Pálava: přírodní klenot Česka

  10:27
Chcete-li spatřit jedno z nejcennějších přírodních území České republiky v době, kdy předvádí nejkrásnější ze svých pokladů, pak neváhejte. Právě v tomto období na přelomu jara a léta je zdejší příroda nejživější, nejpestřejší a nejbohatší.
Pálava od Novomlýnských nádrží

Pálava od Novomlýnských nádrží | foto: Martin JanoškaiDNES.cz




Území, které u nás nemá obdoby

Pálava je skutečným přírodním klenotem České republiky. Co se týče bohatosti druhů ze světa rostlin a hmyzu, nemá u nás sobě rovného a hravě strčí do kapsy všechny naše národní parky.

Může za to jednak vápencové podloží, které je zárukou pestré druhové rozmanitosti, jednak geografická poloha na samém jihu Moravy, kterou klimaticky výrazně ovlivňuje teplá a suchá panonská oblast. Kombinaci těchto dvou přírodních faktorů u nás nikde jinde nenajdeme, a proto je Pálava tak výjimečná. Ne náhodou patří mezi biosférické rezervace UNESCO.

Vápencová bradla, tvořící bělostná skaliska pálavských kopců, pocházejí z jurského období dinosaurů. Do své nynější podoby – připomínající s trochou fantazie skutečně ležícího ještěra – byly zformovány při vrásnění karpatského oblouku a tvoří jeho nejzápadnější okraj. Morfologie pálavského minipohoří, vytvářející charakteristickou kulisu jihomoravské krajině, patří rovněž k našim unikátům.

Nejhezčí je to v okolí Děvína

K nejcennějším a zároveň turisticky nejvděčnějším patří partie kolem nejvyššího vrchu Děvína s televizní retranslační věží. Vápencová skaliska se tu střídají s dubohabrovými lesy, na prosluněných stepních loukách kvetou desítky vzácných kytek a za slunného teplého počasí všude kolem poletují a bzučí jinde nevídaná kvanta hmyzu.

Vrcholová partie Děvína je zároveň místem, odkud se otevírají krásné pohledy do dálky. Za jasného počasí dohlédnete až na Slovensko k Malým Karpatům, na opačné straně rozeznáte chladící věže Dukovan a svítící paneláky brněnské aglomerace. Za mimořádně dobré dohlednosti bývají vidět i Alpy.

Dříve narození si jistě nostalgicky vzpomenou na zelené koberce podpálavských lužních lesů, které podobně jako pralesy v daleké Brazílii padly za oběť ekonomickému rozvoji v podobě Novomlýnských vodních nádrží.

Více fotografií si prohlédněte ZDE

Pálavu stráží středověké hrady

Pálavu si nelze představit bez dvou středověkých zřícenin, jejichž siluety vytvářejí typické dominanty rozeklaných pálavských kopců.

Dívčí hrad na severním hřebeni Děvína rozeznáte již ze čtyřicetikilometrové vzdálenosti. Tato pevnost vznikla ve 14. století jako pomezní hrad, zbořen byl za třicetileté války švédským vojskem. Dnes zaujme především zachovalým zdivem hlavního paláce, klenutým sklepením a téměř leteckým pohledem na Dolní novomlýnskou nádrž.

Snad ještě hezčí je Sirotčí hrádek nad vsí Klentnice, postavený na dvou bělostných vápencových útesech. Má podobnou historii jako blízký soused a i od jeho hradeb se otevírá neskutečně krásný rozhled – především na masív Děvína.



Skalní útvary Martinka

Pálava pěšky

Chcete-li se kochat přírodou a okolní krajinou, pak se určitě vydejte na Pálavu pěšky. Celým minipohořím prochází z Mikulova na jihu do Dolních Věstonic na severu červeně značená trasa v délce zhruba 12 km, která se dá procházkovým tempem zvládnout v pohodě za jeden den. Občerstvit se můžete v hospůdce nebo vinném sklípku ve vesnici Klentnice pod Sirotčím hradem.

Nevýhodou je, že červená značka vede v některých úsecích po silnici a o víkendech je na ní až příliš plno. Zájem o Pálavu je obrovský a nyní ještě roste díky školním výletům (ty představují pro přírodu Pálavy tradiční zatěžkávací zkoušku!).

Pokud byste se chtěli davům vyhnout, zvolte modrou nebo zelenou značku úbočím masívu Kotle, které vedou kolem skalních útesů Martinky, vápencovou roklí Soutěska a severním či jižním úbočím Děvína.

Půjdete-li po Pálavě pěšky, rozhodně se nenechte zmást cedulkami zakazujícími vjezd cyklistů a raději se mějte stále na pozoru před adrenalinem neuspokojenými bajkery!

JAK SE DOSTAT NA PÁLAVU

Dobře přístupným místem Pálavy je město Mikulov, kam jezdí autobusové spoje z Brna, Znojma a Břeclavi. Spojení do ostatních vesnic pod Pálavou je o víkendech velmi sporadické. Chcete-li tedy skončit pěší túru například v Pavlově, ověřte si, zda-li se odtamtud vůbec dostanete ještě domů. Pokud ne, musíte šlapat 8 km po silnici k vlaku.

S kolem je to, co se týče spojení, mnohem lepší. Můžete využít trať Brno-Břeclav, kde jezdí o víkendech vlaky co dvě hodiny, a nezáživné kilometry směrem k Pálavě (cca 6 – 8 km) snadno zmáknout na kole.

Pálava na kole

Patříte-li k těm, kteří na kole nejezdí tam, kde se nesmí, pak vám nezbývá, než Pálavu obdivovat zdola.

Na úpatí Pálavy je rozsety rázovité vesnice, které spojují většinou nepříliš frekventované silnice se značenými vinařskými cyklotrasami. V Horních a Dolních Věstonicích, Perné, Klentnici, Pavlově a v Mikulově narazíte na desítky vinných sklípků, které čekají jenom na vás.

Navíc můžete v Pavlově obdivovat svéráznou architekturu ve stylu lidového baroka, v Mikulově historické centrum chráněné jako městská památková rezervace. V Dolních Věstonicích se nabízí prohlídka archeologické expozice. Objet si Pálavu kolem dokola na kole stojí určitě za to!

Jeskyně Na Turoldu – nový turistický magnet

Vápencový masív Pálavy ukrývá i své podzemní krásy, které byly až donedávna veřejnosti utajeny. V květnu 2004 však speleologové z Mikulova zpřístupnili v délce 300 m největší pálavskou jeskyni Na Turoldu, která se nachází v opuštěném lomu na severním okraji města.

Jeskyně o délce chodeb více než 2 km má zcela neobvyklou výzdobu – krápníky v podstatě chybí, vápnitý sintr vytváří na stěnách jakoby zkamenělou pěnu, hrášky, keříčky, perly. Nejnižší patra jsou trvale zaplavena vodou, jejíž hladina kolísá až o 10 m a vytváří charakteristická tyrkysová jezírka. Jeskyně je přístupná od května do října od 8 do 18 hodin, prohlídka trvá 40 minut, poslední vstup je v 17 hodin. Dospělí platí 50 Kč, děti a důchodci polovinu.

 

Nádraží Praha Vršovice

Nejčtenější

Koupání, pohoda, krásná příroda. Prozkoumejte nejkrásnější jezera Evropy

Jezer, která mají rozlohu aspoň jeden hektar, se v Evropě nachází přes půl milionu. A těch menších je ještě víc. Vybrat z nich od severu na jih a od východu na západ ta nejhezčí? To snad ani nejde....

Nejstarší les, největší hrad i dokonalé město. Kam v létě v Polsku na výlet

Léto u našich polských sousedů nemusí být nuda. Zatímco města nabízejí přes léto bohatý kulturní program, národní parky, jezera i mořská pobřeží lákají na ničím nerušený odpočinek, mírné teploty a...

Dovolená za socíku. Jak a kam se jezdilo k moři za totality

Sbalit batoh, plavky, sandály, sluneční brýle a vyrazit podle libosti třeba do Egypta, na asijské pláže či ještě dál? Před rokem 1989 to byl pro nás prakticky nesplnitelný sen. Přesto jsme už tehdy...

KVÍZ: Jak dobře znáte strašidla a přízraky v Česku?

Soutěž

Bubáci, strašidla, přízraky, bílé paní nebo třeba i Jožin z Bažin. Bájných strašidelných postaviček je v Česku plno a určitě jste o nějaké takové bytosti přinejmenším slyšeli i vy. Znáte ty...

Krkonoše pro začátečníky. Kde hledat krásná místa a kam určitě vyrazit

Krkonoše patří k našim nejznámějším horám, a těžko proto v Česku najdeme někoho, kdo o nich neslyšel, alespoň jednou v nich nebyl nebo se sem nechystal. Nejvyšší pohoří Česka tvoří jedinečný ostrov...

Když vám klient hodí slunečník na hlavu. Práce delegáta cestovky není pro slabochy

Premium

Delegáti cestovní kanceláře. Je to skvělá práce? Ležíte na pláži, jezdíte na výlety. Nebo otravná dřina? Pořád si někdo na něco stěžuje, nikomu se nezavděčíte. Máte však zážitky a inspiraci ke psaní.

18. června 2025

Dnes bude jasno, místy fekálie. Krásná pláž v Chorvatsku má jednu chybu

Na první pohled vypadá překrásně, jako typická ukázka pohodové pláže, za kterými míří do Chorvatska ročně miliony návštěvníků. Pláž Bene ve Splitu ovšem často trápí znečištění fekáliemi. Poslední...

18. června 2025  12:45

Turisté loni nejvíc ztékali Pražský hrad. Krajům opět vládly zoologické zahrady

Nejnavštěvovanější turistickou atrakcí roku 2024 se stal opět Pražský hrad, kam zavítalo celkem 2,59 milionu lidí. Zájem o něj stoupl ve srovnání s předešlým rokem o 56 procent. Následují lanová...

18. června 2025  12:15

Perfektní cyklovýlet a dřina na léto. Projeďte se kolem přehrady Vír

Údolí řeky Svratky u malé obce Vír není pro žádné výletní lenochy. Krajina tu sice nabízí krásné výhledy, ale pokud sem vyrazíte na kole, připravte se na pořádnou dřinu, cesty se vlní nahoru a dolů a...

18. června 2025

Omamné kouzlo Hercegoviny. Do Trebinje je to jen chvilka od Jadranu

Uprostřed členité kulisy vyprahlého krasu působí Trebinje jako zjevení. Bujná subtropická vegetace tamních parků i zahrad svůdně voní Středomořím, z kamenných hradeb starého města čiší šarm...

18. června 2025

Příroda, památky i gastronomie. Proč Češi objevují Gruzii

Relativně malá asijská země se stává stále častějším turistickým cílem. Pomáhají tomu i přímé lety z Prahy. Většina lidí přijíždí kvůli horským trekům a často jsou překvapeni, jaké pláže a relaxační...

17. června 2025

Barevná nádhera. Ravenna a její mozaiky jsou skanzenem posledních císařů

Premium

Ravenna zůstává pro většinu turistů tak trochu ve stínu slavnějších italských měst. Přitom se může pochlubit unikátním souborem raně středověkých památek, jaký nenajdete nikde jinde na světě. Ve svém...

17. června 2025

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. září 2021,  aktualizováno  16.6 22:55

Taje francouzské Riviéry. Chudá ves Cannes, ostrov tajemného vězně i vynálezy

Premium

Akty v kostele, vlak v kině a sport, u kterého se nemusíte hýbat – francouzská Riviéra má v rukávu nejedno překvapení. Asi by se nad tím podivoval zdejší nejslavnější vězeň se železnou maskou i...

16. června 2025

Užijte si cestování jinak. Dvacet tipů na pohodovou dovolenou s obytňákem

Cestování obytným autem je aktuálně jeden z nejvýraznějších turistických trendů, uchyluje se k němu i řada lidí, kteří by o tento způsob dovolené před pár lety ani nezavadili. Pojďme si vysvětlit...

16. června 2025

Po smrti Hanče se lidé hor začali zase bát, líčí historik život v Krkonoších

Premium

Krkonoše. Nejvyšší české hory, které odedávna přitahují zástupy poutníků, turistů i sportovců. Jak je vnímali naši předkové? A co nás na nich uchvacuje dnes? Jak vypadaly výpravy prvních turistů?...

15. června 2025

Evropa, jak ji neznáte. Španělské národní parky umí opravdu překvapit

Země k uzoufání vyprahlá, vysušená úpalným sluncem? To možná platí pro většinu Španělska, ale jeho národní parky se tomu popisu výrazně vymykají. Chráněná území na pevnině i ostrovech překvapují svou...

15. června 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.