Čtvrtek 23. září 2021, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 23. září 2021 Berta

Pandemie se promítla i do zaměstnaneckých benefitů. Firmy některé zrušily

Před pandemií byla zaměstnanost rekordní a firmy se snažily zaměstnance nalákat a udržet množstvím benefitů. Vymýšlely stále nové a nové. To se nyní změnilo. Řada firem musela udělat úsporná opatření, která často dopadla právě i na nefinanční benefity.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pandemie koronaviru přinesla české ekonomice nemalé rány. Čeští zaměstnavatelé proto již v průběhu dubna a května museli přistoupit k celé řadě opatření, jejichž cílem byly úspory nákladů. Jak ukazuje aktuální průzkum společnosti Randstat, v mnoha případech se týkaly i zaměstnanců.

Průzkum ukázal, že zhruba čtvrtina českých firem už přistoupila v souvislosti s pandemií covid-19 a omezujícími opatřeními k propouštění. Pětina snížila svým zaměstnancům finanční bonusy a variabilní složky, desetina mzdový základ. K výrazným redukcím došlo i v oblasti nefinančních benefitů.

„Necelých 16 procent firem například zrušilo svým lidem stravenky či dotované jídlo, pět procent životní či penzijní pojištění,“ upřesňuje výsledky Jacek Kowalak, ředitel společnosti Randstat.

Podrobný průzkum z celé republiky v těchto dnes realizuje také personální agentura Grafton Recruitment. Detailní přehled tedy zatím k dispozici není, něco je ale jasné již teď.

„V rámci úprav systému benefitů půjde nejčastěji o úspory na různých akcích pro zaměstnance, tedy teambuildingy. Dále pak o benefity, kterých si možná ani nebyli zaměstnanci vědomi, jako občerstvení na pracovišti a podobně,“ říká Jitka Součková, marketingová manažerka Grafton Recruitment. První zprávy mají i o tom, že některé firmy dočasně pozastavily příspěvky na sport a kulturu přes karty typu multisport či flexipass.

Zrušení části benefitů je mnohdy jen dočasné

Nutnost úspor potvrzují i samotné firmy, na něž pandemie koronaviru ekonomicky dolehla. Například společnost Obermeyer Helika byla nucena pozastavit mnoho projektů, na kterých s klienty pracují. Pro úsporná opatření se proto rozhodli hned na počátku období pandemie, neboť nikdo nevěděl, jak dlouho situace potrvá a co vše to s sebou ponese.

„Mezi radikální opatření patřilo plošné snížení platů našich zaměstnanců, navíc jsme pozastavili příspěvky na stravenky a flexi passy,“ popisuje Tereza Čechová, HR manažerka společnosti Obermeyer Helika. Zdůrazňuje ale, že tato přijatá opatření jsou dočasná. Zaměstnanci podle ní situaci chápou a k přijatým změnám se postavili pozitivně.

Situace kolem covid-19 dopadla také na společnost Footshop, která provozuje e-shop s teniskami a streetwear módou a kamenné prodejny v Praze, Bratislavě, Budapešti a Bukurešti. Hned na začátku pandemie proto každý z manažerů firmy dostal za úkol velmi pečlivě projít budget a pokusit se nalézt co nejvíce úspor, tak aby firma zvládla překlenout toto období a aby přišla o co nejméně zaměstnanců.

„Snažili jsme se ale být i za dané situace kreativní. Po škrtnutí budgetu na vzdělávání jsme tak vytvořili Footshop Academy, v rámci které se zaměstnanci vzdělávají navzájem. Vytvořili jsme seznam přednášek a workshopů, které budeme moci zprostředkovat interně a nahradit takto jeden z benefitů,“ popisuje Olga Henčlová, HR manažerka Footshop. 

Nechali ale kartu multisport, protože chtějí podporovat zdravý životní styl a o tento benefit je zájem. Zůstaly i stravenky, ale zrušili například hojný stůl v kanceláři, kdy tam objednávali občerstvení. Hojný stůl ale nechali ve skladu a na prodejnách, kde si zaměstnanci nemohli vzít home office. Tady ho ponechají i nadále.

Nová situace s novými benefity

Vedle toho ale ve Footshopu zavedli i nové benefity, které reflektují na současnou situaci.

„Těm zaměstnancům, na které měla pandemie finanční dopad, ať už snížením mzdy nebo úvazku, jsme jako nový benefit nabídli předplatné Rohlik premium a budou mít také možnost jít zdarma na kurz vaření od Chef Parade dle svého výběru,“ uvedla Henčlová. Dodala, že jakmile se situace stabilizuje, budou benefity znovu vyhodnocovat a zjišťovat, co je žádoucí a co by zaměstnanci ocenili.

Podobnou cestou se vydaly i další firmy. Například společnost Schneider Electric zavedla jako dočasný benefit dorovnání mzdy při nařízené karanténě či nemocenské z důvodu covid-19 po dobu dvou týdnů.

Důraz na work-life-balance

Proměnily se i benefity zaměřené na sladění pracovního a osobního života, tedy tzv. work-life-balance. „Firmy začaly hledat cesty, jak svým zaměstnancům nabídnout alternativní možnosti benefitů, které se v době pandemie přímo nabízely,“ vysvětluje Jan Pivoňka, HR manažer ManpowerGroup. Mezi benefity se tak objevila třeba online jóga, webináře zaměřené na duševní hygienu či hot linka pro zaměstnance.

A pozornost firem se podle Pivoňky přesunula také k tématům zdraví a bezpečnosti. Například společnost Schneider Electric operativně zařadila tréninky na téma stress a energy management, aby zaměstnancům pomohli čelit vysoké psychické zátěži a pracovnímu vytížení.

Home office ve větší míře

Změn doznaly díky pandemii koronaviru i některé stávající benefity. „Změnila se zejména četnost využití benefitu flexi office a home office,“ říká Ida Ročňáková, ředitelka pro lidské zdroje Schneider Electric.

Podobně tomu bylo i v Uniqa pojišťovně. Před krizí zde měli možnost využívat home office jen velmi omezeně. Poté, co byla firma během nouzového stavu z prakticky 95 procent na home office a osvědčilo se to, bylo rozhodnuto, že bude možné tento benefit zaměstnancům poskytovat v daleko větší míře. „Stěžejní je při tom úloha bezprostředního nadřízeného, aby takto flexibilní tým nadále plnil bez problémů zadané úlohy kompletně a včas,“ doplnila Eva Svobodová, tisková mluvčí Uniqa pojišťovny.

Podle Jana Pivoňky by dokonce home office v budoucnu už nemusel být ani benefitem, ale spíše nutností. Je to prý stejné, jako když se kdysi začaly používat počítače a mobily. Tehdy mezi firemní benefity patřilo, že se mohou používat i k soukromým účelům. Dnes je to samozřejmost.

Co bude dál

Kromě širšího využití home office ale systémy zaměstnaneckých benefitů doznají v blízké budoucnosti určitě ještě dalších úprav. Určitě nezmizí, ale bude jich méně a bude zřejmě také jiná jejich skladba. A to i proto, že v nejbližších měsících již tlak na množství benefitů nebude skoro jistě tak silný.

„Na trhu práce se bohužel objeví mnohem více nezaměstnaných a situace s náborem se v dost případech obrátí ve prospěch firmy,“ myslí si Michal Novák ze společnosti Profesia. Stále však podle něj budou velkým lákadlem benefity spojené s nadstandardním množstvím dovolené, finanční benefity a možnost vzdělávání.

Očekává také, že velké společnosti si mnoho benefitů udrží, aby do svých řad získaly nové talenty na trhu práce. A s tím souhlasí i Ročňáková. Také podle ní budou benefity hrát i nadále důležitou roli zejména při boji o talenty v úzkoprofilových nebo nedostatkových profesích.

Autor:
  • Nejčtenější

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Vlastní bydlení je pro mnohé utopií, už i pro střední třídu

Premium Mít vlastní byt či dům se vyplatí. Pro třetinu Čechů je však takové bydlení stále větší utopií. Ceny nemovitostí jsou...

Kvůli pandemii nemohly podnikat, a tak přišly s novým nápadem

Během pandemie koronaviru musely omezit svá fungující podnikání. Daly hlavy dohromady a založily firmu Nosafro,...

Dvanáct tipů, jak si téměř okamžitě zlepšit náladu

Naše nálada je proměnlivá a okolností, které ji ovlivňují, je řada. Některé působí každodenně, jiné se objevují jen...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Češi zachraňují peníze zlatem. Jak ale nakupovat chytře?

Češi v poslední době podle nejnovějšího Barometru spoření zachraňují své úspory před inflací mimo jiné zlatem a...

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

  • Další z rubriky

Projekt DoToho! pomohl už přes 120 podnikatelům s oživením firem

Po covidových lockdownech, kdy se pracovní trh obrátil vzhůru nohama, vznikla platforma DoToho! Téměř 150 odborníků z...

Před patnácti lety měl odvahu. Nejen díky tomu je dnes na špičce v oboru

Svoje první vlastní víno vyrobil v 17 letech, ale jen pro domácí potřebu. Dnes je Petr Marcinčák největším biovinařem v...

Chybí pocit zapojení ve firmě. Na efektivitě práce se to nepodepsalo

Roční práce na dálku udělala s lidmi ve firmách své. Někteří si home office pochvalují, jiní méně. Všude bez rozdílu se...

Usnadní oslovování, potrápí při psaní. Jak na vysokoškolské tituly

Premium Ve formálním pracovním styku je doporučeno tituly používat. Někdy je to i výhodné, pokud si nevíte rady s tím, jak...

Grafton Recruitment Praha
Večerní směny ve výrobě | 17:00 - 1:30 | SLATINA

Grafton Recruitment Praha
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 24 000 - 26 000 Kč

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...

Obří dluhy čínského developera straší celý svět, už klesly akcie v USA

Čínský realitní kolos Evergrande zápasí s bilionovými dluhy. Kvůli tomu v pondělí výrazně klesaly indexy amerických i...