Zaniklé tratě: Týnecká dráha přežila útok odbojářů, komunismus ne

Seriál aktualizováno 
Další díl Zaniklých tratí nás zavede do východních Čech, na jednu z větví systému takzvaných chrudimských lokálek. Prozkoumáme další cukrovarskou dráhu, kterou za války málem předčasně zrušil útok sokolských odbojářů. Vypravíme se na dvanáct kilometrů dlouhou trať 1d z Chrasti u Chrudimi do Hrochova Týnce.
Mapa trati Chrast u Chrudimi - Hrochův Týnec

Mapa trati 1d z Chrasti u Chrudimi do Hrochova Týnce

Dráha vznikla v souvislosti se stavbou cukrovaru v Hrochově Týnci, místním se totiž nepodařilo postavit vlečku od tratě Společnosti státní dráhy z Dašic, a tak se po několika letech připojili k chrudimským, kteří plánovali vybudovat dráhu z Heřmanova Městce přes Chrudim a Moravany do Borohrádku.

Domluvili se na odbočné větvi z Hrochova Týnce do Chrasti u Chrudimi. První oficiální vlak na trať vyrazil 25. září 1899.

Slabou osobní dopravu posílila ve dvacátých letech 20. století motorizace, přesto byly v roce 1934 osobní vlaky zrušené. Cestující se po dráze projeli až za protektorátu, v roce 1941.

Už za čtyři roky měla lokálka znovu namále. 18. dubna 1945 sokolská odbojová skupina z Rosic využila toho, že ustupující Němci na trať deponovali vlaky s municí a několik vagonů u Brčekol vyhodila do povětří. Vznikl osm metrů hluboký kráter, trosky vagonů exploze rozmetala desítky metrů do okolí, tlaková vlna vytloukla okna v okolí deseti kilometrů a poškodila i střechu na chrasteckém zámku.

Zaniklé tratě

Po válce se sice počet vlaků zvýšil, počet cestujících však moc ne. O likvidaci dráhy se mluvilo už v padesátých letech, tehdy se to centrálním úřadům ještě nepovedlo.

V rámci optimalizace železniční sítě o 20 let později padlo definitivní rozhodnutí neefektivní dráhu zrušit. Poslední osobní vlak mezi Chrastí a Hrochovým Týncem vyjel 31. ledna 1978. Až do roku 2005 se dalo z Chrasti dojet do stanice Chrast město, potom byly koleje vytrhány i v tomto úseku.

V tomto díle Zaniklých tratí vám ukážeme i to, jak je v současnosti využívána kolejová pláň stanice Chrast město. Představíme největší umělou stavbu na trati, prozradíme, kde se dají i po 40 lety od zrušení dráhy najít zapomenuté pražce a ozřejmíme i záhadu zmizelého ocelového mostu přes potok Ležák v Hrochově Týnci.

Zaniklá trať 1d Chrast u Chrudimi - Hrochův Týnec

Líbí se vám náš seriál? Chtěli byste nám s ním pomoci? Máte doma fotografie nebo amatérské záběry zaniklých tratí z doby jejich provozu? Aktuálně sháníme historické snímky dráhy Ostrov nad Ohří - Jáchymov, Kadaňský Rohozec - Doupov, Čejč  Ždánice a Nezamyslice - Morkovice. Napište nám a podělte se o svoje poklady, rádi je s uvedením zdroje uveřejníme. Pište na e-mail: zanikletrate@idnes.cz.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky, ceny pohonných hmot a rizikové úseky na jednom místě.

Nejčtenější

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Soutěž o cestu kolem světa pokračuje třetí hrou, zavzpomínáte na uplácení

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Tisíce zraněných. Kvůli kluzkému mostu musí architekt zaplatit odškodné

Most navržený slavným architektem Santiagem Calatravem.

Slavný architekt Santiago Calatrava musí Benátkám zaplatit odškodné 78 tisíc eur, více než dva miliony korun. Podle...

Za málo dřiny hodně muziky. Výstup na Sivý vrch si rozhodně nenechte ujít

Vrchol Sivého vrchu se rychle přibližuje.

Sivý vrch je nejzápadnějším výrazným vrcholem Západních Tater a vlastně i celého Tatranského hřebene. Tato 1 805 metrů...

Kvíz: Poznejte turistické zajímavosti v Česku a na Slovensku

Na kánoi v Lednicko-valtickém areálu

Český ráj, Vysoké Tatry nebo Brdy zná téměř každý český turista. I v těchto místech ale můžete objevovat souvislosti,...

Další z rubriky

Kvíz: Poznejte turistické zajímavosti v Česku a na Slovensku

Na kánoi v Lednicko-valtickém areálu

Český ráj, Vysoké Tatry nebo Brdy zná téměř každý český turista. I v těchto místech ale můžete objevovat souvislosti,...

Těžké spacáky, vrzající kola. Turistické vybavení v roce 1989 nebyl žádný med

Vysoké Tatry, cca rok 1980

V posledních desetiletích zažíváme překotný vývoj technologií, které nabízejí stále chytřejší a propracovanější...

Zaniklé tratě: Týnecká dráha přežila útok odbojářů, komunismus ne

Poslední vlak z Chrasti do Hrochova Týnce 31. 1. 1978 ve stanici Rosice u...

Další díl Zaniklých tratí nás zavede do východních Čech, na jednu z větví systému takzvaných chrudimských lokálek....

Najdete na iDNES.cz