Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Přeplněné koleje a dlouhé čekací listiny. Studentům se komplikuje ubytování

  1:00
Navzdory tomu, že na české vysoké školy momentálně nastupují nejslabší populační ročníky za více než třicet let, poptávka po kolejích je enormní. Tisíce vysokoškoláků, kteří o ně letos žádali, tak přijdou zkrátka. Studenti míří zpátky na koleje hlavně kvůli vysokým cenám nájmů ve městech.

Celkové množství studentů na vysokých školách v Česku postupně klesá už od roku 2010, vyplývá ze statistik ministerstva školství. Nicméně mnohým kolejím hlavně v posledních dvou letech nestačí kapacity. Zvýšený zájem o studentské ubytování si vysvětlují zejména rostoucími nájmy bytů, se kterými se potýkají velká města.

Nejvíc neúspěšných žadatelů o kolejní ubytování je v Praze, kde jsou také nejvyšší nájmy. „V současné době nemáme uspokojeno dva tisíce žádostí,“ uvádí Jiří Boháček, ředitel Správy účelových zařízení ČVUT v Praze. Tento stav podle něj trvá poslední dva roky. „Priváty jsou pro studenta drahé, tak se vrací na koleje,“ dodává.

„Koleje máme maximálně obsazené, nemohli jsme ubytovat třináct set devadesát studentů,“ potvrzuje také ředitelka kolejí a menzy České zemědělské univerzity v Praze Jana Rácová. Podobná čísla jako v hlavním městě uvádí i Brno. „Stávající ubytovací kapacita je aktuálně zaplněna. K prvnímu srpnu nebylo uspokojeno přibližně devět set zájemců,“ tvrdí mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová. Podle ní se však řada studentů v průběhu podzimu odhlásí.

Žádný extra komfort

Děje se tak i proto, že po nástupu na kolej musejí mnozí studenti značně slevit z požadavků na ubytování. Časy, kdy bydleli na jednotlivých pokojích po třech, čtyřech, případně více lidech, jsou, zdá se, nenávratně pryč. „Studenti by dnes chtěli jednolůžkový pokoj a svoje sociální zařízení, čemuž nemůžeme vyhovět,“ říká Ota Zima, ředitel Správy účelových zařízení VŠE v Praze. 

Tento trend zaznamenává i Josef Suchánek, ředitel Správy kolejí a menz Univerzity Palackého v Olomouci. „Je to otázkou posledních pár let, ale mám pocit, že poměrně zesiluje. Největší propast mezi naší nabídkou a poptávkou, někdy až dvojnásobná, je právě u jednolůžkových pokojů,“ dodává. V tomto ohledu jsou však koleje ochotné vycházet studentům vstříc pouze částečně. 

Značná část z nich totiž v blízké budoucnosti neplánuje investice do nových pokojů, proto pro ně zavádění jednolůžkové dispozice ve většině případů znamená snižování počtu lůžek ve stávajících pokojích. Tímto by však zase klesala tolik potřebná ubytovací kapacita. 

Kolej si nocležníka najde

A to při současné situaci nedává příliš smysl. I kdyby dnes kapacitu nedokázali naplnit studenti, koleje by volné prostory automaticky pronajaly absolventům. Velká část kolejí jim dnes pokoje nabízí a rozhodně si z jejich strany nemůže stěžovat na nedostatek zájmu. „Zájem o ubytování na kolejích mají i absolventi,“ potvrzuje Miroslava Hurdová, vedoucí útvaru ubytovacích služeb Univerzity Karlovy. „Z důvodu zvýšeného zájmu o ubytování ze strany studentů, mohou dnes na kolejích bydlet absolventi dva roky po úspěšném absolvování studia,“ dodává. 

Absolventy ubytovávají i koleje pražské Vysoké školy ekonomické, ale jejich možnosti nestačí na uspokojení veškeré poptávky. „Momentálně nemáme kapacity na to, abychom ubytovali všechny absolventy, kteří o to žádají. Je jich podstatně více,“ říká ředitel Zima. Obrovský zájem o bydlení na kolejích se zatím příliš neprojevuje na cenách tohoto ubytování. Koleje vesměs poplatky plošným způsobem nenavyšují, zohledňují pouze míru inflace a případné investice do rekonstrukcí. 

„Ceny kolejného se v uplynulých letech mírně navyšovaly z důvodů investic do modernizace ubytovacích kapacit. Navýšení se liší podle lokality a vybavení, řádově šlo o jednotky korun na den,“ uvádí mluvčí Masarykovy univerzity Fojtová. 

Některé koleje uvažují i o případném zohlednění situace na trhu s nemovitostmi v okolí. „Bohužel jsme trochu zaspali v tom, že jsme letos nezvyšovali kolejné,“ konstatuje Zima z VŠE. „Ve srovnání s minulým rokem jsme akorát zvýšili cenu absolventům o třicet procent. Od příštího roku se chystáme, že razantněji zareagujeme na cenový vývoj na trhu.“ 

Specifickým případem je v této oblasti Olomouc, v níž tvoří studenti přibližně pětinu tamního obyvatelstva. Podle ředitele kolejí Suchánka jsou to spíš ceny kolejného, jež určují výši nájmů ve městě. „V Olomouci dosud nerostou ceny nájmů tak jako v ostatních městech. Podle mého názoru je to tím, že většina zdejších pronajímajících má v bytě právě studenty,“ říká Suchánek. „Kvůli tomu není zvedání nájmů tak jednoduché. Lidé se bojí, že o své nájemníky přijdou,“ dodává.

Autor:
  • Nejčtenější

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

12. června 2024  11:51,  aktualizováno  12:33

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři...

Slunce komplikuje výkupy z fotovoltaik. Dodavatelé začínají upravovat ceny

11. června 2024

Premium Počet solárních elektráren v Česku stále roste. Ve slunečných dnech je přebytků z fotovoltaik...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Z dvojích cen v Unii se zase stává téma. Nyní se proti nim bouří Nizozemci

9. června 2024

Dvojí ceny na společném evropském trhu začínají vadit už i Nizozemcům. Mnoho z nich jeho existenci...

Egypt sužují úmorná vedra. Pouštní země ukazuje, co čeká brzy i ostatní

12. června 2024

Ještě před několika desítkami let bylo v Egyptě v dubnu příjemné klima, lehce přes dvacet stupňů....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Airbus rakouských aerolinek prolétl krupobitím. Bezpečně přistál i bez čumáku

10. června 2024  10:29

Nedělní let společnosti Austrian Airlines těsně před přistáním těžce poškodilo krupobití. Asi po...

Fanouškům Anglie a Srbska prodají jen „ředěné“ pivo. Šikana, zní z Ostrovů

14. června 2024  11:35

Nedělní utkání základní skupiny fotbalového Eura mezi Anglií a Srbskem je podle organizátorů vysoce...

Křetínský může koupit podíl v divizi ThyssenKrupp, povolil německý regulátor

14. června 2024  11:28

Německý antimonopolní úřad schválil plán investiční skupiny EP Corporate Group (EPCG) českého...

ČEZ vyhodnotil jaderné nabídky, výsledky již obdrželo ministerstvo

14. června 2024  11:13

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v pátek dopoledne obdrželo od polostátní energetické skupiny...

Manželé požádali o pomoc s cestou do Španělska. Vítejte v Litvě, slyšeli v cíli

14. června 2024  7:11

Britští manželé vyrazili na rodinnou oslavu na španělské pobřeží Costa Brava. Kvůli zdravotnímu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...