Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. června 2023 Norbert

Drsná věznice se ukrývá v jedné z nejhezčích částí Moravy kolem Mírova

Hrad Mírov, sloužící jako neblaze proslulá věznice, je zároveň symbolem jedné z nejkrásnějších moravských krajin, kterou si bezesporu zamilujete při pěších nebo cyklistických toulkách. Je třeba se jen odhodlat a opomíjený kout světa začít objevovat.
Hrad a věznice Mírov

Hrad a věznice Mírov | foto: Martin Janoška, pro iDNES.cz

Hrad Mírov se nachází v rozsáhlé Zábřežské vrchovině, která se pozvolna zdvihá od pravého břehu řeky Moravy a spojuje jesenickou oblast s oblastí středomoravských vrchovin.

Její prostřední část mezi řekami Moravskou Sázavou a Třebůvkou se nazývá Mírovská vrchovina. Dominuje jí hrad Mírov nad romantickým údolím říčky Mírovky, které je bránou k poznání této zajímavostmi nabité oblasti.

Čarodějnický dům v Mohelnici

Východiskem k cestě na Mírov je město Mohelnice. Leží na důležitém křížení hlavních silnic (Olomouc – Praha, Olomouc – Jeseníky), staví tu i několik rychlíků (železniční trať Olomouc – Praha).

Kromě výrobního závodu Siemens elektromotory dominuje Mohelnici špička gotického farního kostela, kolem něhož se rozkládá historické centrum s hezkým náměstím a starobylými uličkami evokující představu kulis z Rychlých šípů.

Jiný literární příběh, tentokrát skutečný, připomíná tzv. čarodějnický domek vedle kostela.

Během čarodějnických procesů na sklonku 17. století v něm byl vězněn a mučen šumperský děkan Kryštof Alois Lautner, hlavní hrdina románu Kladivo na čarodějnice. Ve stejnojmenném filmu ho věrně zosobnil slovenský herec Elo Romančík.

V parku u autokempu, kde byl roku 1685 Lautner za přihlížení dvacetitisícového obecenstva za živa upálen, se dnes nachází nenápadný památník. Poblíž něj prochází modrá turistická značka směrem k Mírovu. Na přesnou lokalizaci památníku je však třeba se poptat místních.

Utajený hrad Mírov

Zhruba šest kilometrů dělí Mohelnici od Mírova, který se úspěšně skrývá za terénními vlnami, takže nebývá moc často vidět. Nejkrásnější podívaná na hradní areál se nabízí od severovýchodu z luk na úbočí hory Studničná (483 m), nejlépe brzy po ránu.

Lautnerův pomník na okraji Mohelnice

Mírovská věznice

Nejstarší zpráva o hradu Mírov, patřícímu k nejstarším na Moravě, pochází již z roku 1266. Patřil k rozsáhlému majetku olomouckých biskupů a klíčovou úlohu v regionu sehrál v pohnutých dobách 15. století, kdy byl opěrnou baštou proti husitům i pozdějším stoupencům krále Jiřího z Poděbrad.

Dnešní podobu získal Mírov po třicetileté válce, kdy jej biskup Karel II. z Lichtenštejna podrobil dvacet let trvající přestavbě. Výsledkem stavebního úsilí byl vznik moderní barokní pevnosti se šesti bastiony, kostelem a rozsáhlou zbrojnicí. Poslední bojová akce na Mírově proběhla v období napoleonských válek, kdy roku 1805 francouzská setnina zaútočila na hrad. Houževnatý odpor desetičlenné hradní posádky prý Francouze natolik znechutil, že raději bez úspěchu odtáhli.

Jako kněžská káznice začal Mírov sloužit v roce 1761 (chvíli tu seděl i výše zmíněný děkan Lautner), na státní vězení byl přeměněn v polovině 19. století, kdy jej koupilo moravské místodržitelství a přemístilo sem věznici z brněnského Špilberku.

Mírovský grunt pod hradem Mírovem

Něco víc než hezký pohled zpovzdálí od Mírova nečekejte. Na náměstí před vstupem do věznice je pouze ubohý vietnamský obchod a restaurace s odpoledním provozem. V létě kousek opodál pak ještě koupaliště. Jinak dalo by se říci konec světa.

Údolím Mírovky k maletínskému pískovci

Skrze pomyslný konec světa za Mírovem vede jediná, zato překrásná trasa zalesněným údolím říčky Mírovky po úzké silničce směrem na západ. Dříve tudy pokračovala modrá značka, dnes je tu jen cyklistické značení.

Údolí je romantické, cesta se často kroutí, místy se vyskytují menší skalky a dnes už i kůrovcové holoseče. Asi po sedmi kilometrech se les otevře v rekreační osadě Svojanov se dvěma vodními nádržemi, kde se nachází několik zaniklých, ale i několik nových a provozuschopných rekreačních zařízení.

Pokud zůstanete věrni údolí Mírovky i poté, co se za kempem Iveta silnice stočí doprava vzhůru do Maletína, narazíte v lese pravděpodobně na některý ze starých maletínských pískovcových lomů.

Stylový penzion v údolí Mírovky

Pramen a lom U dvou Janů

Maletínský pískovec je pojem mezi přírodovědci i kameníky. Je mechanicky i chemicky odolný, zároveň však dobře opracovatelný až do velmi jemných detailů. Proto byl od 15. až do 20. století vyhledáván v přilehlých oblastech Moravy kameníky ke zhotovování křížů, soch a stavebních ozdob. 

Nejznámějším uměleckým dílem z maletínského pískovce je sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci, památka UNESCO. V pískovci se našla rovněž spousta zkamenělin z období křídy, jejichž velká kolekce je vystavena v muzeu v Moravské Třebové. Dnes nejznámější je lom U dvou Janů, kde je odpočinkové místo a pramen výborné pitné vody.

V samotném Maletíně najdete kromě několika pískovcových plastik i památník místní rodačce Emilii Schindlerové, roz. Pelzlové, která se podílela spolu se svým manželem Oskarem Schindlerem na záchraně Židů před holocaustem.

Hřebečský čtyřkant a liška Bystrouška

Převážná část Mírovské vrchoviny patřila v minulosti do tzv. Hřebečského jazykového ostrova, což byl největší německy mluvící vnitrozemský útvar v českých zemích čítající na 130 tisíc obyvatel.

Maletínská přehrada

Studená Loučka

Specifickou kulturu, folklor i stavební styl je možné pocítit například v obci Studená Loučka na náhorní pláni nad údolím Mírovky. Je tvořená velkými selskými statky čtvercového nebo obdélníkového půdorysu. Říkalo se jim „čtyřkanty“ a občas připomínají opevněné tvrze. Jeden z nich je přístupný každou neděli v odpoledních hodinách jako zatím v kraji ojedinělé muzeum Hřebečský grunt.

Dlužno dodat, že Studená Loučka je mezi širokou motoristickou veřejností známá především nonstop motorestem Mohelničák s ojedinělou nabídkou tvarůžkových specialit a domácích salámů. Nezastavit se tu na pečenou klobásu znamená ochudit se o jeden z významných cestovatelských zážitků.

Posledním místem, které by našinec v Mírovské vrchovině neměl minout, je Střítežská hájovna, nedávno zařazená mezi kulturní památky. Ze Studené Loučky k ní vede modře značená trasa.

Střítežská hájovna

Ve Střítežské hájovně, typické usedlosti hřebečského typu, se odehrával prvotní příběh chytré lišky Bystroušky. Podle vyprávění místního revírníka jej zachytil malíř Stanislav Lolek, v té době lesnický praktikant. Teprve díky Lolkovi se tématu chopil novinář Rudolf Těsnohlídek a slavný literární příběh lišky Bystroušky zasadil do bílovických lesů u Brna. Původní chytrou lišku ze střítežských lesů připomíná pamětní deska na hájovně.

Po červené značce a zároveň Naučné stezce Lišky Bystroušky lze doputovat od Střítežské hájovny do Loštic. V případě cyklistické výzbroje se nabízí mnoho cest a silniček s malým provozem, které vás dovedou zpět do Mohelnice.

Může se hodit

Mapa
KČT 1 : 50 000 č. 52 – Zábřežsko

Itinerář cykloturistického okruhu
Mohelnice – Řepová – Mírov – údolí Mírovky – Svojanov – Maletín – Svojanov – Karlín, rozc. – Studená Loučka – Buková – Střítežská hájovna – Veselí – Vacetín – Líšnice – Mohelnice. Celkem 45 km, převýšení 900 metrů

Jak se tam dostat
Vlakem do Mohelnice na hlavní trati Praha – Olomouc – Bohumín. Přímé spojení z Prahy, Brna, Žiliny.

Autem z Olomouce po D35 nebo ze Svitav po I/35.

Autor: , pro iDNES.cz

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Jízda jako ptačí let. První ekologická dálnice se vznáší nad řekou

Čína se nechlubí jen starými divy světa, ale pokouší se také o vytváření nových, průmyslových, technických. Úsek...

Do Chorvatska poprvé s eurem. Jak tu zdražily nákupy a jídlo v restauracích

Premium Bude v Chorvatsku letos u moře dráž než v minulých letech? Prošli jsme dva supermarkety na jadranské riviéře a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mezinárodní letiště, kde se nejčastěji nabírá zpoždění a ruší lety

Přímý přenos Létání se počítá mezi nejbezpečnější formy dálkové přepravy osob. Spolehlivost letadel se ovšem vyplatí posuzovat až...

Až příliš žhavá pláž v Německu. Hledače pokladů ošklivě popálí bílý fosfor

Milován je hlavně proto, že i když nabízí komfort u moře a písčité pláže, zahraniční turisté o něm prakticky nemají...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pěšky z Havířova do Istanbulu. Cestou mi došlo, že nejsem úplně čistá, vzpomíná

Premium Vystudovala marketing v Anglii, jemuž se věnuje v malé firmě, ale přivydělává si jako průvodkyně po horách. A...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Na co zírá mašinfíra: Knížecí lokálkou do Lednicko-valtického areálu

Seriál Dnes se projedeme lokálkou, která vede do jednoho z nejmalebnějších koutů v Česku, do Lednicko-valtického areálu....

Na co zírá mašinfíra: Mrkví podél Ohře z Karlových Varů do Chebu

Dnešní jízda nás zavede na Podkrušnohorskou magistrálu mezi Karlovy Vary a Cheb. Koleje tam vedou krásným údolím řeky...

ZANIKLÉ TRATĚ: Dráha z Krnova protínala Slezsko hranici navzdory

Seriál Dnešní 68. díl seriálu Zaniklé tratě nás zavede do Slezska, na česko-polské, respektive pruské pomezí. Zamíříme na...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky. Tady je jejich soupis

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme...

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Když ukazuju prsa, jsem šťastnější, říká pansexuální a nebinární Monáe

Herečka a zpěvačka Janelle Monáe (37) nemá s nahotou problém. Na obálce magazínu Rolling Stone pózovala nahoře bez,...

KVÍZ: Opáčko základních školních znalostí. Co si pamatujete ze zeměpisu?

Který předmět byl ve škole vaším nejoblíbenějším? Pokud to byl zeměpis, máte příležitost vyzkoušet, co si pamatujete ze...