Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kanceláře po koronaviru: šachovnicově uspořádané stoly i huddle rooms

Karanténa skončila, řada firem tak začíná své lidi přesouvat z home office zpět do kanceláří. To si ovšem v nejednom případě žádá změny. Kvůli stále ještě přítomnému riziku onemocnění koronavirem, je totiž třeba myslet na zvýšená bezpečnostní opatření.
Méně lidí na pracovišti a šachovnicové uspořádání sezení u stolů je v současnosti zcela běžné.

Méně lidí na pracovišti a šachovnicové uspořádání sezení u stolů je v současnosti zcela běžné. | foto: archiv Getberg

Řízeně, postupně a za dodržování zvýšených bezpečnostních a hygienických pravidel, přesně tak probíhá postupný návrat zaměstnanců do práce. Kromě toho mají ovšem firmy často ještě další pravidla, která například říkají, jak se chovat v určitých prostorech, případně situacích.

To jsou totiž další opatření, která mohou riziko nákazy nemoci covid-19 snížit. Základem jsou přitom obecně větší rozestupy a menší koncentrace lidí, a to v podstatě ve všech prostorách firmy.

Návrat na etapy

Prostory firmy se nezvětší, takže nezbývá než udělat jisté úpravy a často také snížit počet lidí, kteří se v kancelářích pohybují. I z důvodu, aby v případě nákazy zůstala část zaměstnanců zdravá a chod firmy nebyl ohrožen.

Například krizový tým Uniqa pojišťovny proto připravil podrobný plán návratu a pravidla fungování po přechodnou dobu. Pobočkovou síť Uniqua již otevřela a nyní se soustředí na centrálu, kde pracuje asi 320 zaměstnanců. Jejich postupný návrat pojišťovna naplánovala od 20. května.

„V tuto chvíli je pozitivní, že máme menší kanceláře, nikoliv open space. Stejně ale budeme vracet zaměstnance na dvě směny střídající se po týdnu,“ popisuje Eva Svobodová z Uniqa pojišťovny. Předběžně s tímto střídáním počítají do konce června. Kromě toho zde funguje také zpřísněný režim v jídelně a prostorách, jako je kuřárna na střeše nebo kuchyňky a zasedací místnosti. Snahou je také zaměstnance udržet co nejvíce na „jejich“ patrech a zamezit jejich míchání.

Společnost SSI Group, která zajišťuje bezpečnost a správu budov pro desítky firem, postupuje obdobně. Zde je centrála firmy aktuálně rozdělená dokonce do tří týmů, které se spolu nesmí potkat. „Týmy A a B se střídají v kancelářích po jednom týdnu, přičemž o víkendu dochází ke kompletní desinfekci všech společných prostor včetně jednotlivých kanceláří. Tým C se na centrále nevyskytuje nikdy,“ popisuje Ondřej Mareček, obchodní ředitel SSI Group.

Podobně postupují i v dalších společnostech. Například Moneta Money Bank má rovněž pobočkovou síť otevřenou a na pražskou a ostravskou centrálu se zaměstnanci z home office začali postupně vracet již od konce dubna. Společnost Energie ČS od pondělka střídavý provoz zřejmě zruší, pořád ale zachovají obsazení kanceláří na maximálně 50 procent. Na 50 procent plní kanceláře také třeba Passerinvest Group. A do režimu blízkého době „předkovidové“ se od pondělí bude postupně vracet také BNP Paribas Cardif Pojišťovna.

Škatule, škatule hýbejte se

Méně lidí na pracovišti umožní prostor rozvolnit. V praxi toto často znamená dispoziční změny, které je ale třeba naplánovat. „Důležité je přitom rozlišit akutní, respektive krátkodobá opatření a opatření dlouhodobá,“ vysvětluje Filip Muška, specialista na workplace v CBRE. „Do první skupiny řadím označení pracovních míst, která se v rámci dodržování odstupů nesmějí používat, redukce kapacity zasedaček, kuchyní a dalších společných prostor.“

Do druhé skupiny řadí dispoziční změny a flexibilní přístup (formou rozmístění nábytku s většími odstupy, kdy se zároveň počítá i s budoucím doplnění stolů do „mezer”), lepší implementaci dotykových obrazovek a obecně nástrojů pro efektivní digitální spolupráci a videokomunikaci, použití antibakteriálních (antivirových) povrchů, UV dezinfekce prostor v budově, nastavení ventilace v ní a řada dalších opatření.

Sezení naproti sobě je minulostí

Podobnou cestou jdou i další oslovené firmy. Šachovnicový zasedací pořádek, aby zaměstnanci neseděli naproti sobě, má například Uniqa pojišťovna či technologická společnost Schneider Electric CZ.

Větší rozestupy pracovních míst zavedli také v developerské společnosti Getberg. Jinak ale tato společnost žádné větší úpravy nedělala. A to díky tomu, že na prostory a správce budovy měli vysoké požadavky od začátku, kdy je vybírali. „Ti celou situaci zvládli velice dobře,“ dodává Egor Khlebnikov, výkonný ředitel Getberg.

Komorní místnosti pro ad hoc komunikaci

Poměrně zásadní je také již zmíněná redukce kapacity zasedacích místností i dalších společných prostor. Trendem, který začal již před koronavirovou pandemií, a jehož popularita nyní po návratu z karantény posiluje, jsou tzv. huddle rooms.

Jedná se o malé a flexibilní zasedací místnosti pro 3 až 6 osob, které jsou dobře vybaveny technologiemi pro komunikace a spolupráci. Pracovníci zde mohou rychle a efektivně s kolegy probrat buď na místě, nebo po propojení technologiemi umožňujícími vzdálenou spolupráci, vzniklé pracovní záležitosti. Stejně tak zde v soukromí a s podporou technologického zázemí mohou uskutečnit svá plánovaná jednání.

„Trendem je také kromě jedné centrální zasedačky dovybavit komunikační a prezentační technikou rovněž některé z takzvaných odpočinkových zón, odkud je možné v pohodlí a neformální atmosféře řešit provozní potřeby,“ doplňuje Michal Černý ze společnosti Audiopro.

Vstup do budovy povolen jen bez teploty

Novinkou, na kterou jsme dosud nebyli v administrativních budovách zvyklí, jsou pak určitá bezpečnostní opatření přímo u vstupu do budovy. „Již v počátku nouzového stavu jsme naše pobočky a recepce vybavili plexiskly,“ říká Klára Escobar, ředitelka lidských zdrojů Moneta Money Bank. „A s postupným navracením zpět do kanceláře jsme zavedli kontroly tělesné teploty pomocí termokamer na našich recepcích.“ Kromě toho jsou k dispozici roušky a také dezinfekce.

„Vstupní lobby bylo vybaveno sledovacím zařízením, termokamerou, měřící teplotu příchozích do objektů a potvrzuje se i správnost našich ještě ‚předkovidových‘ rozhodnutí osazovat prioritně vstupy do retailových jednotek automatickým a bezdotykovým otevíráním dveří,“ uvedl také Vladimír Klouda, výkonný ředitel Passerinvest Group.

A stejným směrem se vydali i další firmy. „U administrativních budov jsme u našich zákazníků zaznamenali požadavky na navýšení strážců zejména z důvodu hlídání teplot příchozích zaměstnanců,“ potvrzuje Mareček.

  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkónů. Musím platit, i když balkon nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Expert: Úroky na „spořácích“ nejspíš letos klesnou na tři procenta

25. dubna 2024

Inflace se z loňských 10,7 procenta letos dostala na dvě procenta a očekává se, že centrální banka...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Rozhodovat musí lékaři, AI má radit a kontrolovat, říká expert

24. dubna 2024

Téměř v každé práci dnes pomáhají moderní technologie a také umělá inteligence. Zdravotnictví není...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...