Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Bakala se chystá na další prázdniny

  0:01
Na jednu stranu to vypadá jako normální starosti. "Mám teď spěch. Do konce června se musí spočítat daně, právě to tu dokončuju," stěžoval si dvaačtyřicetiletý finančník Zdeněk Bakala minulý týden. Jenže, kdo si může dovolit počítat daně s experty z PriceWaterhouseCoopers, největší auditorské firmy světa?
Zdeněk Bakala

Zdeněk Bakala - Jeden z nejbohatších Čechů Zdeněk Bakala říká: "Psychické problémy mívají hlavně ti, kdo vydělali rychle nebo náhodou ano nemuseli hodně dřít. Ti k penězům nemají vztah." | foto: Nguyen Phuong ThaoMF DNES

I tak může vypadat život českých multimilionářů. K nim patří i Zdeněk Bakala, v 90. letech jedna z největších postav českého finančního světa, dnes příležitostný poradce na volné noze, architekt-amatér, jezdec na horském kole, ale také účastník vleklého soudního rozvodového sporu s bývalou manželkou.

Milion čeho? Korun?
Loni po odchodu ze světa velkých financí Bakala prohlásil, že za jediné pravdivé měřítko úspěchu považuje peníze. "Ale v Čechách je to těžké, nesluší se o tom mluvit," říká po roce Zdeněk Bakala.

Na peníze si nestěžuje. Na otázku, kdy vydělal první milion, nechápavě odpovídá: "Milion čeho?" Jedná-li se o koruny, tak první milion vydělal na Wall Streetu hned poté, co dokončil studia na amerických univerzitách v Berkeley a v Darmouthu.

"Vzhledem k tomu, že jsem kariéru zahajoval v USA, tak jsem první milion korun vydělal hned po škole. Milion korun vydělá po škole každý absolvent americké obchodní univerzity," říká rodák z Opavy.

Americké průpravě prý vděčí za většinu z toho, co se mu povedlo po sametové revoluci a po návratu z emigrace do Čech. Nejprve v Praze pomáhal zakládat tuzemskou pobočku investiční banky Credit Suisse First Boston, v roce 1994 si založil vlastní firmu Patria Finance, která se později ukázala jako zlatý důl.

Místo obchodů s kuponovými body a privatizačními fondy, na které se v 90. letech zaměřila většina lidí z branže, směroval Bakala svou firmu do tradičního investičního bankovnictví, ve kterém posléze získal dominantní pozici. Firma bohatla na poradenství při prodeji státních firem, na správě majetku, na obchodech s cennými papíry a státními dluhopisy.

Dobrý čich na příležitosti Bakala prokázal, když začal nabízet starostům poradenství se správou peněz či prodejem akcií v majetku měst a obcí. Patrií procházelo ročně kolem dvou set miliard korun, zaměstnanci nesměli k obleku nosit nic jiného než bílé košile s dlouhým rukávem, což Bakala důsledně kontroloval. V Patrii nastartovali svou kariéru mnozí známí lidé, mimo jiné dnešní guvernér národní banky Zdeněk Tůma.

S tím, jak Patria nabývala na velikosti, rostla také pověst Bakaly coby vlivného muže v zákulisí, "Loutkáře", který je schopen leccos zařídit a ovlivnit důležité věci v politice. Do éteru pronikly kuriózní historky, podle nichž měl být Bakala speciálně vyškoleným agentem KGB a spolu s Josefem Tošovským nelegálně kolkoval bývalé federální bankovky. "Prý jsem byl také agentem CIA," směje se Bakala.

Příležitostně se s ním radil bývalý prezident Václav Havel, zatímco Miloš Zeman mluvil o Patrii s opovržením jako o zájmové skupině. Se Zemanem ani s prezidentem Václavem Klausem se Bakala nikdy nespřátelil a loni po odchodu ze scény je označil za představitele starší generace politiků formované před rokem 1989, kteří si "nedovedou představit život bez dirigismu, bez takových těch malých domů, zákulisních tahů a drobných podvodů".

Patria: obchod století
Zdeněk Bakala měl coby zakladatel Patrie v této firmě rozhodující podíl, s nímž na konci devadesátých let udělal na české poměry unikátní obchod. Patrii prodal belgické bance KBC, která posléze převzala Československou obchodní banku a skrze ní také Investiční a obchodní banku.

Bakala úzkostlivě střeží informace o tom, za kolik Patrii Belgičanům prodal, ale nepopírá, že tento obchod je hlavním zdrojem prostředků pro jeho současné nicnedělání. "Říká se, že Patria se prodala za více než miliardu korun, z toho Zdeněk musel mít několik stovek milionů," tvrdí jeden z někdejších Bakalových spolupracovníků.

Svatba byla životní omyl
Jak to s těmi penězi vlastně bylo, to se veřejnost dozví nejspíš až ve chvíli, kdy se Bakala zbaví své největší noční můry a ukončí již zmiňované rozvodové řízení. "Tyto věci se ukazují maximálně komplikované," říká Bakala.

Se svou bývalou manželkou Marguarite se Bakala seznámil na studiích v USA. Má s ní syna, ale spory s manželkou mu prý brání v tom, aby jej vídal tak často, jak by si představoval.

Svůj sňatek Bakala hodnotí jako největší životní omyl. Důležitou součástí sporu jsou peníze. Svého času proslul tím, že si na večírcích přisedával jedině k právníkům a dlouze s nimi řešil všemožné aspekty rozvodových řízení.

"Spor se vleče, přesouvá se z jedné americké jurisdikce do druhé a vypadá to ještě na několik let," říká Bakala. Řízení se vede na několika frontách: jednak v Česku, jednak v americkém státě Jižní Karolína. "Je to tragický příběh. Přistupují tam ke sporu se základní premisou, že na jedné straně je poctivé americké děvče a na straně druhé nějaký zlý cizinec, před kterým musí toto děvče ubránit."

Chci dům, jakých není mnoho
Neukončený rozvod je podle Bakaly jedním z důvodů, proč se drží v ústraní. "Je to zásadní věc, aby mé případné další výnosy nebyly předmětem tohoto sporu," říká někdejší finančník, který prý v hlavě má několik nových projektů. "Nebude to už úzce zaměřené na Českou republiku. Připadá mi, že tu nejsou takové investiční příležitosti, které by přinášely výnos odpovídající riziku," říká Bakala.

S rizikem má své zkušenosti. Kromě působení v Patrii měl Bakala v Česku řadu projektů, z nichž některé skončily úspěšně, jiné méně. Dodnes drží podíl ve společnosti Hartig provozující síť pražských luxusních restaurací, mimo jiné restauraci V Zátiší poblíž Betlémské kaple, která podle něho byla svého času jediným místem, kde se dalo v Praze jíst.

I když to tak po jistou dobu nevypadalo, nakonec dotáhl do úspěšného konce také své angažmá v privatizaci Becherovky (ačkoli karlovarský likér by prý nikdy nepozřel). Spálil se však třeba v projektu pražské televize TV3 či v investici do posléze vytunelované firmy Gold Cars, jež zkoušela štěstí s výrobou replik kabrioletů Aero.

Štěstí Bakalovi nepřálo ani při jeho poslední větší akci, kdy pomáhal německé Deutsche Bank s privatizací Českého Telecomu, kterou nakonec Špidlova vláda zrušila. Kromě epizody s Telecomem však Bakala drží slib a je v ústraní.

Pročítá knihy o architektuře a coby samouk čerpá inspiraci pro svůj plánovaný domek na Šumavě. Zpředu má vypadat jako šumavská chalupa, zezadu jako stavba od Franka Lloyda Wrighta. "Každopádně chci, aby to byl kvalitní moderní dům, jakých není mnoho," říká Bakala.

Z chalupy bude mít blízko ke svým dvěma dalším koníčkům, jimiž jsou v zimě běžky a v létě horské kolo. "Mám skvělé kolo, jmenuje se Merida XC. Vzadu má dlouhý tlumič, takže na posledním ročníku Krále Šumavy jsem se mohl pustit i do některých odvážnějších sjezdů," říká s úsměvem.

VIZITKA ZDEŇKA BAKALY(42 let)
Auto Audi S8. Je to stále nejlepší auto, jaké je ve své třídě na trhu. Ale už dlouho slibují novou verzi. Jestli budu čekat déle než do konce roku, tak asi přejdu ke konkurenci.
Nejtěžší obchodní jednání Vzpomínám na dobu, kdy jsme pomáhali s prodejem Avie. Ve finále zůstal Mercedes a Renault. V určitém okamžiku jsme se rozhodli pokračovat v jednáních jen s Mercedesem. Když jsme to oznamovali lidem z Renaultu, tak se šéf delegace vztyčil a prohlásil, že odchází, neboť jejich vlast - matka Francie - byla uražena.
První milion Milion čeho? Korun? Vzhledem k tomu, že jsem kariéru zahajoval v USA, tak jsem první milion korun vydělal hned po škole. milion korun vydělá po škole každý absolvent americké obchodní univerzity.
Nejvyšší útrata v restauraci Záleží, kolik se vám sejde lidí, jestli hostíte 15 přátel anebo jdete na večeři ve dvou. Ve dvou lidech bych slušnou útratu odhadl tak na pět set až tisíc dolarů.
Autoři:

Silný vítr odfoukl letadlo od nástupního mostu

  • Nejčtenější

Zelení navrhují soupis majetku a daň z bohatství. Vtip, reagují ekonomové

23. května 2024  14:25

Strana zelených přišla před volbami do Evropského parlamentu s návrhem, jak alespoň částečně...

Solidarita se nekoná. Německo od léta zvýší přirážku za tranzit plynu

24. května 2024

Kontroverzní přirážka za tranzit plynu z Německa se od července zvýší. Poplatek prodražující...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Zájem o penzijní DIP je menší, než se čekalo. Mají jej jen desítky tisíc lidí

29. května 2024

O zajištění na důchod prostřednictvím investic se státní podporou Češi zatím velký zájem...

Vlakem 200 km/h na českých kolejích. Jak to cestující pocítí v jízdních řádech

27. května 2024

Premium Na začátku měsíce oznámilo ministerstvo dopravy, že na čtyřech úsecích tratí prověřuje možnost...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Polsko zvažuje zkrácení pracovního týdne na 35 hodin, nebo volné pátky

25. května 2024  8:45

Polské ministerstvo práce a sociálních věcí analyzuje dva návrhy na zkrácení pracovního týdne,...

Německo podlehlo tlaku a zruší kontroverzní poplatek za plyn. Ale až od ledna

30. května 2024  12:23

Německo chce zrušit kontroverzní poplatek za tranzit plynu, na který si stěžují některé země EU...

Komárkova MND ovládne zásobník plynu v Dambořicích, vytěsní ruský Gazprom

30. května 2024  11:20

Energetická společnost Moravské naftové doly (MND) podnikatele Karla Komárka v červnu ovládne celý...

Lázně Teplice. Blahodárné zjevení 50 minut od Prahy

30. května 2024

Advertorial Za kopci Českého středohoří čeká pro mnohé překvapení. Teplice. První úžas přichází se zjištěním,...

Umělá inteligence šetří čas, zdroje i peníze. I v energetice, říkají odborníci

30. května 2024

Umělá inteligence už ovlivňuje i fungování energetického průmyslu. A to i v Česku. Čím dál více...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Někteří mě mají za zlatokopku. Nenesu to lehce, říká manželka Ondřeje Kepky

Seznámili se na vysoké škole, kde on byl pedagog a ona studentka. Jsou spolu přes devět let a v budoucnu plánují i...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer, legenda nové vlny i Činoherního klubu

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. Patřil k hvězdám nové vlny českého filmu a byl i...