Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Podívejte se, jak se pohnou ceny po Novém roce

  17:40
Příští rok podraží nejvíce zboží zatížené spotřební daní, regulované nájmy a voda. Naopak plyn a elektřina budou mírně zlevňovat. V sousedních zemích se daňové sazby nemění, proto bude nakupování některého zboží v zahraničí výhodnější než dosud.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Daň z nemovitosti

Řada starostů byla "protikrizovým" rozhodnutím vlády zdvojnásobit tuto daň nepříjemně zaskočena.  Už dříve totiž využili možnosti nařídit svým občanům platit dvoj- až pětinásobek základní sazby daně a její další zvýšení neměli v plánu. Majitel rodinného domku tak zpravidla v příštím roce zaplatí vyšší daň v řádu stokorun za rok. U areálů sloužících k podnikání však mohou být nárůsty mnohem výraznější, často i v řádu desetitisíců korun.

Pivo

Ilustrační fotoSazba spotřební daně u piva se zvyšuje o třetinu. Nově bude namísto 1,20 Kč činit u půllitru desetistupňového piva 1,60 Kč. U silnějších piv bude změna výraznější. Do cen se promítne i vyšší DPH. Pivovary postupně oznamují zdražení o padesátihaléř až korunu. Zástupci pivovarů proti tomuto opatření, které do státního rozpočtu přinese 1,2 miliardy korun, mohutně protestovali, ale neuspěli. Argumentovali třeba tím, že u vína je spotřební daň nulová.

Teplo

Domácnosti, které jsou připojené na dálkové vytápění, čeká v příštím roce spíše zdražení. Nejčastěji se bude pohybovat v řádu procent. Například brněnská teplárna však bude ceny snižovat o 2,4 procenta. 92 tisíc domácností, které zásobuje, tak průměrně ušetří 880 korun ročně. V Liberci si vrácení části peněz za drahé teplo vybojovali sami odběratelé, když teplárně pohrozili soudním sporem. Teplárna nakonec přistoupila i k částečnému snížení ceny.

Elektřina

Ilustrační foto.Přestože elektřina zlevní až o patnáct procent, domácnosti čeká mnohem menší zlevnění. Do ceny se totiž započítávají i poplatky za distribuci elektřiny a další položky, které od ledna podraží. Část slevy "užere" také vyšší DPH. V průměru by tak měla cena klesnout v příštím roce o 2,7 procenta. Lidé, kteří elektřinou i topí, mohou ušetřit až 1 500 korun ročně. Ti, kteří si na jaře cenu elektřiny zafixovali, na tom nakonec nevydělají.

Plyn

Plyn sice zlevňoval už letos, celkem o 11 procent, kvůli vyšším poplatkům za distribuci však domácnosti většinou úspory na fakturách neviděly. Ceny plynu půjdou dolů i v lednu, ale jen mikroskopicky: RWE (většina Česka) zlevní o 0,6 procenta, E. ON (jižní Čechy) o 1,2 procenta a Pražská plynárenská (Praha) o procento. Zda bude dál zlevňovat plyn i na jaře, není jasné, analytici odhadují spíše mírné zdražení.

Tvrdý alkohol

Ilustrační fotoSpotřební daň, která u levných lihovin tvoří největší část ceny, se zvyšuje z 265 na 285 korun za litr čistého lihu. Naposledy došlo k jejímu navýšení v roce 2004. Půllitr čtyřicetiprocentní kořalky tak může stát v obchodě přibližně o pětikorunu více. Změna se nemusí projevit hned, řada obchodníků se předzásobila alkoholem s letošní daní. Dražší bude i výroba slivovice či jiné lihoviny v pálenici. Z litru čistého alkoholu bude činit daň 143 namísto 133 korun.

Jízdné

Cesty autobusem a vlakem vyjdou ve většině případů nastejno jako letos. České dráhy chtějí výpadky tržeb způsobené vyšší DPH kompenzovat úsporami. Mělo by jít například o propouštění zaměstnanců z generálního ředitelství státem vlastněného dopravce. Zdražovat nebude ani většina dopravních podniků největších měst. Připlatí si pouze Ostravané: jízdenka na čtvrt hodiny či hodinu jízdy podraží o korunu, celodenní lístek pak o pět.

Pohonné hmoty

Ilustrační fotoZvýšení spotřební daně o korunu na litr a vyšší DPH se v konečné ceně na pumpách projeví podle čerpadlářů zdražením o 1,20 až 1,50 Kč. Čerpací stanice se mohou částečně předzásobit, "staré" pohonné hmoty jim však vydrží nanejvýš týden. Nedá se předpokládat, že by majitelé pump sáhli do svých marží a vyšší daně vzali zčásti na sebe. A to ani přesto, že třeba u dálničních pump se blíží zisky jejich majitelů i pěti korunám za litr.

Účty za telefon

A také za další služby, u nichž poskytovatel účtuje zvlášť samotnou cenu za volání či připojení k internetu a zvlášť daň z přidané hodnoty. Nejvíce lidí se však dotknou právě platby za telefonování, kabelovou televizi, připojení k internetu a energie. Zdražení však nebude nijak výrazné. Zvýšení daně o z 19 na 20 procent znamená pro zákazníka, který za službu platí tisícikorunu měsíčně, navýšení platby přibližně o osm korun.

Nájmy

Detailní panoramatická fotografie Prahy.Obyvatelé bytů s regulovaným nájmem v menších městech se musí připravit na cenový skok v řádu desítek procent. Rok 2010 je totiž poslední, kdy mohou majitelé domů zvednout nájmy bez dohody s nájemníkem. Ve srovnání s tržním nájemným však nadále budou „regulovaní“ nájemníci platit výrazně méně. V krajských městech (vyjma Ústí nad Labem a Ostravy) a městech Středočeského kraje budou nárůsty mírnější, ale nájmy se budou zvedat až do roku 2012.

Potraviny

Dotkne se jich zvýšení sazby daně z přidané hodnoty z 9 na 10 procent. Obchodní řetězce zatím slibují, že ceny jídla nezvýší a udrží je na stejné výši jako letos. Částečně vyšší náklady přenesou na své dodavatele, částečně jim klesne marže. Některé řetězce si na udržení cen už stavějí reklamu. Neslibují však zachovat ceny u veškerého zboží. Třeba Kaufland si ponechává možnost zdražit zboží zatížené spotřební daní, maso, ovoce či zeleninu.

Voda

Ilustrační fotoVody spotřebovávají Češi čím dál méně a kvůli tomu paradoxně stoupá její cena. Od příštího roku účty za vodné a stočné vzrostou podle regionů v průměru o pět až osm procent. Jen o inflaci stoupne cena v Praze. Voda se tak stává čím dál nákladnější položkou v domácím rozpočtu. Vodárny to vysvětlují tím, že své náklady musí rozložit na menší objem vody i zdražením některých poplatků nebo splácením velkých investic, především do čističek.

Autor:

Okamura se zacyklil, proto neuspěl. Teď jsou tu „noví sekáči“, říká politolog

  • Nejčtenější

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

12. června 2024  11:51,  aktualizováno  12:33

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři...

Slunce komplikuje výkupy z fotovoltaik. Dodavatelé začínají upravovat ceny

11. června 2024

Premium Počet solárních elektráren v Česku stále roste. Ve slunečných dnech je přebytků z fotovoltaik...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Z dvojích cen v Unii se zase stává téma. Nyní se proti nim bouří Nizozemci

9. června 2024

Dvojí ceny na společném evropském trhu začínají vadit už i Nizozemcům. Mnoho z nich jeho existenci...

Egypt sužují úmorná vedra. Pouštní země ukazuje, co čeká brzy i ostatní

12. června 2024

Ještě před několika desítkami let bylo v Egyptě v dubnu příjemné klima, lehce přes dvacet stupňů....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Airbus rakouských aerolinek prolétl krupobitím. Bezpečně přistál i bez čumáku

10. června 2024  10:29

Nedělní let společnosti Austrian Airlines těsně před přistáním těžce poškodilo krupobití. Asi po...

Fanouškům Anglie a Srbska prodají jen „ředěné“ pivo. Šikana, zní z Ostrovů

14. června 2024  11:35

Nedělní utkání základní skupiny fotbalového Eura mezi Anglií a Srbskem je podle organizátorů vysoce...

Křetínský může koupit podíl v divizi ThyssenKrupp, povolil německý regulátor

14. června 2024  11:28

Německý antimonopolní úřad schválil plán investiční skupiny EP Corporate Group (EPCG) českého...

Manželé požádali o pomoc s cestou do Španělska. Vítejte v Litvě, slyšeli v cíli

14. června 2024  7:11

Britští manželé vyrazili na rodinnou oslavu na španělské pobřeží Costa Brava. Kvůli zdravotnímu...

Jaderné finále. Co Francouzi s Korejci slibují a co může rozhodnout

14. června 2024

Premium Společnost ČEZ odevzdá v pátek vládě dopis, v němž její odborníci doporučí vítěze tendru na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...