Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 6. prosince 2021 Mikuláš

Tak trochu jiná Šumava. Želnavské hory vás k sobě pustí jen o víkendu

Jeden z nejvyšších vnitrozemských vrcholů Čech, šumavský Knížecí stolec, se tyčí severně od vodní nádrže Lipno. Dlouhá léta se nacházel v nepřístupném vojenském prostoru, teď se na něj při dodržení podmínek vstupu může podívat každý.

Pohled z úbočí Knížecího stolce k západu | foto: Vít Štěpánek, pro iDNES.cz

Vojenský újezd Boletice je krajinou minulosti. Z několika desítek vesnic a osad, které tu existovaly po staletí, vesměs zbyly (v lepším případě) jen sporé základy stavení, jinak stopy lidské činnosti zahladila příroda.

Po roce 1950, kdy újezd nařízením komunistické vlády vznikl, vystřídaly horské zemědělce a pastvináře tanky a kanony, většina sídel byla srovnána se zemí a běžným smrtelníkům byl vstup zakázán.

To platilo dlouhých padesát let. Ledy se pohnuly počátkem 21. století, kdy úřady nejprve zpřístupnily okrajové části „prostoru“ a v roce 2012 byl vojenský újezd asi o deset procent zmenšen.

Součástí tohoto drobného zcivilnění oblasti bylo vyznačení několika turistických tras na území vojenského újezdu. Z nich je nejatraktivnější modře značený okruh, který vystoupá až na Knížecí stolec (1 236 m), nejvyšší vrchol Želnavské hornatiny, jak se oblast podle geomorfologického členění nazývá.

Výlet na Knížecí stolec poskytne trochu jinou perspektivu Šumavy, než na kterou je většina návštěvníků zvyklá. Třináct kilometrů dlouhý okruh vede úplně celý lesem (tedy – vedl by, nebýt rozsáhlých holin ve vrcholové části, následku ničivého orkánu Kyril z ledna 2007), má značné převýšení téměř 500 metrů a hlavně poskytne neotřelé, v podstatě neznámé pohledy na jižní polovinu Šumavy i dál.

Výstup na Knížecí stolec má smysl hlavně kvůli výhledům, za špatné viditelnosti se hodí vybrat jiný itinerář. Taky je třeba myslet na plánování, vzhledem k poloze ve vojenském újezdu je modře značený okruh přístupný pouze o víkendech a svátcích a pouze přes den (v době od 6 do 22 hodin).

Plechý, Boubín i Alpy

Výchozím místem výstupu na Knížecí stolec je improvizované parkoviště v lokalitě Uhlíkov u místní komunikace severně od osady Záhvozdí. Sem, na hranici vojenského újezdu, se dá dostat jedině autem a právě automobil budete pro výlet na Knížecí stolec potřebovat. Autobusy veřejné dopravy sice staví na křižovatce hlavní silnice asi o kilometr dál, jenže linky jezdí jen v pracovní dny (což jejich využití vylučuje) a nejbližší železniční zastávka Pěkná je vzdálena přes pět kilometrů. To zase výlet neúměrně prodlužuje.

Uhlíkovský rybník je první výraznější bod na trase.

Uhlíkovský rybník je první výraznější bod na trase.

Prvního půldruhého kilometru modrého značení od parkoviště vede po mírně stoupající asfaltové silnici a nejde o dvakrát záživný úsek. Změna přichází teprve, když se v sedle silničky obzor rozevře. Scenérii oživí temná voda Uhlíkovského rybníka, u něj je zbudovaný turistický přístřešek.

Ještě před rybníkem odbočujeme vpravo na tzv. Adolfovskou cestu, která vytrvale stoupá jižním úbočím Knížecího stolce. Asi po dvou kilometrech mineme výraznou skálu s vytesaným reliéfem Adolfstein 1871. Pravděpodobně má připomínat knížete Adolfa Schwarzenberga.

Dosud byly vyhlídky do kraje jen sporadické, brzy se to má zlepšit. Nedlouho za Adolfovým kamenem se terén konečně položí, mineme obelisk připomínající likvidaci následků orkánu Kyril a mezi stromy začnou prosvítat pohledy na vrcholovou plošinu Želnavské hornatiny. Když po pravoúhlém obratu vlevo vyjdeme z lesa, otevře se před námi překvapivě plochá krajina, kterou před téměř 14 lety dokonale „vyčistil“ zmíněný orkán.

Přinejmenším vizuálnímu průzkumu terénu tak nic nebrání. Opouštět značenou cestu by však návštěvníci podle regulí vojenské správy opouštět neměli. Vrchol Knížecího stolce je jen pár minut daleko, jde ovšem o jedinou výraznou vyvýšeninu nad zmíněnou vrcholovou plošinou. Posledních asi 200 metrů je proto řádně strmých a vede po stezce, která je hlavně za mokra nesnadno schůdná.

Rozhledna na Knížecím stolci není z nejvyšších, ale rozhled je z ní výtečný.

Rozhledna na Knížecím stolci není z nejvyšších, ale rozhled je z ní výtečný.

Na dnes bezlesém vrcholu Knížecího stolce stojí dřevěná rozhledna. Je sice jen osm metrů vysoká, ale rozhled z ní je za dobré viditelnosti kruhový na všechny světové strany: od šumavských hřebenů, které se táhnou od severozápadu až k jihu, přes Blanský les s Kletí na východě až po jihočeské pánve na severu.

Jde o neotřelé pohledy z nezvyklého směru, s identifikací jednotlivých pásem na obzoru pomůže orientace na rozhledně. Zaujal nás výhled k severozápadu. Známé a výrazné šumavské vrcholy Bobík (1 266 m) a Boubín (1 362 m) se odtud jeví docela jinak než z frekventovanějších koutů pohoří. Při pohledu z Knížecího stolce jsou totiž téměř přesně v zákrytu.

A pak je tu jižní až jihozápadní obzor. Tomu běžně vévodí hraniční hřeben Šumavy s Plechým (1 378 m), Třístoličníkem (1 302 m) apod., v době naší návštěvy však tento dojem „přebil“ zubatý hřeben daleko na horizontu. Alpy, konkrétně masiv Dachsteinu a pohoří Totes Gebirge, se nad mořem oblaků vznášely jako fata morgána.

Může se hodit

Aktuální režimu vstupu na turistické značené cesty ve Vojenském újezdu Boletice najdete na adrese www.vojujezd-boletice.cz

Na celém okruhu nepotkáte žádné stavení, jen dva pěkné turistické přístřešky a jedno odpočívadlo. Není zde tedy žádná možnost občerstvení, svačinu si vezměte sebou. Absolvování okruhu pěšky vyžaduje necelé čtyři hodiny. S výjimkou posledního úseku na vrchol se dá jet i na kole.

Sestup z Knížecího stolce je pozvolný a první kilometr po kamenité pěšině stále provázejí daleké výhledy. Pak přicházíme na asfaltovou silničku, která se dlouhými oblouky vlní lesem v setrvalém klesání až k Uhlíkovskému rybníku. Tam uzavíráme smyčku a zpět na parkoviště se musíme dostat po stejné trase, po které jsme výhled zahájili.

Dlouhé lesní úseky po zpevněných komunikacích mohou být poněkud monotónní, proto je dobře, že celý okruh doprovázejí panely naučné stezky Knížecí stolec. Dozvíte se z nic informace různorodého charakteru, od přírodního prostředí přes lesní hospodářství až po zaniklé osídlení.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autor: pro iDNES.cz

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Zemřel slavný cestovatel Miroslav Zikmund, bylo mu 102 let

Zemřel legendární český cestovatel Miroslav Zikmund, bylo mu 102 let. Radiožurnálu to potvrdila jeho rodina....

ZANIKLÉ TRATĚ: „Rozkročený“ most Spojovací dráhy byl ikonou Žižkova

Seriál Jubilejní padesáté Zaniklé tratě tentokrát zůstanou v Praze. Podíváme se na trať, která propojila největší pražská...

Začíná lyžařská sezona, tak dobré sněhové podmínky vlekaři nepamatují

Na Černé hoře se ráno začalo lyžovat, v sobotu se přidá Malá Úpa a Šerlišský Mlýn. Úvod sezony v Krkonoších i Orlických...

České cyklistické peklo. Na 400 kilometrů nonstop a bez podpory nezapomenu

Závod Ultra 400 je jako jehla s nití, která napichuje jednu perlu za druhou. Co oblast, to klenot české krajiny a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Očima šotouše: vyberte nejlepší fotku z podzimní železnice

Od začátku listopadu jste nám mohli posílat fotky na téma Podzim s vlakem. Do ukončení soutěže 30. listopadu se v...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Tři málo známé výlety z Františkových Lázní, které potěší i tuláky

Františkovy Lázně letos rozmnožily elitní skupinu pamětihodností světového kulturního dědictví. Někomu ale tradiční...

Novým Světem a do Stromovky. Procházka vánoční Prahou má kouzlo i v době covidové

Premium Je to tradiční vánoční obrázek. Uličky historického centra Prahy prozáří tisíce světýlek a dozdobí sváteční dekorace....

VIDEO: Výhercem výzvy pro šotouše je čtyřkolák pod Vyšehradem

Celý listopad jste nám mohli posílat videa na téma „Podzim s vlakem“. V redakci se sešlo hned několik zajímavých...

Český výletník: proč je rekordním městem Pelhřimov a ne Trhové Sviny

Nic by určitě nebránilo tomu, aby se městem českých rekordů a kuriozit staly třeba Klatovy nebo Trhové Sviny. Ty druhé...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

Ve StarDance předčasně skončil Mirai Navrátil

Ještě před sobotním večerem StarDance je jasné, že se s taneční soutěží musí rozloučit zpěvák Mirai Navrátil. Vyšel mu...

Jiří Krampol je hospitalizovaný se zápalem plic

Jiří Krampol leží v pražské nemocnici Na Františku. Třiaosmdesátiletý herec je během posledních tří měsíců už potřetí...