Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Krize se více dotkne žen, říká MMF. V Česku nejvíce trpí samoživitelky

  12:00
Krize, která následuje koronavirovou pandemii, zasáhla ženy více než muže, varuje Mezinárodní měnový fond (MMF). V následujících letech se tak může opět prohlubovat ekonomická propast mezi pohlavími. Nejvíce zasaženy jsou matky samoživitelky.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: MAFRA

Zatímco při minulé globální krizi v roce 2008 ztratili práci především muži, nyní se uzavírají provozovny služeb, restaurace či hotely. Jde tím pádem přesně o ta pracovní místa, kde pracují převážně ženy.

Pandemie dopadá víc na ženy. Snadněji ztrácí práci a péče o děti je na nich

„Pandemie covidu-19 nás může vrátit o desítky let nazpátek a opět vytvořit větší nerovnost v platových podmínkách mezi muži a ženami,” varuje šéfka fondu Kristalina Georgievová pro CNN.

Například mezi průvodci a průvodkyněmi v cestovním ruchu je v Česku 80 procent žen, mezi recepčními v hotelech a dalších rekreačních zařízeních je 83 procent žen. Ženy tvoří naprostou většinu osob pracujících v oborech kadeřnictví a kosmetika a 89 procent žen pracuje v oblasti odborné rehabilitační péče, což vyplývá z dat Českého statistického úřadu za rok 2019.

„Ekonomové často upozorňují na to, že v dobách ekonomických krizí ztrácejí zaměstnání hlavně muži, protože je postižena průmyslová výroba, stavebnictví a další obory s tradiční převahou mužů. Úsporná opatření se ale na druhou stranu dotknou třeba mezd ve státní správě, kde pracuje více žen, a na ženy také více dopadnou škrty či zmrazení sociálních dávek, protože jsou častěji na rodičovské, doma s dětmi. Takže v důsledku je dopad krize na ženy větší,“ vysvětluje Alena Křížková, vedoucí oddělení Gender a sociologie Sociologického ústavu Akademie věd ČR.

Podle zprávy Mezinárodního měnového fondu je u žen také pravděpodobnější, že se do práce hned nevrátí ani po rozvolnění opatření. Mnohem častěji na ně totiž připadají domácí práce a péče o děti, které v důsledku pandemie a navazujících letních prázdnin zůstávají doma. Tuto teorii potvrdil i průzkum MMF z Kanady, který prokázal, že se po ukončení karantény do práce vrátilo třikrát více otců dětí do šesti let, než matek.

Bez úspor i bez brigády

V České republice se s největšími potížemi potýkají především matky samoživitelky. Více než polovina se nachází v horší finanční situaci než před krizí, třetina si dokonce musela vzít půjčku, okolo šedesáti procent samoživitelek nemělo před krizí vůbec žádné úspory. Pětina pak měla rezervu do pěti tisíc korun, necelá desetina do deseti tisíc, ukázal průzkum Klubu svobodných matek mezi 950 respondentkami.

S vyhlášením nouzového stavu se mnoho svobodných matek potýkalo s existenčními potížemi a absencí vybavení pro domácí online výuku. Necelá pětina samoživitelek požádala o pomoc stát, stejný počet se obrátil se žádostí o pomoc na neziskové organizace.

„Po vyhlášení karantény jsme samoživitelům přispívali jednorázovou částkou dva tisíce korun na jídlo a základní potřeby. Po několika týdnech se ukázalo, že palčivým problémem se začíná stávat neschopnost zaplatit nájem, proto jsme pokračovali programem, v němž jsme samoživitelům přispívali pět tisíc korun na nájem,“ popisuje ředitelka Klubu svobodných matek Dana Pavlousková

Situace se ale nelepší ani s rozvolněním opatření a příchodem léta. Přes 60 procent samoživitelek uvedlo, že jejich finanční situace se po koronakrizi zhoršila, 15 procent má nezměněnou situaci a 16 procent dotazovaných přiznalo dlouhodobé zadlužení.

Šaty z charity a vyráběné dárky. Nejchudší rodiny utratí čtyři sta týdně

Maminky trápí i ztráta zaměstnání. Mnoho samoživitelek si totiž na rodičovské dovolené přivydělává v rámci pracovních dohod a kvůli krizi o brigádu přišly.

Nadace Agrofert, která se pomocí samoživitelkám zabývá, zdůrazňuje, že krize má největší dopad právě na ženy, které se snažily přivydělat si brigádou. „Takové maminky se na nás obracejí nyní nejčastěji. Typicky jde o ženu, která pracovala na dohodu a v této situaci o ni přišla. Tím pádem přišla o jediné příjmy nad rámec třeba sociálních dávek,“ říká ředitelka nadace Zuzana Tornikidis. Podle ní žijí tyto ženy dlouhodobě s napjatým rozpočtem. „Úspory nemají skoro žádné, nemají třeba ani podporu rodiny. To, že se odložily splátky či nájem, není pro ně řešení,“ podotýká.

Dluhová past

Svobodné matky v dluhové pasti. Koronavirová krize je dohnala na práh chudoby

Samoživitelky pak často upadají do dluhů. „S příchodem krize jsem si bohužel musela vzít půjčku u nebankovní společnosti. Z půjčených 20 tisíc musím vrátit 48. Jsem v pasti,ze které se dostává jen velmi těžko,“ popisuje svou situaci Adéla ze Znojma, která vedle dvanáctiletého a šestiletého syna pečuje i o pětiměsíční holčičku.

Přítel je opustil a výživné nedostává, stejně jako Martina z Prahy, která sama vychovává šestiletého syna a kvůli koronaviru přišla o práci. Ta s bývalým partnerem má navíc soudní spory, které ji také stojí nemalé peníze. „Musím platit právníky, k tomu žijeme v Praze, takže nájemné dělá 20 tisíc. Během koronaviru jsem žila nejprve z úspor a pak z kontokorentu, nakonec jsem si ale musela alespoň něco půjčit u známých. Kdybych v bytě při nastěhování nesložila kauci, díky které mi teď majitelka odpustila jeden nájem, netuším co by s námi bylo,“ říká paní Martina.

Autor:

Okamura se zacyklil, proto neuspěl. Teď jsou tu „noví sekáči“, říká politolog

  • Nejčtenější

Aerolinky vykázaly z letadla černochy kvůli zápachu. Dopravce slibuje nápravu

21. června 2024  10:55

Tři muži černé pleti žalují leteckou společnost American Airlines kvůli rasové diskriminaci. Tvrdí,...

Švédsko se rozloučilo s hotovostí. Zato masivně přibylo digitální kriminality

21. června 2024

Mezi evropské lídry bezhotovostních transakcí se dlouhá léta řadí Švédsko. K trendu však...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Západní zboží dál míří do Ruska. I díky Nizozemci, který na tom zbohatl

22. června 2024

Společnost Nike přestala prodávat své sportovní oblečení v Rusku už krátce po zahájení invaze na...

Potraviny jako před krizí. Kuřecí za stovku, cibule i za patnáct, říká web

18. června 2024

Ceny některých potravin proti stejnému období minulého roku výrazně zlevnily. U některých...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

My ve vašem a vy u nás. Popularita výměny domovů roste, lidé ušetří tisíce

22. června 2024

V době raketově rostoucích cen za ubytování v hotelech zažívá nebývalý boom výměna domů. Její...

Pracovních neschopností přibylo. Lidé jsou zodpovědnější, říkají data

23. června 2024

Počet pracovních neschopností se od roku 2019 zvýšil o více než 600 tisíc. Důvodem ale není...

Keňa plánuje první jadernou elektrárnu. Uspěchané i nezákonné, míní odpůrci

23. června 2024

Keňa se v posledních letech stává čím dál více oblíbenou destinací pro trávení letní dovolené....

Srbský odklon od Ruska? Ukrajině přes prostředníky dodalo munici za miliardy

23. června 2024

Srbsko tiše navyšuje množství munice, kterou prodává na Západ, což vede k posílení obrany Ukrajiny,...

OBRAZEM: Jak se měnil Máj v čase. Rekonstrukce probíhala od podlahy

23. června 2024

V červnu 2022 se na dva roky uzavřel obchodní dům Máj na pražské Národní třídě. Ihned poté začala...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...