Sobota 14. prosince 2019, svátek má Lýdie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 14. prosince 2019 Lýdie

Na co zírá mašinfíra: Plnou parou vpřed po nádherné úzkokolejce z Osoblahy

Seriál aktualizováno 
Se seriálem Na co zírá mašinfíra zamíříme na slezsko-polské pomezí, do osoblažského výběžku. Parním vlakem Slezských zemských drah v čele s Malým Štokrem, lokomotivou U57.001, projedeme trať sta oblouků, úzkokolejku z Osoblahy do Třemešné ve Slezsku. Pro mašinku to byla jedna z posledních jízd před opravou.

Na co zírá mašinfíra

Sledovat další díly na iDNES.tv

Úzkokolejka z Třemešné ve Slezsku do Osoblahy vznikla v době lokálkového boomu ve druhé polovině 19. století. Osoblažskému cukrovaru chybělo kvalitní spojení s okolním světem, a tak se snažil prosadit napojení na stávající železniční síť. Ohlížel se jak do nedalekého Pruska, tak k domovskému Rakousku-Uhersku.

Vídeň však pruskou variantu zamítla kvůli přejezdu hranice. V roce 1883 se proto začalo s přípravnými pracemi na stavbu tratě z Albrechtic přes Rudoltice do Osoblahy. Jenže cukrovar a okolní obce neměly dost peněz, proto ze stavby opět nebylo nic.

Mapa trati 298 Třemešná ve Slezsku. osoblaha

Mapa trati 298 z Třemešné ve Slezsku do Osoblahy

Teprve o deset let později vláda schválila subvenci 278 tisíc zlatých na stavbu tratě, jenomže pouze o úzkém rozchodu 760 mm. Dalších 237 tisíc zlatých přidal i Moravský zemský sněm. Nakonec byla změněna trasa, k normálněrozchodné železnici se měla úzká přimykat v Třemešné. Vznikla tak 20 kilometrů dlouhá trať, která má celkem 102 oblouků.

První vlak do Osoblahy vyrazil 14. prosince 1898. Úzkokolejka celkem v poklidu přežila obě světové války i několik pokusů o zrušení. Parní trakci postupně nahradila motorová. Teprve na přelomu tisíciletí se sem dým a pískání vrátily. Nejdříve jen pohostinsky, postupem času natrvalo.

Zatímco České dráhy jezdí v pravidelném provozu s lokomotivami T47 (řadou 705.9), spolek Slezské zemské dráhy, který na trati provozuje prázdninové výletní vlaky, má k dispozici jednak rumunskou Rešicu, lokomotivu U46.002, jednak vypůjčeného Malého Štokra (U57.001). Právě na tuto největší parní lokomotivu, která zde kdy jezdila, jsme nainstalovali naši kameru.

Byla to navíc jedna z posledních jízd Malého Štokra před velkou opravou. Jeho kotel se nyní renovuje v Kolíně, rozbíhají se práce na pojezdu. Podle plánů Slezských zemských drah by se měl opět rozjet začátkem léta.

Lokomotiva T47 v depu v Osoblaze
Osobní vlak ČSD v čele s lokomotivou T47 017 ve stanici Liptaň

Provoz na osoblažce v sedmdesátých letech 20. století

Na nostalgickou jízdu naštěstí nemusíte čekat tak dlouho. V sobotu 30. listopadu vyrazí ve 13:15 z Třemešné speciální Mikulášský parní vlak do Slezských Rudoltic.

Pod parou po dráze sta oblouků

S kamerou iDNES.tv jsme se svezli pravidelným prázdninovým vlakem. Vyrážíme z Osoblahy a míříme do 20 km vzdálené Třemešné. Stará Osoblaha byla na konci druhé světové války v podstatě srovnána se zemí. Přesto si můžeme prohlédnout židovský hřbitov, jehož kořeny sahají do 15. století, nebo zbytek městských hradeb ze 16. století.

Nedaleko hřbitova je otevřeno soukromé muzeum Československa, které připomíná „radosti i strasti“ v životě občanů republiky v rozmezí let 1918 – 1992. V létě je k dispozici venkovní koupaliště.

Fotogalerie

Trať číslo 298 vede z Osoblahy jen pár metrů od česko-polské hranice. V Bohušově v létě ke koupání vybízí cela řada rybníků a říčka Osoblaha.

Necelé dva kilometry od nádraží je zřícenina hradu Fulštejn, na druhé straně řeky leží křížová cesta. V obci můžete navštívit také místní muzeum.

Pokud se ze stanice Bohušov vydáte podél říčky Hrozová, minete několik bývalých mlýnů a dojdete až k pseudokrasové Matějovické jeskyni. Přístupná délka chodeb je okolo 30 metrů, maximální výška jeskyně je čtyři metry. Pozor, vstup je pouze na vlastní nebezpečí.

Ve Slezských Rudolticích se vlak Slezských zemských drah křižuje s pravidelným spojem ČD. Stanice se v roce 2019 umístila na prestižním třetím místě soutěže Nejkrásnější nádraží. Kilometr chůze nás dělí od zámku, kterému se přezdívá Slezské Versailles a je přístupný veřejnosti. Projít si můžete i zámecký park ve francouzském a anglickém stylu. Barokní stavba sice prochází velkou rekonstrukcí, sezonní provoz však není zásadně omezen.

Cestu z Osoblahy do Třemešné můžete absolvovat za necelé čtyři minuty:

Na co zírá mašinfíra

Sledovat další díly na iDNES.tv

Další zámek, Dívčí Hrad, si zatím můžete prohlédnout jen zvenčí. Ze stejnojmenné zastávky jsou to necelé dva kilometry. Z následující stanice, z Liptaně, lze vystoupat po modré turistické značce k nedaleké rozhledně Strážnice, odkud je výhled přes celé Osoblažsko.

Turistické cíle podél trati 298

Pokud se z Liptaně vydáte po modré na druhou stranu, dojdete k největšímu bludnému balvanu v Česku. Vedle trati ho přinesl ledovec před 170 až 230 tisíci lety, má téměř pět tun.

V Třemešné náš vlak přejede největší umělou stavbu na trati, most přes potok Mušlov, a hned zase supí do vrchu, kde je už vidět normálněrozchodná trať. Jak bylo v době vzniku dráhy obvyklé, místní úzkokolejné nádraží je situováno zezadu společné staniční budovy. Po hodině jízdy je cesta Malého Štokru Slezských zemských drah u konce. Ze stanice můžeme ještě vyrazit na další rozhlednu, na Hraniční vrch (6,5 km), nebo ještě o pět kilometrů dál podél hranic až k zámku Linhartovy.

Osoblažsko je zvláštní kus Česka. Kraj vklíněný do polského území je turisty prakticky neobjevený, a to i přesto, že skýtá možnosti jak pro pěší turistiku, tak pro cyklisty. Pokud chcete zažít pár dní bez davů a tlačenic, pak je to to pravé místo.

Autor:
  • Nejčtenější

KVÍZ: Otestujte se, jak znáte Česko. Úspěšní čtenáři vyhráli knihu

Možná znáte celý širý svět. Přešli jste poušť, viděli jste silný příboj na irském pobřeží, nebo mrzli na osamělých...

Nový stát světa? Obyvatelé Bougainville se jasně vyslovili pro nezávislost

Obyvatelé Bougainville v referendu drtivou většinou rozhodli o tom, že si přejí nezávislost svého území na souostroví...

SLEPÁ MAPA: Slaví se mezinárodní den hor. Jak se v nich vyznáte?

Organizace spojených národů vyhlásila Mezinárodní den hor poprvé v roce 2003. Jeho cílem je podporovat život v horských...

Ideální lyžovačka v Rakousku pro celou rodinu. Víme, kde ji hledat

Existuje zimní rodinná dovolená, aby si spokojeně zalyžovali rodiče i děti? Jde to. Redaktor magazínu Víkend našel a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvě tváře Persie. Írán není ďábelská země, je pohostinný a upravený

Ze zpráv se Írán jeví jako ďábelská země. Jak je to doopravdy? Vydali jsme se tam a našli pohádkově krásný a pohostinný...

Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

  • Další z rubriky

KVÍZ: Otestujte se, jak znáte Česko. Úspěšní čtenáři vyhráli knihu

Možná znáte celý širý svět. Přešli jste poušť, viděli jste silný příboj na irském pobřeží, nebo mrzli na osamělých...

Vánoční trhy 2019. Za adventní atmosférou se můžete vydat i za hranice

Vánoce se blíží a na mnoha náměstích se objevují stánky s adventními pochoutkami. Během adventu se vánoční atmosféra...

Šumava, kterou nesmíte vynechat. Údolí Vydry přitahuje turisty jako magnet

Šumava je široký pojem, snad každý má tu „svou“. Většina návštěvníků se však asi shodne na tom, že její nejkrásnější...

Premium

Kde výčep můj? Výlet do hospod, které se zapsaly do dějin naší země

Hledáte tip na výlet v době, kdy je venku převážně sychravo a nevlídno? Vydejte se na (pod)zimní výpravu po hospodách,...

Najdete na iDNES.cz