Výlet na čtyři neznámé hrady a hrádky, kam nepůjdete v průvodu

  • 4
Naše země je plná památek. Národní památkový ústav eviduje přes čtyři sta padesát hradů, zřícenin, zaniklých hradů či hradů přestavěných na zámky. Více než sedmdesát procent z nich se nachází volně v přírodě a vy je můžete obdivovat bez omezení a zdarma. Přinášíme vám tipy na čtyři z nich, které nezná úplně každý.

Opuštěný Zubštejn

Zřícenina hradu Zubštejn leží na protáhlém kopci (682 m n. m.) nad vsí Pivonice na Žďársku.

K romantické zřícenině hradu Zubštejn se dostanete od obce sympatického názvu Pivonice u Bystřice nad Pernštejnem v kraji Vysočina. Zubštejn patří k nejstarším hradům na Moravě. Byl založen pány z Pernštejna už kolem roku 1200, ale protože se stal později jejich hlavním sídlem nedaleký slavný hrad Pernštejn, časem Zubštejn opustili.


Dnes z něj uvidíte pouze část hradeb, zbytky obytné věže a paláce se čtyřmi klenutými místnostmi. Z hradní ruiny je však pěkný rozhled do okolí, na vrch Sýkoř i hřebeny Drahanské vrchoviny.

Torzo Vítkovce

Vítkovec

Pokud jste někdy zavítali do magického kraje Holanských rybníků na Českolipsku, možná jste si cestou z Holan do Stvolínek povšimli v lese stojící ruiny hradu nazývaného Milčany nebo taky Vítkovec. Dochovala se z něj pouze malá část palácového zdiva, vysokého asi sedm metrů, a zbytky valů.

Původní hrad nad Milčanským rybníkem byl postaven roku 1402 a jeho majitelem byl Jindřich z Dubé. Už o století a půl později však byl zmiňován jako pustý.

Zajímavostí je, že torzo hradní budovy posloužilo filmařům jako kulisa při natáčení populární pohádky O princezně Jasněnce a létajícím ševci.

Sténající Blansek

Zřícenina hradu Blansek, Suchdol v Moravském krasu

Jen pár kilometrů od Blanska v Jihomoravském kraji, přímo naproti propasti Macocha a Punkevním jeskyním, objevíte zříceninu hradu Blansek. Rozlehlou stavbu nechal v polovině 13. století vybudovat vlivný olomoucký biskup Bruno, poradce krále Přemysla Otakara II.

Historie hradu trvala jen sto padesát let, pak vyhořel. Zachovaly se zbytky zdí hospodářských budov a několik dalších menších pozůstatků zdí.

K hradu, kolem něhož vede zelená turistická značka, se váže pověst o sténajících kamenech. Hradní pán tu prý kdysi zavraždil poustevníka a celý jeho rod pak zkameněl. Kameny na hradě proto o půlnoci vydávají kvílivé zvuky.

Tetínská vyhlídka

Ruiny hradu Tetín ze 13. století a výhled na údolí řeky Berounky

Působí nenápadným dojmem, ale zdání klame. Obec Tetín u Berouna ve Středočeském kraji má bohatší historii než většina jiných míst u nás. Historicky patří k nejstarším vsím v Česku.

Pověsti Tetín zmiňují už v souvislosti s prostřední z dcer bájného vojvody Kroka, Tetou, která si měla na vrcholu strmé skály nad Berounkou postavit hrad. Ten, jehož pozůstatky dnes v sousedství tetínského hradiště stojí, byl však postaven patrně až v polovině 13. století. Do dnešních dnů se zachovala jen gotická branská věž a fragmenty zdiva. Ale výhled dolů na řeku, ten vás okouzlí.