Cenné chmelařské stavby v historickém jádru města se možná již brzy ocitnou na prestižním Seznamu světového dědictví UNESCO. Před dvěma lety to ještě nevyšlo, ale není všem dnům konec. Žatečtí chystají novou nominační dokumentaci a „město, kde je pivo doma“ se tak třeba stane novou Mekkou gastroturismu.
Jádro a brány
Dvacetitisícový Žatec se nepyšní jen památkami souvisejícími s mnohasetletou tradicí pěstování chmele a výroby piva. Chloubou historického jádra je radnice, renesanční domy či sloup Nejsvětější Trojice.
Taky chrám Nanebevzetí Panny Marie stojí za vidění. Ve čtrnáctém století stál na jeho místě gotický kostelík, dnes jde o vznosnou barokní stavbu se vzácnou kaplí sv. Jana Nepomuckého.
V Žatci se rovněž částečně dochovaly středověké hradby, jež v roce 1421 odolaly i útoku křižáků. Součástí někdejšího opevnění byla také Libočanská branka vysoká skoro devatenáct metrů.
Další z městských bran, Kněžskou bránu, zdobí oslavný latinský text z pera dvorního básníka Rudolfa II., Carolidese z Karlsperka.
Filmařská stopa
Historické centrum města vonícího pivem vždy lákalo slavné filmaře. Naposledy se tu realizoval loňský filmový hit se Scarlett Johanssonovou Králíček Jojo, v minulosti tady Liam Neeson natáčel Bídníky a Barbra Streisandová zase romantické drama Jentl – mimochodem, babička slavné herečky a zpěvačky prý dokonce z Žatce pocházela.
Ani tyto americké superhvězdy by jistě nepohrdly posezením v rekonstruované klášterní zahradě plné květin, vinic a bylinkových záhonků.
Jinou oázu klidu poskytne filmaři rovněž vyhledávaný zámeček Stekník vzdálený od Žatce asi deset minut autem. Rokoková stavba obklopená chmelnicemi vás okouzlí terasovitou zahradou, jež patří k nemnoha zachovalým italským parkům u nás.
Orloj i maják
Žatec je jedním z nejstarších a nejlépe zachovaných královských měst. Rozkvět zažil v šestnáctém století, kdy patřil mezi největší sídla v Čechách. Jeho slavné časy vždy souvisely s pivem a chmelem a není divu, že právě chmelařské památky patří k hlavním žateckým lákadlům.
Tak třeba chmelový orloj je světový unikát. Tvoří ho hodinový kotouč s dvanácti znameními zvěrokruhu s vyobrazením chmelařského roku.
Chmelový maják je zase rozhledna, na jejíž vrchol se dostanete buď po schodech, nebo výtahem s 3D projekcí. Obě zajímavosti jsou součástí Chrámu chmele a piva, zábavného i poučného komplexu představujícího tradici světoznámého chmelařského regionu.
Mezi pozoruhodnosti patří i Chmelařské muzeum, největší expozice svého druhu vůbec, a naopak nejmenší chmelnička na světě, nalézající se jen na dohled od radnice.
Město chmele najdete na severu Čech.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz