Perla českých rozhleden stojí na Velkém Lopeníku

Malebnou, až pohádkovou krajinu spatříte z ochozu překrásné dřevěné rozhledny, která stojí již třetím rokem na kopci Velký Lopeník v Bílých Karpatech. Originální stavba je opravdovou ozdobou světa českých rozhleden. Nadchne vás, ať se k ní vypravíte pěšky nebo na kole.
Rozhledna na Velkém Lopeníku.

Rozhledna na Velkém Lopeníku. | foto: Eva KuřováiDNES.cz


Mapa © PLANstudio s.r.o. 

Pomoravštělý kus Slovenska

Snad nejkrásnější oblastí moravsko-slovenského pomezí je okolí Starého Hrozenkova, který leží u východní hranice při frekventovaném silničním tahu E50 ve směru na Slovensko. Kopcovitý kraj s loukami, pastvinami a roztroušenými samotami, které se šplhají až těsně pod nejvyšší hřbety Bílých Karpat, vykazuje ve srovnání s jinými regiony řadu krajinářských, přírodovědných, etnografických i historických zvláštností. Tato malá svérázná oblast k nám zasahuje jakoby ze Slovenska a lidově se nazývá Moravské Kopanice.

Celá oblast Moravských Kopanic, tvořená rozptýlenými obcemi Lopeník, Vápenice, Vyškovec, Starý Hrozenkov a Žitková, se rozkládá za rozvodním hřebenem Bílých Karpat a náleží do povodí Váhu. V podstatě jde o jakýsi malý "pomoravštělý" kousek Slovenska na území České republiky.

Důkazů pro toto tvrzení existuje hned několik. Historické prameny skutečně praví, že horské stráně v okolí Starého Hrozenkova byly osídleny slovenskými osadníky, a to v polovině 18. století. Kromě toho má v tomto svérázném etnografickém regionu domov – jako na jediném místě u nás - tanec čardáš. Je sice trochu pomalejší, má jiné pohybové variace, uherský původ se v něm však nezapře.

Výlet na Velký Lopeník

Krajina na Kopanicích

Perla českých rozhleden

Duch svérázného a malebného kraje Moravských Kopanic se pravděpodobně podepsal i na projektu rozhledny, která stojí již třetím rokem na nejvyšším kopci v okolí Velkém Lopeníku (911 m), hned vedle česko-slovenského hraničního patníku.

Dřevěná hranolovitá věž zakončená asymetrickou střechou je postavena z dubových trámů na bytelné kamenné podezdívce, má 22 m a vede na ni 101 schodů. Byla slavnostně otevřena 16. července 2005 a během letní turistické sezony je volně přístupná veřejnosti. Za svůj zrod vděčí tato rozhledna sdružení obcí v okolí Velkého Lopeníku, jak z moravské, tak i slovenské strany.

Rozhledna nas Velkém Lopeníku

Výhled je impozantní a za dobré dohlednosti neskutečně daleký jak směrem na Slovensko, tak na Moravu. Pozorovat můžete Malou Fatru, Strážovské vrchy, Považský Inovec, Malé Karpaty, Pálavu, Chřiby, Hostýnské a Vizovické vrchy, Beskydy a za výjimečné dohlednosti i Jeseníky.

Otevírací dobu rozhledny není snadné přesně zjistit, od května do října však bývá otevřeno zřejmě každý den, správce většinou nebývá přítomen.

Na travnaté pláni pod věží slouží k odpočinku bytelné dřevěné lavice, poučení přináší dvě informační tabule – jedna na moravské, druhá na slovenské straně hory.

Krátká odbočka od turistického rozcestníku vás po krátkém klesání přivede k pramenu vody. V suchých obdobích však bývá mnohdy vyschlý. Hospoda, asfaltová silnice ani lanovka tu zatím nejsou, což je úžasné!

Výlet na Velký Lopeník
Výhled z Lopeníku směrem k východu

Kudy vzhůru na Lopeník

Na vrchol Velkého Lopeníku vedou čtyři výstupové trasy. Nejfrekventovanější je cesta ze sousedního Mikulčina vrchu, který patří ke známým a vyhledávaným rekreačním lokalitám Zlínského kraje.

Na rozdíl od Lopeníku je Mikulčin vrch typicky zprzněný všemi výdobytky civilizace – nechybí pochopitelně silnice a parkoviště, desítky chat, ocelový stožár mobilního operátora, sjezdovky a vleky, paseky. Odtud se vydává většina výletníků k rozhledně, což je nenáročný pochod v délce 5 km. Většinou se jde lesem, pouze při překonávání Lopenického sedla se objevuje otevřený terén s pastvinami a výhledy.

Také frekventovaný, avšak poněkud náročnější je výstup po žluté a zelené od chaty Lopeník ve stejnojmenné obci na severním úpatí hory, kde lze dobře zaparkovat.

Tohle místečko má velmi pěknou polohu mezi roztroušenými usedlostmi neboli kopanicemi, kde se ještě na mnohých místech žije tradičním zemědělským způsobem života.

Kousek pod chatou stojí za vidění chráněný lidový dům s doškovou střechou, k němuž vede odbočka z turistické trasy. V okolí je také několik přírodních rezervací – luk s typickou bělokarpatskou flórou.

Nejméně používaný výstup na Lopeník vede od západu po zelené z Bošácké doliny, která je komunikačně nejhůře dostupná a chybí v ní turistické zázemí v podobě chaty či hospody. Zkrátka kde nic není, nikdo nechodí!

Výlet na Velký Lopeník
Oblé hřbety okolních Bílých Karpat

Výlet na Velký Lopeník
Tradiční kopaničářská chalupa

Netradiční cestou ze Slovenska, kde mají nejlepší slivovici

Pokud byste chtěli k rozhledně na Lopeníku vystoupit nejhezčí cestou, pak vyrazte po modré značce z Nové Bošáce, která je v širokém okolí proslulá vynikající slivovicí. Prý nejlepší na Slovensku.

Tato obec leží na jižním, slovenském úpatí hory, kam není problém přijet vlastním autem, avšak je prakticky vyloučeno dostat se tam veřejnou dopravou z českého, byť nedalekého území.

Modrá značka od kostela vás povede přes obydlené samoty osady Grúň, kde vstoupíte jakoby do jiného světa. Cestou potkáte například ještě neopeřená housata, starobylé oborohy, dřevěné stodoly i betonového a udržovaného partyzána, střežícího výstup na Lopeník.

Cesta vede z velké části otevřeným terénem po loukách, z nichž se otevírají pohledy na okolní čistý a konzumem dosud nepříliš poznamenaný kraj.

Výlet na Velký Lopeník
Výstup na Lopeník střeží partyzán v Nové Bošáci

Svobodným poutníkům, kteří se nemusejí vracet k vlastnímu autu, lze vřele doporučit putování z Lopeníku na Mikulčin vrch a odtud po červeně značené "cestě Hrdinov SNP" přes Kykulu, Machnáč a Sokolí kameň do Drietomy. Jde se z velké části po hřebenovce a po loukách, typickou kopaničářskou krajinou. Je to rozhodně jedna z nejhezčích tras v oblasti Bílých Karpat.

Výlet na Velký Lopeník

Stodola v osadě Grúň

Kopaničářská kolonizace

Kopaničářská kolonizace, spočívající v osídlování a zemědělském využívání horského terénu, byla charakteristická nejen pro kraj pod Velkým Lopeníkem, ale i pro řadu dalších karpatských regionů − například Valašsko.

Tento samovolný proces, vyvolaný "hladem" po půdě, souvisel s vymizením hladomorů a vzrůstajícím počtem obyvatel během 18. století (snad díky bramborám dovezeným z Ameriky?). Stávající zemědělská půda – zvláště v chudých horských oblastech – nestačila živit vzrůstající počet obyvatel, takže nezbývalo než zkoušet životní štěstí vysoko na kopcích.

Výlet na Velký Lopeník
Dnes stále vzácnější oboroh - tradiční způsob uskladnění sena

Bydlet na "kopanici" však rozhodně nebylo žádné terno. Konkrétně kopanice v okolí Starého Hrozenkova patřily velmi dlouho k nejzaostalejším oblastem u nás a ještě počátkem 20. století byla v některých obcích zaznamenána více než devadesátiprocentní negramotnost. O mnohém vypovídá také slovo "kopanice" – "orná" půda tady byla tak nevhodná, že se dala kultivovat pouze kopáním.

Může se hodit

Výstupy k rozhledně na Velkém Lopeníku
1) z Mikulčina vrchu po zelené – 1,5 hodiny, 5 km
2) z obce Lopeník od turistické chaty po žluté a zelené – 1,5 hodiny, 4 km
3) z Bošácké doliny po zelené – 1,5 hodiny, 4 km
4) z Nové Bošáce po modré – 1,5−2  hodiny, 5,5 km

Jak se tam dostat
Po hlavním silničním tahu E50 z Uherského Hradiště směrem k hraničnímu přechodu ve Starém Hrozenkově. V obci Bystřice pod Lopeníkem před začátkem hlavního stoupání se odbočuje do obce Lopeník (varianta výstupu 2), před motorestem Nový Dvůr na vrcholu silničního stoupání přes hlavní bělokarpatský hřeben se odbočuje na Mikulčin vrch (varianta výstupu 1).

Pokud byste měli zájem o varianty výstupu 3 a 4, pak pokračujete z obce Lopeník do Březové pod Lopeníkem, kde odbočíte vlevo do Bošácké doliny.

Mapa
1 : 50 000 KČT č. 92, Slovácko – Bílé Karpaty

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. října 2021,  aktualizováno  25.7 22:08

Mapa odpadků Středozemního moře prozradí, které pláže raději vynechat

Každých šedesát sekund skončí ve světových oceánech množství plastových odpadů, odpovídající plně naloženému nákladnímu autu. Kudy přesně se ta znečišťující masa dál ubírá, kterými proudy je unášena...

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Co ochutnat v Polsku: tato legendární jídla nesmíte vynechat

Polsko je známé svojí výbornou gastronomií a turisty svádí k ochutnání mnoha pokrmů. Někdy však není jednoduché se v kulinářském ráji zorientovat, proto vám přinášíme tipy na jídla, která byste měli...

23. července 2024

Kolonizace naopak. Evropa spadla do pasti turismu a teď se bouří

Premium

Od Kanárských ostrovů přes Barcelonu po ostrovy v Egejském moři se šíří protesty proti turistům. Stagnující Evropa se pomalu stává skanzenem, jenže opilí cizinci a raketový růst nájmů vadí stále...

24. července 2024  15:20

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Nakrmte Instagram. Na těchto místech pořídíte nejlepší fotky z Itálie

Itálie nešetří scenériemi ani místy, která si zaslouží zdokumentovat chlubivou fotkou z dovolené. Ale snadné to není. Některým snímkům chybí nápad, dobré světlo nebo mají okolo přebytek turistů. Jak...

27. července 2024

Zrezlé pozlátko. Olympijské stadiony jsou pro pořadatele prokletím i darem

Premium

Pár týdnů se na ně upírají oči celého světa. Ale jejich sláva opadne s tím, jak se sportovci a účastníci rozjedou zpět domů. Olympijské stadiony jsou předimenzované stavby, kterým se po skončení...

26. července 2024

Existují situace, na které vám cestovní pojištění nestačí. Na co dát pozor

Každá pojišťovna má nějaké výluky. Jde o situace, kdy vám ani přes zaplacenou pojistku nic nevyplatí, nebo výrazně zkrátí plnění. Pokud je před uzavřením pojistky neznáte, snadno se může stát, že...

26. července 2024

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. října 2021,  aktualizováno  25.7 22:08

Pronájem vybaveného horského apartmánu
Pronájem vybaveného horského apartmánu

Rokytnice nad Jizerou - Dolní Rokytnice, okres Semily
14 000 Kč/měsíc

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....