Sobota 24. října 2020, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. října 2020 Nina

Drsná věznice se ukrývá v jedné z nejhezčích částí Moravy kolem Mírova

Hrad Mírov, sloužící jako neblaze proslulá věznice, je zároveň symbolem jedné z nejkrásnějších moravských krajin, kterou si bezesporu zamilujete při pěších nebo cyklistických toulkách. Je třeba se jen odhodlat a opomíjený kout světa začít objevovat.

Hrad a věznice Mírov | foto: Martin Janoška, pro iDNES.cz

Hrad Mírov se nachází v rozsáhlé Zábřežské vrchovině, která se pozvolna zdvihá od pravého břehu řeky Moravy a spojuje jesenickou oblast s oblastí středomoravských vrchovin.

Její prostřední část mezi řekami Moravskou Sázavou a Třebůvkou se nazývá Mírovská vrchovina. Dominuje jí hrad Mírov nad romantickým údolím říčky Mírovky, které je bránou k poznání této zajímavostmi nabité oblasti.

Čarodějnický dům v Mohelnici

Východiskem k cestě na Mírov je město Mohelnice. Leží na důležitém křížení hlavních silnic (Olomouc – Praha, Olomouc – Jeseníky), staví tu i několik rychlíků (železniční trať Olomouc – Praha).

Kromě výrobního závodu Siemens elektromotory dominuje Mohelnici špička gotického farního kostela, kolem něhož se rozkládá historické centrum s hezkým náměstím a starobylými uličkami evokující představu kulis z Rychlých šípů.

Fotogalerie

Jiný literární příběh, tentokrát skutečný, připomíná tzv. čarodějnický domek vedle kostela.

Během čarodějnických procesů na sklonku 17. století v něm byl vězněn a mučen šumperský děkan Kryštof Alois Lautner, hlavní hrdina románu Kladivo na čarodějnice. Ve stejnojmenném filmu ho věrně zosobnil slovenský herec Elo Romančík.

V parku u autokempu, kde byl roku 1685 Lautner za přihlížení dvacetitisícového obecenstva za živa upálen, se dnes nachází nenápadný památník. Poblíž něj prochází modrá turistická značka směrem k Mírovu. Na přesnou lokalizaci památníku je však třeba se poptat místních.

Utajený hrad Mírov

Zhruba šest kilometrů dělí Mohelnici od Mírova, který se úspěšně skrývá za terénními vlnami, takže nebývá moc často vidět. Nejkrásnější podívaná na hradní areál se nabízí od severovýchodu z luk na úbočí hory Studničná (483 m), nejlépe brzy po ránu.

Lautnerův pomník na okraji Mohelnice

Lautnerův pomník na okraji Mohelnice

Mírovská věznice

Mírovská věznice

Nejstarší zpráva o hradu Mírov, patřícímu k nejstarším na Moravě, pochází již z roku 1266. Patřil k rozsáhlému majetku olomouckých biskupů a klíčovou úlohu v regionu sehrál v pohnutých dobách 15. století, kdy byl opěrnou baštou proti husitům i pozdějším stoupencům krále Jiřího z Poděbrad.

Dnešní podobu získal Mírov po třicetileté válce, kdy jej biskup Karel II. z Lichtenštejna podrobil dvacet let trvající přestavbě. Výsledkem stavebního úsilí byl vznik moderní barokní pevnosti se šesti bastiony, kostelem a rozsáhlou zbrojnicí. Poslední bojová akce na Mírově proběhla v období napoleonských válek, kdy roku 1805 francouzská setnina zaútočila na hrad. Houževnatý odpor desetičlenné hradní posádky prý Francouze natolik znechutil, že raději bez úspěchu odtáhli.

Jako kněžská káznice začal Mírov sloužit v roce 1761 (chvíli tu seděl i výše zmíněný děkan Lautner), na státní vězení byl přeměněn v polovině 19. století, kdy jej koupilo moravské místodržitelství a přemístilo sem věznici z brněnského Špilberku.

Mírovský grunt pod hradem Mírovem

Mírovský grunt pod hradem Mírovem

Něco víc než hezký pohled zpovzdálí od Mírova nečekejte. Na náměstí před vstupem do věznice je pouze ubohý vietnamský obchod a restaurace s odpoledním provozem. V létě kousek opodál pak ještě koupaliště. Jinak dalo by se říci konec světa.

Údolím Mírovky k maletínskému pískovci

Skrze pomyslný konec světa za Mírovem vede jediná, zato překrásná trasa zalesněným údolím říčky Mírovky po úzké silničce směrem na západ. Dříve tudy pokračovala modrá značka, dnes je tu jen cyklistické značení.

Údolí je romantické, cesta se často kroutí, místy se vyskytují menší skalky a dnes už i kůrovcové holoseče. Asi po sedmi kilometrech se les otevře v rekreační osadě Svojanov se dvěma vodními nádržemi, kde se nachází několik zaniklých, ale i několik nových a provozuschopných rekreačních zařízení.

Pokud zůstanete věrni údolí Mírovky i poté, co se za kempem Iveta silnice stočí doprava vzhůru do Maletína, narazíte v lese pravděpodobně na některý ze starých maletínských pískovcových lomů.

Stylový penzion v údolí Mírovky

Stylový penzion v údolí Mírovky

Pramen a lom U dvou Janů

Pramen a lom U dvou Janů

Maletínský pískovec je pojem mezi přírodovědci i kameníky. Je mechanicky i chemicky odolný, zároveň však dobře opracovatelný až do velmi jemných detailů. Proto byl od 15. až do 20. století vyhledáván v přilehlých oblastech Moravy kameníky ke zhotovování křížů, soch a stavebních ozdob. 

Nejznámějším uměleckým dílem z maletínského pískovce je sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci, památka UNESCO. V pískovci se našla rovněž spousta zkamenělin z období křídy, jejichž velká kolekce je vystavena v muzeu v Moravské Třebové. Dnes nejznámější je lom U dvou Janů, kde je odpočinkové místo a pramen výborné pitné vody.

V samotném Maletíně najdete kromě několika pískovcových plastik i památník místní rodačce Emilii Schindlerové, roz. Pelzlové, která se podílela spolu se svým manželem Oskarem Schindlerem na záchraně Židů před holocaustem.

Hřebečský čtyřkant a liška Bystrouška

Převážná část Mírovské vrchoviny patřila v minulosti do tzv. Hřebečského jazykového ostrova, což byl největší německy mluvící vnitrozemský útvar v českých zemích čítající na 130 tisíc obyvatel.

Maletínská přehrada

Maletínská přehrada

Studená Loučka

Studená Loučka

Specifickou kulturu, folklor i stavební styl je možné pocítit například v obci Studená Loučka na náhorní pláni nad údolím Mírovky. Je tvořená velkými selskými statky čtvercového nebo obdélníkového půdorysu. Říkalo se jim „čtyřkanty“ a občas připomínají opevněné tvrze. Jeden z nich je přístupný každou neděli v odpoledních hodinách jako zatím v kraji ojedinělé muzeum Hřebečský grunt.

Dlužno dodat, že Studená Loučka je mezi širokou motoristickou veřejností známá především nonstop motorestem Mohelničák s ojedinělou nabídkou tvarůžkových specialit a domácích salámů. Nezastavit se tu na pečenou klobásu znamená ochudit se o jeden z významných cestovatelských zážitků.

Posledním místem, které by našinec v Mírovské vrchovině neměl minout, je Střítežská hájovna, nedávno zařazená mezi kulturní památky. Ze Studené Loučky k ní vede modře značená trasa.

Střítežská hájovna

Střítežská hájovna

Ve Střítežské hájovně, typické usedlosti hřebečského typu, se odehrával prvotní příběh chytré lišky Bystroušky. Podle vyprávění místního revírníka jej zachytil malíř Stanislav Lolek, v té době lesnický praktikant. Teprve díky Lolkovi se tématu chopil novinář Rudolf Těsnohlídek a slavný literární příběh lišky Bystroušky zasadil do bílovických lesů u Brna. Původní chytrou lišku ze střítežských lesů připomíná pamětní deska na hájovně.

Po červené značce a zároveň Naučné stezce Lišky Bystroušky lze doputovat od Střítežské hájovny do Loštic. V případě cyklistické výzbroje se nabízí mnoho cest a silniček s malým provozem, které vás dovedou zpět do Mohelnice.

Může se hodit

Mapa
KČT 1 : 50 000 č. 52 – Zábřežsko

Itinerář cykloturistického okruhu
Mohelnice – Řepová – Mírov – údolí Mírovky – Svojanov – Maletín – Svojanov – Karlín, rozc. – Studená Loučka – Buková – Střítežská hájovna – Veselí – Vacetín – Líšnice – Mohelnice. Celkem 45 km, převýšení 900 metrů

Jak se tam dostat
Vlakem do Mohelnice na hlavní trati Praha – Olomouc – Bohumín. Přímé spojení z Prahy, Brna, Žiliny.

Autem z Olomouce po D35 nebo ze Svitav po I/35.

Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...

SLEPÁ MAPA: Tachov není Sokolov. Poznáte okresy Česka a jejich města?

Kromě území Prahy můžete na mapě České republiky najít celkem 76 okresů. Jejich podobu na rozdíl od krajů příliš mnoho...

Pěšky až do nebe. Resort chystá visutou lávku, jednu z nejdelších na světě

Premium Před deseti lety byla Dolní Morava zapomenutou vískou na kraji světa uprostřed nedotčené přírody. Teď je z ní jedno z...

Na peruánské planině Nazca odkryli archeologové obří obrazec kočky

Archeologové objevili na slavné jihoperuánské planině Nazca nový obrazec. K takzvaným geoglyfům kolibříka, opice,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sedm nádherných slovenských hradů za tři dny. Zkuste si turistický maraton

Když se doma začne mluvit o tom, že pojedeme na Slovensko, je jasné, že to bude do kopce. Letos však necháváme trasy...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Autovýlet, kterým neoslníte. Bezstarostná jízda Polabím přesto potěší

Klíčové atrakce Polabí vychrlí internet během pár sekund. Hledání těch ostatních dá trochu práce. Na druhou stranu...

Klid a mír v Adršpachu. Jak si pořádně užít nádherné skály Broumovska

Premium Broumovský region leží tak trochu v zapadlém okraji východních Čech. Je to kraj pískovcových skalních měst, stolových...

České tmářství v akci. Muzeum úspěšného lékaře, který měl smlouvu s ďáblem

Jen půl hodiny od Liberce, v osadě Krásná v Pěnčíně u Jablonce, stojí Kittelův dům. Legendami opředená budova, v níž v...

V Čechách vybudoval stát ve státě. Terra felix měla centrum v Jičíně

Každý rok vyrážejí turisté a milovníci české historie „Po stopách šlechtických rodů“. Oblíbený cyklus vyhlašuje Národní...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...