Pískovec očima slepého lezce

  14:10
Česká pískovcová horolezecká sezona na konci října skončila. Pórézní skála je už příliš vlhká, aby horolezce unesla: chyty by odlamovaly, lano by odíralo oblé vrcholky věží a pískovcová města by tak utrpěla nezhojitelné šrámy. Zimní lezení po pískovci je proto jak ochranáři, tak samotnými horolezci, zapovězeno. Výjimkou jsou však Suché skály u Turnova.
Samotář - Direttissima

Samotář - Direttissima - Samotář na Suchých skalách - Direttissima | foto: Jakub TurekiDNES.cz

Suché skály jsou totiž tak pevné, že je tu oficiálně povoleno lezení po celý rok.

V hřebeni Suchých skal vedou desítky horolezeckých výstupů, ale z osobní zkušenosti se vám pokusím doporučit jen pár. Místní "práskači" je samozřejmě znají, ale pro první návštěvu oblasti by mohly být užitečné. Vezmu to od východu na západ.

Žádná z uvedených cest není pro úplné horolezecké začátečníky. Ti by ale měli stejně začínat své první vertikální kroky jinde než na písku. Jsou jim k dispozici méně nebezpečné a méně choulostivé skály z žuly, buližníku nebo vápence roztroušené po celém Česku.

Hlavní věž
Začneme cestou Jihovýchodní roh (obtížnost VI) na Hlavní věži. Pro prvolezce je příjemné, že je dobře odjištěna, má tři kruhy a případné pád by nebyl dlouhý. K prvnímu kruhu je terén lehký, leze se položeným sokolíkem. Jen jsem se musel ptát na směr, protože se cesta trochu klikatí.

Klíčové místo výstupu je ale výše u třetího kruhu, který je v krátkém komíně uzavřeném nad hlavou skálou stropem. Vylézá se z něj tak, že se vykulíte doleva přes hranu komína, ruce dáte do vzdáleného dobrého chytu, ale nohy jsou zprvu nejisté a je to trochu v převisu.

V severní stěně Hlavní věže vede velmi známá cesta Kuttův roh (V). Začíná traverzem, který není tak úplně lehký, a přechod za hranu je prý velmi vzdušný. Uvědomuji si to i já, když za ruce visím na velkém skalním hrotu, přestože hloubku pod sebou nevidím.

PŘEČTĚTE SI o lezení poslepu

Slepý horolezec: slyším přemrzlý led

Břidlice zní jako sklo a útesy krásně zní

Vystoupil jsem na Mot Blanc

Jarní lezení v italském Arcu: poslepu

Webové stránky Jana Říhy si prohlédněte ZDE.

Sokolí věž
Klikatá spára (VI) na Sokolí věž je hodně členitá, trochu tahá za prsty, ale její přímá linie láká řadu lidí k výstupu. Většina lezců končí na balkónku v polovině stěny, protože je zde do skály zapuštěný slaňovací kruh a druhá část cesty není moc dobře zajištěná a prvolezci na ní hrozí dlouhý nebzepečný pád.

Těsně vedle Klikaté spáry začíná cesta Interdikt (VIIc), která vede po skalní hraně. Dvakrát se přelézá z jedné strany hrany na druhou, což mi samozřejmě museli spolulezci vždy poradit. Nejtěžší je spodní část. Je problematické udělat první krok a vůbec se na  hranu dostat. Poradím vám stejně jako poradili ostatní mně: Je tam díra ve skále, kterou člověk prostě musí najít a zachytit se v ní prsty. Rychle se tu ztrácí síla a na přemýšlení a hledání je málo času.

O kousek dál je Břízková cesta (VII). Docela pohodové a ne příliš těžké lezení, napřed koutem na balkón, pak do dalšího koutku uzavřeného zprava převisem. Tady kolem kruhu je to nejtěžší, ale jakmile se dosáhne do dobrých chytů pro obě ruce, je vyhráno. Na závěr se protáhnete jakousi škvírou do lehkého terénu a dostanete se na vrchol.

Opravdová lahůdka je ještě o dalších pár metrů dál. Velká plotna (VIIb) je jednou z nejfrekventovanějších cest na Suchých skálách. Začátek je těžší, skoro svislý, spárka v koutku. Později se terén poklápí a nad kruhem se postupně přechází k hraně. Tady je pro prvolezce důležité zajistit se v tak zvaných skalních hodinách. Lanovou smyčku prostrčí skrze díru ve skále jako uchem jehly, na druhé straně ji vytáhne a sváže konce. Do smyčky nakonec zavěsí karabinu. Prakticky celá cesta vede po krásně vypreparovaných křemenných žilkách. Taková cesta je příjemná, protože  dovoluje v klidu přemýšlet a hledat další chyty a stupy.

Vedle Velké plotny se tyčí její sestra Malá plotna (VII). Obě jsou stejného charakteru, ale ta Malá je o poznání lehčí, o hodně nižší a slouží obvykle jako rozcvička pro zdolání Velké.

Věžička u Sokolí
Na severozápadním rohu je nástup do cesty s nejnižší obtížností v tomto výčtu (IV). Jer ovšem psychicky dost náročná, Zvláště pro mě, který nevidí. Začíná se totiž tak zvaným přepadem, nohy zůstávají na místě a tělo přepadá do protější skalní stěny nad soutěskou. Tam se teprve ruce zachytí a přitáhnou i spodní polovinu těla k sobě.

Zkuste si někdy udělat tento přepad se zavázanýma očima, nejlépe pokud jste cestu nikdy neviděli a někdo vás k němu poslepu dovede… Musíte mít absolutní důvěru v pokyny spolulezce nebo kamarádů okolo a opravdu věřit, když přepadáte do volného prostoru, že tam ta stěna naproti je.

Vlajková věž
Výběr doporučených výstupů zakončím cestou se symbolickým názvem Kamarádská (VII). Kromě toho, že je pěkná a dlouhá, mě k ní vážou vzpomínky na moji první návštěvu Suchých skal. Vzpomínám na čínské kecky, které na skále zrovna dvakrát nedržely. A taky na to, jak jsem vynechal velký hrot nad kruhem, protože jsem jej přehlédl. Teď už se mi to nestává a i horolezecké vybavení mám lepší.

Obtížnost
Pískovcová škála je odlišná od stupnic na vápenci nebo dokonce ve velkých horách. Jsou v ní zmatky, Němci jsou při označování obtížnosti obvykle tvrdší, Češi měkčí. Ale nemusí to platit vždy a všude, protože každá oblast má své zvyky.

Pro základní orientaci tedy uvádíme, že stupeň I označuje místa, kde je potřeba začít lézt pomocí rukou. II oznamuj lehké lezení, což může znamenat příjemnou spáru, ale také komín, kde se drobí skála a případný pád by skončil těžkým zraněním. III a IV ohlašují příjemné stěnové lezení pro začátečníky, ale nelze v nich očekávat příliš možností k jištění. Prvovýstupci se jím prostě moc nezdržovali.

V, VI a VII jsou stupně, ve kterých se pohybuje většina horolezců. Nalézt do pětkového komína ovšem může být stejné jako se připravovat na sebevraždu, a vylézt sedmičkovou spáru stojí nelidskou dřinu. Od stupně VI se přidávají k číslici ještě písmenka a-b-c, aby se rozlišila lehčí áčková cesta od těžší céčkové.

Stupně VIII až XI jsou vyhrazeny trénujícím sportovcům. Dvacetimetrové lety do lana v nich nejsou výjimkou, chyty hluboké jen na půl článku prstů a stupy v kolmé stěně jsou povinné.

Jistící pomůcky

Kruh
Slouží přesně jako kruh na přivazování krávy, ze kterého se vyvinul. Prvovýstupce nejprve vyseká do skály hlubokou díru, do ní vloží několik desítek centimetrů dlouhý železný dřík zakončený masivním kruhem a utemuje ho olověnými pilinami. Nakonec všechno zabetonuje. Dnes se místo betonu a pilin občas používají speciální lepidla nebo malty.

Smyčka
Plochý popruh nebo kus kulatého lana lze omotat okolo skalního zubu, ovázat okolo skalních hodin (dvě díry do skály proti sobě, kudy jde prostrčit smyčka), anebo pomocí uzlu zaseknout do skalní trhliny.

Slaňovací kruh
Z vrcholů věží se lze většinou dostat jen spuštěním po laně. Slaňovací kruh je proto zabetonovaný na  okraji věže. Jím se protáhne na dvojito lano jako niť uchem jehly, po něm horolezci slaní dolů a lano za jedem konec stáhnou k sobě dolů.

POZOR!
Kruhy jsou stabilní a při lezení se nechávají na místě. Smyčky zakládá prvolezec a druholezec je potom vybírá a bere s sebou. Nikdy ovšem není možné na tyto pomůcky spoléhat stoprocentně! Smyčka se může vytrhnout, rezavý kruh se přelomí a slaňovací kruh vyviklá.

Nehledě na to, že během jištěného pádu je možné trefit skalní polici a zlámat si kosti, karabina se může nešťastnou náhodou otevřít a lano z ní vyskočí, nebo spadneme ještě pod prvním jištěním a let skončí na zemi. Horolezectví je nebezpečný sport!

Pískařská hantýrka

Cesta – směr lezeckého výstupu
Chyt – místo, kde se lze udržet rukama
Stup – výstupek, kam lze položit nohu
Jištění – systém lana, karabin, kruhů a smyček, který zachytí horolezce po případném pádu
Slanění – sestup ze skály po laně
Slaňák – kruh na vrcholu skály, který slouží k provléknutí lana jako nitě uchem jehly. Po něm lezci sestoupí dolů a stáhnou ho za sebou.
Vrcholová knížka – sešit v plechové krabici umístěné na konci výstupu, do kterého se horolezci zapisují 
Věž – samostatná štíhlá skála, ze které se lze vrátit jen slaněním (pokud je velmi úzká, říká se jí jehla)
Masív – skalní útes, na který se z jedné strany leze a z druhé strany na něj lze vyjít pěšky
Spára – trhlina ve skále, kam lze vložit prsty nebo celou ruku
Komín – velká trhlina ve skále, kudy se může horolezce plazit vzhůru
Plotna – hladká skála bez stupů a chytů
Hrana – roh skály
Police, balkon – plošinky ve stěně, na kterých se dá bez potíží stát
Hrot, zobák – výčnělek, na který se dá zavěsit jistící smyčka
Křídlo, ucho, talíř, placka – útvary vystupující z kompaktní skály, na kterých se dá dobře držet
Voštiny – jemné skalní krajkoví v kolmých stěnách
Rajbas, rajbuňk – hladká skála, po které se stoupá pouze pomocí tření podrážek o kámen téměř bez pomoci rukou
Sokolík – lezení pomocí zvláštní techniky, kdy se obě ruce vzpírají proti oběma nohám v jedné spáře
Žába – zaklíněná ruka do spáry

 

Témata: Komín, Malta, Žába

Nádraží Praha Vršovice

Nejčtenější

KVÍZ: Jak dobře se vyznáte v hradech v Česku?

Blížící se léto přímo vyzývá k návštěvám hradů, kterých jsou v Česku stovky. Třeba vás náš kvíz inspiruje k výletu. Poradíte si se záludnými otázkami? Soutěžit o voucher na Chytrý kvíz můžete do 26....

KVÍZ: Jak dobře znáte strašidla a přízraky v Česku?

Soutěž

Bubáci, strašidla, přízraky, bílé paní nebo třeba i Jožin z Bažin. Bájných strašidelných postaviček je v Česku plno a určitě jste o nějaké takové bytosti přinejmenším slyšeli i vy. Znáte ty...

Dnes bude jasno, místy fekálie. Krásná pláž v Chorvatsku má jednu chybu

Na první pohled vypadá překrásně, jako typická ukázka pohodové pláže, za kterými míří do Chorvatska ročně miliony návštěvníků. Pláž Bene ve Splitu ovšem často trápí znečištění fekáliemi. Poslední...

Krkonoše pro začátečníky. Kde hledat krásná místa a kam určitě vyrazit

Krkonoše patří k našim nejznámějším horám, a těžko proto v Česku najdeme někoho, kdo o nich neslyšel, alespoň jednou v nich nebyl nebo se sem nechystal. Nejvyšší pohoří Česka tvoří jedinečný ostrov...

Evropa, jak ji neznáte. Španělské národní parky umí opravdu překvapit

Země k uzoufání vyprahlá, vysušená úpalným sluncem? To možná platí pro většinu Španělska, ale jeho národní parky se tomu popisu výrazně vymykají. Chráněná území na pevnině i ostrovech překvapují svou...

Připravte se na cestu do Chorvatska. Detailní průvodce trasami na Jadran

Premium

(Od našeho zpravodaje v Chorvatsku) Na poslední benzince v Česku dotankovat nádrž do plna, „přežít“ úmorné rakouské dálnice a pak už je Jadran na dohled. Za krásami, mořem a jídlem se do Chorvatska každý rok vydá na osm set tisíc...

20. června 2025

VIDEO: Cestovatel vzal na cestu kolem světa kocoura, stálo ho to miliony

Když se člověk rozhodne procestovat svět, není na tom nic neobvyklého. JJ Yosh však cestu kolem světa podnikl se svým nerozlučným kamarádem, kocourem Simonem. Společně urazili přes 600 tisíc...

20. června 2025

Letní Polsko má co nabídnout. Moře, hory, města a příznivé ceny

Polsko je pro Čechy oblíbeným místem pro letní dovolenou. Je blízko, vše je tam pro nás za dobrou cenu a docela dobře se tam domluvíme. Polsko navíc nabízí rozmanitost zážitků od pláží Baltského moře...

19. června 2025

Proč se do Chorvatska trápit za volantem? Stačí naložit kufr do žlutého autobusu

Advertorial

Zná to leckdo. Aby si rodina mohla dopřát očekávaný a možná i vymodlený relax u moře, musí se rodinný řidič „vykoupit“ šesti hodinami za volantem. A to pouze v případě, že míří kamsi na sever Istrie....

19. června 2025

KVÍZ: Jak dobře se vyznáte v hradech v Česku?

Blížící se léto přímo vyzývá k návštěvám hradů, kterých jsou v Česku stovky. Třeba vás náš kvíz inspiruje k výletu. Poradíte si se záludnými otázkami? Soutěžit o voucher na Chytrý kvíz můžete do 26....

vydáno 19. června 2025

Když vám klient hodí slunečník na hlavu. Práce delegáta cestovky není pro slabochy

Premium

Delegáti cestovní kanceláře. Je to skvělá práce? Ležíte na pláži, jezdíte na výlety. Nebo otravná dřina? Pořád si někdo na něco stěžuje, nikomu se nezavděčíte. Máte však zážitky a inspiraci ke psaní.

18. června 2025

Dnes bude jasno, místy fekálie. Krásná pláž v Chorvatsku má jednu chybu

Na první pohled vypadá překrásně, jako typická ukázka pohodové pláže, za kterými míří do Chorvatska ročně miliony návštěvníků. Pláž Bene ve Splitu ovšem často trápí znečištění fekáliemi. Poslední...

18. června 2025  12:45

Turisté loni nejvíc ztékali Pražský hrad. Krajům opět vládly zoologické zahrady

Nejnavštěvovanější turistickou atrakcí roku 2024 se stal opět Pražský hrad, kam zavítalo celkem 2,59 milionu lidí. Zájem o něj stoupl ve srovnání s předešlým rokem o 56 procent. Následují lanová...

18. června 2025  12:15

Perfektní cyklovýlet a dřina na léto. Projeďte se kolem přehrady Vír

Údolí řeky Svratky u malé obce Vír není pro žádné výletní lenochy. Krajina tu sice nabízí krásné výhledy, ale pokud sem vyrazíte na kole, připravte se na pořádnou dřinu, cesty se vlní nahoru a dolů a...

18. června 2025

Omamné kouzlo Hercegoviny. Do Trebinje je to jen chvilka od Jadranu

Uprostřed členité kulisy vyprahlého krasu působí Trebinje jako zjevení. Bujná subtropická vegetace tamních parků i zahrad svůdně voní Středomořím, z kamenných hradeb starého města čiší šarm...

18. června 2025

Příroda, památky i gastronomie. Proč Češi objevují Gruzii

Relativně malá asijská země se stává stále častějším turistickým cílem. Pomáhají tomu i přímé lety z Prahy. Většina lidí přijíždí kvůli horským trekům a často jsou překvapeni, jaké pláže a relaxační...

17. června 2025

Barevná nádhera. Ravenna a její mozaiky jsou skanzenem posledních císařů

Premium

Ravenna zůstává pro většinu turistů tak trochu ve stínu slavnějších italských měst. Přitom se může pochlubit unikátním souborem raně středověkých památek, jaký nenajdete nikde jinde na světě. Ve svém...

17. června 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.