Pondělí 10. srpna 2020, svátek má Vavřinec
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 10. srpna 2020 Vavřinec

Dřina a pivo na hradě. Šlápněte do pedálů na šumavské zlatokopecké cestě

aktualizováno 
Kašperské Hory (něm. Bergreichenstein) patří mezi nejvyhledávanější startovací místa pro cyklisty na území Šumavy. A je tomu tak právem. My se ale dneska vydáme na poněkud náročnější trasu, která nás zavede na nejvýše položený královský hrad v Čechách.

Výhled z hradu Kašperk | foto: Pavel Kozubek

Navzdory faktu, že tu žije jen 1 200 obyvatel, nabízí Kašperské Hory skoro vše. Jsou tu hned tři muzea, krásné historické domy, stylové náměstí, mají tu vlastní pivovar i pražírnu kávy, v pátek letní kino, jsou tu dokonce i lázně a bazén.

Ubytování si můžete zvolit od luxusních čtyřhvězdičkových hotelů po turistické ubytovny. A i ten jediný „nedostatek“ se v Kašperských Horách podařilo odstranit.

Tím nedostatkem myslím jejich polohu na kopci (758 m n. m.). Kopec tu samozřejmě zůstal. Kdo chce, může si ho kdykoliv vyšlápnout, kdo ale nechce, může se svézt cyklobusem, který jezdí během prázdnin po celé Šumavě a do Kašperských Hor zajíždí několikrát denně. Díky cyklobusu odtud můžete vlastně projet celou Šumavu na kole a najet přitom jen tolik, kolik vám fyzička umožní.

Příroda v okolí je nádherná, koneckonců jsme již na území Národního parku Šumava, takže tipů na výlet vám dají v infocentru nepřeberně. Já si vybral trasu fyzicky i technicky velice náročnou, ale nelituji.

Za vším hledej zlato

Za svou krásu vděčí ovšem Kašperské Hory nejen krásné přírodě, ale hlavně zlatu. To se tu těžilo, nebo spíše rýžovalo již 400 let před Kristem, kdy zdejší krajinu obývali Keltové. Spolu s nároky na spotřebu zlata rostla i dovednost obyvatel a tak zhruba ve 14. století bylo rýžování nahrazeno hlubinnou těžbou. Od té doby se začínají psát i dějiny města.

Za vlády Jana Lucemburského zažilo město své první období rozkvětu, z něhož zůstalo ve městě i několik památek. Tou asi nejviditelnější je původně gotický kostel sv. Markéty, který byl barokně upraven a ukrývá se v něm nádherný vyřezávaný oltář. O něco mladší je místní radnice, která je původně renesanční, přičemž i ona je přestavěna v barokním stylu. Kromě radních a skvěle vybaveného infocentra v ní můžete najít i největší skříňový betlém v Čechách – Kašperskohorský Betlém.

Kašperské Hory, budova radnice

Kašperské Hory, budova radnice

Kousek od radnice stojí Muzeum historických motocyklů. Název je trošku matoucí, protože v muzeu je nejen jedna z největších soukromých sbírek motocyklů, která se může pyšnit i několika světovými unikáty, ale je tu také možná dvacet historických kol. Kol tak bizarních modelů a tvarů, že kdybyste byli majitelem kteréhokoliv z nich, můžete z fleku dělat šéfa hipsterů na Praze 7. Muzeum je navíc umístěno na trochu netradičních místě, a sice na půdě. Ale nevadí, výška krovu je tu přes 14 metrů a tak se sem pohodlně vejde zhruba 100 exponátů, přičemž všechno působí uvolněným a prostorným dojmem.

Zlatokopeckou cestou

Z centra Kašperských Hor se vydejte ke kinu a pak podle lokální turistické značky označující Zlatokopeckou stezku. Po necelých dvou kilometrech z opravdu prudkého kopce dorazíte k potoku, který se jmenuje Zlatý a táhne se údolím zvaným Amálino.

Potok vypadá dnes docela obyčejně a nebýt zajímavých kaskád na jeho toku (které tu ovšem nejsou z důvodů těžby zlata), asi byste ho snadno přehlédli. A přitom je tu zlata prý pořád dost, jen v katastru Kašperských Hor se údajně nachází asi 120 tun zlata.

Kaskády na Zlatém potoce tu jsou kvůli povodním.

Kaskády na Zlatém potoce tu jsou kvůli povodním.

Pokračujte podél potoka, lesní, technicky celkem náročnou cestou (doporučuji horské kolo) a svůj zrak směřujte doleva. Na několika místech se objeví vstup do historických podzemních štol. Překonal jsem obavy a do nitra jedné z nich jsem se vypravil. Nic zajímavého jsem sice nenašel, ale skutečnost, že tuhle štolu (a nejen ji) někdo hloubil jen s pomocí majzlíku a kladívka, je sama o sobě děsivá.

Asi po dvou kilometrech lesem přijedete k můstku přes potok, přejeďte ho a po dalších sto metrech narazíte na seismickou stanici. Její měřicí přístroje jsou umístěné v jedné ze štol, což snižuje rušení, a zdejší stanice díky tomu patří k nejcitlivějším na celém světě. V letních měsících je pro návštěvníky a turisty připravena prohlídka stanice a štoly i s výkladem.

Od seismické stanice se cesta trošku uhladí, ubude kořenů a až k Plánskému mlýnu i kopců. Od mlýna začne stoupání, které až na pár relativně rovinatých úseků prověří dokonale váš tréninkový režim. Síly, které vám kopec vezme, zkuste doplnit pozorováním nádherné krajiny kolem, případně vidinou občerstvení na hradě Kašperk, kde se vám dostane občerstvení nejen fyzického, ale i duchovního.

Hrad Kašperk ve své plné kráse

Hrad Kašperk ve své plné kráse

Mě osobně ale nejvíc potěšila zdejší desítka, kterou kastelán nechává vařit v kašperskohorském pivovaru nejen pro potěchu vlastní, ale hlavně pro návštěvníky hradu a vyčerpané cyklisty. Jinde ji nekoupíte, takže i to je důvod k návštěvě.

Hrad Kašperk

Jak už jsem psal úvodem, Kašperské Hory dosáhly svého prvního vrcholu za vlády Jana Lucemburského, ale i jeho syn Karel IV. si zdejší kraj oblíbil, a dokonce tak, že se tu rozhodl založit hrad. Měl k tomu ostatně ještě tři další důvody: potřeboval střežit zemskou hranici s Bavorskem, ochránit významné naleziště zlata a zabezpečit důležitou obchodní trasu tzv. Zlaté stezky. A tak v roce 1356 došlo k slavnostnímu zprovoznění nejvýše položeného hradu u nás (leží v nadmořské výšce 886 metrů).

Hrad má zvláštní tvar, strážní věže obehnané souvislým opevněním byly vlastně i samostatným obydlím. Na hradní jádro se napojuje nádvoří, které sloužilo jako hospodářské zázemí. Později především vinou nedostatku financí rychle chátral a upadal, zatímco bylo okolní panství rozprodáváno. K dovršení tohoto procesu došlo v roce 1616, kdy byl již opuštěný a zchátralý hrad královskou komorou odprodán městu Kašperské Hory, v jehož majetku zůstává až dodnes. Což je na druhou stranu jeho momentální vítězství, protože jak uvidíte sami, město se o něj stará opravdu s úctou a pečlivostí hradu náležející.

Výhled z hradu Kašperk

Výhled z hradu Kašperk

Pokud chcete spojit turistiku, poznání, sport a kulturu, tak doporučuji navštívit Kašperské Hory na začátku srpna. Hned první víkend v srpnu (a to platí každý rok) je tu tradiční pouť a od 3. do 6. 8. (platí pro rok 2020) vystupuje na hradě divadelní spolek Kašpar s představením Macbeth.

Historické a technické detaily o hradě vám prozradí průvodci, já jen upozorním na nádherný výhled z hradu. Nebál bych se říct, že ze žádného jiného hradu takový výhled nepořídíte. Z věží je vidět doslova široko daleko, Šumava, Alpy, Český les, vnitrozemí…

Může se hodit

Muzeum historických motocyklů: Zdejší soukromá sbírka motocyklů a bicyklů se může pochlubit mnoha světovými unikáty. Můžete tu třeba spatřit nejdelší motocykl světa pro tři osoby zvaný Čechie, historická kola z předminulého století. Zajímavou atmosféru muzeu dodává jeho místo, které se nachází na půdě jednoho z historických domů.

Muzeum Šumavy: V jednom ze tří místních muzeí se nachází stálá expozice věnovaná přírodě, historii a životu obyvatel Šumavy. V části věnované šumavskému sklářství jsou vystaveny výrobky slavných skláren v Klášterském Mlýně, Anníně a v Lenoře. Připomenuta je samozřejmě i těžba zlata a lidová kultura.

Národní park Šumava: Je plošně největší českým národním parkem s rozlohou 690 km čtverečních. Byl založen v roce 1991. Za svou jedinečnost vděčí částečně i uzavření hranic za minulého režimu, díky kterému se zde zachovali neporušené a nesmírně rozsáhlé lesy. Dalším lákadlem jsou četná rašeliniště či jezera ledovcového původu.

Hrad Kašperk: Nejvýše položený královský hrad v Čechách byl založen Karlem IV. Dnes je výraznou dominantou krajiny s nádhernou vyhlídkou do okolí. Zajímavé je, že tak obrovskou a co se přístupnosti týče i velice složitou stavbu dokázali tehdejší řemeslníci postavit za neuvěřitelných pět let.

Autor:
  • Nejčtenější

KVÍZ: Znáte zeměpis? Vylosovali jsme výherce průvodců po zahraničí

Zeměpis vás baví. Soutěžního kvízu o kvalitního průvodce po zahraničí podle vlastního výběru se zúčastnilo téměř 4 300...

Ostrov Kos: Pokud máte odvahu jet za hranice, je to dovolená snů

Asi jen málokdo ještě před několika týdny pomyslel na to, že letošní dovolenou stráví u moře. Život je ale změna,...

ZANIKLÉ TRATĚ: Propad rudného dolu pohltil dráhu z Opavy

Seriál Dnešní Zaniklé tratě nás zavedou do Slezska. Vydáme se na trať, po které se vozilo textilní zboží, ale hlavně břidlice...

Do daleka z vysoka. Kde hledat skvělé stezky v oblacích a korunách stromů

Jak léta běží, začínají i letitá přísloví ztrácet původní smysl, či dostávat jiný. Vezměte si třeba tohle: Nemá cenu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Je to realita, nebo jen fantazie? Dubrovník poznal tiché ulice bez davů

Pandemie koronaviru rozdělila Chorvatsko na turisticky dosažitelný sever a zapomenutý jih. A jindy davy obléhaný...

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

  • Další z rubriky

Komfort cestování na elektrokole zvýší síť nabíjecích stanic

Advertorial Do malého batůžku jen mobil, klíče a peněženku, nasednout na elektrokolo a hurá do kopců třeba na celý den! Tak luxusně...

Unikátní síť nabíjecích stanic pro elektrokola v Česku. Elektřina je zdarma

Advertorial Energetická firma Sev.en Energy se pustila do budování sítě nabíječek pro cyklisty, kteří jezdí na e-kolech. Stanice...

Nikomu to neříkejte! Objevili jsme super stezku tyrolské Zugspitze arény

Bike hotely je síť hotelů specializovaných na cyklisty, které jsou rozesety v Rakousku, Německu, Slovinsku a Itálii....

Pohodový cyklovýlet na Slovensku. Malé Karpaty nejsou nepřístupné hory

Středohorské pásmo táhnoucí se západním Slovenskem bylo po mnoho let trochu opomíjenou turistickou lokalitou. Nyní se...

Krejčířovu vilu opět nikdo nechce. Už ani za dvacetinu pořizovací ceny

Ani další pokus o vydražení vily v Černošicích, která patřila odsouzenému Radovanu Krejčířovi, nebyl úspěšný. Do dražby...

Jaromír Jágr poprvé ukázal na sociálních sítích novou přítelkyni

Hokejista Jaromír Jágr (48) a modelka Dominika Branišová (26) už několik týdnů tvoří pár. Absolvovali spolu několik...

Zemřela manželka Jiřího Krampola, měla dlouhodobé zdravotní problémy

Ve věku 59 let zemřela Hana Krampolová, manželka herce Jiřího Krampola. Dlouhodobě se potýkala se zdravotními problémy.

Šéf Pirátů Ivan Bartoš je tatínkem. Miminku dali s manželkou neobvyklé jméno

Předsedovi Pirátů Ivanu Bartošovi (40) a jeho ženě Lydii (37) se v úterý večer narodil syn. Novopečený tatínek se s...

Škoda nebude žádnou montovnou, říká Babiš. Nový šéf musí na kobereček

Premium Premiér Andrej Babiš a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček chtějí vědět, jaká budoucnost čeká mladoboleslavskou...