatele, částečně jim klesne marže. Některé řetězce si na udržení cen už stavějí reklamu. Neslibují však zachovat ceny u veškerého zboží. Třeba Kaufland si ponechává možnost zdražit zboží zatížené spotřební daní, maso, ovoce či zeleninu.

Voda

Ilustrační fotoVody spotřebovávají Češi čím dál méně a kvůli tomu paradoxně stoupá její cena. Od příštího roku účty za vodné a stočné vzrostou podle regionů v průměru o pět až osm procent. Jen o inflaci stoupne cena v Praze. Voda se tak stává čím dál nákladnější položkou v domácím rozpočtu. Vodárny to vysvětlují tím, že své náklady musí rozložit na menší objem vody i zdražením některých poplatků nebo splácením velkých investic, především do čističek.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Odstavte všechna letadla 737 MAX po celém světě, doporučila firma Boeing

Boeing 737 MAX 8

Společnost Boeing doporučila celosvětově odstavit z provozu všechna letadla Boeing 737 MAX. Firma to uvedla v tiskovém...

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Slavná Íránka nenosila hidžáb, firma Nike jí ho přimalovala a sklízí kritiku

Íránská matematička Maryam Mirzakhaniová

Íránská matematička Maryam Mirzakhani si po celý život, který prožila v zahraničí, demonstrativně nevzala na hlavu...

Další z rubriky

Šetrné k přírodě mohou být intimní potřeby i pleny, řekla šéfka Bezobalu

Ředitelka neziskové organizace Bezobalu Veronika Nováčková v diskusním pořadu...

Pro člověka, který nakupuje v klasických supermarketech, je život bez obalů neuskutečnitelným nápadem. V posledních...

Nestlé začíná v Česku nově prodávat veganské jídlo Garden Gourmet

Pohled do provozu olomoucké Zory, největší továrny na cukrovinky v Česku...

Firma Nestlé Česko začala v tuzemsku prodávat veganské a vegetariánské produkty pod značkou Garden Gourmet. Vyrábí je v...

Tajemná pohlednice od tety z Ameriky. K příbuzným do Třince putovala 48 let

Pohlednice z USA

Na redakci iDNES.cz se obrátila čtenářka s poněkud kuriózním případem. Její matce přišla od tety z amerického...

Najdete na iDNES.cz