Velikonoce se blíží. Připomeňte si, proč je slavíme

  10:13aktualizováno  10:13
Jaro je zde a s ním i Velikonoce. Nejvýznamnější křesťanský svátek však není jenom o pomlázce, zdobení velikonočních vajíček a mazanci. Českou republiku čeká prodloužený víkend, rušno na silnicích i zavřené obchody.

(ilustrační snímek) | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Ačkoliv jsou tyto dny spjaty s křesťanstvím, mnoho velikonočních zvyků pochází z pohanské mytologie. Křesťané slaví Velikonoce jako poslední dny Ježíšova pozemského života, jeho ukřižování a vzkříšení. Dny takzvaného Pašijového týdne mají různé přívlastky.

Pro křesťany je první důležitý den až Škaredá středa, podle pohanů jsou však pondělí a úterý dny, které bychom měli věnovat jarnímu úklidu.

Fotogalerie

Škaredá středa připomíná Jidášovu zradu. V tento den lidé tradičně vymetali komíny. Podle pověr by se ve středu také neměl nikdo škaredit. Hrozí totiž, že by mu mračení zůstalo po všechny další středy v roce.

Na Zelený čtvrtek jedině zelené

V tento den proběhla Ježíšova večeře na rozloučenou (poslední večeře). Název Zelený čtvrtek vznikl nejspíše přesmyčkou původního německého názvu Greindonnerstag (lkavý čtvrtek) na Gründonnerstag (Zelený čtvrtek). 

Na Zelený čtvrtek by podle pověr lidé měli jíst zelenou stravu, například špenát, aby byli po celý rok zdraví. Tento zvyk je ovšem spjat s pohanskou mytologií, s křesťanským přízviskem „zelený“ tedy nemá co do činění.

V pátek nepracovali hrnčíři

Sedm báječných tradičních i netradičních receptů na velikonoční stůl

Velký pátek je dnem Kristova ukřižování. Lidé v pátek drželi přísný půst a nesmělo se těžce pracovat, obzvlášť zapovězené byly zemědělské práce. Věřilo se totiž, že země truchlí za Spasitele. V tento den  proto údajně nepracovali hrnčíři. Nepralo se ani prádlo, bylo by totiž podle pověr namáčeno do Kristovy krve. Lidé věřili, že se na Velký pátek otevírají hory, které vydávají své poklady. 

V Bílou sobotu končí podle křesťanských zvyků půst. Připravují se proto tradiční o obřadní pokrmy. Tradičně se peče i mazanec (pokud si s ním nevíte rady, podívejte se na jednoduchý návod).

Velikonoční neděle, Boží hod velikonoční, je den, ve který křesťané oslavují Kristovo zmrtvýchvstání. Pečou se i velikonoční beránci. Kdo ho v ten den podle pověry okusil, našel ztracenou cestu v lesích. 

Velikonoční pondělí letos připadá na 22. dubna. Pondělní tradice jsou nám dodnes dobře známé. Chlapci si upletou pomlázku z proutí a vyšlehají s ní děvčata, mrskání má totiž ženám předat část svěžesti vrbového proutí.  Děvčata jim na oplátku dají malovaná velikonoční vajíčka. Název mrskání se používá především na Moravě, kde má pomlázka silnou tradici. Jinde se můžeme setkat s výrazy šupání či vyšupat (pokud si letos nechcete kupovat na trzích hotovou, zopakujte si, jak pomlázku uplést).

Na Velikonoční pondělí si nenakoupíte

Svátky by měly být především o klidu. K tomu se snaží přispět i zákon, který je v platnosti od roku 2016. Podle něj musejí mít obchody s rozlohou větší než 200 metrů čtverečních zavřeno. Na Velikonoční pondělí proto nenakoupíte v obchodních domech ani v supermarketech. Otevřeny však zůstanou benzinové pumpy, lékárny, obchody na letištích, nádražích nebo v nemocnicích. Naopak o několik dní dříve, na Velký pátek, je svátek, obchody jsou ovšem otevřené (otevírací dobu o letošních svátcích najdete v tomto přehledu).

V Uherském Hradišti vyrábějí drátované kraslice:

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Další z rubriky

Hlásit se bude muset chov tří fen a víc, má to pomoci proti množírnám

Pes plemene Kangal. Ty někdo vypustil vypustil volně v okolí Hazlova, nyní jsou...

Poslanci dali šanci zákonu, který má podle vlády pomoci v boji proti nelegálním množírnám psů. Sněmovna podpořila v...

Češi plánují znovu projet v tatře celý svět, expedice bude trvat tři roky

Trasa nové expedice Tatra kolem světa 2019

Tři roky, pět kontinentů, 270 tisíc kilometrů, 600 účastníků. Ti dva se před pár roky potkali náhodou v Angole, teď...

Bez bytu i bez peněz. Krátkodobé pronájmy nahrávají podvodníkům

Ilustrační snímek

Kritický nedostatek volných nájemních bytů ve velkých městech Česka masivně zneužívají podvodníci. MF DNES měsíc...

Kyberšikana přibývá: Jak před ní ochránit svoje děti?
Kyberšikana přibývá: Jak před ní ochránit svoje děti?

S vývojem sociálních sítí se stále častěji setkáváme s pojmem kyberšikana. Online svět může přinášet řadu nástrah, které se netýkají jen dospělých, ale také dětí. Co si pod kyberšikanou představit a jak můžeme děti ochránit?

Najdete na iDNES.cz