„Mnoho firem uvažuje o zavedení preventivních a asistenčních programů pro zaměstnance, přijímá interní závazky,“ uvádí Daniela Němcová, ředitelka aliance Byznys pro společnost. Před dvěma lety bylo podle jejího názoru domácí násilí pro firmy spíše okrajové téma, ale pandemie ho dostala do širšího povědomí.
Pandemie nadále nahrává domácímu násilí. Pomoc obětem je nekonzistentní |
Firmy obvykle organizují semináře, jak rozpoznat znaky domácího násilí, či vydávají doporučení, na koho se obrátit. Pomáhají i tím, že zavádějí telefonní linky nebo nabízejí placené volno na řešení krizové situace.
„Obětem z řad kolegů nabízíme rozsáhlou podporu v podobě asistenčního programu, kontaktů na specializovaná centra, změny telefonního čísla, e-mailové adresy nebo pracovní doby a také až deset dnů plně hrazeného volna na řešení situace,“ popisuje Jana Vychroňová, manažerka pro diverzitu a inkluzi v tuzemské pobočce mobilního operátora Vodafone.
Firma poskytuje placené volno i těm, kteří se snaží obětem domácího násilí pomoci. K tomu slouží aplikace Bright Sky, jejímž účelem je pomoci odhalit signály násilí ve vztahu a nabídnout možnosti konkrétní podpory.
Program společnosti funguje od roku 2019. Kolik lidí jej aktivně využilo, Vodafone z důvodu citlivosti tématu sdělovat nechce. Nedávno si ovšem nechal zpracovat průzkum, z něhož vyplynulo, že oběti domácího násilí se často cítí bezpečněji v práci než doma. V práci mohou být sami sebou, kdežto doma nikoli.
Miliardové ztráty
Podniky během uplynulého roku zaváděly speciální telefonní linky nejčastěji kvůli tomu, aby pomohly svým zaměstnancům s dopady pandemie na psychiku. Nyní je některé z nich obohacují právě o problematiku domácího násilí.
Švédský nábytkářský řetězec IKEA rozšířil zaměstnaneckou help linku na konci loňského roku. Cílem bylo nabídnout mimo jiné odbornou pomoc pro případ, že se některý zaměstnanec nebo jeho rodinný příslušník stanou obětí domácího teroru.
Na původce domácího násilí se zapomíná. Je třeba pomoct i jim, říká Stočesová |
„Na jaře zahajujeme s koalicí NeNa vzdělávací workshopy pro lídry společnosti IKEA. Naučí je rozpoznat, když je některý ze zaměstnanců obětí domácího násilí a případně mu pomoct citlivě situaci řešit. Naším cílem je proškolit okolo 100 lídrů týmů,“ uvádí Roman Bojko, manažer pro oblast rovnosti, diverzity a inkluze švédského nábytkářského gigantu.
Domácí násilí způsobuje šrámy psychické a fyzické, ale i finanční. Podle analýzy Úřadu vlády ČR z roku 2017 Česko přichází kvůli tyranům ročně zhruba o 14,5 miliardy korun. Největší část z této sumy představují ztráty kvůli pracovní neschopnosti a výdaje na léčbu obětí, a to asi 13 miliard.
Podle dat před pandemií řešila policie v průměru dva případy týrání osoby žijící ve společné domácnosti denně. Orgány sociálněprávní ochrany dětí každoročně registrují přibližně 2 500 případů domácího násilí v rodinách, kde děti vyrůstají, a každý rok je z důvodu domácího násilí vykázáno přes 1 300 násilných osob.