Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 20. ledna 2022 Ilona

Na co zírá mašinfíra: Buštěhradka je jedna z nejstarších tratí v republice

Seriál
Radek, náš dnešní mašinfíra nás zaveze na trať, která se z původních 20 kilometrů během let rozrostla na obří železniční síť v severozápadních Čechách. Vlakem společnosti Kladenská dopravní a strojní zamíříme na první úsek Buštěhradské dráhy z Kladna do Kralup nad Vltavou.

Na co zírá mašinfíra

Sledovat další díly na iDNES.tv

Vznik Buštěhradské dráhy má souvislost se začátkem těžby černého uhlí a výrobou železa na Kladensku. Majitelé tamních dolů a hutí potřebovali svoje výrobky co nejrychleji vyvážet do nitra Čech, ale hlavně do Německa.

Jenže v polovině 19. století se do Kladna dostaly jen koňské povozy. Místní podnikatelé, v čele s Vojtěchem Lannou, se proto rozhodli investovat do železnice.

Dráhu ale nevedli ku Praze, ale co nejkratší trasou do Kralup, kde se dalo uhlí a železo překládat jednak na lodě plující po Vltavě, jednak mohly vlaky pokračovat dále po státní dráze Praha - Podmokly (Děčín).

První 20kilometrový úsek byl zprovozněn v listopadu 1855. V Kladně vlaky zprvu končily ve stanici Staré Kladno, o které jsme se zmínili v seriálu Zaniklé tratě, v díle o Kladensko-nučické dráze.

Fotogalerie

Teprve v roce 1872 byla trať propojena přes Kladno - Ostrovec s nádražím Kladno - Vejhybka (dnes stanicí Kladno).

Původně byla dráha plánovaná jako dvoukolejná a tomu byl uzpůsoben železniční spodek, včetně náspů nebo propustků.

K položení druhé koleje ale nikdy nedošlo. Dnes je trať 093 využívána jak pro nákladní, tak především pro osobní dopravu.

Kolem zašlé průmyslové slávy

Turistické cíle podél tratě 093

Naší jízdu začínáme na kladenském nádraží, domovské stanici společnosti KDS, jejíž Brejlovec nese naší kameru.

Z nádraží je to pouhé tři kilometry k proslulé rozhledně Kožova hora s výhledem na polovinu Středočeského kraje. Pokud ale chcete navštívit vlastní město, doporučujeme vystoupit až na zastávce Kladno-město, odkud je to do historické části Kladna výrazně blíž.

Město nabízí spoustu turistických lákadel, ať už je to původní zámek se cvičnou uhelnou štolou, medvědárium nebo třeba Sládečkovo vlastivědné muzeum. 

Před stanicí Kladno-Dubí se zleva napojuje zaniklá trať 11b ze Zvoleněvse (psali jsme o ní zde). Část kolejí je sjízdná až do někdejší stanice Vinařice nebo do Hornického skanzenu Mayrau.

Kladno-Dubí je známé svým mohutným předávacím kolejištěm mezi státní dráhou a areálem někdejší Poldi. Skupina nadšenců se na historické výpravní budově snaží obnovit památník obětem 2. světové války z řad zaměstnanců drah.

Stanice Kladno na dobové pohlednici
Stanice Kralupy nad Vltavou na dobové pohlednici

Koncové stanice tratě 093 na dobových pohlednicích

Z nenápadné zastávky Kladno-Vrapice můžeme během 20 minut dojít k unikátní moderní lávce přes Dřetovický potok, která se v roce 2019 dostala do finále soutěže Česká cena za architekturu.

V okolí je také několik starých důlních děl, které dnes připomínají už jen informační tabulky. Z vrapické zastávky se můžeme vydat také kolem bývalé jámy Ludmila do Vodního parku Čabárna (3 km).

Z Kladna do Kralup se můžete projet za pouhé 3 minuty:

Na co zírá mašinfíra

Sledovat další díly na iDNES.tv

Ke kolébce české státnosti a Lucii Bílé

Zajímavosti kolem trati 093

Zastávka Dřetovice sice stojí sama mezi poli, během pár minut se od ní ale můžeme dostat do Kolče, kde je v tamním zámku ukryto Muzeum včelařství.

Následuje křížení s tratí 121 z Hostivic do Podlešína a hned za ním zastávka Zákolany. Pokud vystoupíme tam, můžeme se vypravit ke starobylé rotundě na Budči, kde se podle pověsti „učil knihám latinským mladý kněžic Václav, budoucí světec a patron české země“. Je to sice do kopce, ale jenom kilometr a půl.

Ze Zákolan pochází i nechvalně známý „druhý dělnický“ prezident Antonín Zápotocký. Ušaté torpédo, jak se mu také přezdívalo, má v obci svojí sochu, jednu z posledních v Česku.

Z další stanice, z Otvovic, si můžete udělat výlet do tamního Muzea historické dopravní techniky. Je ale lépe se dopředu ujistit, že mají otevřeno. Z uctivé vzdálenosti se můžete také podívat na rodinný domek české slavice Lucie Bílé.

Těsně před Kralupy nad Vltavou se už dostáváme do železničního labyrintu. Zleva se připojuje trať ze Slaného a Velvar, vpravo zase odbočuje vlečková síť do průmyslového areálu, do toho všeho ještě kolejiště seřaďovacího nádraží a nakonec se vlak společnosti Kladenská dopravní a strojní napojuje na trať Praha - Děčín.

Nádraží v Kralupech je moderní novostavba ze 70. let minulého století. Ve městě můžete navštívit Městské muzeum, unikátní most T. G. Masaryka přes Vltavu nebo kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Václava.

Trať 093 je sice krátká svou délkou, její hodnota pro rozvoj české železniční sítě je ale nezměrná. Zkuste si ji někdy projet.

Autor:
  • Nejčtenější

Prázdná letadla nad Evropou. Proč létají, i když na tom všichni tratí?

Tisíce poloprázdných nebo úplně prázdných letadel přeletěly v uplynulých měsících nad Evropou a svým způsobem zcela...

Hotelová legenda Švýcarska. Přepych, který neodolatelně láká světové celebrity

Premium Švýcarský Gstaad je jedním z těch VIP středisek, kam jedete, když chcete ukázat, že si to můžete dovolit. Epicentrem...

Skoro jako v Alpách. Vyzkoušeli jsme lyžování na nejvyšší hoře Šumavy

Velký Javor, německy Grosser Arber, dává lyžařům ochutnat kousek alpské atmosféry s nejmodernějšími technologiemi...

Po svých až do nebe. Nejkrásnější a nejnebezpečnější schodiště světa

Premium Popravdě žádné ze zobrazených schodišť až do nebe nevede, avšak mohlo by. Stačí popustit uzdu fantazii, zatímco se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Položte se do oblouku. V Herlíkovicích vám vydrží tratě až do večera

Zima se aktuálně vrátila na české hory, proto jsme jeli okusit konzistenci „varhánků“ do skiareálu Herlíkovice, který...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

Kde získáte nejlepší životní nadhled. Vyšlápněte si do nového roku

K svátkům patří dobré jídlo a relax. Pak však musí zákonitě přijít dlouhé zdravotní procházky, které nás první lednové...

Výlet vlakem: vydejte se za šumavskými hvozdy z Klatov do Železné Rudy

Pojeďte s námi vlakem z Klatov do Železné Rudy! Po cestě oceníte pěkné výhledy na šumavskou krajinu. A pozornost si...

Sníh, Jurkovič, kyselica, prostě Valašsko. Svérázný kraj chytí za srdce

Premium Svébytný kraj tajemných horských hřbetů, kouzelných roubených chalup a chaloupek, jedinečné kuchyně i stále živých...

Na co zírá mašinfíra SPECIÁL: Projeďte si nejstarší linku pražského metra

Seriál Speciální díl našeho seriálu Na co zírá mašinfíra vás tentokrát zavede hluboko pod zem. Díky podpoře pražského...

Novostavba 1+kk s balkonem
Novostavba 1+kk s balkonem

Frýdecká, Praha 9 - Letňany, okres Praha
11 500 Kč/měsíc

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Čtyři typy žen, které by chtěl mít každý muž po svém boku. Jste mezi nimi?

Možná právě vy si lámete hlavu nad tím, jak si zajistit přízeň stávající či budoucího partnera? V tomto směru záleží na...

Začínal se čtyřmi zaměstnanci, dnes jich má devadesát a prodává i do světa

Svou firmu založil navzdory již existující konkurenci. Po úspěšném startu začal s vlastní výrobou výtahů, později...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...