Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Zotavení z pandemie potrvá déle než rok, myslí si polovina zasažených firem

Dva ze tří menších podnikatelů tvrdí, že jim pandemie uškodila. Nejčastěji poklesem zakázek nebo nutností omezit či dokonce přerušit činnost. Osmi procentům naopak pomohla. Ukazuje to průzkum agentury IPSOS pro Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR.

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Z průzkumu dále plyne, že firmy se výrazně více spoléhaly na sebe než na státní pomoc. Třetina podnikatelů musela sáhnout do svých finančních rezerv a necelých třicet procent kvůli pandemii odložilo investice. „Pozitivní je škála kreativity, kterou firmy prokázaly, aby zachránily svou existenci,“ říká ředitelka asociace Eva Svobodová.

Například rodinná farmaceutická firma Aveflor loni na přelomu března a dubna dokázala zareagovat na potřebu výroby dezinfekce. „Pomohli jsme ve chvíli, kdy bylo všude dezinfekce třeba, okolním obcím či zdravotnickým zařízením. A díky dezinfekci jsme i zvýšili povědomí o naší společnosti,“ uvádí šéf Avefloru Jan Zubatý. 

Jak vnímají situaci kolem covidu menší firmy dle průzkumu AMSP

Firma loni zaznamenala hlavní dopad pandemie až ve druhém pololetí, kdy viditelně klesly zakázky. Zubatý čeká, že mírné zotavení přijde po polovině roku.

Jinde zase přestali šít značkové spodní prádlo a vrhli se na šití roušek. „Změna přišla během několika dní a díky tomu jsme mohli rozdat desítky tisíc roušek, které byly v první okamžik nedostatkovým zbožím,“ říká spolumajitel značky Styx a Trenýrkárna.cz Ruslan Skopal.

Kvůli uzavření kamenných prodejen se stejně jako další oděvní firmy musel soustředit takřka výhradně na online. „Na našich e-shopech nastal po úvodním prudkém propadu celoroční růst, rostli jsme ve vyšších desítkách procent. A letos opět čekáme nárůst tržeb mnohem vyšší, než by byl za normálních okolností,“ říká Skopal.

Jak vnímají situaci kolem covidu menší firmy dle průzkumu AMSP

„Nejlepším rozhodnutím bylo, že jsme nešli cestou úspor a snižování nákladů, ale vsadili jsme na posílení obchodních aktivit a získávání nových zakázek, abychom využili své kapacity. Potvrdilo se, že větší celek je odolnější vůči mimořádným situacím, jako je například pandemie,“ říká Ľubomír Červeňák, spolumajitel skupiny SkyLimit Industry, do níž patří pět českých strojírenských firem. Fond díky tomu dosáhl loni výnosu pro investory ve výši 12,25 procenta.

Chtělo to obrat v myšlení

Krize zasáhla podniky ve všech hlavních sektorech, přesto dvě pětiny živnostníků a malých podniků podle průzkumu nevyužily žádnou formu výpomoci od státu. Ty, které o pomoc žádaly, nejčastěji čerpaly kompenzační bonus a program Antivirus pro udržení zaměstnanosti.

„I přes uzavření některých Kärcher center a dočasné snížení tržeb v kamenných prodejnách jsme žádnou podporu nevyužili. Považovala bych to za neetické. Pomoc mi ale při srovnání zkušenosti ze zahraničí přijde špatně dosažitelná, neprůhledná a v mnohých aspektech pomalá,“ říká ředitelka Kärcher ČR Milada Skutilová.

Jak vnímají situaci kolem covidu menší firmy dle průzkumu AMSP

Některým podnikatelům kvůli nejistotě chvilku trvalo, než si na nové podmínky zvykli. „Když se po první uzávěře začaly otevírat hranice, měli jsme najednou hodně práce. Za normálních okolností bychom již sháněli nové zaměstnance, ale v tu chvíli jsme to neudělali, protože jsme si nebyli jisti, zda nepřijde další negativní obrat,“ říká Mirek Mejtský, partner společnosti Petyovský & Partners, která obstarává zahraniční pracovníky.

Dělali polovičatá řešení, která se projevila na kvalitě výstupů. „Chvíli trvalo, než jsme si řekli, že se už nemůžeme dále ‚dusit‘ a musíme podnik dále rozvíjet a investovat. Od té chvíle se nám dýchá lépe,“ dodává Mejtský. Firma nakonec o šest procent rostla.

Pandemie nutí řešit domácí násilí i firmy, mnoho z nich plánuje programy

Obrat v podnikatelském myšlení je možná důvod, proč podle průzkumu asociace vidí poměrně dost firem letošní rok ve světlých barvách. Růst obratu očekává 29 procent firem, s poklesem naopak počítá 33 procent respondentů.

Více než polovina z firem, na něž pandemie dopadla negativně, nicméně čeká, že úplné zotavení bude trvat déle než rok.

„Nejrychlejší zotavení předpokládají služby – pro rozjezd není zpravidla třeba velkých investic, a tedy ani zadlužení, jakož zpravidla za sebou netáhnete ani nadměrné ztráty z nepříznivého období. Ve zcela odlišné situaci je průmysl a výroba, kde zotavení trvá podstatně déle,“ míní Svobodová.

Na každé krizi lze však najít i něco pozitivního. „Jde třeba o posílení digitálních schopností či zvýšení prodejů pomocí online kanálů. Pozitivní je, že se firmy začaly zamýšlet nad změnou produktu a poskytovaných služeb,“ říká Svobodová.

Situace navíc nakopla podniky, které se digitalizací zabývají. „Pandemie akcelerovala vnímání důležitosti digitalizace obchodu i v rámci vztahů mezi firmami. Jsou hladové po využívání nových forem nákupu a prodeje a navyšování obratu prostřednictvím nových obchodních kanálů,“ uvádí Václav Liška z online obchodní platformy merXu.

Hledáte zaměstnance? Inzerujte na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz.

A třeba vývojářská firma eMan hlásí za loňský rok mírný nárůst obratu, pro letošek čeká vzestup obratu kolem 20 procent. „Hned na počátku pandemie jsme přešli na home office. Nicméně po roce vzdáleného fungování tento stav nevnímáme jako ideální, raději pracujeme spolu, komunikace a spolupráce jsou intenzivnější,“ tvrdí marketingový ředitel eMan Tomáš Čermák.

13. března 2021

  • Nejčtenější

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

22. května 2024

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo...

Zelení navrhují soupis majetku a daň z bohatství. Vtip, reagují ekonomové

23. května 2024  14:25

Strana zelených přišla před volbami do Evropského parlamentu s návrhem, jak alespoň částečně...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Solidarita se nekoná. Německo od léta zvýší přirážku za tranzit plynu

24. května 2024

Kontroverzní přirážka za tranzit plynu z Německa se od července zvýší. Poplatek prodražující...

Zájem o penzijní DIP je menší, než se čekalo. Mají jej jen desítky tisíc lidí

29. května 2024

O zajištění na důchod prostřednictvím investic se státní podporou Češi zatím velký zájem...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vlakem 200 km/h na českých kolejích. Jak to cestující pocítí v jízdních řádech

27. května 2024

Premium Na začátku měsíce oznámilo ministerstvo dopravy, že na čtyřech úsecích tratí prověřuje možnost...

Melinda Gatesová bojuje za rovnost pohlaví. Na pomoc ženám věnuje miliardu

29. května 2024  15:57

Miliardářka a filantropka Melinda Gatesová v úterý uvedla, že v příštích dvou letech věnuje jednu...

Německo chce ukládat oxid uhličitý na dno moře, jednat o tom bude parlament

29. května 2024  14:36

Německá vláda kancléře Olafa Scholze ve středu otevřela cestu k podzemnímu ukládání oxidu...

KOMENTÁŘ: Zlato pro Fialu. Co přinese hokej české ekonomice i vládní koalici

29. května 2024

Premium Zatímco nejlepší švýcarský hokejista Kevin Fiala si z nedělního finále odvezl stříbro, jeho...

Pivovarnictví není v krizi, je v dobré kondici, míní prezident svazu minipivovarů

29. května 2024  12:23

Podle Českomoravského svazu minipivovarů (ČMSMP) bylo na konci roku 2023 zaevidováno v Česku 508...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Zavřela jsem vagínu a už neotevřu. Když ženy žijí bez sexu a nechybí jim

Premium Stále častěji se můžeme dočíst, že lidstvo se nevěnuje své základní, přirozené potřebě – sexu. Nastupující generace...