Geocyklostezka v Železných horách je první v Česku. Tip na hezký výlet

Je zatím jediná v Česku. V Železných horách se ukrývá unikátní geologická cyklostezka Magma, první svého druhu u nás. Na trase dlouhé 60 km se nejen projedete nádhernou krajinou, ale také nahlédnete do pestrého geologického světa tohoto malebného pohoří i do historie Keltů.
Perný rybník je jedním ze čtyř Kochánovických rybníků.

Perný rybník je jedním ze čtyř Kochánovických rybníků. | foto: David Hainall, pro iDNES.cz

Na cyklostezce s osmi informačními zastávkami nebudou chybět ani náročné výjezdy a sjezdy v lesním terénu.

Přes Srní a Lomovy rybníky, kde žijí raci

V Chrudimi nastupujeme i s koly do ranního vlaku a s jedním přestupem ve Žďárci u Skutče dojíždíme do Hlinska. Hned na nádraží se musíme rozhodnout. Oficiální cesta popsaná na informačních tabulích vede po silnici vpravo od nádraží do obce Srní. Mnohem zajímavější ale je přejet trať a projet do Srní lesem po červené turistické značce kolem Lomových rybníků a zatopeného lomu.

Okolí Hlinska je z geologického hlediska zajímavé a významné těžbou žuly, resp. granodioritů. Základem je tzv. železnohorský pluton, který z magmatu utuhl na konci mladších prvohor před 355 – 290 miliony lety. Zdejší žula těžená od roku 1902 se hojně využívá ke kamenickým účelům, výrobě dlažebních kostek nebo třeba silničních krajníků. V současné době se aktivně těží pouze v jednom z lomů a ostatní jsou zatopené. Vznikly tak zajímavé romantické krajinné prvky využívané hlavně ke koupání nebo potápění. V lomech se vyskytuje i hodně vzácnějších živočišných druhů, můžeme tady najít i raky, škeble nebo třeba sladkovodní medůzky.

Jízda po lesních cestách vyžaduje hlavně po dešti trochu technického umu a nehodí se pro malé děti a jiná než horská kola. Pokud si nejste jisti jízdou v lesním terénu po kořenech a s občasným kamením, pak je jistější využít méně frekventovaných silnic značených jako cyklotrasy.

Přes brody potoků

Ze Srní vede cesta přes Petrkov do Trhové Kamenice. Opět je možné volit mezi technicky méně náročnými cyklostezkami vedoucími po silnicích, nebo pokračovat po červené turistické značce - volíme druhou variantu. Jako technicky velmi náročný se pak může jevit sjezd do Petrkova, který je plný kořenů a volného kamení.

Naopak mezi Petrkovem a rybníkem Velká Kamenice nás čeká nádherný technický úsek po místy úzkých stezkách, lávkách přes potoky a brody. Jen je potřeba dát pozor na popadané stromy a občasné nájezdy do ostřejších zatáček a při přejíždění potoků.

Odměnou, které se vyhýbá cesta po silnici, je mimo jiné pohled na rybníky Velká Kamenice – Loch. Ty jsou chráněné od roku 1951 jako přírodní památka, hlavně kvůli unikátním příbřežním biotopům porostlým ostřicemi a rákosem i údolních niv řeky Chrudimky.

Rybník Velká Kamenice u Trhové Kamenice je součástí chráněného území Mlýnský rybník a rybník Rohlík.

Jeden z Lomových rybníků poblíž obce Srní u Hlinska

Kolem přírodní rezervace Polom na rozhlednu Boika

Z Trhové Kamenice nás čeká náročnější stoupání k rozhledně na Zuberském kopci a pak do Hluboké, kde bývá v zimě v provozu malá sjezdovka. Stoupání je docela příkré, a tak funíme, co to dá. Nicméně asfalt dělá své, netrvá dlouho a jsme nahoře. Za Hlubokou odbočujeme na zelenou turistickou značku a čeká nás jeden posledních sjezdů v terénu po úvozové cestě a později i přes kořeny a volné kamení. Projíždíme přírodní rezervací Polom, která byla vyhlášena už v roce 1933 na ochranu posledního zbytku jedlobukového pralesa na hřebeni Železných hor.

Z lesa vyjíždíme nad osadou Horní Bradlo a po silnici jedeme přes Javorné a Hodonín do Nasavrk, jež vešly do povědomí hlavně díky dávnému keltskému osídlení a naučné Keltské stezce, která popisuje bohatý život Keltů. Projíždíme pouze jednu její část mezi Nasavrky a vesničkou České Lhotice. Kodrcáme se nejprve přes louku a pak i lesem přes kořeny a kamení do údolí Debrného potoka. Odměnou za technicky náročné pasáže v terénu a výjezd nad České Lhotice je nám výhled ze 14,5 m vysoké dřevěné rozhledny Boika. Před námi se otevírá panoramatický výhled na Krkonoše, Orlické hory, Kralický Sněžník a Jeseníky.

Poznávejte Česko

Následuje parádní sjezd do údolí Chrudimky na Mezisvětí, při kterém nabíráme síly na prudké stoupání do Křižanovic nad stejnojmennou přehradu. Přehradní nádrž Křižanovice je součástí vodního díla Křižanovice – Práčov a je nejen zásobárnou pitné vody pro pardubický region, ale byla zde vybudována i vodní elektrárna. Navíc tady vedou krásné turistické trasy, mezi nejznámější patří Keltská stezka a naučná stezka přírodní rezervací Krkanka v hluboce zaříznutém údolí řeky Chrudimky.

Bartolomějská štola v Lukavici, kde se těžil pyrit.

Dřevěná rozhledna Boika u Českých Lhotic

Sjezd do malebného údolí Chrudimky

V Křižanovicích začíná další dlouhý sjezd přes Licibořice a Šiškovice do Trpišova a následně do Lukavice, která je naší další zastávkou a proslula těžbou pyritu. Z Lukavice se musíme kousek vrátit do Svídnice a po modré turistické značce se noříme do malebného údolí Chrudimky.

Projíždíme kolem mlýna Skály, který je technickým unikátem s dlouhou historií. První mlýn tu byl postaven už v 16. století. Při velké rekonstrukci na přelomu 19. a 20. století zde byla namontována girardotova turbína, již v roce 1909 nahradila francisova turbína, která po opravě v roce 1992 funguje doteď. Komunistický režim využíval mlýn k mletí obilí do roku 1961, později mlýn sloužil pro výrobu krmných směsí. Po roce 1989 se mlýn navrátil rodině Malinovských.

Naším dalším cílem je Škrovád. Celá obec leží na pískovcích druhohorního stáří. Téměř 200 let a to od 18. do začátku 20. století se tady těžil velmi kvalitní pískovec. Lomy jsou dnes dávno opuštěné a zavezené sutí. Řada míst však zůstala skvěle přístupná a na skalách o výšce 10 až 20 m vznikly vyhledávané cvičné lezecké stěny.

Řeka Chrudimka poblíž Škrovádu

Na skalách: zuby žraloků a dvě moře

Ze Škrovádu stoupáme po cyklotrase č. 4177 pod oblíbenou lesní restauraci Monako a kolem Hlubokého a Perného rybníka přijíždíme do Rabštejnské Lhoty. Tady se rozprostírá další zajímavá geologická lokalita - přírodní rezervace Na skalách, kterou můžeme směle označit za jednu z nejpozoruhodnějších v celých Železných horách. V minulosti se tu těžil pískovec a z podloží i tvrdý křemenec. Křemence vznikly na dně moře v období prvohor, zatímco drolivé pískovce vznikly na dně křídového moře v druhohorách. V pískovcích se dokonce občas nacházejí dochované zbytky mořské fauny, např. schránky ramenonožců nebo zuby žraloků. Můžeme tady proto pozorovat skalní odkryvy dokumentující „přítomnost dvou moří“.

Nedaleko Rabštejnské Lhoty se v lesích na Podhůře nachází lanový park, lesní tělocvična, rozhledna Bára a celá řada značených turistických, cyklistických i běžeckých stezek. Naše putování po naučné cyklostezce Magma končí v Chrudimi ve směru na Líšťovy u řeky Chrudimky u jezu Velryba. Ať už se sem vypravíte pěšky nebo na kole, určitě nebudete litovat.

Autor: , pro iDNES.cz

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

31. července 2024,  aktualizováno  18.9 9:49

Uvázli na letišti. Nenechali nás odletět, nechápeme to, říká cestovatel

Co se vám také může přihodit na letišti? Například vám nedovolí odletět. Jen tak. Bezdůvodně. Zdá se to absurdní. Přesně takovou situaci však zažil Michal Pácalt se svými kamarády Martinem Dědkem a...

17. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pomozte přírodě na islandský způsob, shoďte mládě papuchalka z útesu

Pomoc přírodě má mnoho podob. Jeden se může uběhat při přenášení malých žab přes silnici, zatímco druhý vysazuje stromy. A na Islandu? Tam je ochranářská praxe docela svérázná. Šokující. Mláďatům...

12. září 2024

Tajemné Rudohoří. Z historie zaniklých vsí Krušných hor stále mrazí

Oproti jiným českým a moravským horám mají ty Krušné velkou výhodu – nebudete v nich narážet na davy turistů. Na co ovšem určitě narazíte, jsou místa v krajině, která svědčí o tom, že se tam kdysi...

19. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak vlastně fungují? Podívejte se do útrob nejdůležitějších přehrad v Česku

Česko se může pochlubit propracovanou sítí přehrad, které zadržují vodu, vyrábí elektrickou energii a chrání nás před povodněmi. Jak vlastně fungují? Kdo je projektoval a s čím vším jejich tvůrci...

13. září 2024  14:25

Spánkový turismus. Neuvěříte, co některé hotely udělají pro váš odpočinek

Je jen málo témat, které se týká bez výjimky všech. Řeč je o spánku, kterého se většině populace v dnešní zrychlené době zoufale nedostává. Dosyta a kvalitně se vyspat se stává luxusem, který si může...

20. září 2024

Na Everestu je zajímavá hranice mezi egem a racionalitou, říká horolezkyně

Premium

V roce 2017 zvládla jeden z nejtěžších treků světa – Pacifickou hřebenovku. Ušla tenkrát 4 286 km, a to navzdory tomu, že trpěla chronickým onemocněním trávicího traktu známým jako Crohnova choroba....

19. září 2024

Tajemné Rudohoří. Z historie zaniklých vsí Krušných hor stále mrazí

Oproti jiným českým a moravským horám mají ty Krušné velkou výhodu – nebudete v nich narážet na davy turistů. Na co ovšem určitě narazíte, jsou místa v krajině, která svědčí o tom, že se tam kdysi...

19. září 2024

Jen kopec, nebo pravěká pyramida? Po hobitích lidech Jáva opět fascinuje

Premium

Od spolupracovníka MF DNES v Asii Kopec na indonéské Jávě láká. Někteří vědci tvrdí, že jde o pyramidu o více než dvacet tisíc let starší než ty egyptské. Jiní se tomu smějí.

18. září 2024

Prodej bytu 4 + 1, 78 m2
Prodej bytu 4 + 1, 78 m2

Frošova, Kostelec nad Orlicí, okres Rychnov nad Kněžnou
2 790 000 Kč

Radil jsem bratrovi, aby se neupil a neufetoval, říká Jakub Prachař

Premium Mluví jakoby žertem, ale za svými slovy si stojí. Moderátorovi Liboru Boučkovi to Jakub Prachař občas natře před...

Zatnu zuby a nevěra není. V tolyamorii žije v Česku stále více párů

Podvádíš mě, spíš s jinými a já to vím. Doma děláme, že se to neděje, a i když mi to vlastně vadí, rozhodně o tom...

Bydlí nad Strahovským tunelem v Praze. V bytě má ocelové mostní nosníky

Do bytu na pražském Smíchově se majitelka přestěhovala před sedmi lety z menšího města. Bydlí ve třetím patře projektu...

Do výstřihu nekoukat! Fotbalové Ústí vzbudilo ve světě rozruch českou Pamelou

Ústecký fotbal zase dobyl svět, byť opět ne na hřišti. Po „kazmovině“ s tlouštíkem propírají média po celé planetě...

To monstrum znal jen ze hry. Nyní tank s největším kanonem v historii ožil

Původní myšlenka vznikla při hraní populární videohry World of Tanks, kde patří mezi nejvražednější volby. Stíhač tanků...