Pátek 23. dubna 2021, svátek má Vojtěch
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 23. dubna 2021 Vojtěch

Jednou doma, pořád doma. Komu vyhovuje home office?

Řada firem nechává své lidi pracovat z domova i po uvolnění opatření kvůli koronaviru. Home office slibují i přes letní prázdniny. Tento model práce se líbí oběma stranám, připadá jim efektivnější.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Dlouho očekávané datum pro pracující rodiče, kteří mají doma školáky, se blíží. Monika Gregorová začala už teď ve velkém shánět dětské roušky, aby je děti měly ve škole na vystřídání. Pro sebe do práce žádnou navíc nepotřebuje. „Ti, kdo mají děti, si mohou sami určit, jestli zůstanou pracovat doma, nebo nastoupí zpět do kanceláře. Já zůstávám doma,“ říká.

I když před pandemií byla firma k povolování home office lakonická, po několika týdnech v nouzovém stavu otočila. „Osvědčilo se nám to, termíny plníme bez problémů. Online porady jsou více k věci. Možná si užijeme méně legrace, když nesedíme všichni u jednoho stolu, ale zase ušetříme čas,“ míní Monika Gregorová.

Podobně to vidí i jiní zaměstnavatelé. Pracovníci se jim mají postupně vracet do kanceláří, ale v podstatě ani jednu stranu nic nenutí návrat urychlovat.

„Vyzkoušeli jsme si, že práce z domova není pro firmy takový strašák. Z domova se dá pracovat velmi efektivně. Stejně tak nás nouzový stav donutil si více zvyknout na porady a schůzky v online světě a ukázalo se, že to šetří čas i peníze na dojíždění. Sice to stoprocentně nenahradí osobní kontakty mezi lidmi, ale je to způsob, jak fungovat rychleji,“ je přesvědčená Jitka Součková z personální agentury Grafton Recruitment.

Podle ní se budou i nadále pracující radit a setkávat v online prostředí. „Na výkon lidí by to vliv mít nemělo, protože by svou práci měli odevzdat, ať pracují odkudkoliv. Určitě to budeme zaměstnancům zatím doporučovat. Uchazeči také budou mít na výběr, zda chtějí přijít na pohovor osobně, či ho realizovat vzdáleně,“ říká Jitka Součková. 

To, že jsou lidé pracující z domova spokojení a dokážou pracovat stejně efektivně jako v kanceláři, potvrzuje i Martina Kemrová z T-Mobile: „Lidé si rychle zvykli a řada věcí se zrychlila. Například svolávání porad. Je mnohem jednodušší najít v kalendáři všech zúčastněných půlhodinové okno na videokonferenci a neřešit, kdo se kde v tu chvíli fyzicky vyskytuje.“

Pětina lidí pracuje z domova

Kdo pracoval z domova v nouzovém stavu

celkem 19,2 % ekonomicky aktivních lidí

podle regionů

 • Praha 35,3 %
 • Čechy (bez Prahy) 13,5 %
 • Morava 15,1 %

podle vzdělání

 • 51,4 % vysokoškoláků

 • 17,8 % SŠ s maturitou

 • 2,2 % SŠ bez maturity

 • 1,2 % lidí se základním vzděláním

podle velikosti firmy

 • 15,7 % lidí z malých firem

 • 21,9 % lidí ze středních firem

 • 25,7 % lidí z velkých firem

Zdroj: průzkum společnosti LMC

Domácí společnosti tak často přebírají model, který už v těch nadnárodních běžně znají a po dobu pandemických opatření jen rozšiřují. „SAP je globální firma. Mezi schůzkami osobně a prostřednictvím videohovorů či sdílených platforem v podstatě nerozlišujeme, respektive umíme se obojímu přizpůsobit tak, aby na kvalitu naší práce rozdíly mezi oběma druhy pracovního setkávání neměly vliv,“ říká Iveta Chválová, ředitelka centra podnikových služeb SAP Services.

Nouzový stav vyklidil stovky kancelářských komplexů. Podle průzkumu společnosti LMC si práci domů odnesla více než polovina vysokoškolsky vzdělaných Čechů. Z domova pracovala téměř pětina ekonomicky aktivních lidí, nejvíce v Praze.

„Možnost pracovat z domova roste s velikostí firmy. V malých podnicích do stovky lidí pracovalo z domova 15,7 procenta zaměstnanců, ve velkých firmách nad 500 lidí už to byla čtvrtina,“ přidává další čísla Tomáš Ervín Dombrovský, analytik společnosti LMC.

Ne všichni budou přecházet zase zpět do kanceláře. „Porady a schůzky budou nadále probíhat online, a to jak z důvodu dodržení ‚social distancingu‘, tedy rozestupů mezi lidmi, tak i proto, že mnoho zaměstnanců bude nadále pracovat z domova,“ říká Jonathan Appleton, ředitel asociace ABSL, která v Česku sdružuje centra podnikových služeb.

Lépe si vedou čtyřicátníci

Leckde prodlouží tento model práce i po dobu letních prázdnin. Je mnohem jednodušší. „Z mé praxe mám řadu signálů o tom, že zaměstnanci po skončení opatření chtějí žádat o větší podíl home office na jejich práci. Zvykli si na něj totiž a zjistili, že v některých momentech a situacích umí být v home office daleko efektivnější. Proč tedy této kombinace nevyužít a nenavrhnout ji zaměstnavateli?“ přemítá Martina Jandečková, koučka a terapeutka vzdělávací společnosti MgC Group.

Může se hodit

O tom, že se lidem práce doma zamlouvá, svědčí i aktuální průzkum společnosti T-Mobile. „Dvě třetiny – 68 procent – jsou s možností pracovat z domova spokojeny, negativně tento stav hodnotí pouze 13 procent dotázaných,“ cituje z výsledků průzkumu Martina Kemrová.

Mezi hlavní výhody práce z domova podle dotázaných patří lepší soustředění na pracovní úkoly a také víc volného času díky úspoře cesty do zaměstnání. Líbí se i ležérnější styl oblékání a možnost vlastního rozvržení pracovních úkolů. Tři čtvrtiny dotázaných uvedly, že mají pocit vyšší efektivity – za stejnou dobu udělají víc práce než v kanceláři.

„Problémy s prokrastinací řeší zhruba čtvrtina dotázaných. Největší problém s lenošením mají mladší lidé ve věku do 34 let. Naopak mezi lidmi staršími 45 let s pevně vybudovanými pracovními návyky ji jako komplikaci uvedlo pouze 17 procent dotázaných,“ uvádí Martina Kemrová.

Kdo neumí, učí se

Při rozhodování, koho nechat na home office, šéfové neřešili jen osobní nasazení svých lidí. Mnohé firmy potrápila i zastaralá technika či nedostatečné počítačové vzdělání zaměstnanců.

„Dá se očekávat, že společnosti, které se dosud digitalizací příliš nezabývaly, se ze současné situace poučí a nově do svých strategií zahrnou online technologie, a to jak směrem k zákazníkům a partnerům, tak směrem k zaměstnancům,“ říká Illya Pavlov ze společnosti Acamar, která pomáhá velkým firmám s rozvojem technologických a výzkumných center.

To je také důvod, proč nebývale vzrostl počet zájemců – ať už firem, či jednotlivců – o školení v IT dovednostech. „Možnost něco se naučit a nikam kvůli tomu nejezdit je pro někoho nová a budeme rádi, pokud s koncem mimořádných opatření nezmizí,“ míní Petr Čeřovský ze Sberbank. 

Pandemie ukázala, jak důležitá je digitalizace a jakou roli hraje IT. „Mnoho firem začalo využívat nové technologie a bude potřeba, aby se o ně někdo v budoucnu staral,“ připomíná Barbora Wachtlová, provozní ředitelka společnosti Green Fox Academy, která organizuje kurzy programování. Podle ní je to pro mnohé i příležitost, jak si v této turbulentní době dopomoci k dobře placené a stálé práci.

„Je namístě zvážit, zda nezkusit rekvalifikaci. Například v informačních technologiích je takový nedostatek lidí, že šance uspět je zde ohromná. Navíc programovat se lze naučit i z domova,“ radí Barbora Wachtlová.


Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 byl posunut na 3. května 2021.

 • Nejčtenější

Pohřbít psa na zahradě? Splnit podmínky vyhlášky je téměř nemožné

Chov zvířecího mazlíčka nepřináší jen radosti. Každý bude muset jednou řešit otázku kam s ním, až život jeho čtyřnohého...

Zavřeli mu tělocvičny. Našel ale řešení a Češi mu přispěli miliony

Michal Vrátný podniká v oboru, který pandemie obrovsky zasáhla. Jeho tělocvičny Železná koule jsou už rok zavřené....

Konec levných hypoték. Úrokové sazby obracejí vzhůru, trh trhá rekordy

Úrokové sazby u hypoték obrátily a rostou. Zatím jen nepatrně. Průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů podle ukazatele...

Průlom: o digitální občanku je velký zájem, šetří čas a ulehčuje život

Češi mají možnost využívat svoji bankovní identitu k přihlašování k digitálním službám už čtvrt roku. Jde v podstatě o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Méně nabídek a za méně peněz. Taková je realita pro mladé uchazeče

Letošní absolventi musí počítat s menším počtem vypsaných juniorských pozic a také se skromnějšími finančními...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

 • Další z rubriky

Stále více živnostníků i firem má problémy splácet úvěry

České domácnosti zatím splácejí podle statistik své úvěry i po konci úvěrového poměrně dobře. Ovšem u firem a...

Méně nabídek a za méně peněz. Taková je realita pro mladé uchazeče

Letošní absolventi musí počítat s menším počtem vypsaných juniorských pozic a také se skromnějšími finančními...

Úředníci jim podnikání rozmlouvali, dnes mají obrat 25 milionů

Před třemi lety zvítězili v soutěži Rodinná firma. Jejich medovina získala zlatou medaili na světové soutěži medovin...

Jděte po tom, co vás baví. Pak přijdou i peníze, radí kariérní expert

Premium Neřešte peníze, ty přijdou později. Zapracujte na sebeprezentaci a měkkých dovednostech. „A najděte si zaměstnání,...

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...