Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 18. září 2021 Kryštof

Má šéf právo nařídit test na covid-19? A kdo může vědět, že mám koronavirus?

Koronavirus nevymizí, i když se vracíme k normálu. Potvrzuje to realita. V Karviné je přes 300 nakažených horníků z dolu Darkov a jejich blízkých. Přistoupili tam k plošnému testování a stejný postup používají i další zaměstnavatelé. Co nám může zaměstnavatel nařídit a má se ostatním sdělit, kdo je pozitivní? Zeptali jsme se právníka i psychologa.
Část 1/2
ilustrační snímek

ilustrační snímek

Zákoník práce zaměstnavatelům nařizuje, aby vytvářeli bezpečné a zdraví neohrožující pracovní prostředí a pracovní podmínky, a to vhodnou organizací bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a přijímáním opatření k předcházení rizikům. Do této oblasti patří i opatření k předcházení nákaze koronavirem. Co to znamená v praxi? Na naše otázky odpovídá advokátka Lucie Kalašová.

Jaká konkrétní preventivní opatření mohou zaměstnavatelé zavést?
Mezi opatření, o kterých mohou uvažovat, patří režimová opatření v podobě střídání směn, tak aby se na pracovišti zaměstnanci z jednotlivých směn nepotkávali, stanovení kvóty pro maximální počet lidí v jedné místnosti, upravení pracovních míst v místnosti tak, aby zaměstnanci mezi sebou měli rozestupy alespoň dva metry, minimalizace osobních jednání a setkávání zaměstnanců – upřednostnění spíše telekonferencí a jiných distančních metod komunikace –, zvýšená dezinfekce rizikových ploch na pracovišti, nošení roušek a respirátorů a v neposlední řadě tam, kde to druh práce umožňuje, výkon práce z domova.

Mezi opatření, jež se v poslední době rozmáhají a která by byla do nedávná naprosto nemyslitelná, patří měření tělesné teploty při vstupu do objektu či dokonce povinné testy na přítomnost koronaviru.

Lucie Kalašová

  • Je advokátkou spolupracující s bpv Braun Partners.

  • Věnuje se především právnímu poradenství v oblasti pracovního práva a zastupování v pracovněprávních soudních sporech.

advokátka Lucie Kalašová

Jak je to s měřením teploty? Musím se takovému požadavku ze strany zaměstnavatele podrobit?
Úřad pro ochranu osobních údajů před nedávnem konstatoval, že jsou-li údaje o zvýšené teplotě zaměstnance naměřené při vstupu na pracoviště pomocí termokamer či rámů obsahujících senzor na měření teploty zaznamenávány a zároveň evidovány ve spojení s dalšími údaji umožňujícími identifikaci zaměstnance, jedná se o zpracování osobních údajů. Stejně jako údaj o tom, zda zaměstnanec má nebo nemá covid-19, je i údaj o tělesné teplotě citlivým údajem.

Mimořádná opatření Ministerstva zdravotnictví ČR některým kategoriím zaměstnavatelů (například provozovatelům stravovacích služeb) explicitně nařizují zajistit, aby do jejich provozovny byl zamezen přístup těm zaměstnancům, kteří mají tělesnou teplotu 37 °C a vyšší. V ostatních případech právní předpisy zaměstnavatelům měření tělesné teploty zaměstnanců výslovně nepřikazují, ale ani výslovně nezakazují. To znamená, že i ostatní zaměstnavatelé mohou tělesnou teplotu zaměstnanci bezkontaktním teploměrem nebo termokamerou změřit, protože jim to může pomoci dostát jejich povinnosti předcházet ohrožení zdraví zaměstnanců. Je to však možné jen v odůvodněných případech, kdy jiná méně invazivní opatření nedostačují, a pouze v nezbytném rozsahu.

Co plošné testování zaměstnanců? Může mi šéf test na covid-19 nařídit? A kdo test zaplatí?
Plošné testování zaměstnanců patří nepochybně k nejvíce problematickým opatřením, o kterých by zaměstnavatel v rámci preventivních opatřeních mohl uvažovat. Platí, že testování jakožto preventivní opatření ochrany zdraví na pracovišti musí být provedeno na náklady zaměstnavatele, na straně zaměstnanců jde o příjem ve formě povinného plnění zaměstnavatele na vytváření a dodržování pracovních podmínek pro výkon práce stanovených právním předpisem, který není předmětem daně z příjmů.

Může se hodit

Testovat plošně své zaměstnance nemůže dle mého názoru každý zaměstnavatel, protože v mnoha případech bude takové opatření jednoduše neadekvátní situaci a vykonávané práci. Jako nezbytné a vhodné může být například v domovech pro seniory.

Pokud zaměstnavatel k testování přistoupí, musí také vyřešit úzce související otázku zpracování těchto citlivých údajů a vyhovět všem povinnostem, které se zpracováním těchto citlivých údajů souvisí. Je třeba zdůraznit, že zaměstnavatel je také povinen neustále vyhodnocovat, zda situace je nadále taková, že nezbytně vyžaduje plošné testování zaměstnanců.

Přes všechna preventivní opatření se může stát, že některý ze zaměstnanců se novým typem koronaviru nakazí. Jak by měl zaměstnavatel reagovat?
Tuto situaci je prioritně nutno řešit s příslušnou hygienickou stanicí. Pracovníci hygienické stanice mohou v rámci chytré karantény vytvářet takzvanou vzpomínkovou mapu, v jejímž rámci budou vyhledávat kontakty nakaženého s dalšími lidmi, mezi nimiž samozřejmě mohou být i další zaměstnanci. Mohou nařídit izolaci či karanténní opatření jednotlivým osobám, ale třeba i uzavření nebo omezení provozu .

Mohou se zaměstnanci dozvědět identitu nakaženého?
Informace o tom, zda byl zaměstnanec nakažen koronavirem, je informací o zdravotním stavu, kterou se zaměstnavatel může dozvědět a zpracovávat pouze za striktně stanovených podmínek. Informaci o zdravotním stavu lze označit v donedávna používané terminologii za citlivý osobní údaj požívající zvláštní ochrany.

K otázce, zda zaměstnavatel může sdělit ostatním zaměstnancům, že jejich kolega je nakažený, se na svých webových stránkách vyjádřil Úřad pro ochranu osobních údajů: „Zaměstnavatelé musí také v rámci preventivní povinnosti informovat o rizicích vhodným způsobem ostatní zaměstnance. Takové riziko může spočívat v tom, že na pracovišti se vyskytuje nebo vyskytovala nakažená osoba. Tehdy zaměstnavatel postupuje tak, že učiní veškerá nezbytná opatření. Skutečnosti o konkrétní osobě sděluje zaměstnavatel pouze v rozsahu nezbytném k ochraně zdraví, vždy tak, aby nebyla dotčena důstojnost a integrita této osoby.“ Rozhodně špatným postupem by tak bylo zveřejnit identitu nakaženého všem zaměstnancům s výzvou, že kdo má pocit, že s nakaženým přišel do styku, se má přihlásit na hygienické stanici nebo u zaměstnavatele.

A co si o tom myslí psycholožka Radka Loja? Máme znát jméno nemocného? Čtěte na další straně

8. května 2020

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv
Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Advokátka: S čím je dobré počítat, když chcete darovat nemovitost

„Nemám žádné děti, žiji sama a jsem již 10 let v penzi. Svůj dům, který vlastním, bych ráda darovala dceři svých...

Před patnácti lety měl odvahu. Nejen díky tomu je dnes na špičce v oboru

Svoje první vlastní víno vyrobil v 17 letech, ale jen pro domácí potřebu. Dnes je Petr Marcinčák největším biovinařem v...

Kvůli pandemii nemohly podnikat, a tak přišly s novým nápadem

Během pandemie koronaviru musely omezit svá fungující podnikání. Daly hlavy dohromady a založily firmu Nosafro,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Průměrná sazba hypoték roste, nelítostně zamíří k hranici 3 %

Hypotéky dál zdražují. Průměrná úroková sazba vzrostla v srpnu o dalších devět bazických bodů na 2,32 % p.a. Objemy...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Stát garantuje víc peněz pro děti. Kdo pomůže s výdaji na školu?

Od července se zvedla částka přídavku na děti o čtvrtinu. Ti, kteří příspěvek pobírají, nemusejí dělat nic navíc a...

Vážně budu mít tak malou penzi? Nejčastější dotazy k nové důchodové aplikaci

Zajímá vás, kdy máte nárok na starobní důchod a jaká bude jeho výše? Informativní důchodová aplikace České správy...

Špatné jídlo, na pláž daleko, chybějící bazén. Jak na reklamaci dovolené

Premium Právě jste se vrátili z dovolené a vše neproběhlo tak, jak cestovka slibovala? Co vše můžete reklamovat a jak na to,...

Jak na penzijní spoření, aby nástup do důchodu nebyla finanční studená sprcha

Uvažujete o změně penzijní společnosti? Nebo jen chcete vyměnit staré penzijko za nové? Jak na to a co je výhodnější,...

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...