Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. března 2023 Taťána

Vaječná tlačenka a talián s vejmrdou. Jak a kde si užít pořádné Velikonoce

Velikonoční svátky, to není jen barvení vajíček a pomlázka. Do Česka se vrátila řada dalších, hlavně gastronomických zvyků, které byly dříve běžné. Třeba pečení jidášů či pochoutka v podobě velikonočního kůzlete. Vybrali jsme pro vás nejzajímavější velikonoční zvyky a speciality. A také místa, kde je můžete zažít a ochutnat.
Velikonoce ve skanzenu v Kouřimi

Velikonoce ve skanzenu v Kouřimi | foto: Regionální muzeum v Kolíně

Nejprve se obraťme do minulosti a připomeňme si, jaké pokrmy o velikonočních svátcích připravovali naši předkové. Pokud bychom měli vybrat nejdůležitější velikonoční speciality, bude jich pět.

V seznamu nesmějí chybět jidáše pečené z kynutého těsta a pokapané medem, které mají mít správně tvar podlouhlé spirály či spletených provázků, neboť připomínají provaz, na kterém se Jidáš oběsil.

Další velikonoční stálicí našich předků byla jarní polévka připravená z mladých a divokých bylinek: obvykle se používala směs výrazně aromatického popence, řebříčku, kopřiv, fialkového a jahodového listí. Ta se jedla na Zelený čtvrtek.

Před Velikonocemi se dodržoval dlouhý půst, ale na Bílou sobotu už na stole bylo maso, i když zatím jen mleté. Pokrm měl řadu regionálních názvů. Někde se mu říkalo hlavička, jinde sekanice či pouze a prostě nádivka (parádní recept najdete v boxíku na konci článku).

Obvykle se připravoval z několika druhů masa (základem ovšem bylo uzené), které se promíchalo s houskou, vajíčky a kopřivou. Někde se opět přidával voňavý popenec. A pak se směs upekla v troubě.

Slavnostním jídlem v neděli býval pečený beránek, u chudších rodin kozlík. Jenže později se na venkově chov ovcí výrazně omezil a beránek začal být nedostatkovým zbožím.

Prastarý zvyk se postupně změnil. „A tak si ti, kteří si nemohli dopřát beránka z masa a krve, upekli beránka z kynutého těsta. S rozinkou místo oka,“ vysvětluje ve své knize Česká strava lidová Marie Úlehlová.

Každý měl svého mazánka

Posledním významným pokrmem českých Velikonoc je mazanec. I zde se ovšem zvyky v průběhu staletí výrazně proměnily. „Mazanec byl symbolem slunce. Nejdříve byl slaný, pekl se ze sýru a vajec. Až později se začal připravovat na sladko a plnil se ořechy nebo mandlemi a rozinkami,“ vysvětluje Hugo Schreiber, autor knihy Chvála české kuchyně!

Mazanec se u nás objevuje někdy od 14. století, možná i dříve. A je zajímavé, že v některých rodinách měl každý svůj malý mazaneček, zatímco jinde se připravoval jeden velký mazanec, ze kterého dostal každý kousek.

V Muzeu lidových staveb v Kouřimi běží velikonoční program již od 5. dubna a bude končit až 28. dubna.

Velikonoce ve skanzenu v Kouřimi

Kýchavá, Smrtná i Květná

A teď pojďme na místa, kde si můžete Velikonoce užít, ať už z pohledu zvyků, tak gastronomických specialit. Oblíbeným oknem do minulosti jsou skanzeny, které při podobných příležitostech připravují bohatý etnografický program.

Třeba v Muzeu lidových stavem v Kouřimi běží velikonoční program již od 5. dubna a bude končit až 28. dubna. Návštěvníci poznají, jaké obyčeje naši předci dodržovali a jaké zvyky se váží k jednotlivým předvelikonočním nedělím. Ty měly svá, dnes již téměř zapomenutá jména. Jedna byla Kýchavá, další Sazometná, Družebná, Smrtná či Květná. V Kouřimi bude také vystaven velikonoční stůl se všemi pokrmy, které k této době patří.

Mléčné kůzle je nejlepší

Zatímco skanzeny mají spíše muzejní charakter, za specialitami je třeba vyrazit do restaurací. Jedním z mála podniků, kde je možné ochutnat pečené mléčné jehně či mléčné kůzle, je Hliněná bašta v Průhonicích.

Jedna z velkých jarních delikates, pečené kůzlečí maso v Hliněné baště

Staročeská velikonoční bašta v gotické krčmě U dwau Maryí v Českém Krumlově

Mladá mléčná kůzlata jsou považována za jednu z největších delikates. Ani úprava není složitá. Maso stačí jen upéct při nízké teplotě na másle s trochou soli a bílého pepře. Tak dokonale vynikne jeho jemná a nezaměnitelná chuť. Jako příloha se volí nejčastěji šťouchané brambory s mladým špenátem. Když vyjde počasí, a to zatím slibují krásné, poslouží hostům romantická terasa nad malým rybníčkem.

Talián s vejmrdou

Speciální velikonoční menu připravil pro své hosty také Selský dvůr, který vsadil na klasické jarní suroviny.

Velikonoce se blíží. Připomeňte si, proč je slavíme

Na hosty čeká jemná vaječná tlačenka s křepelčím vajíčkem a ředkvičkami či králičí hřbet zabalený ve slanině a podávaný s domácími noky a s medvědím česnekem. Další specialitou je pečená perlička s kukuřičným pyré.

Králík i mladá drůbež byla oblíbenou velikonoční pochoutkou tam, kde neměli k dispozici jehňata či kůzlata. Naopak v Praze se o Velikonocích za první republiky chodívalo na taliány, podávané s křenem nebo se slavnou loretánskou vejmrdou – což byl křen smíchaný nikoliv s jablkem, ale nastrouhanou červenou řepou.

Na velikonoční stůl našich předků patřila celá řada pokrmů – od zelené polévky až po „hlavičku“ z několika druhů mletého masa.

Velikonoce ve středověku

A na závěr se podíváme ještě do České Krumlova, který již tradičně připravil pro návštěvníky města bohatý program zahrnující koncerty duchovní hudby, řemeslné trhy a výstavy. A také speciální menu v restauracích.

Velkým zážitkem jsou řemeslné dílny v prostorách nádherně zrekonstruovaného kláštera, který je dnes jedním z klenotů města. Hosté si zde mohou vyzkoušet tradiční řemesla, třeba dovednosti hrnčíře, brašnáře, sedláře, kováře, pekařky či valchařky. A také si mohou tradiční výrobky zakoupit.

A pak už můžete zamířit do některé z vyhlášených restaurací. Mezi ty nejzajímavější patří Hospoda Na louži, působivá Šatlava či dokonalá gotická krčma U dwau Maryí.

Recept na nejlepší velikonoční nádivku

Recept na fantastickou nádivku pochází ze Šumavy. Připravuje se ze tří druhů masa, divokých bylinek a chuťově je naprosto dokonalá.
1 kg masa (třetina králičí, třetina vepřové, třetina uzené)
8 rohlíků
8 vajec
2 cibule
5 plátků slaniny
Hrst popence, hrst kopřiv, hrst petrželky
Pepř, sůl, muškátový květ

Maso se uvaří a naseká na kousky. Vývar se zredukuje, a pak se do něj dají nakrájené rohlíky. Přidá se maso, vejce, pepř, sůl. Cibule se nakrájí na kousky a opeče na slanině, bylinky se nesekají na jemno a oboje se přidá do mísy s masem. Vše se promísí a dá do vymazaného a strouhankou vysypaného pekáče. Peče se zhruba hodinu.

Autor: , pro iDNES.cz

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Maďaři postavili za peníze z EU stezku v korunách stromů, které pokáceli

Starosta obce Nyírmártonfalva na východě Maďarska nechal za peníze z Evropské unie – v přepočtu bezmála čtyři miliony...

KVÍZ: Poznáte slavné hrady v Česku jen podle jejich siluet?

Patří k nejoblíbenějším turistickým cílům České republiky a jejich jména a historii zná téměř každý. Poznáte ovšem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kde je hranice mezi Evropou a Asií? Stovka důvodů, proč to nikdy nezjistíte

Z hlediska zeměpisu je to zajímavá otázka. Kde se vlastně nachází hranice mezi Evropou a Asií? A co vlastně ve...

VIDEO: Hlavně buďte v klidu. Jak přežít masáž krajtami na Filipínách

Na Filipínách si můžete vyzkoušet opravdu netradiční zážitek. K hluboké relaxaci a masáži svalů začali v jedné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ptáci, kteří cestují na lodích, nejspíš nejsou líní, ale zatraceně chytří

Otázka, kdy k nám připlují z teplých krajin vlaštovky, se může zdát podivná. Ptáci přece létají, neplavou. Jenže jak...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Očima šotouše: Nejkrásnější fotka železničního přejezdu má dojemný příběh

Únorové kolo naší fotografické výzvy pro milovníky železnice mělo tentokrát jednoduché zadání – tématem byly železniční...

Na co zírá mašinfíra: Kredencem z Brna do Oslavan. Sem se jezdí málokdy

Seriál Dnešní Mašinfíra se vydá na cestu po jižní Moravě. Motorovým vozem M262.1002 zvaným Kredenc, který patří Klubu přátel...

ZANIKLÉ TRATĚ: Dráha do Modřan vedla tunelem i Krčským lesem

Seriál Šedesátý pátý díl seriálu Zaniklé tratě zůstane tentokrát v Praze. Podíváme se na 12 kilometrů dlouhou trať z roku...

Na co zírá mašinfíra: Kozí dráhou za krásami východního Krušnohoří

Seriál S Kozí dráhou jsme měli dlouhá léta problém, nevěděli jsme, zda ji nezařadit do seriálu Zaniklé tratě. Naštěstí jsme to...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...