Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. září 2021 Andrea

Dřina a pivo na hradě. Šlápněte do pedálů na šumavské zlatokopecké cestě

Kašperské Hory (něm. Bergreichenstein) patří mezi nejvyhledávanější startovací místa pro cyklisty na území Šumavy. A je tomu tak právem. My se ale dneska vydáme na poněkud náročnější trasu, která nás zavede na nejvýše položený královský hrad v Čechách.

Výhled z hradu Kašperk | foto: Pavel Kozubek

Navzdory faktu, že tu žije jen 1 200 obyvatel, nabízí Kašperské Hory skoro vše. Jsou tu hned tři muzea, krásné historické domy, stylové náměstí, mají tu vlastní pivovar i pražírnu kávy, v pátek letní kino, jsou tu dokonce i lázně a bazén.

Ubytování si můžete zvolit od luxusních čtyřhvězdičkových hotelů po turistické ubytovny. A i ten jediný „nedostatek“ se v Kašperských Horách podařilo odstranit.

Tím nedostatkem myslím jejich polohu na kopci (758 m n. m.). Kopec tu samozřejmě zůstal. Kdo chce, může si ho kdykoliv vyšlápnout, kdo ale nechce, může se svézt cyklobusem, který jezdí během prázdnin po celé Šumavě a do Kašperských Hor zajíždí několikrát denně. Díky cyklobusu odtud můžete vlastně projet celou Šumavu na kole a najet přitom jen tolik, kolik vám fyzička umožní.

Příroda v okolí je nádherná, koneckonců jsme již na území Národního parku Šumava, takže tipů na výlet vám dají v infocentru nepřeberně. Já si vybral trasu fyzicky i technicky velice náročnou, ale nelituji.

Za vším hledej zlato

Za svou krásu vděčí ovšem Kašperské Hory nejen krásné přírodě, ale hlavně zlatu. To se tu těžilo, nebo spíše rýžovalo již 400 let před Kristem, kdy zdejší krajinu obývali Keltové. Spolu s nároky na spotřebu zlata rostla i dovednost obyvatel a tak zhruba ve 14. století bylo rýžování nahrazeno hlubinnou těžbou. Od té doby se začínají psát i dějiny města.

Za vlády Jana Lucemburského zažilo město své první období rozkvětu, z něhož zůstalo ve městě i několik památek. Tou asi nejviditelnější je původně gotický kostel sv. Markéty, který byl barokně upraven a ukrývá se v něm nádherný vyřezávaný oltář. O něco mladší je místní radnice, která je původně renesanční, přičemž i ona je přestavěna v barokním stylu. Kromě radních a skvěle vybaveného infocentra v ní můžete najít i největší skříňový betlém v Čechách – Kašperskohorský Betlém.

Kašperské Hory, budova radnice

Kašperské Hory, budova radnice

Kousek od radnice stojí Muzeum historických motocyklů. Název je trošku matoucí, protože v muzeu je nejen jedna z největších soukromých sbírek motocyklů, která se může pyšnit i několika světovými unikáty, ale je tu také možná dvacet historických kol. Kol tak bizarních modelů a tvarů, že kdybyste byli majitelem kteréhokoliv z nich, můžete z fleku dělat šéfa hipsterů na Praze 7. Muzeum je navíc umístěno na trochu netradičních místě, a sice na půdě. Ale nevadí, výška krovu je tu přes 14 metrů a tak se sem pohodlně vejde zhruba 100 exponátů, přičemž všechno působí uvolněným a prostorným dojmem.

Zlatokopeckou cestou

Z centra Kašperských Hor se vydejte ke kinu a pak podle lokální turistické značky označující Zlatokopeckou stezku. Po necelých dvou kilometrech z opravdu prudkého kopce dorazíte k potoku, který se jmenuje Zlatý a táhne se údolím zvaným Amálino.

Potok vypadá dnes docela obyčejně a nebýt zajímavých kaskád na jeho toku (které tu ovšem nejsou z důvodů těžby zlata), asi byste ho snadno přehlédli. A přitom je tu zlata prý pořád dost, jen v katastru Kašperských Hor se údajně nachází asi 120 tun zlata.

Kaskády na Zlatém potoce tu jsou kvůli povodním.

Kaskády na Zlatém potoce tu jsou kvůli povodním.

Pokračujte podél potoka, lesní, technicky celkem náročnou cestou (doporučuji horské kolo) a svůj zrak směřujte doleva. Na několika místech se objeví vstup do historických podzemních štol. Překonal jsem obavy a do nitra jedné z nich jsem se vypravil. Nic zajímavého jsem sice nenašel, ale skutečnost, že tuhle štolu (a nejen ji) někdo hloubil jen s pomocí majzlíku a kladívka, je sama o sobě děsivá.

Asi po dvou kilometrech lesem přijedete k můstku přes potok, přejeďte ho a po dalších sto metrech narazíte na seismickou stanici. Její měřicí přístroje jsou umístěné v jedné ze štol, což snižuje rušení, a zdejší stanice díky tomu patří k nejcitlivějším na celém světě. V letních měsících je pro návštěvníky a turisty připravena prohlídka stanice a štoly i s výkladem.

Od seismické stanice se cesta trošku uhladí, ubude kořenů a až k Plánskému mlýnu i kopců. Od mlýna začne stoupání, které až na pár relativně rovinatých úseků prověří dokonale váš tréninkový režim. Síly, které vám kopec vezme, zkuste doplnit pozorováním nádherné krajiny kolem, případně vidinou občerstvení na hradě Kašperk, kde se vám dostane občerstvení nejen fyzického, ale i duchovního.

Hrad Kašperk ve své plné kráse

Hrad Kašperk ve své plné kráse

Mě osobně ale nejvíc potěšila zdejší desítka, kterou kastelán nechává vařit v kašperskohorském pivovaru nejen pro potěchu vlastní, ale hlavně pro návštěvníky hradu a vyčerpané cyklisty. Jinde ji nekoupíte, takže i to je důvod k návštěvě.

Hrad Kašperk

Jak už jsem psal úvodem, Kašperské Hory dosáhly svého prvního vrcholu za vlády Jana Lucemburského, ale i jeho syn Karel IV. si zdejší kraj oblíbil, a dokonce tak, že se tu rozhodl založit hrad. Měl k tomu ostatně ještě tři další důvody: potřeboval střežit zemskou hranici s Bavorskem, ochránit významné naleziště zlata a zabezpečit důležitou obchodní trasu tzv. Zlaté stezky. A tak v roce 1356 došlo k slavnostnímu zprovoznění nejvýše položeného hradu u nás (leží v nadmořské výšce 886 metrů).

Hrad má zvláštní tvar, strážní věže obehnané souvislým opevněním byly vlastně i samostatným obydlím. Na hradní jádro se napojuje nádvoří, které sloužilo jako hospodářské zázemí. Později především vinou nedostatku financí rychle chátral a upadal, zatímco bylo okolní panství rozprodáváno. K dovršení tohoto procesu došlo v roce 1616, kdy byl již opuštěný a zchátralý hrad královskou komorou odprodán městu Kašperské Hory, v jehož majetku zůstává až dodnes. Což je na druhou stranu jeho momentální vítězství, protože jak uvidíte sami, město se o něj stará opravdu s úctou a pečlivostí hradu náležející.

Výhled z hradu Kašperk

Výhled z hradu Kašperk

Pokud chcete spojit turistiku, poznání, sport a kulturu, tak doporučuji navštívit Kašperské Hory na začátku srpna. Hned první víkend v srpnu (a to platí každý rok) je tu tradiční pouť a od 3. do 6. 8. (platí pro rok 2020) vystupuje na hradě divadelní spolek Kašpar s představením Macbeth.

Historické a technické detaily o hradě vám prozradí průvodci, já jen upozorním na nádherný výhled z hradu. Nebál bych se říct, že ze žádného jiného hradu takový výhled nepořídíte. Z věží je vidět doslova široko daleko, Šumava, Alpy, Český les, vnitrozemí…

Může se hodit

Muzeum historických motocyklů: Zdejší soukromá sbírka motocyklů a bicyklů se může pochlubit mnoha světovými unikáty. Můžete tu třeba spatřit nejdelší motocykl světa pro tři osoby zvaný Čechie, historická kola z předminulého století. Zajímavou atmosféru muzeu dodává jeho místo, které se nachází na půdě jednoho z historických domů.

Muzeum Šumavy: V jednom ze tří místních muzeí se nachází stálá expozice věnovaná přírodě, historii a životu obyvatel Šumavy. V části věnované šumavskému sklářství jsou vystaveny výrobky slavných skláren v Klášterském Mlýně, Anníně a v Lenoře. Připomenuta je samozřejmě i těžba zlata a lidová kultura.

Národní park Šumava: Je plošně největší českým národním parkem s rozlohou 690 km čtverečních. Byl založen v roce 1991. Za svou jedinečnost vděčí částečně i uzavření hranic za minulého režimu, díky kterému se zde zachovali neporušené a nesmírně rozsáhlé lesy. Dalším lákadlem jsou četná rašeliniště či jezera ledovcového původu.

Hrad Kašperk: Nejvýše položený královský hrad v Čechách byl založen Karlem IV. Dnes je výraznou dominantou krajiny s nádhernou vyhlídkou do okolí. Zajímavé je, že tak obrovskou a co se přístupnosti týče i velice složitou stavbu dokázali tehdejší řemeslníci postavit za neuvěřitelných pět let.

Autor:

Hroši v ZOO Dvůr Králové

Sledujte online přenos z unikátní expozice hrochů v ZOO Dvůr Králové. V největší expozici ve střední Evropě žije 6 hrochů - samec, dvě samice a tři mládata.

Další zajímavé nekonečné přenosy najdete na Slow TV iDNES.

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Vlídná válka. Ve sporu o ostrov si Dánsko a Kanada udělují alko-rýpnutí

O vlastnictví onoho ostrůvku se pře Kanada s Dánskem dlouhá desetiletí. Jeho bezvýznamnost dává sporu podobu klukovin a...

Při výstupu na Elbrus zemřelo pět horolezců, další vyvázli se zlomeninami

Při výstupu na Elbrus, nejvyšší horu Ruska, zemřelo pět horolezců, informují ruská média. Dalších 14 záchranáři dostali...

Itálie za deset eur. Letenky po Evropě jsou laciné jako nikdy předtím

Premium O tom, kam se pohnou ceny letenek po skončení koronavirové epidemie, se ještě před pár měsíci divoce spekulovalo. Co se...

Mrož, který obeplul půl Evropy a potopil několik lodí, se vrátil na sever

Mrož Wally, který při svých cestách podél západoevropského pobřeží urazil přes čtyři tisíce kilometrů, byl spatřen u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čtyři dny se švýcarskou železnicí: zážitek, který si přejete zopakovat

Nejkrásnější pohled na svět je prý z koňského hřbetu, mně dechberoucí výhledy nabídly železnice ve Švýcarsku. Posaďte...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2021: Krosová, městská a silniční

Premium Chcete to nejlepší? Pokud vám nevadí šesticiferná cena, běžte pro vítěze třetího dílu velkého testu elektrokol. V...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2021: Horská kola s pevným rámem

Premium Elektrokolo s pevným rámem je mezi Čechy prodejní hit. A není divu, je to univerzál vhodný jak do terénu, kde pomohou...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2021: Celoodpružená horská kola

Premium Celoodpružená horská kola vytahují kovaní bikeři, kteří se vyžívají v horském terénu, dlouhých sjezdech a na lesních...

VIDEO: Oči až na hladině. Skvělý nápad vylepšil cyklostezku v Belgii

Díky originálnímu řešení cyklostezky v severovýchodní části Belgie si mohou cyklisté vychutnat při jízdě pohled přímo z...

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...