Pátek 14. května 2021, svátek má Bonifác
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 14. května 2021 Bonifác

Pandemie dopadá víc na ženy. Snadněji ztrácí práci a péče o děti je na nich

  20:31
Opatření kvůli koronaviru více dopadají na ženy, upozorňují sociologové. Drtivá většina zdravotních sester, které se starají o nemocné, jsou ženy. Ty se doma potýkají také se zvýšenou péčí o děti a o domácnost. Častěji pracují ve službách, které nyní nefungují. Pandemie také zhoršuje domácí násilí, jehož častějšími obětmi jsou také ženy.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ačkoli na onemocnění covid-19 umírají více muži a zatím nevíme proč, z dat vyplývá, že ženy mají vyšší pravděpodobnost nákazy koronavirem. V takzvané první linii se ocitají zejména ženské profese. Většina zdravotních sester a pracovnic ve zdravotnictví v Evropské unii jsou ženy.

V Česku je podle dat Českého statistického úřadu podíl specializovaných lékařů a lékařek poměrně vyrovnaný, ženy také zaujímají drtivou většinu zdravotních sester, ošetřovatelek a pracovnic v sociálních službách. Muži naopak zaujímají monopol mezi hasiči, policisty a řidiči autobusů či kamionů. V prodejnách je mezi prodavačkami a prodavači je převaha žen. 

Ženy v zaměstnání

 • Lékaři specialisté: 51 % žen.
 • Praktičtí lékaři: 69 % žen.
 • Zdravotní sestry: 98 % žen. 
 • Ošetřovatelství, sociální služby v oblasti pohybové a domácí péče: 98 % žen. 
 • Služby a prodej: 63 % žen. 
 • Prodavači v prodejnách: 78 % žen.
 • Policie: 14 % žen. 
 • Hasiči: 5 % žen. 
 • Řidiči autobusů, trolejbusů a tramvají: 6 % žen. 
 • Průvodci v cestovním ruchu: 80 % žen
 • Recepční: 83 % žen. 
 • Kadeřnictví, kosmetika: Naprostá většina
 • Rehabilitační péče: 89 % žen. 

Sociologové upozorňují na to, že krize způsobená pandemií koronaviru postihne více ženy. Podle vedoucí oddělení Gender a sociologie Sociologického ústavu Akademie věd Aleny Křížkové ekonomové často upozorňují na to, že v dobách ekonomických krizí ztrácejí zaměstnání hlavně muži, protože je postižena průmyslová výroba, stavebnictví a další obory s převahou mužů. 

„Pokud si chceme vzít poučení z předchozí ekonomické krize (v roce 2008, pozn. red.), tak je to především to, důležitá je reakce vlád na tyto ztráty. Ta nakonec rozhoduje, jaké skupiny obyvatel důsledky krize pocítí nejvíce. Typicky je zachraňován automobilový průmysl. Úsporná opatření se na druhou stranu dotknou třeba mezd ve státní správě, kde pracuje více žen, a na ženy také více dopadnou škrty či zmrazení sociálních dávek, protože jsou častěji na rodičovské, doma s dětmi. Takže v důsledku je dopad krize na ženy větší,“ vysvětluje Křížková. 

Podstatný rozdíl v dopadech na trh práce z hlediska genderové rovnosti mezi krizí v roce 2008 a dneškem spočívá podle sociologů v tom, že se nyní se uzavírají provozovny osobních služeb, restaurace nebo hotely, ve kterých pracují převážně ženy. 

Koronavirus v Česku

Pracovníci zdravotnické záchranné služby se chystají na odběr vzorku pro test...
V centrální laboratoři Nemocnice Na Bulovce probíhá testování vzorků pacientů s...
Výdejní okénko hostince v příměstské části Zborná, nedaleko krajského města...

Podle dat Českého statistického úřadu v cestovním ruchu mezi průvodci a průvodkyněmi, kteří kvůli pandemii většinou přišli o práci, je 80 procent žen, mezi recepčními v hotelích a restauracích je přes 80 procent žen. Ženy také tvoří naprostou většinu osob v kadeřnictvích, kosmetických salonech a téměř 90 procent žen pracuje v odborných rehabilitačních službách. Tedy v provozovnách, které musí být z vládních nařízení zavřeny. 

Neviditelná práce

Sociologové také upozorňují na to, že ženy mnohem častěji zůstaly s dětmi doma po uzavření škol a školek. Péče o děti je totiž ve většině případech vykonávána primárně ženami.

Vše o koronaviru

Speciální příloha iDNES.cz.

 • příznaky nemoci
 • zpravodajství a rozhovory
 • kontakty a pomoc

„Se zavřením škol a přechodem na domácí vzdělávání vzrůstají nároky na péči o děti, zvyšuje se také potřeba péče o starší členy rodiny, kteří nemají vycházet, a je možné, že se do budoucna zvýší i potřeba péče o nemocné v rámci širší rodiny. Běžně neviditelná péče je v současné situaci klíčová jak ve formálních oblastech, jako je péče ve zdravotnictví nebo sociálních službách, tak ta, kterou označujeme za neformální,“ vysvětlila Radka Dudová ze Sociologického ústavu. Dodala, že tato situace může vést k tomu, že se do péče zapojí více muži. 

Nadměrně zatížené jsou zejména ženy, které začaly pracovat z domova. „V současné době se některé ženy ocitají v situaci, kdy pracují z domova a zároveň pečují o dítě nebo děti, které nemohou navštěvovat školku, školu ani kroužky. I pokud si partneři péči o domácnost a děti mezi sebou rozdělí, pořád je jí více než při běžném fungování,“ říká Hana Hašková z oddělení Gender a sociologie.

Praní je primárně na ženě v 90 procentech českých domácností, ze tří čtvrtin se ženy častěji starají o úklid, z 80 procent vaří a v téměř 70 procent žen pomáhá dětem s přípravou do školy.

Nejhůře na tom budou samoživitelé

Průzkum o koronaviru

Jak zvládáte omezení spojená s koronavirem právě vy, vaše rodina a děti? Zapojte se do velkého průzkumu portálu iDNES.cz.

Ženám, které musely s dětmi zůstat doma, se také snížil příjem. Sociologové z Akademie věd upozorňují na to, že pokud jsou ženy zaměstnané, sníží se jejich příjem minimálně o 40 procent. Pokud pracovaly jako OSVČ či ve švarcsystému, může to pro ně znamenat kompletní výpadek příjmů.

Výzkumníci také upozorňují na to, že je pravděpodobné, že návrat do práce pro ženy bude náročný, protože se budou potýkat například se ztrátou klientely. Nejzranitelnější skupinou jsou rodiče samoživitelé.

V roce 2019 byla třetina domácností sólo rodičů ohrožena chudobou. „Je nutné myslet na to, že právě tyto domácnosti se nyní ocitají ve zdaleka nejsložitější situaci. Mezi sólo rodiči převládají ženy, je jich přes 90 procent. A ty nemají v současné situaci v podstatě žádnou volbu, nenabízí se jim žádné řešení kromě ošetřovného, které znamená mnohdy likvidační snížení příjmů minimálně. A k tomu připočteme třeba ještě stále nevyřešený problém vymáhání výživného,“ zakončila socioložka Alena Křížková.

Koronavirus a gender

 • Mezi nakaženými je poměrně stejný počet žen i mužů, muži ale umírají častěji. Vědci zatím netuší proč. 
 • Ženy jsou závislejší na využívání hromadné dopravy, která je v mnoha zemích omezena či úplně zastavena. To komplikuje dojíždění do práce. 
 • Pozastavení nebo úplné zavření provozoven má dopad na sektor služeb, ve kterém pracují převážně ženy. 
 • Ženy jsou více zatížené v oblasti péče. Ať už péčí o nemocné, nebo péčí o děti, seniory a o domácnost. 
 • Krizová situace způsobená pandemií prohlubuje riziko domácího násilí. 
 • Důležitá rozhodnutí, které se týkají všech, přijímají především muži. 

Zdroj: Evropský institut pro rovnost žen a mužů a stránka To je rovnost

Nájemní agentura zboří překážky mezi lidmi v nouzi a majiteli bytů, věří radní

 • Nejčtenější

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Slepce v doprovodu dcery zabil kamion, ženu viní z usmrcení z nedbalosti

Z usmrcení z nedbalosti obvinili policisté ženu, která loni v březnu v centru Plzně vstoupila spolu se svým nevidomým...

Zhroutil se mi svět, to je jak na objednávku Rusů, řekl Hamáček

Vicepremiér Jan Hamáček v pořadu Epicentrum Blesku potvrdil, že má stále zvýšenou ochranku, kterou dostal po zveřejnění...

Anonym pohrozil útokem na školku. Policie má poplach, neví na kterou

Policie se zabývá anonymní výhrůžkou o připravovaném útoku na mateřskou školu. O kterou přesně jde, zatím úřady nevědí....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neklid ve francouzské armádě sílí, nový dopis věští občanskou válku

Více než 130 000 lidí se podepsalo pod otevřený dopis, který francouzskou vládu varuje před ústupky islamistům a...

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

 • Další z rubriky

Ministerstvo opravuje nařízení o pozitivně testovaných. Povinnosti zůstanou

Ministerstvo zdravotnictví aktualizuje své opatření o pozitivně testovaných zaměstnancích a OSVČ. Původní znění mu...

Žena potratila po nástupu do vězení. Věznice selhala, uvedl úřad ombudsmana

Žena nastoupila do výkonu trestu odnětí svobody jako těhotná, v brněnském vězení však potratila. Podle zástupkyně...

Covidpas bude v QR kódu pro mobily, půjde ho i vytisknout, řekl Dzurilla

Covidpas má být vstupenkou k normálnímu životu. V budoucnu má zjednodušit cestování i návštěvu sportovních a kulturních...

Provozovatelé zahrádek nebudou muset kontrolovat hosty, wi-fi bude funkční

Aktualizujeme Tak krátké jednání vlády dlouho nebyla. Za dvacet minut bylo hotovo. Vláda se měla zabývat pravidly pro cestování do...

Soutěž: Vyhrajte s námi dietní plán na míru a zhubněte do plavek
Soutěž: Vyhrajte s námi dietní plán na míru a zhubněte do plavek

Léto se blíží a je nejvyšší čas myslet na svou linii. Pohyb sám o sobě nestačí, důležitý je také správně sestavený jídelníček. Proto jsme pro vás...

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Udělal chybu, bude pykat, říká moderátorka Křížková o manželově trestu vězení

Modelka a moderátorka Lucie Křížková (36), rozená Váchová, se na Instagramu svěřila s překvapivou novinkou z osobního...

Televize NBC odmítá vysílat Zlaté glóby, Cruise kvůli porotě vrací trofeje

Americká televize NBC nebude příští rok vysílat slavnostní předávání Zlatých glóbů. Rozhodla se tak po vlně...

Právníci Applu se snaží dokázat, že Epic Store prodává porno

Během soudního sporu mezi společnostmi Epic a Apple přišla řeč i na obchod s nezávislými hrami Itch.io, jehož klienta...

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...