Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 7. července 2022 Bohuslava

Přeplněné koleje a dlouhé čekací listiny. Studentům se komplikuje ubytování

  1:00
Navzdory tomu, že na české vysoké školy momentálně nastupují nejslabší populační ročníky za více než třicet let, poptávka po kolejích je enormní. Tisíce vysokoškoláků, kteří o ně letos žádali, tak přijdou zkrátka. Studenti míří zpátky na koleje hlavně kvůli vysokým cenám nájmů ve městech.

Celkové množství studentů na vysokých školách v Česku postupně klesá už od roku 2010, vyplývá ze statistik ministerstva školství. Nicméně mnohým kolejím hlavně v posledních dvou letech nestačí kapacity. Zvýšený zájem o studentské ubytování si vysvětlují zejména rostoucími nájmy bytů, se kterými se potýkají velká města.

Nejvíc neúspěšných žadatelů o kolejní ubytování je v Praze, kde jsou také nejvyšší nájmy. „V současné době nemáme uspokojeno dva tisíce žádostí,“ uvádí Jiří Boháček, ředitel Správy účelových zařízení ČVUT v Praze. Tento stav podle něj trvá poslední dva roky. „Priváty jsou pro studenta drahé, tak se vrací na koleje,“ dodává.

„Koleje máme maximálně obsazené, nemohli jsme ubytovat třináct set devadesát studentů,“ potvrzuje také ředitelka kolejí a menzy České zemědělské univerzity v Praze Jana Rácová. Podobná čísla jako v hlavním městě uvádí i Brno. „Stávající ubytovací kapacita je aktuálně zaplněna. K prvnímu srpnu nebylo uspokojeno přibližně devět set zájemců,“ tvrdí mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová. Podle ní se však řada studentů v průběhu podzimu odhlásí.

Žádný extra komfort

Děje se tak i proto, že po nástupu na kolej musejí mnozí studenti značně slevit z požadavků na ubytování. Časy, kdy bydleli na jednotlivých pokojích po třech, čtyřech, případně více lidech, jsou, zdá se, nenávratně pryč. „Studenti by dnes chtěli jednolůžkový pokoj a svoje sociální zařízení, čemuž nemůžeme vyhovět,“ říká Ota Zima, ředitel Správy účelových zařízení VŠE v Praze. 

Tento trend zaznamenává i Josef Suchánek, ředitel Správy kolejí a menz Univerzity Palackého v Olomouci. „Je to otázkou posledních pár let, ale mám pocit, že poměrně zesiluje. Největší propast mezi naší nabídkou a poptávkou, někdy až dvojnásobná, je právě u jednolůžkových pokojů,“ dodává. V tomto ohledu jsou však koleje ochotné vycházet studentům vstříc pouze částečně. 

Značná část z nich totiž v blízké budoucnosti neplánuje investice do nových pokojů, proto pro ně zavádění jednolůžkové dispozice ve většině případů znamená snižování počtu lůžek ve stávajících pokojích. Tímto by však zase klesala tolik potřebná ubytovací kapacita. 

Kolej si nocležníka najde

A to při současné situaci nedává příliš smysl. I kdyby dnes kapacitu nedokázali naplnit studenti, koleje by volné prostory automaticky pronajaly absolventům. Velká část kolejí jim dnes pokoje nabízí a rozhodně si z jejich strany nemůže stěžovat na nedostatek zájmu. „Zájem o ubytování na kolejích mají i absolventi,“ potvrzuje Miroslava Hurdová, vedoucí útvaru ubytovacích služeb Univerzity Karlovy. „Z důvodu zvýšeného zájmu o ubytování ze strany studentů, mohou dnes na kolejích bydlet absolventi dva roky po úspěšném absolvování studia,“ dodává. 

Absolventy ubytovávají i koleje pražské Vysoké školy ekonomické, ale jejich možnosti nestačí na uspokojení veškeré poptávky. „Momentálně nemáme kapacity na to, abychom ubytovali všechny absolventy, kteří o to žádají. Je jich podstatně více,“ říká ředitel Zima. Obrovský zájem o bydlení na kolejích se zatím příliš neprojevuje na cenách tohoto ubytování. Koleje vesměs poplatky plošným způsobem nenavyšují, zohledňují pouze míru inflace a případné investice do rekonstrukcí. 

„Ceny kolejného se v uplynulých letech mírně navyšovaly z důvodů investic do modernizace ubytovacích kapacit. Navýšení se liší podle lokality a vybavení, řádově šlo o jednotky korun na den,“ uvádí mluvčí Masarykovy univerzity Fojtová. 

Některé koleje uvažují i o případném zohlednění situace na trhu s nemovitostmi v okolí. „Bohužel jsme trochu zaspali v tom, že jsme letos nezvyšovali kolejné,“ konstatuje Zima z VŠE. „Ve srovnání s minulým rokem jsme akorát zvýšili cenu absolventům o třicet procent. Od příštího roku se chystáme, že razantněji zareagujeme na cenový vývoj na trhu.“ 

Specifickým případem je v této oblasti Olomouc, v níž tvoří studenti přibližně pětinu tamního obyvatelstva. Podle ředitele kolejí Suchánka jsou to spíš ceny kolejného, jež určují výši nájmů ve městě. „V Olomouci dosud nerostou ceny nájmů tak jako v ostatních městech. Podle mého názoru je to tím, že většina zdejších pronajímajících má v bytě právě studenty,“ říká Suchánek. „Kvůli tomu není zvedání nájmů tak jednoduché. Lidé se bojí, že o své nájemníky přijdou,“ dodává.

Autor:
  • Nejčtenější

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Máslo za stovku, rohlík za 9 korun? Ceny ještě porostou, říká šéfka potravinářů

Premium Nadále stoupají ceny paliv a energií. A ty pak ovlivňují ceny všeho dalšího. Razantní zdražování základních potravin...

Rusko utahuje ropné kohouty, nařídilo dočasně odstavit potrubí z Kazachstánu

Ropovod Caspian Pipeline Consorcium (CPC), jímž proudí ropa z Kazachstánu přes Rusko do světa, musí podle nařízení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Francie zakáže „vegetariánské stejky“. Zákaz chce rozšířit na celou EU

Francouzští výrobci potravin nahrazujících maso už nebudou moci pro své výrobky používat názvy jako „vegetariánský...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Úspěšná žena dokáže podporovat muže, opačně to ale nefunguje, míní podnikatel

Premium Před lety rozjel vlastní startup, dnes je z něj velká firma. „Kdyby mi předtím někdo řekl, že budu mít téměř 150...

Se splácením hypotéky bude mít potíž dvanáct procent Čechů, ukazuje průzkum

Kvůli rostoucí inflaci a vysokým úrokovým sazbám se poptávka po úvěrech na bydlení propadla o 55 procent, ukazují data...

KOMENTÁŘ: Pět bodů aneb co čekat od nového vedení ČNB

Premium Minulý pátek uvedl do funkce tři nové členy bankovní rady České národní banky – tři osobnosti: docentku Evu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...

Sedm otázek pro test paměti. Zjistěte, v jaké kondici je váš mozek

Možná si taky kladete otázky typu: Kam jsem dala klíče? A kam mobil? A jaké mám dneska schůzky? Nic si z toho...