Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Úroky až ve stovkách procent. Analýza ukazuje, které půjčce se vyhnout

  13:36
Nejlevnější krátkodobou půjčku lze podle čerstvého Indexu odpovědného úvěrování neziskové organizace Člověk v tísni sehnat s úrokovou sazbou kolem třiceti procent. Půjčka za takovou cenu je ale spíše výjimkou. Častější jsou roční úrokové sazby ve výši 300 až 400 procent, ukázal průzkum, který srovnává a hodnotí v Česku nabízené úvěry.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Index odpovědného úvěrování stejně jako loni ukazuje, jak velké jsou rozdíly mezi nebankovními společnostmi. Zatímco ty větší jsou pro lidi hledající úvěr podobně bezpečné jako banky, mnohé menší nabízejí půjčky za výrazně nevýhodnějších podmínek.

Obecně podle Indexu platí, že u nebankovních společností je nutné počítat s tím, že dlužník úvěr přeplatí mnohem víc než u banky. Některé nebankovní společnosti totiž mohou mít úrok i ve stovkách procent.

Graf ukazuje, o kolik dlužník přeplatí půjčku u konkrétního poskytovatele.

„Vůbec nejhůře vychází Půjčka7 od firmy Kontext Trade International, kde kombinace poplatku a úrokové sazby odpovídá efektivní úrokové sazbě asi 700 procent ročně. V praxi to znamená, že domácnost, která si u této společnosti půjčí 20 tisíc korun, za měsíc při jejich vrácení zaplatí o zhruba 12 tisíc více,“ upozorňuje David Borges, analytik neziskové organizace Člověk v tísni.

Při prodlení se splacením pak vyjdou ty nejdražší půjčky na desítky tisíc korun. Mezi ně patří půjčky od společností Ofin.cz, Rerum Finance nebo Švýcarská půjčka.

Index odpovědného úvěrování Člověka v tísni, červen 2024.

Kdo chce moc, nemá nic

Půjčky s úrokovou sazbou převyšující zhruba 60 procent ročně jsou ale podle českých soudů v rozporu s dobrými mravy, a tudíž neplatné. Lidé jsou v takových případech často povinní vrátit pouze vypůjčenou částku.

„V současné době řešíme stovky podobných případů, kdy věřitelé z řad nebankovních společností lidem někdy i vracejí peníze splacené nad rámec výše původní půjčky,“ upřesňuje vedoucí dluhového poradenství v Člověku v tísni Daniel Hůle. Doporučuje lidem, kterým jsou účtovány vysoké úroky, aby se obrátili na help linku 770 600 800, kterou zřizuje Člověk v tísni.

Půjčka může být neplatná také v případě, že poskytovatel dostatečně neposoudí schopnost zájemce o půjčku splácet. „To znamená, že neověří příjmy, spokojí se se zjevně podhodnocenými životními náklady nebo ignoruje řadu již čerpaných nesplacených úvěrů,“ popisuje Borges.

Denní úrok místo ročního

Kromě ceny úvěru hodnotí Člověk v tísni ve svém průzkumu také to, jak transparentně poskytovatel půjčky své klienty informuje o všech podmínkách. „Někteří poskytovatelé se snaží maskovat vysoké úrokové sazby tím, že na webových stránkách uvádějí měsíční, nebo dokonce denní úrok místo ročního. Setkat se můžeme i s tím, že společnost účtuje nízký nebo žádný úrok, zároveň ale zahrnuje do splátek úvěru vysoké poplatky,“ píše se v průzkumu.

„Bedlivěji jsme se věnovali také dostupnosti informací pro klienty, kteří mají problémy se splácením,“ uvádějí dále autoři průzkumu. I zde stále panují zásadní rozdíly. Nejlépe hodnocené společnosti mají snadno přístupné informace přímo na webu. Kromě obecných informací o nutnosti řešit problémy včas vybízejí i ke kontaktování instituce či popisují možnosti řešení, například kdy a jak je možné splátku odložit.

Uvěřila nabídce na zhodnocení peněz. Nakonec kvůli dluhům skončila v exekuci

Takto kvalitní informace lze dohledat přinejmenším u poloviny hodnocených produktů. Ve čtyřech případech naopak informace chybí úplně, pokud pomineme uvedení telefonního čísla. To platí o webu Fio banky, Ofin.cz a Půjčky7.

Rozdíly jsou i v poskytování informací o sankcích či upomínkách. Přibližně u poloviny poskytovatelů lze najít přehledné informace přímo na webu či ve specializovaném dokumentu. U šesti společností je naopak jediným zdrojem informací samotný text smlouvy. S nejdelší smluvní dokumentací v rozsahu vyšších desítek stran se spotřebitel setká u kreditních karet Komerční banky, Raiffeisenbank a mBank.

Rizikové kreditky

Nejdostupnější půjčkou zůstává bankovní kontokorent, který poskytují bankovní domy. Za ten banky obvykle požadují roční úrok kolem dvaceti procent. Pro modelový měsíční úvěr ve výši 20 tisíc tak vyjde zhruba na tři sta korun. Ani tento úvěr však není bez rizika. „Kontokorent je zákeřná past zvláště pro mladé, kteří se, dokud nezačnou pořádně vydělávat, stanou vlastně jistými vazaly banky,“ varuje Hůle.

O něco dražší je půjčka prostřednictvím kreditní karty. Měsíční úrok ale i v takovém případě obvykle nepřekročí 400 korun. „Pokud kreditkou platíme za zboží či služby, lze využít bezúročného období a při včasném vyrovnání dluhu nestojí půjčka nic. Pozor ale, když potřebujeme čerpat hotovost. Pokud kreditkou vybereme peníze z bankomatu, účtuje se úrok od prvního dne. Zdaleka ne každý majitel kreditky to ví,“ upozorňuje analytik Borges.

Největší riziko kreditek spočívá jinde. Při splácení půjčky z kreditní karty totiž stačí hradit jen takzvanou minimální splátku. Ta obvykle představuje 3 až 5 procent z vypůjčené částky. „Potíž je v tom, že při využití těchto minimálních splátek dochází jen k velmi pomalé úhradě původního dluhu, protože mezitím nabíhají nové úroky a poplatky. Lidé jsou tak často překvapeni, že po mnoha měsících splácení jsou s úhradou dluhu téměř na začátku,“ uzavřel David Borges, analytik neziskové organizace Člověk v tísni.

Ocitli jste se v situaci, kdy jste finanční problémy museli řešit vysokoúročenou půjčkou?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 úterý 18. června 2024. Anketa je uzavřena.
Autor:

Okamura se zacyklil, proto neuspěl. Teď jsou tu „noví sekáči“, říká politolog

  • Nejčtenější

Aerolinky vykázaly z letadla černochy kvůli zápachu. Dopravce slibuje nápravu

21. června 2024  10:55

Tři muži černé pleti žalují leteckou společnost American Airlines kvůli rasové diskriminaci. Tvrdí,...

Švédsko se rozloučilo s hotovostí. Zato masivně přibylo digitální kriminality

21. června 2024

Mezi evropské lídry bezhotovostních transakcí se dlouhá léta řadí Švédsko. K trendu však...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Západní zboží dál míří do Ruska. I díky Nizozemci, který na tom zbohatl

22. června 2024

Společnost Nike přestala prodávat své sportovní oblečení v Rusku už krátce po zahájení invaze na...

Potraviny jako před krizí. Kuřecí za stovku, cibule i za patnáct, říká web

18. června 2024

Ceny některých potravin proti stejnému období minulého roku výrazně zlevnily. U některých...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

My ve vašem a vy u nás. Popularita výměny domovů roste, lidé ušetří tisíce

22. června 2024

V době raketově rostoucích cen za ubytování v hotelech zažívá nebývalý boom výměna domů. Její...

OBRAZEM: Jak se měnil Máj v čase. Rekonstrukce probíhala od podlahy

23. června 2024

V červnu 2022 se na dva roky uzavřel obchodní dům Máj na pražské Národní třídě. Ihned poté začala...

Zážitek je víc než peníze. Cestovky začínají poskytovat záruku na počasí

23. června 2024

Premium Stále více hráčů v cestovním ruchu se snaží zákazníkům garantovat vhodné počasí a příznivé podmínky...

Amazon léčí krizi, ke které sám přispěl. Investuje do dostupného bydlení

22. června 2024

Ceny nemovitostí v amerických metropolích lavinově rostou, podobný skok se týká i výše nájemného,...

Čech vyrábí rum na Mauriciu. Prodávat chce v Evropě i USA

22. června 2024

Rum mají lidé většinou spojený s oblastí Karibiku, třtinovému destilátu se však daří i na ostrově...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...