Svatojánské proudy pohřbila Štěchovická přehrada

Jedna z nejkrásnějších turistických tras v Česku vede údolím Vltavy kolem Štěchovické přehrady. Dnes sem zabloudí poměrně málo výletníků i uprostřed vrcholné sezóny, před sedmdesáti lety to však byl přední turistický magnet v zemi.
Nad Štěchovicemi, nahoře v roce 1938, dole v roce 2001

Nad Štěchovicemi, nahoře v roce 1938, dole v roce 2001 | foto: archiv Honzy a Blanky Reichardtových

Pohřbený turistický magnet

Vltavské údolí mezi obcemi Štěchovice a Slapy patří k nejkrásnějším přírodním výtvorům v naší vlasti. Řeka se tu zařezala hluboko do krajiny, aby si v několika meandrech prorazila cestu mezi tvrdými vulkanickými horninami tzv. jílovského pásma. Vzniklo hluboké kaňonovité údolí ozdobené příkrými skalisky, v němž si řeka přes několikeré peřeje razila cestu dále ku Praze.

Celý úsek byl v minulosti postrachem pro všechny lodivody a voraře, kterým nezkrotná řeka díky skaliskům v říčním korytě značně komplikovala život a ohrožovala zdárnou přepravu nákladu.

Od roku 1722, kdy byla v blízkosti jedné z říčních skal posazena socha svatého Jana Nepomuckého, se vltavskému údolí mezi Štěchovicemi a Slapy začalo říkat Svatojánské proudy. Jejich divoké vody neopomenul v symfonické básni Vltava zhudebnit Bedřich Smetana, největší slávu však vltavské peřeje zažívají až od počátku 20. století.

Socha sv.Jana Nepomuckého a Ferdinandův sloup, 1912

Socha sv. Jana Nepomuckého a Ferdinandův sloup, 1912
Autor:
archiv Honzy a Blanky Reichardtových

V době, kdy vory a pramice začínají nahrazovat jiné dopravní prostředky, objevují romantiku Svatojánských proudů první turisté a trampové. Sjezd divokým vltavským údolím na speciálně upravených pramicích se stává vyhlášenou atrakcí, v okolí vyrůstají hospody a hotýlky, rozvíjí se služby, trampové zde staví své první osady.

Turistický boom však netrvá dlouho a Svatojánské proudy brzy mizí pod vodami nově postavené Štěchovické přehrady. Zbyla jenom malá, horní část peřejí, kterou o pár let později zatopila přehrada Slapská.

Začátek hledejte pod Slapskou přehradou

Stojíme na koruně hráze Slapské přehrady a pozorujeme poklidnou hladinu monumentálního vodního díla, které bylo dokončeno roku 1954 jako 11. stupeň vltavské kaskády.

Kdybychom mohli prohlédnout sedmdesátimetrovou hloubku vodní masy, přímo pod sebou bychom uviděli v říčním korytě příčně vystupující skálu Kubíček, které se říkalo Dolní Slap, ve vzdálenosti asi 400 m – před zákrutem řeky – by naše oko zaujal zbytek skaliska Sedlo neboli Horní Slap. Právě u něj začínal nejnebezpečnější úsek Vltavy zvaný Svatojánské proudy, na nichž v minulosti ztroskotalo mnoho lodí a vorů...



Klikněte na mapku


Stavba Štěchovické přehrady (26.10.1942)
Stavba Štěchovické přehrady, 26.10.1942
Autor:
archiv Honzy a Blanky Reichardtových

Horní Slap, vystupující z levého břehu, původně zasahoval až do poloviny říčního koryta. Císař Ferdinand proto vydal již roku 1640 příkaz k odstranění této překážky na jednom z nejvýznamnějších dopravních tahů mezi rakouskými zeměmi a Čechami. Přestože část skály byla rozstřílena a průjezd loďmi se stal snadnější, řeka si i tak zachovala značnou divokost.

Na památku byl na zbytku skaliska vztyčen pamětní Ferdinandův nebo taky solný sloup (na vorech se totiž dovážela mimo jiné sůl z Rakouska), později přibyla i socha svatého Jana Nepomuckého – patrona plavců. Oba monumenty byly před napuštěním Slapské přehrady z Horního Slapu sneseny a přemístěny pod hráz na levý břeh, kde stojí dodnes.

Na šífu Svatojánskými proudy

Turistická plavba Svatojánskými proudy začínala u hotelu Záhoří nad Horním Slapem, který je rovněž pohřben pod vodami Slapské přehrady. Místo, kde stával, připomíná dnes lokalita Na Rovínku - plavecká kaple Nanebevzetí Panny Marie, která se kdysi tyčila vysoko nad hotelem. Dnes ji najdete téměř u vody a vede k ní červená značka ze Slap.

Hotel proslul roku 1935 i mezi neturistickou veřejností: Hitlerova tajná policie v něm totiž zneškodnila politicky pronásledovaného radiového odborníka Rudolfa Formise, který z hotelového pokoje vysílal tajné zprávy do Německa. Jeho hrob najdete na hřbitově ve Slapech.

Hotel Záhoří, 1935
Hotel Záhoří, 1935
Autor:
archiv Honzy a Blanky Reichardtových

Samotná turistická plavba Svatojánskými proudy začínala necelý půlkilometr pod hotelem u sezónně fungující hospody Radio, při němž bylo přístaviště lodí. Jezdilo se na speciálně upravených šífech různé velikosti, do kterých se vešlo 50 až 200 lidí.

Plavba trvala zhruba jednu hodinu a končila v přístavišti parníků ve Štěchovicích. Trasa se skládala z řady dílčích úseků a lokalit, které měly svá speciální, dnes už vesměs zapomenutá pojmenování: Horní a Dolní Slap, U křemele, Bednář, Ve strhaných, Žižkův brod, Ve vosinách atd. lodivodi podávali ke všem místům výklad a doplňovali jej různými historkami ze života vltavských šífařů.

Pozoruhodně byl řešen zpětný návrat lodic proti proudu do horního přístaviště k hospodě Radio. V celé délce Svatojánských proudů nad Štěchovicemi vedla po pravém vltavském břehu speciální dlážděná cesta pro koně – tzv. potahová stezka, po níž zapřažená zvířata táhla prázdné lodě vzhůru proti proudu. Celá potahová stezka zmizela spolu se Svatojánskými proudy roku 1943 pod hladinou Štěchovické přehrady.

Plavba na výletní lodici, 1929
Plavba na výletní pramici, 1929
Autor: archiv Honzy a Blanky Reichardtových

TIP: zajímavé informace a desítky dobových pohlednich najdete v knize SVATOJÁNSKÉ PROUDY od autorů Honzy a Blanky Reichardtových. (Knihu je možné zakoupit v Praze knižním stánku u stanice metra Florenc a v prodejně Turistashop na Vinohradské 116, Praha 3). Více informací o Svatojánských proudech najdete ZDE .


Dobové pohlednice ze sbírky Honzy a Blanky Reichardtových

Socha sv.Jana Nepomuckého a Ferdinandův sloup, 1912Vory u Dolního slapu, 1927Plavba na výletní lodici, 1929


Nad Štěchovicemi, 1938Hotel Záhoří, 1935Parník Franz Josef I. ve Štěchovicích, 1910




Kde se zrodil tramping

Přestože dnešní cesta krajinou bývalých Svatojánských proudů nevede již peřejemi nespoutané řeky, neztrácí nic na své zajímavosti. Od hráze Slapské přehrady, kde si můžete představit začátek Svatojánských proudů a shlédnout přenesené památky z Horního Slapu (Ferdinandův sloup a sochu sv. Jana Nepomuckého), vede levým břehem vltavského údolí nad vodami Štěchovické přehrady zelená turistická značka v délce asi 8 km. Je koncipována jako naučná stezka a přináší mnoho zajímavých informací o historii, současnosti a cenné přírodě vltavského kaňonu.

Zvlášť přitažlivý je úsek v meandru pod Bílou skálou, kde chodník traverzuje příkré skály vysoko nad vodou. Dokonce nechybí ani dva umělé tunýlky, lávky a bezpečnostní zábradlí.

Chodník prochází také lokalitou Ztracenka, která připomíná, že okolí Vltavy bylo kdysi kolébkou trampingu. Ztracenka, dříve Údolí ztracené naděje, je nejstarším kempem u nás, kde se scházeli první trampové již před první světovou válkou. Osada původně stála těsně u břehu vltavského zákrutu, kde končily poslední peřeje Svatojánských proudů. V souvislosti s výstavbou Štěchovické přehrady byla však postupně přemístěna výše do svahu. Přestože do dnešních dob osada značně změnila svůj vzhled, některé sruby vykazují ještě původní podobu a styl z dob trampských počátků. Nejstarší stavby pocházejí ze 30. let 20. století.

Pěší výlet kolem Svatojánských proudů končí tak jako v minulosti ve Štěchovicích, odkud je dobré spojení autobusy MHD do Prahy.

Slapská přehrada, 50.výročí
Slapská přehrada
Autor:
archiv Honzy a Blanky Reichardtových

Současným údolím Vltavy

Most ve ŠtěchovicíchKletecko nad Štěchovickou přehradouTrampský srub nad Štěchovickou přehradou


Hráz Štěchovické přehradyVltavské údolí s bývalými Svatojánskými proudy z hráze Slapské přehradyHráz Slapské přehrady


Vltavský kaňon z vyhlídky MájVýletní jízda po Štěchovické přehraděNejzajímavější partie zelené turistické trasy pod Bílou skálou




Foto: MARTIN JANOŠKA



Litovat ztracených proudů?

Česká krajina přišla výstavbou vltavské přehradní kaskády bezesporu o překrásné údolí nespoutané řeky. Plavba Svatojánskými proudy na šífech by dnes jistě směle konkurovala stále vyhledávanějším a oblíbenějším plavbám na pltích (Dunajec, Váh, Orava) v zemi našich východních sousedů a patřila by u nás mezi nejvyhledávanější turistické magnety.

Vkrádá se ovšem otázka, jak by vlastně dnes Svatojánské proudy vůbec vypadaly, kdyby nebylo přehrady?

Nebyly by tu náhodou silnice kolem řeky, hotel na hotelu, plno aut, davy lidí a kopy odpadků? Byl by to takový klidný kout jako dnes, kam kromě chatařů zavítá jen hrstka výletníků?

Štěchovická přehrada sice pohřbila Svatojánské proudy, na druhou stranu vltavské údolí znepřístupnila a do značné míry jej odřízla od okolního světa. V určitých aspektech to má na přírodu a krajinu vltavského údolí určitě pozitivní dopad.

Vltavský kaňon z vyhlídky Máj

Vltavský kaňon z vyhlídky Máj
Autor: Martin Janoška

Lodí svatojánskými proudy

I dnes můžete vltavské údolí obdivovat z paluby výletní lodě, nejede se ovšem peřejemi, ale po nehybné hladině Štěchovické přehrady. I tak je to však nádherný zážitek. Výletní lodě vyjíždějí od května do září v nepracovní dny z Prahy proti proudy Vltavy až do Třebenic pod hráz Slapské přehrady. Zde loď dvě hodiny stojí a odpoledne se vrací zpět. Více na http://www.paroplavba.cz/.

STROJ ČASU - UNIKÁTNÍ DVOJICE FOTOGRAFIÍ
z
archivu Honzy a Blanky Reichardtových

Nádraží Praha Vršovice

Nejčtenější

KVÍZ: Jak dobře se vyznáte v hradech v Česku?

Blížící se léto přímo vyzývá k návštěvám hradů, kterých jsou v Česku stovky. Třeba vás náš kvíz inspiruje k výletu. Poradíte si se záludnými otázkami? Soutěžit o voucher na Chytrý kvíz můžete do 26....

KVÍZ: Jak dobře znáte strašidla a přízraky v Česku?

Bubáci, strašidla, přízraky, bílé paní nebo třeba i Jožin z Bažin. Bájných strašidelných postaviček je v Česku plno a určitě jste o nějaké takové bytosti přinejmenším slyšeli i vy. Znáte ty...

Dnes bude jasno, místy fekálie. Krásná pláž v Chorvatsku má jednu chybu

Na první pohled vypadá překrásně, jako typická ukázka pohodové pláže, za kterými míří do Chorvatska ročně miliony návštěvníků. Pláž Bene ve Splitu ovšem často trápí znečištění fekáliemi. Poslední...

Evropa, jak ji neznáte. Španělské národní parky umí opravdu překvapit

Země k uzoufání vyprahlá, vysušená úpalným sluncem? To možná platí pro většinu Španělska, ale jeho národní parky se tomu popisu výrazně vymykají. Chráněná území na pevnině i ostrovech překvapují svou...

Po smrti Hanče se lidé hor začali zase bát, líčí historik život v Krkonoších

Premium

Krkonoše. Nejvyšší české hory, které odedávna přitahují zástupy poutníků, turistů i sportovců. Jak je vnímali naši předkové? A co nás na nich uchvacuje dnes? Jak vypadaly výpravy prvních turistů?...

Hrady, jeskyně, nádherná příroda. Kde hledat nejlepší místa Slovenska

Slovensko nejsou jen Vysoké Tatry. Země našich východních sousedů ukrývá tajuplné hrady, rozmanitou krajinu i městečka, kterým se turisté zatím neprávem vyhýbají. Ne nadarmo doporučuje návštěvu...

21. června 2025

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. září 2021,  aktualizováno  20.6 22:36

Je to vůbec Země? Místa, na kterých si budete připadat jako na jiné planetě

Raketou na Mars? Není třeba! Vesmírné cesty krásy nesmírné můžeme podnikat i na planetě Zemi. Budeme si na nich připadat doslova mimozemsky. Za těmi nejzajímavějšími vás provede redaktor magazínu...

20. června 2025  16:14

Ubytování, na které nezapomenete. Od ropné plošiny po středověkou šatlavu

Napříč světem i v Česku je mnoho netradičních ubytování, která zaujmou designem či polohou. Zajímavá obydlí slibují nezapomenutelné zážitky. Magazín Víkend DNES přinesl devět zajímavých tipů.

20. června 2025

Připravte se na cestu do Chorvatska. Detailní průvodce trasami na Jadran

Premium

(Od našeho zpravodaje v Chorvatsku) Na poslední benzince v Česku dotankovat nádrž do plna, „přežít“ úmorné rakouské dálnice a pak už je Jadran na dohled. Za krásami, mořem a jídlem se do Chorvatska každý rok vydá na osm set tisíc...

20. června 2025

VIDEO: Cestovatel vzal na cestu kolem světa kocoura, stálo ho to miliony

Když se člověk rozhodne procestovat svět, není na tom nic neobvyklého. JJ Yosh však cestu kolem světa podnikl se svým nerozlučným kamarádem, kocourem Simonem. Společně urazili přes 600 tisíc...

20. června 2025

Letní Polsko má co nabídnout. Moře, hory, města a příznivé ceny

Polsko je pro Čechy oblíbeným místem pro letní dovolenou. Je blízko, vše je tam pro nás za dobrou cenu a docela dobře se tam domluvíme. Polsko navíc nabízí rozmanitost zážitků od pláží Baltského moře...

19. června 2025

Proč se do Chorvatska trápit za volantem? Stačí naložit kufr do žlutého autobusu

Advertorial

Zná to leckdo. Aby si rodina mohla dopřát očekávaný a možná i vymodlený relax u moře, musí se rodinný řidič „vykoupit“ šesti hodinami za volantem. A to pouze v případě, že míří kamsi na sever Istrie....

19. června 2025

KVÍZ: Jak dobře se vyznáte v hradech v Česku?

Blížící se léto přímo vyzývá k návštěvám hradů, kterých jsou v Česku stovky. Třeba vás náš kvíz inspiruje k výletu. Poradíte si se záludnými otázkami? Soutěžit o voucher na Chytrý kvíz můžete do 26....

vydáno 19. června 2025

Když vám klient hodí slunečník na hlavu. Práce delegáta cestovky není pro slabochy

Premium

Delegáti cestovní kanceláře. Je to skvělá práce? Ležíte na pláži, jezdíte na výlety. Nebo otravná dřina? Pořád si někdo na něco stěžuje, nikomu se nezavděčíte. Máte však zážitky a inspiraci ke psaní.

18. června 2025

Dnes bude jasno, místy fekálie. Krásná pláž v Chorvatsku má jednu chybu

Na první pohled vypadá překrásně, jako typická ukázka pohodové pláže, za kterými míří do Chorvatska ročně miliony návštěvníků. Pláž Bene ve Splitu ovšem často trápí znečištění fekáliemi. Poslední...

18. června 2025  12:45

Turisté loni nejvíc ztékali Pražský hrad. Krajům opět vládly zoologické zahrady

Nejnavštěvovanější turistickou atrakcí roku 2024 se stal opět Pražský hrad, kam zavítalo celkem 2,59 milionu lidí. Zájem o něj stoupl ve srovnání s předešlým rokem o 56 procent. Následují lanová...

18. června 2025  12:15
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.