Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 5. prosince 2021 Jitka

Drsná věznice se ukrývá v jedné z nejhezčích částí Moravy kolem Mírova

Hrad Mírov, sloužící jako neblaze proslulá věznice, je zároveň symbolem jedné z nejkrásnějších moravských krajin, kterou si bezesporu zamilujete při pěších nebo cyklistických toulkách. Je třeba se jen odhodlat a opomíjený kout světa začít objevovat.

Hrad a věznice Mírov | foto: Martin Janoška, pro iDNES.cz

Hrad Mírov se nachází v rozsáhlé Zábřežské vrchovině, která se pozvolna zdvihá od pravého břehu řeky Moravy a spojuje jesenickou oblast s oblastí středomoravských vrchovin.

Její prostřední část mezi řekami Moravskou Sázavou a Třebůvkou se nazývá Mírovská vrchovina. Dominuje jí hrad Mírov nad romantickým údolím říčky Mírovky, které je bránou k poznání této zajímavostmi nabité oblasti.

Čarodějnický dům v Mohelnici

Východiskem k cestě na Mírov je město Mohelnice. Leží na důležitém křížení hlavních silnic (Olomouc – Praha, Olomouc – Jeseníky), staví tu i několik rychlíků (železniční trať Olomouc – Praha).

Kromě výrobního závodu Siemens elektromotory dominuje Mohelnici špička gotického farního kostela, kolem něhož se rozkládá historické centrum s hezkým náměstím a starobylými uličkami evokující představu kulis z Rychlých šípů.

Fotogalerie

Jiný literární příběh, tentokrát skutečný, připomíná tzv. čarodějnický domek vedle kostela.

Během čarodějnických procesů na sklonku 17. století v něm byl vězněn a mučen šumperský děkan Kryštof Alois Lautner, hlavní hrdina románu Kladivo na čarodějnice. Ve stejnojmenném filmu ho věrně zosobnil slovenský herec Elo Romančík.

V parku u autokempu, kde byl roku 1685 Lautner za přihlížení dvacetitisícového obecenstva za živa upálen, se dnes nachází nenápadný památník. Poblíž něj prochází modrá turistická značka směrem k Mírovu. Na přesnou lokalizaci památníku je však třeba se poptat místních.

Utajený hrad Mírov

Zhruba šest kilometrů dělí Mohelnici od Mírova, který se úspěšně skrývá za terénními vlnami, takže nebývá moc často vidět. Nejkrásnější podívaná na hradní areál se nabízí od severovýchodu z luk na úbočí hory Studničná (483 m), nejlépe brzy po ránu.

Lautnerův pomník na okraji Mohelnice

Lautnerův pomník na okraji Mohelnice

Mírovská věznice

Mírovská věznice

Nejstarší zpráva o hradu Mírov, patřícímu k nejstarším na Moravě, pochází již z roku 1266. Patřil k rozsáhlému majetku olomouckých biskupů a klíčovou úlohu v regionu sehrál v pohnutých dobách 15. století, kdy byl opěrnou baštou proti husitům i pozdějším stoupencům krále Jiřího z Poděbrad.

Dnešní podobu získal Mírov po třicetileté válce, kdy jej biskup Karel II. z Lichtenštejna podrobil dvacet let trvající přestavbě. Výsledkem stavebního úsilí byl vznik moderní barokní pevnosti se šesti bastiony, kostelem a rozsáhlou zbrojnicí. Poslední bojová akce na Mírově proběhla v období napoleonských válek, kdy roku 1805 francouzská setnina zaútočila na hrad. Houževnatý odpor desetičlenné hradní posádky prý Francouze natolik znechutil, že raději bez úspěchu odtáhli.

Jako kněžská káznice začal Mírov sloužit v roce 1761 (chvíli tu seděl i výše zmíněný děkan Lautner), na státní vězení byl přeměněn v polovině 19. století, kdy jej koupilo moravské místodržitelství a přemístilo sem věznici z brněnského Špilberku.

Mírovský grunt pod hradem Mírovem

Mírovský grunt pod hradem Mírovem

Něco víc než hezký pohled zpovzdálí od Mírova nečekejte. Na náměstí před vstupem do věznice je pouze ubohý vietnamský obchod a restaurace s odpoledním provozem. V létě kousek opodál pak ještě koupaliště. Jinak dalo by se říci konec světa.

Údolím Mírovky k maletínskému pískovci

Skrze pomyslný konec světa za Mírovem vede jediná, zato překrásná trasa zalesněným údolím říčky Mírovky po úzké silničce směrem na západ. Dříve tudy pokračovala modrá značka, dnes je tu jen cyklistické značení.

Údolí je romantické, cesta se často kroutí, místy se vyskytují menší skalky a dnes už i kůrovcové holoseče. Asi po sedmi kilometrech se les otevře v rekreační osadě Svojanov se dvěma vodními nádržemi, kde se nachází několik zaniklých, ale i několik nových a provozuschopných rekreačních zařízení.

Pokud zůstanete věrni údolí Mírovky i poté, co se za kempem Iveta silnice stočí doprava vzhůru do Maletína, narazíte v lese pravděpodobně na některý ze starých maletínských pískovcových lomů.

Stylový penzion v údolí Mírovky

Stylový penzion v údolí Mírovky

Pramen a lom U dvou Janů

Pramen a lom U dvou Janů

Maletínský pískovec je pojem mezi přírodovědci i kameníky. Je mechanicky i chemicky odolný, zároveň však dobře opracovatelný až do velmi jemných detailů. Proto byl od 15. až do 20. století vyhledáván v přilehlých oblastech Moravy kameníky ke zhotovování křížů, soch a stavebních ozdob. 

Nejznámějším uměleckým dílem z maletínského pískovce je sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci, památka UNESCO. V pískovci se našla rovněž spousta zkamenělin z období křídy, jejichž velká kolekce je vystavena v muzeu v Moravské Třebové. Dnes nejznámější je lom U dvou Janů, kde je odpočinkové místo a pramen výborné pitné vody.

V samotném Maletíně najdete kromě několika pískovcových plastik i památník místní rodačce Emilii Schindlerové, roz. Pelzlové, která se podílela spolu se svým manželem Oskarem Schindlerem na záchraně Židů před holocaustem.

Hřebečský čtyřkant a liška Bystrouška

Převážná část Mírovské vrchoviny patřila v minulosti do tzv. Hřebečského jazykového ostrova, což byl největší německy mluvící vnitrozemský útvar v českých zemích čítající na 130 tisíc obyvatel.

Maletínská přehrada

Maletínská přehrada

Studená Loučka

Studená Loučka

Specifickou kulturu, folklor i stavební styl je možné pocítit například v obci Studená Loučka na náhorní pláni nad údolím Mírovky. Je tvořená velkými selskými statky čtvercového nebo obdélníkového půdorysu. Říkalo se jim „čtyřkanty“ a občas připomínají opevněné tvrze. Jeden z nich je přístupný každou neděli v odpoledních hodinách jako zatím v kraji ojedinělé muzeum Hřebečský grunt.

Dlužno dodat, že Studená Loučka je mezi širokou motoristickou veřejností známá především nonstop motorestem Mohelničák s ojedinělou nabídkou tvarůžkových specialit a domácích salámů. Nezastavit se tu na pečenou klobásu znamená ochudit se o jeden z významných cestovatelských zážitků.

Posledním místem, které by našinec v Mírovské vrchovině neměl minout, je Střítežská hájovna, nedávno zařazená mezi kulturní památky. Ze Studené Loučky k ní vede modře značená trasa.

Střítežská hájovna

Střítežská hájovna

Ve Střítežské hájovně, typické usedlosti hřebečského typu, se odehrával prvotní příběh chytré lišky Bystroušky. Podle vyprávění místního revírníka jej zachytil malíř Stanislav Lolek, v té době lesnický praktikant. Teprve díky Lolkovi se tématu chopil novinář Rudolf Těsnohlídek a slavný literární příběh lišky Bystroušky zasadil do bílovických lesů u Brna. Původní chytrou lišku ze střítežských lesů připomíná pamětní deska na hájovně.

Po červené značce a zároveň Naučné stezce Lišky Bystroušky lze doputovat od Střítežské hájovny do Loštic. V případě cyklistické výzbroje se nabízí mnoho cest a silniček s malým provozem, které vás dovedou zpět do Mohelnice.

Může se hodit

Mapa
KČT 1 : 50 000 č. 52 – Zábřežsko

Itinerář cykloturistického okruhu
Mohelnice – Řepová – Mírov – údolí Mírovky – Svojanov – Maletín – Svojanov – Karlín, rozc. – Studená Loučka – Buková – Střítežská hájovna – Veselí – Vacetín – Líšnice – Mohelnice. Celkem 45 km, převýšení 900 metrů

Jak se tam dostat
Vlakem do Mohelnice na hlavní trati Praha – Olomouc – Bohumín. Přímé spojení z Prahy, Brna, Žiliny.

Autem z Olomouce po D35 nebo ze Svitav po I/35.

Autor: pro iDNES.cz

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Zemřel slavný cestovatel Miroslav Zikmund, bylo mu 102 let

Zemřel legendární český cestovatel Miroslav Zikmund, bylo mu 102 let. Radiožurnálu to potvrdila jeho rodina....

ZANIKLÉ TRATĚ: „Rozkročený“ most Spojovací dráhy byl ikonou Žižkova

Seriál Jubilejní padesáté Zaniklé tratě tentokrát zůstanou v Praze. Podíváme se na trať, která propojila největší pražská...

Bez rezerv a na dně. Tahle vlna už neměla přijít, zoufají si v Alpách

Premium K nástupní stanici lanovky v jediném celoročně otevřeném ledovcovém lyžařském areálu Rakouska – Hintertuxer Gletscher –...

Začíná lyžařská sezona, tak dobré sněhové podmínky vlekaři nepamatují

Na Černé hoře se ráno začalo lyžovat, v sobotu se přidá Malá Úpa a Šerlišský Mlýn. Úvod sezony v Krkonoších i Orlických...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

České cyklistické peklo. Na 400 kilometrů nonstop a bez podpory nezapomenu

Závod Ultra 400 je jako jehla s nití, která napichuje jednu perlu za druhou. Co oblast, to klenot české krajiny a...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Výzva pro šotouše vrcholí. Přihlaste své snímky ze železnice do soutěže

Od začátku listopadu nám můžete posílat fotografie na téma „Podzim s vlakem“. Nejlepší snímky, které budou vybírat naši...

ZANIKLÉ TRATĚ: „Rozkročený“ most Spojovací dráhy byl ikonou Žižkova

Seriál Jubilejní padesáté Zaniklé tratě tentokrát zůstanou v Praze. Podíváme se na trať, která propojila největší pražská...

Výlet vlakem: vydejte se kolem Čertových skal do Valašského království

Malebně zvlněná krajina mezi Valašským Meziříčím a Horní Lidčí svádí k výletům. Kam se vyplatí vypravit na túru nebo na...

Novým Světem a do Stromovky. Procházka vánoční Prahou má kouzlo i v době covidové

Premium Je to tradiční vánoční obrázek. Uličky historického centra Prahy prozáří tisíce světýlek a dozdobí sváteční dekorace....

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

Ve StarDance předčasně skončil Mirai Navrátil

Ještě před sobotním večerem StarDance je jasné, že se s taneční soutěží musí rozloučit zpěvák Mirai Navrátil. Vyšel mu...

Jiří Krampol je hospitalizovaný se zápalem plic

Jiří Krampol leží v pražské nemocnici Na Františku. Třiaosmdesátiletý herec je během posledních tří měsíců už potřetí...