Pátek 27. listopadu 2020, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 27. listopadu 2020 Xenie

Na co zírá mašinfíra: Plnou parou vpřed po nádherné úzkokolejce z Osoblahy

Seriál
Se seriálem Na co zírá mašinfíra zamíříme na slezsko-polské pomezí, do osoblažského výběžku. Parním vlakem Slezských zemských drah v čele s Malým Štokrem, lokomotivou U57.001, projedeme trať sta oblouků, úzkokolejku z Osoblahy do Třemešné ve Slezsku. Pro mašinku to byla jedna z posledních jízd před opravou.

Na co zírá mašinfíra

Sledovat další díly na iDNES.tv

Úzkokolejka z Třemešné ve Slezsku do Osoblahy vznikla v době lokálkového boomu ve druhé polovině 19. století. Osoblažskému cukrovaru chybělo kvalitní spojení s okolním světem, a tak se snažil prosadit napojení na stávající železniční síť. Ohlížel se jak do nedalekého Pruska, tak k domovskému Rakousku-Uhersku.

Vídeň však pruskou variantu zamítla kvůli přejezdu hranice. V roce 1883 se proto začalo s přípravnými pracemi na stavbu tratě z Albrechtic přes Rudoltice do Osoblahy. Jenže cukrovar a okolní obce neměly dost peněz, proto ze stavby opět nebylo nic.

Mapa trati 298 Třemešná ve Slezsku. osoblaha

Mapa trati 298 z Třemešné ve Slezsku do Osoblahy

Teprve o deset let později vláda schválila subvenci 278 tisíc zlatých na stavbu tratě, jenomže pouze o úzkém rozchodu 760 mm. Dalších 237 tisíc zlatých přidal i Moravský zemský sněm. Nakonec byla změněna trasa, k normálněrozchodné železnici se měla úzká přimykat v Třemešné. Vznikla tak 20 kilometrů dlouhá trať, která má celkem 102 oblouků.

První vlak do Osoblahy vyrazil 14. prosince 1898. Úzkokolejka celkem v poklidu přežila obě světové války i několik pokusů o zrušení. Parní trakci postupně nahradila motorová. Teprve na přelomu tisíciletí se sem dým a pískání vrátily. Nejdříve jen pohostinsky, postupem času natrvalo.

Zatímco České dráhy jezdí v pravidelném provozu s lokomotivami T47 (řadou 705.9), spolek Slezské zemské dráhy, který na trati provozuje prázdninové výletní vlaky, má k dispozici jednak rumunskou Rešicu, lokomotivu U46.002, jednak vypůjčeného Malého Štokra (U57.001). Právě na tuto největší parní lokomotivu, která zde kdy jezdila, jsme nainstalovali naši kameru.

Byla to navíc jedna z posledních jízd Malého Štokra před velkou opravou. Jeho kotel se nyní renovuje v Kolíně, rozbíhají se práce na pojezdu. Podle plánů Slezských zemských drah by se měl opět rozjet začátkem léta.

Lokomotiva T47 v depu v Osoblaze
Osobní vlak ČSD v čele s lokomotivou T47 017 ve stanici Liptaň

Provoz na osoblažce v sedmdesátých letech 20. století

Na nostalgickou jízdu naštěstí nemusíte čekat tak dlouho. V sobotu 30. listopadu vyrazí ve 13:15 z Třemešné speciální Mikulášský parní vlak do Slezských Rudoltic.

Pod parou po dráze sta oblouků

S kamerou iDNES.tv jsme se svezli pravidelným prázdninovým vlakem. Vyrážíme z Osoblahy a míříme do 20 km vzdálené Třemešné. Stará Osoblaha byla na konci druhé světové války v podstatě srovnána se zemí. Přesto si můžeme prohlédnout židovský hřbitov, jehož kořeny sahají do 15. století, nebo zbytek městských hradeb ze 16. století.

Nedaleko hřbitova je otevřeno soukromé muzeum Československa, které připomíná „radosti i strasti“ v životě občanů republiky v rozmezí let 1918 – 1992. V létě je k dispozici venkovní koupaliště.

Fotogalerie

Trať číslo 298 vede z Osoblahy jen pár metrů od česko-polské hranice. V Bohušově v létě ke koupání vybízí cela řada rybníků a říčka Osoblaha.

Necelé dva kilometry od nádraží je zřícenina hradu Fulštejn, na druhé straně řeky leží křížová cesta. V obci můžete navštívit také místní muzeum.

Pokud se ze stanice Bohušov vydáte podél říčky Hrozová, minete několik bývalých mlýnů a dojdete až k pseudokrasové Matějovické jeskyni. Přístupná délka chodeb je okolo 30 metrů, maximální výška jeskyně je čtyři metry. Pozor, vstup je pouze na vlastní nebezpečí.

Ve Slezských Rudolticích se vlak Slezských zemských drah křižuje s pravidelným spojem ČD. Stanice se v roce 2019 umístila na prestižním třetím místě soutěže Nejkrásnější nádraží. Kilometr chůze nás dělí od zámku, kterému se přezdívá Slezské Versailles a je přístupný veřejnosti. Projít si můžete i zámecký park ve francouzském a anglickém stylu. Barokní stavba sice prochází velkou rekonstrukcí, sezonní provoz však není zásadně omezen.

Cestu z Osoblahy do Třemešné můžete absolvovat za necelé čtyři minuty:

Na co zírá mašinfíra

Sledovat další díly na iDNES.tv

Další zámek, Dívčí Hrad, si zatím můžete prohlédnout jen zvenčí. Ze stejnojmenné zastávky jsou to necelé dva kilometry. Z následující stanice, z Liptaně, lze vystoupat po modré turistické značce k nedaleké rozhledně Strážnice, odkud je výhled přes celé Osoblažsko.

Turistické cíle podél trati 298

Pokud se z Liptaně vydáte po modré na druhou stranu, dojdete k největšímu bludnému balvanu v Česku. Vedle trati ho přinesl ledovec před 170 až 230 tisíci lety, má téměř pět tun.

V Třemešné náš vlak přejede největší umělou stavbu na trati, most přes potok Mušlov, a hned zase supí do vrchu, kde je už vidět normálněrozchodná trať. Jak bylo v době vzniku dráhy obvyklé, místní úzkokolejné nádraží je situováno zezadu společné staniční budovy. Po hodině jízdy je cesta Malého Štokru Slezských zemských drah u konce. Ze stanice můžeme ještě vyrazit na další rozhlednu, na Hraniční vrch (6,5 km), nebo ještě o pět kilometrů dál podél hranic až k zámku Linhartovy.

Osoblažsko je zvláštní kus Česka. Kraj vklíněný do polského území je turisty prakticky neobjevený, a to i přesto, že skýtá možnosti jak pro pěší turistiku, tak pro cyklisty. Pokud chcete zažít pár dní bez davů a tlačenic, pak je to to pravé místo.

Autor:
  • Nejčtenější

V Pompejích odkryli pozůstatky dvou mužů. Zřejmě boháče a jeho otroka

Archeologové ve starořímském městě Pompeje našli lidské kosterní pozůstatky. Mohly by patřit zámožnému muži a jeho...

KOMENTÁŘ: Zničení zimní turistické sezony je zločin. I na dětech

S koncem listopadu se na tuzemských horách objevil první sníh a s ním v hlavách lyžařů a milovníků zimních radovánek i...

Český výletník: Návštěva v nejbohémštější a nejpunkovější čtvrti v zemi

Brněnská Kamenná kolonie je v současnosti jediná opravdová bohémská umělecká čtvrť v Česku. Díky tomu se stala i...

Blíží se vodní apokalypsa. Kdy to přijde a na co se máme těšit?

Premium Ledovce tají daleko rychleji, než se na první pohled zdá. Hrozí prudké stoupání hladin moří a oceánů. Jak blízko je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stát řeší covidový režim na sjezdovkách, fronty u vleků bude nutné řídit

Zástupci ministerstva průmyslu a obchodu se shodli s provozovateli lyžařských areálů na nutnosti nastavit funkční...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

  • Další z rubriky

Unikátní stezka ve Slavkovském lese vznikla už v 16. století

Stavba, která neměla v době svého vzniku ve střední Evropě obdoby, se nachází uprostřed Slavkovského lesa a okolní...

VIDEO: Nejdelší zipline v Česku má přes dva kilometry

V horském středisku na Klínech nedaleko Litvínova otevírají pro milovníky adrenalinových sportů novou atrakci. Delší...

KOMENTÁŘ: Zničení zimní turistické sezony je zločin. I na dětech

S koncem listopadu se na tuzemských horách objevil první sníh a s ním v hlavách lyžařů a milovníků zimních radovánek i...

Když holky vyrazí na jedno. Tipy na pivovary od žen, které milují pivo

Že si ženy chodí posedět jen na kávu či na víno? Omyl! Zajít „na jedno“ už dávno není doménou mužů. My v redakci...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...