Čtvrtek 9. července 2020, svátek má Drahoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. července 2020 Drahoslava

Má šéf právo nařídit test na covid-19? A kdo může vědět, že mám koronavirus?

aktualizováno 
Koronavirus nevymizí, i když se vracíme k normálu. Potvrzuje to realita. V Karviné je přes 300 nakažených horníků z dolu Darkov a jejich blízkých. Přistoupili tam k plošnému testování a stejný postup používají i další zaměstnavatelé. Co nám může zaměstnavatel nařídit a má se ostatním sdělit, kdo je pozitivní? Zeptali jsme se právníka i psychologa.
Část 1/2
ilustrační snímek

ilustrační snímek

Zákoník práce zaměstnavatelům nařizuje, aby vytvářeli bezpečné a zdraví neohrožující pracovní prostředí a pracovní podmínky, a to vhodnou organizací bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a přijímáním opatření k předcházení rizikům. Do této oblasti patří i opatření k předcházení nákaze koronavirem. Co to znamená v praxi? Na naše otázky odpovídá advokátka Lucie Kalašová.

Jaká konkrétní preventivní opatření mohou zaměstnavatelé zavést?
Mezi opatření, o kterých mohou uvažovat, patří režimová opatření v podobě střídání směn, tak aby se na pracovišti zaměstnanci z jednotlivých směn nepotkávali, stanovení kvóty pro maximální počet lidí v jedné místnosti, upravení pracovních míst v místnosti tak, aby zaměstnanci mezi sebou měli rozestupy alespoň dva metry, minimalizace osobních jednání a setkávání zaměstnanců – upřednostnění spíše telekonferencí a jiných distančních metod komunikace –, zvýšená dezinfekce rizikových ploch na pracovišti, nošení roušek a respirátorů a v neposlední řadě tam, kde to druh práce umožňuje, výkon práce z domova.

Mezi opatření, jež se v poslední době rozmáhají a která by byla do nedávná naprosto nemyslitelná, patří měření tělesné teploty při vstupu do objektu či dokonce povinné testy na přítomnost koronaviru.

Lucie Kalašová

  • Je advokátkou spolupracující s bpv Braun Partners.

  • Věnuje se především právnímu poradenství v oblasti pracovního práva a zastupování v pracovněprávních soudních sporech.

advokátka Lucie Kalašová

Jak je to s měřením teploty? Musím se takovému požadavku ze strany zaměstnavatele podrobit?
Úřad pro ochranu osobních údajů před nedávnem konstatoval, že jsou-li údaje o zvýšené teplotě zaměstnance naměřené při vstupu na pracoviště pomocí termokamer či rámů obsahujících senzor na měření teploty zaznamenávány a zároveň evidovány ve spojení s dalšími údaji umožňujícími identifikaci zaměstnance, jedná se o zpracování osobních údajů. Stejně jako údaj o tom, zda zaměstnanec má nebo nemá covid-19, je i údaj o tělesné teplotě citlivým údajem.

Mimořádná opatření Ministerstva zdravotnictví ČR některým kategoriím zaměstnavatelů (například provozovatelům stravovacích služeb) explicitně nařizují zajistit, aby do jejich provozovny byl zamezen přístup těm zaměstnancům, kteří mají tělesnou teplotu 37 °C a vyšší. V ostatních případech právní předpisy zaměstnavatelům měření tělesné teploty zaměstnanců výslovně nepřikazují, ale ani výslovně nezakazují. To znamená, že i ostatní zaměstnavatelé mohou tělesnou teplotu zaměstnanci bezkontaktním teploměrem nebo termokamerou změřit, protože jim to může pomoci dostát jejich povinnosti předcházet ohrožení zdraví zaměstnanců. Je to však možné jen v odůvodněných případech, kdy jiná méně invazivní opatření nedostačují, a pouze v nezbytném rozsahu.

Co plošné testování zaměstnanců? Může mi šéf test na covid-19 nařídit? A kdo test zaplatí?
Plošné testování zaměstnanců patří nepochybně k nejvíce problematickým opatřením, o kterých by zaměstnavatel v rámci preventivních opatřeních mohl uvažovat. Platí, že testování jakožto preventivní opatření ochrany zdraví na pracovišti musí být provedeno na náklady zaměstnavatele, na straně zaměstnanců jde o příjem ve formě povinného plnění zaměstnavatele na vytváření a dodržování pracovních podmínek pro výkon práce stanovených právním předpisem, který není předmětem daně z příjmů.

Může se hodit

Testovat plošně své zaměstnance nemůže dle mého názoru každý zaměstnavatel, protože v mnoha případech bude takové opatření jednoduše neadekvátní situaci a vykonávané práci. Jako nezbytné a vhodné může být například v domovech pro seniory.

Pokud zaměstnavatel k testování přistoupí, musí také vyřešit úzce související otázku zpracování těchto citlivých údajů a vyhovět všem povinnostem, které se zpracováním těchto citlivých údajů souvisí. Je třeba zdůraznit, že zaměstnavatel je také povinen neustále vyhodnocovat, zda situace je nadále taková, že nezbytně vyžaduje plošné testování zaměstnanců.

Přes všechna preventivní opatření se může stát, že některý ze zaměstnanců se novým typem koronaviru nakazí. Jak by měl zaměstnavatel reagovat?
Tuto situaci je prioritně nutno řešit s příslušnou hygienickou stanicí. Pracovníci hygienické stanice mohou v rámci chytré karantény vytvářet takzvanou vzpomínkovou mapu, v jejímž rámci budou vyhledávat kontakty nakaženého s dalšími lidmi, mezi nimiž samozřejmě mohou být i další zaměstnanci. Mohou nařídit izolaci či karanténní opatření jednotlivým osobám, ale třeba i uzavření nebo omezení provozu .

Mohou se zaměstnanci dozvědět identitu nakaženého?
Informace o tom, zda byl zaměstnanec nakažen koronavirem, je informací o zdravotním stavu, kterou se zaměstnavatel může dozvědět a zpracovávat pouze za striktně stanovených podmínek. Informaci o zdravotním stavu lze označit v donedávna používané terminologii za citlivý osobní údaj požívající zvláštní ochrany.

K otázce, zda zaměstnavatel může sdělit ostatním zaměstnancům, že jejich kolega je nakažený, se na svých webových stránkách vyjádřil Úřad pro ochranu osobních údajů: „Zaměstnavatelé musí také v rámci preventivní povinnosti informovat o rizicích vhodným způsobem ostatní zaměstnance. Takové riziko může spočívat v tom, že na pracovišti se vyskytuje nebo vyskytovala nakažená osoba. Tehdy zaměstnavatel postupuje tak, že učiní veškerá nezbytná opatření. Skutečnosti o konkrétní osobě sděluje zaměstnavatel pouze v rozsahu nezbytném k ochraně zdraví, vždy tak, aby nebyla dotčena důstojnost a integrita této osoby.“ Rozhodně špatným postupem by tak bylo zveřejnit identitu nakaženého všem zaměstnancům s výzvou, že kdo má pocit, že s nakaženým přišel do styku, se má přihlásit na hygienické stanici nebo u zaměstnavatele.

A co si o tom myslí psycholožka Radka Loja? Máme znát jméno nemocného? Čtěte na další straně

8. května 2020

Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Peníze zapomněla v bankomatu, poctivého nálezce odmítli v bance i na úřadě

Stát se to může každému z nás. Jsme zamyšlení, roztržití nebo nám zrovna zazvoní telefon a tak transakci u bankomatu...

Začínali s jedním starým traktorem, dnes mají obrat deset milionů

Nikoho by ani nenapadlo, že se pouze čtyři členové rodiny starají o dvě stě býčků a krav a obdělávají 250 hektarů půdy....

PŘEHLEDNĚ: Konec daně z nabytí nemovitosti. Kolik dnes ušetříte?

Koupili jste si byt za tři miliony a byli naštvaní, že budete muset vyndat z kapsy ještě sto dvacet tisíc na daň z...

Poradna: může zaměstnavatel chtít vědět, kam pojedu na dovolenou?

S ústupem pandemie koronaviru se opět otevírají hranice. Vycestovat na dovolenou do ciziny je již možné. Nemusí to být...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vysněná dovolená se nekonala, přesto má zaplatit 24 tisíc. Jak se bránit?

Když si objednáme zájezd u cestovní kanceláře, očekáváme, že ta se o vše postará a my nemusíme nic řešit. Jak ovšem...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Naděje pro rodiče samoživitele? Co přinese zákon o náhradním výživném

Premium Vláda schválila návrh zákona o zálohovaném výživném. V čem bude spočívat podpora státu pro samoživitele a...

KOMENTÁŘ: Mít či nemít předkupní právo, to je to, oč tu běží

Už zítra, 1. 7. 2020, nabude účinnosti novela občanského zákoníku, která výrazně mění podmínky předkupního práva...

Právníci: předkupní právo k nemovitosti se od července zásadně mění

Předkupní právo spoluvlastníků nemovitostí bude od 1. července 2020 opětovně zrušeno. Vrací se do stavu, který platil v...

Předčasný výběr „stavebka“ je poslední volba, jak řešit propad příjmů

Předčasná výpověď smlouvy ze stavebního spoření kvůli získání peněz pro vyrovnání poklesu příjmů by měla být podle...

Advantage Consulting, s.r.o.
SEŘIZOVAČ STROJŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 23 000 - 30 000 Kč

Princ George je vztahovačný a drzý, tvrdí jeho kmotra

Šestiletý princ George se na oficiálních fotkách tváří jako andílek a britská královská rodina mu pečlivě buduje image...

Penis a ženský orgasmus. Dvacet centimetrů je optimální, říká studie

Na délce záleží a platí, že větší znamená lepší. Ovšem jen do jisté míry. Největší šanci na uspokojení ženy dává...

Můj boj s nemocí: Když jsem se probudila, neměla jsem nohy

Na začátku to vypadalo, jako bych něco špatného snědla nebo chytla virózu, píše čtenářka Renata svůj příběh do seriálu...

Berenika Kohoutová ukázala postavu po porodu bez retuše

Herečka a zpěvačka Berenika Kohoutová (29) si posteskla, že s pětiměsíční dcerou Lolou se její život otočil o 180...

Velká část českých potravin není ve skutečnosti česká, říká šéf Globusu

Návrh na povinný podíl českých potravin by z regálů vymetl i některé české výrobky, říká v rozhovoru pro MF DNES...