Hejnice: poutní místo i malebná příroda

  13:34aktualizováno  13:34
Málokteré poutní místo v Čechách leží v tak malebné scenerii jako městečko Hejnice poblíž Frýdlantu. Kolem břehů říčky Smědé, přímo na úpatí Jizerských hor, se už od 13. století rozkládá půvabná obec, které vévodí krásný kostel. Třebaže největší atrakcí je Bazilika Navštívení Panny Marie, v Hejnicích i okolí narazíte na desítky historických a přírodních krás.
Bazilika v Hejnicích

Bazilika v Hejnicích - Bazilika Navštívení Panny Marie v Hejnicích | foto: Mezinárodní centrum duchovní obnovy v Hejnicích

"Lidé sem míří většinou za bájnou Hejnickou madonou. Málokdo ale ví, že například v místních ambitech se nachází jedna z nejstarších gotických památek v Čechách, socha Ulricha von Bibersteina, která znázorňuje bývalého majitele panství, modlícího se k Panně Marii," svěřil se průvodce Jan Heinzl.

Mezi vyhledávané památky nádherného chrámu patří také křížová cesta v ambitech nebo Polní valdštejnský oltář, který kostelu věnovala Izabela, manželka Albrechta z Valdštejna.

"Za povšimnutí stojí i Františkánský oltář. Ten zdobí obraz jednoho z nejslavnějších malířů Liberecka Josefa Führicha," dodal Heinzl.

Celými Hejnicemi prochází duch tradičního poutního místa. V parku před bazilikou stojí Kříž smíření, k němuž vede každý rok slavná pouť. Hned vedle kostela se nachází bývalý klášter, ve kterém duchovní vybudovali v posledních letech obdivuhodné Centrum duchovní obnovy.

"Centrum lze rovněž navštívit. Lidé se ale musí dopředu objednat. Jinak je zde volně přístupná galerie. Během víkendu tu má vernisáž výstava fotografií Jana Tichého o soužití psů a lidí. Baziliku mohou lidé navštívit denně mezi osmou a šestnáctou hodinou," uvedl průvodce.

Výlety do Jizerek
Přímo od hejnického chrámu vede řada procházek do nejkrásnějších částí Jizerských hor. Cestou přes Štolpichovy vodopády turisté dorazí na vrchol Ořešníku, další trasa vede na Frýdlantské cimbuří nebo na horu Paličník. "Rovnou z Hejnic lze vyrazit i na nejvyšší vrchol české části Jizerských hor Smrk," dodal Heinzl.

Po cestě přes blízkou vísku Ferdinandov je k vidění stavení s nápisem: "Na tomto místě byl naposledy viděn Jára Cimrmann."

Za zajímavostmi nemusí přitom člověk šplhat až na vrcholy Jizerek. "Přímo v Hejnicích se nachází také Riedlův dům, rodiště zakladatele sklářské tradice v Jizerských horách," upozornil průvodce.

Zajímavá procházka vede z Hejnic také do dva kilometry vzdálených Lázní Libverda. Vedle krásných lázeňských parků a restaurace Obří sud tady vytéká ze země také léčivý Kristiánův pramen.

"Další zajímavostí v okolí Hejnic jsou pomníčky, které upomínají na tragická úmrtí místních lesníků a dřevařů," řekl Heinzl.

Stará poutní cesta
Pravděpodobně nejkrásnější trasou, která do Hejnic vede, je Stará poutní cesta. Tudy přicházeli a přijížděli od nepaměti poutníci ze všech stran na náboženské slavnosti v hejnické bazilice. "Stará poutní cesta jde z Oldřichovského sedla přes kopce a pastviny až do Hejnic. Lemují ji historické kapličky. Lze tudy jít pěšky i vyrazit na kole a celá trasa je značená," vysvětlil průvodce.

Autoři:

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Víte, který stát má na své vlajce kalašnikov?

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Varhánky i v poledne? Víme, kde v Kitzbühelu hledat nejlepší trasy

Alpské kouzlo sjezdovek v rakouském Kitzbühelu

Kitzbühel, to není jen Hahnenkamm, na kterém se jezdí slavný sjezd, ale také pestrý výběr z 230 kilometrů sjezdovek....

Další z rubriky

Lotyšská Praha se chlubí legendou o prvenství vánočního stromu

Riga se chlubí prvním vánočním stromečkem vztyčeným před radnicí. Podle legendy...

Hlavní město Lotyšska svým historickým centrem zapsaným v UNESCO připomíná Prahu a v poslední době se o něm mluví...

V Záhřebu zapaříte jako ve Stodolní. Výlet noční chorvatskou metropolí

Ulice Tkalčićeva je středobodem záhřebského kavárenského, hospodského i nočního...

Ta záhřebská ulička nemá na délku ani kilometr, bez jediné zastávky ji přejdete za zhruba 11 minut. Jako ulici Ivana...

Ostrov, kde vládnou ženy. Na Floresu najdete pravou Indonésii bez turistů

Ostrov Flores

Hned po našem příletu na ostrov Flores přichází kulturní šok. V tom nejlepším slova smyslu. Turisté jsou tady totiž...

Najdete na iDNES.cz