Obsazeno, hlásí koleje. Studentům hrozí, že nebudou mít střechu nad hlavou

  6:00aktualizováno  6:00
S blížícím se začátkem akademického roku stovkám studentů opět hrozí, že nebudou mít kde bydlet. Ubytovací místa na kolejích jsou obsazená a pronájem bytu si mnozí z nich nemohou dovolit. V největších městech musí navíc o nájemní byty soupeřit s lidmi, kteří na vlastní bydlení nedosáhnou.
Část 1/10
Studentské koleje Hvězda na pražském Břevnově

„S ohledem na růst cen pronájmů zájem o koleje roste,“ uvádí mluvčí brněnské Masarykovy univerzity Tereza Fojtová. Koleje druhé největší české univerzity jsou zcela plné, přičemž zhruba na 250 žadatelů se nedostalo. A ještě větší převis poptávky eviduje Vysoké učení technické v Brně, které nevyhovělo 700 žádostem.

Na hranu možností se už dostávají i koleje Palackého univerzity v Olomouci, které zatím nedokázaly ubytovat 300 studentů. „Za poslední čtyři roky jde o největší nátlak,“ říká ředitel tamní Správy kolejí a menz Josef Suchánek.

Nejvíc však koleje praskají ve švech v hlavním městě, kde studuje přes 100 tisíc vysokoškoláků. Všechny velké pražské univerzity hlásí plnou obsazenost ubytoven.

Například Česká zemědělská univerzita musela odmítnout 1 200 lidí. Beznadějně vyčerpané jsou i kapacity Univerzity Karlovy. „Lůžka se na našich kolejích rezervují přes online systém, který se uzavře při naplnění kapacity. Z dotazů a dalších požadavků na ubytování dokážeme odhadnout, že ubytování nedostalo přibližně 10 procent žadatelů,“ vysvětluje vedoucí útvaru ubytovacích služeb UK Miroslava Hurdová.

Přeplněné koleje a dlouhé čekací listiny. Studentům se komplikuje ubytování

Jedním z nich byl student matematicko-fyzikální fakulty Róbert Jurčo. „Na konci června jsem zjistil, že už je pozdě,“ říká. Nyní proto hledá pokoj v podnájmu, zatím však neúspěšně. „Všechny pokoje jsou buď drahé, obsazené nebo v dojezdové vzdálenosti delší než dvě hodiny,“ popisuje Jurčo.

Hledání bydlení začíná brzy

Řada studentů ve snaze předejít podobným problémům začíná letos hledat ubytování rekordně brzy. Portál Bezrealitky.cz registruje zvýšený počet studentských reakcí na nabídky pronájmů od 4. srpna. Loni se tato vlna zájmu zvedla 10. srpna a ve srovnání se situací před pěti lety se termín posunul o celý měsíc dříve.

Najít vhodný byt je však pro studenta stále obtížnější. Jedním z problémů jsou stoupající nájmy, které kopírují růst cen nemovitostí z posledních let. V Brně, Ostravě a Plzni podražil za posledních pět let nájem průměrného třípokojového bytu o zhruba 5 000 Kč, vyplývá z dat společnosti CeMap. V Praze pak nájemné u dispozice 3+kk atakuje hranici 30 tisíc korun měsíčně, přičemž ještě v roce 2014 to bylo něco málo přes 20 tisíc Kč.

A i když studenti objeví byt, jenž by byl v rámci jejich finančních možností, zdaleka ještě nemusejí mít vyhráno. Řada majitelů je totiž z principu odmítá. „Většinou jsou to lidé, kteří již v minulosti byt studentům pronajali a neměli s nimi dobré zkušenosti,“ uvádí ředitel realitní kanceláře Maxima Reality Vladimír Zuzák.

„Majitelé mívají v některých případech obavy z nevázaného studentského života, nepořádku, mejdanů apod. Jejich výhradou bývá i nestabilita spolubydlících. Pokud někdo odejde, může vzniknout problém s doplácením části nájmu,“ dodává makléř Bohumír Fiala z pražské pobočky Next Reality.

Souboj o nájemné byty

V neprospěch studentů hraje zejména v metropoli i obecně nízký počet bytů k dlouhodobému pronájmu. „Část volných kapacit je využívána na krátkodobé pronájmy typu Airbnb. Kvůli rostoucím cenám nemovitostí a omezeným možnostem, jak získat hypotéku, se také zvyšuje zájem o nájemní bydlení obecně,“ vysvětluje Kristýna Řezáčová z realitní kanceláře Re/Max Anděl.

Studentské koleje jdou na dračku. Výstavba láká developery

A vyšší počet zájemců o pronájem studentům příliš nepomáhá. „Mnoho majitelů se při rozhodování, zda vzít studenty, nebo někoho jiného, rozhodne pronajmout byt raději pracujícímu páru nebo mladé rodině,“ dodává Řezáčová.

Lze navíc očekávat, že situace se studentským ubytováním se v příštích letech příliš nezlepší. Na vysoké školy totiž začnou nastupovat silné populační ročníky. Z dat Českého statistického úřadu vyplývá, že zatímco v letech 1996 až 2002 se každoroční počet narozených pohyboval kolem 90 tisíc, v roce 2008 už to bylo zhruba 120 tisíc dětí.

Do budování nových kapacit se koleje zatím příliš nehrnou. Například proto, že čekají na dotaci ministerstva školství, které v březnu slíbilo příspěvky v celkové výši 1,5 miliardy.

Jak jsou na tom s ubytovací kapacitou největší české univerzity?

Autor:

Nejčtenější

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

VIDEO: Účtenky i krabičky na jídlo. Nejčastější chyby při třídění odpadu

Papírové kelímky, plata na vejce ani použité obaly od pizzy do modrého...

Ruličky od toaletního papíru, účtenky nebo obaly na vajíčka jsou přece z papíru, tak patří do modrého kontejneru. Věta,...

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Komunistické megastavby. Stačil příkaz soudruha, na práva lidí se nehledělo

Z výstavby jaderné elektrárny Dukovany. Stanislav Mihal, Jan Dvořák a Dušan...

Budování dálnic, elektráren či ropovodů v dobách socialismu nekomplikovaly stížnosti sousedů ani dohadování o ceně za...

Chceme dobýt malá města, říká šéf KFC. Řetězec se rozrůstá do regionů

Šéf řetězce KFC pro Česko a Rakousko Libor Hubík

Češi si mohou v tuzemsku koupit kuřecí z fastfoodového řetězce KFC už 25 let. Španělská společnost AmRest, která na...

Další z rubriky

VIDEO: Účtenky i krabičky na jídlo. Nejčastější chyby při třídění odpadu

Papírové kelímky, plata na vejce ani použité obaly od pizzy do modrého...

Ruličky od toaletního papíru, účtenky nebo obaly na vajíčka jsou přece z papíru, tak patří do modrého kontejneru. Věta,...

Úvěr až za tři roky. Cenová mapa ukazuje, jak se v krajích šetří na byty

Klíče od domu

Pražané vydělávají více, než zbytek republiky. U nákladů na bydlení však koukají na ostatní kraje se závistí. Na byt se...

Návrat do minulosti. Gramofonové desky dotahují v prodejích CD

ilustrační snímek

Zájem o vinylové desky rok od roku sílí. Loni se v Česku prodaly desky celkem za 52 milionů, to je čtyřnásobně více než...

Černým stavbám se v Česku daří. Část lidí raději riskuje, než aby měli povolení

Dva domy nelegálně vyrůstají také ve Sladovnické ulici ve Vratislavicích.

Bez platného stavebního povolení vzniká v Česku každá desátá stavba. Vyplývá to z analýzy ministerstva pro místní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz