Pondělí 13. července 2020, svátek má Markéta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 13. července 2020 Markéta

Pandemie se promítla i do zaměstnaneckých benefitů. Firmy některé zrušily

aktualizováno 
Před pandemií byla zaměstnanost rekordní a firmy se snažily zaměstnance nalákat a udržet množstvím benefitů. Vymýšlely stále nové a nové. To se nyní změnilo. Řada firem musela udělat úsporná opatření, která často dopadla právě i na nefinanční benefity.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pandemie koronaviru přinesla české ekonomice nemalé rány. Čeští zaměstnavatelé proto již v průběhu dubna a května museli přistoupit k celé řadě opatření, jejichž cílem byly úspory nákladů. Jak ukazuje aktuální průzkum společnosti Randstat, v mnoha případech se týkaly i zaměstnanců.

Průzkum ukázal, že zhruba čtvrtina českých firem už přistoupila v souvislosti s pandemií covid-19 a omezujícími opatřeními k propouštění. Pětina snížila svým zaměstnancům finanční bonusy a variabilní složky, desetina mzdový základ. K výrazným redukcím došlo i v oblasti nefinančních benefitů.

„Necelých 16 procent firem například zrušilo svým lidem stravenky či dotované jídlo, pět procent životní či penzijní pojištění,“ upřesňuje výsledky Jacek Kowalak, ředitel společnosti Randstat.

Podrobný průzkum z celé republiky v těchto dnes realizuje také personální agentura Grafton Recruitment. Detailní přehled tedy zatím k dispozici není, něco je ale jasné již teď.

„V rámci úprav systému benefitů půjde nejčastěji o úspory na různých akcích pro zaměstnance, tedy teambuildingy. Dále pak o benefity, kterých si možná ani nebyli zaměstnanci vědomi, jako občerstvení na pracovišti a podobně,“ říká Jitka Součková, marketingová manažerka Grafton Recruitment. První zprávy mají i o tom, že některé firmy dočasně pozastavily příspěvky na sport a kulturu přes karty typu multisport či flexipass.

Zrušení části benefitů je mnohdy jen dočasné

Nutnost úspor potvrzují i samotné firmy, na něž pandemie koronaviru ekonomicky dolehla. Například společnost Obermeyer Helika byla nucena pozastavit mnoho projektů, na kterých s klienty pracují. Pro úsporná opatření se proto rozhodli hned na počátku období pandemie, neboť nikdo nevěděl, jak dlouho situace potrvá a co vše to s sebou ponese.

„Mezi radikální opatření patřilo plošné snížení platů našich zaměstnanců, navíc jsme pozastavili příspěvky na stravenky a flexi passy,“ popisuje Tereza Čechová, HR manažerka společnosti Obermeyer Helika. Zdůrazňuje ale, že tato přijatá opatření jsou dočasná. Zaměstnanci podle ní situaci chápou a k přijatým změnám se postavili pozitivně.

Situace kolem covid-19 dopadla také na společnost Footshop, která provozuje e-shop s teniskami a streetwear módou a kamenné prodejny v Praze, Bratislavě, Budapešti a Bukurešti. Hned na začátku pandemie proto každý z manažerů firmy dostal za úkol velmi pečlivě projít budget a pokusit se nalézt co nejvíce úspor, tak aby firma zvládla překlenout toto období a aby přišla o co nejméně zaměstnanců.

„Snažili jsme se ale být i za dané situace kreativní. Po škrtnutí budgetu na vzdělávání jsme tak vytvořili Footshop Academy, v rámci které se zaměstnanci vzdělávají navzájem. Vytvořili jsme seznam přednášek a workshopů, které budeme moci zprostředkovat interně a nahradit takto jeden z benefitů,“ popisuje Olga Henčlová, HR manažerka Footshop. 

Nechali ale kartu multisport, protože chtějí podporovat zdravý životní styl a o tento benefit je zájem. Zůstaly i stravenky, ale zrušili například hojný stůl v kanceláři, kdy tam objednávali občerstvení. Hojný stůl ale nechali ve skladu a na prodejnách, kde si zaměstnanci nemohli vzít home office. Tady ho ponechají i nadále.

Nová situace s novými benefity

Vedle toho ale ve Footshopu zavedli i nové benefity, které reflektují na současnou situaci.

„Těm zaměstnancům, na které měla pandemie finanční dopad, ať už snížením mzdy nebo úvazku, jsme jako nový benefit nabídli předplatné Rohlik premium a budou mít také možnost jít zdarma na kurz vaření od Chef Parade dle svého výběru,“ uvedla Henčlová. Dodala, že jakmile se situace stabilizuje, budou benefity znovu vyhodnocovat a zjišťovat, co je žádoucí a co by zaměstnanci ocenili.

Podobnou cestou se vydaly i další firmy. Například společnost Schneider Electric zavedla jako dočasný benefit dorovnání mzdy při nařízené karanténě či nemocenské z důvodu covid-19 po dobu dvou týdnů.

Důraz na work-life-balance

Proměnily se i benefity zaměřené na sladění pracovního a osobního života, tedy tzv. work-life-balance. „Firmy začaly hledat cesty, jak svým zaměstnancům nabídnout alternativní možnosti benefitů, které se v době pandemie přímo nabízely,“ vysvětluje Jan Pivoňka, HR manažer ManpowerGroup. Mezi benefity se tak objevila třeba online jóga, webináře zaměřené na duševní hygienu či hot linka pro zaměstnance.

A pozornost firem se podle Pivoňky přesunula také k tématům zdraví a bezpečnosti. Například společnost Schneider Electric operativně zařadila tréninky na téma stress a energy management, aby zaměstnancům pomohli čelit vysoké psychické zátěži a pracovnímu vytížení.

Home office ve větší míře

Změn doznaly díky pandemii koronaviru i některé stávající benefity. „Změnila se zejména četnost využití benefitu flexi office a home office,“ říká Ida Ročňáková, ředitelka pro lidské zdroje Schneider Electric.

Podobně tomu bylo i v Uniqa pojišťovně. Před krizí zde měli možnost využívat home office jen velmi omezeně. Poté, co byla firma během nouzového stavu z prakticky 95 procent na home office a osvědčilo se to, bylo rozhodnuto, že bude možné tento benefit zaměstnancům poskytovat v daleko větší míře. „Stěžejní je při tom úloha bezprostředního nadřízeného, aby takto flexibilní tým nadále plnil bez problémů zadané úlohy kompletně a včas,“ doplnila Eva Svobodová, tisková mluvčí Uniqa pojišťovny.

Podle Jana Pivoňky by dokonce home office v budoucnu už nemusel být ani benefitem, ale spíše nutností. Je to prý stejné, jako když se kdysi začaly používat počítače a mobily. Tehdy mezi firemní benefity patřilo, že se mohou používat i k soukromým účelům. Dnes je to samozřejmost.

Co bude dál

Kromě širšího využití home office ale systémy zaměstnaneckých benefitů doznají v blízké budoucnosti určitě ještě dalších úprav. Určitě nezmizí, ale bude jich méně a bude zřejmě také jiná jejich skladba. A to i proto, že v nejbližších měsících již tlak na množství benefitů nebude skoro jistě tak silný.

„Na trhu práce se bohužel objeví mnohem více nezaměstnaných a situace s náborem se v dost případech obrátí ve prospěch firmy,“ myslí si Michal Novák ze společnosti Profesia. Stále však podle něj budou velkým lákadlem benefity spojené s nadstandardním množstvím dovolené, finanční benefity a možnost vzdělávání.

Očekává také, že velké společnosti si mnoho benefitů udrží, aby do svých řad získaly nové talenty na trhu práce. A s tím souhlasí i Ročňáková. Také podle ní budou benefity hrát i nadále důležitou roli zejména při boji o talenty v úzkoprofilových nebo nedostatkových profesích.

Autor:
  • Nejčtenější

Podnikají teprve pár měsíců, jejich recepty i výroba už přinášejí úspěch

Tomáš Starý a Tomáš Novák jsou švagři. Společně podnikají pod značkou Seneb. Vyrábějí rostlinné pomazánky podle svých...

PŘEHLEDNĚ: Konec daně z nabytí nemovitosti. Kolik dnes ušetříte?

Koupili jste si byt za tři miliony a byli naštvaní, že budete muset vyndat z kapsy ještě sto dvacet tisíc na daň z...

Pronajmout byt v Praze nyní trvá i dva měsíce, v Kroměříži jen týden

Premium Nouzový stav vyhlášený v polovině března ochromil českou ekonomiku. Jeho dopady se očekávaly i na realitním trhu, kdy...

PORADNA: Kdy vznikne a kdy naopak zaniká daňové zvýhodnění na děti

Finanční podpora rodin s dětmi je v Česku díky daňovému zvýhodnění na děti vysoká. Daňové zvýhodnění na děti snižuje...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Který stůl je dnes můj? Co je sdílené pracovní místo neboli hot desking

Firmy šetří. Někde ruší benefity, jinde berou procenta z platů nebo i pracovní stoly. Na koho židle u stolu nezbyde,...

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Je váš šéf pohodář, či depkař? A jak s ním vyjít na dálku?

Některým zaměstnancům díky tomu, že nemusí svého šéfa vídat denně, začala zase chutnat snídaně. Jiní bez jeho...

Který stůl je dnes můj? Co je sdílené pracovní místo neboli hot desking

Firmy šetří. Někde ruší benefity, jinde berou procenta z platů nebo i pracovní stoly. Na koho židle u stolu nezbyde,...

Restart ekonomiky bude rychlý, míní ekonom Petr Borkovec

Jako Česko jsme z krize, kterou přinesla pandemie, vyšli dobře. Bylo skvělé, že jsme si dokázali sami pomoci, myslí si...

Poslední benefit: outplacement. Jak vám pomůže?

Firmy, které nezvládly náročné období pandemických opatření, začínají propouštět. Jen za květen přišlo o práci 12 104...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK NÁSTROJŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 25 000 - 38 000 Kč

Nejjasnější kometa za třináct let. Na obloze ji uvidíte i bez dalekohledu

Oficiálně se jmenuje C/2020 F3, ale má také civilnější pojmenování Neowise. Po dlouhé době je to tak jasná kometa, že...

Maďarka tvrdí, že nemůže pracovat, protože je příliš sexy

Plastiky dvaadvacetiletou Barbie Barbaru Lunu Siposovou z Maďarska stály v přepočtu přes tři miliony korun. Nyní nemůže...

Výpovědi už se nevyhnete. Nový zákoník práce přinese i spravedlivější dovolenou

Premium Poslední velká novela zákoníku práce za uplynulých devět let začne z podstatné části platit od začátku příštího roku, v...

Úspěšný šéf Škody po pěti letech náhle končí, prohrál boj o moc

Mladoboleslavská Škoda Auto oznámila, že Bernhard Maier po téměř pěti letech v čele společnosti opustí k 31. červenci...

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...