Pondělí 15. srpna 2022, svátek má Hana
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 15. srpna 2022 Hana

Pandemie dopadá víc na ženy. Snadněji ztrácí práci a péče o děti je na nich

  20:31
Opatření kvůli koronaviru více dopadají na ženy, upozorňují sociologové. Drtivá většina zdravotních sester, které se starají o nemocné, jsou ženy. Ty se doma potýkají také se zvýšenou péčí o děti a o domácnost. Častěji pracují ve službách, které nyní nefungují. Pandemie také zhoršuje domácí násilí, jehož častějšími obětmi jsou také ženy.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ačkoli na onemocnění covid-19 umírají více muži a zatím nevíme proč, z dat vyplývá, že ženy mají vyšší pravděpodobnost nákazy koronavirem. V takzvané první linii se ocitají zejména ženské profese. Většina zdravotních sester a pracovnic ve zdravotnictví v Evropské unii jsou ženy.

V Česku je podle dat Českého statistického úřadu podíl specializovaných lékařů a lékařek poměrně vyrovnaný, ženy také zaujímají drtivou většinu zdravotních sester, ošetřovatelek a pracovnic v sociálních službách. Muži naopak zaujímají monopol mezi hasiči, policisty a řidiči autobusů či kamionů. V prodejnách je mezi prodavačkami a prodavači je převaha žen. 

Ženy v zaměstnání

 • Lékaři specialisté: 51 % žen.
 • Praktičtí lékaři: 69 % žen.
 • Zdravotní sestry: 98 % žen. 
 • Ošetřovatelství, sociální služby v oblasti pohybové a domácí péče: 98 % žen. 
 • Služby a prodej: 63 % žen. 
 • Prodavači v prodejnách: 78 % žen.
 • Policie: 14 % žen. 
 • Hasiči: 5 % žen. 
 • Řidiči autobusů, trolejbusů a tramvají: 6 % žen. 
 • Průvodci v cestovním ruchu: 80 % žen
 • Recepční: 83 % žen. 
 • Kadeřnictví, kosmetika: Naprostá většina
 • Rehabilitační péče: 89 % žen. 

Sociologové upozorňují na to, že krize způsobená pandemií koronaviru postihne více ženy. Podle vedoucí oddělení Gender a sociologie Sociologického ústavu Akademie věd Aleny Křížkové ekonomové často upozorňují na to, že v dobách ekonomických krizí ztrácejí zaměstnání hlavně muži, protože je postižena průmyslová výroba, stavebnictví a další obory s převahou mužů. 

„Pokud si chceme vzít poučení z předchozí ekonomické krize (v roce 2008, pozn. red.), tak je to především to, důležitá je reakce vlád na tyto ztráty. Ta nakonec rozhoduje, jaké skupiny obyvatel důsledky krize pocítí nejvíce. Typicky je zachraňován automobilový průmysl. Úsporná opatření se na druhou stranu dotknou třeba mezd ve státní správě, kde pracuje více žen, a na ženy také více dopadnou škrty či zmrazení sociálních dávek, protože jsou častěji na rodičovské, doma s dětmi. Takže v důsledku je dopad krize na ženy větší,“ vysvětluje Křížková. 

Podstatný rozdíl v dopadech na trh práce z hlediska genderové rovnosti mezi krizí v roce 2008 a dneškem spočívá podle sociologů v tom, že se nyní se uzavírají provozovny osobních služeb, restaurace nebo hotely, ve kterých pracují převážně ženy. 

Koronavirus v Česku

Pracovníci zdravotnické záchranné služby se chystají na odběr vzorku pro test...
V centrální laboratoři Nemocnice Na Bulovce probíhá testování vzorků pacientů s...
Výdejní okénko hostince v příměstské části Zborná, nedaleko krajského města...

Podle dat Českého statistického úřadu v cestovním ruchu mezi průvodci a průvodkyněmi, kteří kvůli pandemii většinou přišli o práci, je 80 procent žen, mezi recepčními v hotelích a restauracích je přes 80 procent žen. Ženy také tvoří naprostou většinu osob v kadeřnictvích, kosmetických salonech a téměř 90 procent žen pracuje v odborných rehabilitačních službách. Tedy v provozovnách, které musí být z vládních nařízení zavřeny. 

Neviditelná práce

Sociologové také upozorňují na to, že ženy mnohem častěji zůstaly s dětmi doma po uzavření škol a školek. Péče o děti je totiž ve většině případech vykonávána primárně ženami.

Vše o koronaviru

Speciální příloha iDNES.cz.

 • příznaky nemoci
 • zpravodajství a rozhovory
 • kontakty a pomoc

„Se zavřením škol a přechodem na domácí vzdělávání vzrůstají nároky na péči o děti, zvyšuje se také potřeba péče o starší členy rodiny, kteří nemají vycházet, a je možné, že se do budoucna zvýší i potřeba péče o nemocné v rámci širší rodiny. Běžně neviditelná péče je v současné situaci klíčová jak ve formálních oblastech, jako je péče ve zdravotnictví nebo sociálních službách, tak ta, kterou označujeme za neformální,“ vysvětlila Radka Dudová ze Sociologického ústavu. Dodala, že tato situace může vést k tomu, že se do péče zapojí více muži. 

Nadměrně zatížené jsou zejména ženy, které začaly pracovat z domova. „V současné době se některé ženy ocitají v situaci, kdy pracují z domova a zároveň pečují o dítě nebo děti, které nemohou navštěvovat školku, školu ani kroužky. I pokud si partneři péči o domácnost a děti mezi sebou rozdělí, pořád je jí více než při běžném fungování,“ říká Hana Hašková z oddělení Gender a sociologie.

Praní je primárně na ženě v 90 procentech českých domácností, ze tří čtvrtin se ženy častěji starají o úklid, z 80 procent vaří a v téměř 70 procent žen pomáhá dětem s přípravou do školy.

Nejhůře na tom budou samoživitelé

Průzkum o koronaviru

Jak zvládáte omezení spojená s koronavirem právě vy, vaše rodina a děti? Zapojte se do velkého průzkumu portálu iDNES.cz.

Ženám, které musely s dětmi zůstat doma, se také snížil příjem. Sociologové z Akademie věd upozorňují na to, že pokud jsou ženy zaměstnané, sníží se jejich příjem minimálně o 40 procent. Pokud pracovaly jako OSVČ či ve švarcsystému, může to pro ně znamenat kompletní výpadek příjmů.

Výzkumníci také upozorňují na to, že je pravděpodobné, že návrat do práce pro ženy bude náročný, protože se budou potýkat například se ztrátou klientely. Nejzranitelnější skupinou jsou rodiče samoživitelé.

V roce 2019 byla třetina domácností sólo rodičů ohrožena chudobou. „Je nutné myslet na to, že právě tyto domácnosti se nyní ocitají ve zdaleka nejsložitější situaci. Mezi sólo rodiči převládají ženy, je jich přes 90 procent. A ty nemají v současné situaci v podstatě žádnou volbu, nenabízí se jim žádné řešení kromě ošetřovného, které znamená mnohdy likvidační snížení příjmů minimálně. A k tomu připočteme třeba ještě stále nevyřešený problém vymáhání výživného,“ zakončila socioložka Alena Křížková.

Koronavirus a gender

 • Mezi nakaženými je poměrně stejný počet žen i mužů, muži ale umírají častěji. Vědci zatím netuší proč. 
 • Ženy jsou závislejší na využívání hromadné dopravy, která je v mnoha zemích omezena či úplně zastavena. To komplikuje dojíždění do práce. 
 • Pozastavení nebo úplné zavření provozoven má dopad na sektor služeb, ve kterém pracují převážně ženy. 
 • Ženy jsou více zatížené v oblasti péče. Ať už péčí o nemocné, nebo péčí o děti, seniory a o domácnost. 
 • Krizová situace způsobená pandemií prohlubuje riziko domácího násilí. 
 • Důležitá rozhodnutí, které se týkají všech, přijímají především muži. 

Zdroj: Evropský institut pro rovnost žen a mužů a stránka To je rovnost

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později.

Zdeněk HřibVladimír ŠpidlaHana MarvanováJanis Sidovský, Tomáš TöpferTomáš CzerninMiloš Vystrčil, Jiří CiencialaZdeněk NytraVáclav ChaloupekDaniela KovářováHana Aulická Jírovcová

Některé obce za 20 let nezajistily protipovodňové systémy, říká šéf Povodí Vltavy

 • Nejčtenější

Buď tu bude Rusko, nebo jaderná poušť. Rusové elektrárnu zaminovali a odpojují

Ruští vojáci podminovali elektrické bloky Záporožské jaderné elektrárny, uvedl podle ukrajinské jaderné společnosti...

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na leteckém dni v Chebu spadlo letadlo na rodinný dům. Pilot nepřežil

Na leteckém dni v Chebu v neděli odpoledne havaroval letoun Hawker Hurricane Mk. IV. Podle svědka z řad diváků letoun...

VIDEO: Svědek natočil zblízka pád letadla v Chebu. Těsně minulo diváky

Havarovaný letoun Hawker Hurricane Mk. IV. na leteckém dni v Chebu těsně minul přihlížející obecenstvo. Podle místních...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ne elitní skupina, ale potrava pro děla. Vagnerovci vystupují ze stínů

Ruská žoldnéřská skupina vagnerovci pozvolna vystupuje na světlo, ač dříve se kolem ní vznášel opar tajemství. Státní...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

 • Další z rubriky

Ignorujete nás a chcete jen izraelské drony, kritizuje český výrobce obranu

Český výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV SE kritizoval ministerstvo obrany za to, že při výběru dronů ignoruje...

Ministr zdravotnictví Válek vystoupí ke čtvrtému očkování proti covidu

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek z TOP 09 bude informovat o dalším očkování proti covidu-19. Má sdělit i...

Plošné testování je zbytečné, sám jsem nebyl ani jednou, říká primář Dlouhý

Premium Už je dlouhé roky primářem v nemocnici, ale známou osobností se stal až v souvislosti s covidem, léčil první české...

NKÚ zjistil chyby v zakázkách za sto milionů. Bartoš nařídil audit

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) neodhalilo chyby v zakázkách Horské služby ČR a agentury CzechTourism za skoro sto...

Advantage Consulting, s.r.o.
SEŘIZOVAČ/KA NA 3 SMĚNY (OD 26000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 26 000 - 28 000 Kč

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...

K vulgárnímu nápisu musela tatéra přemluvit sexem. Teď ho chce pryč

Její nápad se v salónech nikomu nelíbil. Žádný tatér s ním nechtěl mít nic společného, tak moc nápis svou nositelku...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...